Βέλγιο Bruges

vickoland

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
brugge-brussels
Ταξίδι-Όνειρο
HALLSTAT
γειας σας ταξιδιωτες... για τα χριστουγεννα εχουμε κλεισει για βρυξελλες για 4 μερες και σκεφτομαστε και μια ημερισια για μπριζ..αξιζει τον κοπο για ημερισια η θελει και διανυχτερευση? ειναι ευκολο να παμε με τραινο η θα μπερδευτουμε γτ ακουσα οι ανακοινωσεις ειναι μονο στα γαλλικα και στα φλαμανδικα απο ενα σημειο και μετα! και μια ακομα ερωτησουλα γνωριζει κανεις αν τα μαγαζια ειναι ανοιχτα και βρυξελλες και στην μπριζ ανημερα των χριστουγεννων??
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Εχοντας ζήσει στις Βρυξέλλες ξεκινάω από το δευτερο κομμάτι. Δυστυχώς δε θα βρεις και πολλά μαγαζιά ανοιχτα. Σίγουρα κάποια φαγάδικα και ίσως κάποια cafe στην Grand Place, να είναι ανοιχτά. Οπότε μάλλον στο εστιατόριο του ξενοδοχείου θα βολευτείτε.

Όσον αφορά την Bruges, μια μερα φτάνει και περισσεύει. Ξεκινάτε με ένα πρωϊνό τρενο, σε 1-1:30 ώρες είστε εκεί. Μέσα σε 5-6 ώρες (με στάσεις για καφε, φαγητό) την έχετε γυρίσει και το απόγευμα είστε και πάλι Βρυξέλλες.

Επίσης, κάθε χρόνο τέτοια εποχή, γίνεται η Γιορτή του Χειμώνα (Plaisirs d' Hiver) στο κέντρο των Βρυξελλών. Μεγάλη Χριστουγεννιάτικη αγορά, παγοδρόμιο και άλλες εκδηλώσεις. Αξίζει να το ζήσετε .
Plaisirs d'hiver - Accueil

Καλά να περάσετε
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Εχοντας ζήσει στις Βρυξέλλες ξεκινάω από το δευτερο κομμάτι. Δυστυχώς δε θα βρεις και πολλά μαγαζιά ανοιχτα. Σίγουρα κάποια φαγάδικα και ίσως κάποια cafe στην Grand Place, να είναι ανοιχτά. Οπότε μάλλον στο εστιατόριο του ξενοδοχείου θα βολευτείτε.

Όσον αφορά την Bruges, μια μερα φτάνει και περισσεύει. Ξεκινάτε με ένα πρωϊνό τρενο, σε 1-1:30 ώρες είστε εκεί. Μέσα σε 5-6 ώρες (με στάσεις για καφε, φαγητό) την έχετε γυρίσει και το απόγευμα είστε και πάλι Βρυξέλλες.

Επίσης, κάθε χρόνο τέτοια εποχή, γίνεται η Γιορτή του Χειμώνα (Plaisirs d' Hiver) στο κέντρο των Βρυξελλών. Μεγάλη Χριστουγεννιάτικη αγορά, παγοδρόμιο και άλλες εκδηλώσεις. Αξίζει να το ζήσετε .
Plaisirs d'hiver - Accueil

Καλά να περάσετε
Γιατρε μου κατι μου χεις ταξει για Βελγιο....:cool:
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εγω παντως μολις ειδα ''το αποστολη στο Μπρυζ'' το οποιο ειναι γεματο εικονες απ την υπεροχη αυτη πόλη!
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
κι εγω νομιζω οτι, 1 ημερα στην bruges ειναι αρκετη. Ειναι πολυ ομορφη, ρομαντικη. Επισης 3-4 ημερες θεωρω εξισου οτι, ειναι αρκετες (ποση σοκολατα μπορει να φαει ενας ανθρωπος......χαχαχαχαχα!!!!).
Δυστυχως ουτε εγω ξερω να σου πω για τα ωραρια τα χριστουγεννα......
 

vickoland

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
brugge-brussels
Ταξίδι-Όνειρο
HALLSTAT
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Τελικα μαλλον για ημερισια το κοβω το θεμα μετα από την απαντησεις σας . Οσο για τα μαγαζια στεναχωριεμαι που θα ειναι κλειστα :(
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εγώ πάλι θα πρότεινα 3 βράδυα στις Βρυξέλλες κ 1 βράδυ στην Μπρυζ, η οποία είναι πραγματικά υπέροχη κ αξίζει να της αφιερώσεις λίγο χρόνο παραπάνω! Άσε που 4 βράδυα Βρυξέλλες είναι σίγουρα πολλά!!!
 

vickoland

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
brugge-brussels
Ταξίδι-Όνειρο
HALLSTAT
πφφ..δεν μπορω να αποφασισω πως να χωρισω τις μερες.. το θεμα ειναι οτι ουσιαστικα οι μερες που θα είμαι στο βελγιο είναι από της 22/12 βραδυ εως 26/12 μεσημερι..Αρχικα ειχα στο μυαλο μου από τις 22-25 βρυξελλες και απο 25-26 μπρυζ και στις 26 παλι πισω βρυξελλες για επιστροφη στην ελλαδα, αλλα διαβασα οτι την μερα των χριστουγεννων ειναι ολα κλειστα (μουσεια, μαγαζια κλπ)..που σημαινει να επισκεφτω τα μαγαζακια και τα σοκολαταδικα οταν θα μαι μπρυζ(κατι που δεν θα αντεξω) και ετσι σκεφτηκα να μεινω μονο 22-23 βρυξελλες να παρω μια γευση (προλαβαινω να δω τα απαραιτητα σε μια μερουλα λετε????) και μετα 24 πρωι-πρωι αναχωρηση για μπρυζ μεχρι της 26 μιας και η μπρυζ ηταν παντα το ονειρο μου..οποτε λεω να εστιασω μπρυζ!!!!
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
καλημέρα και απο μένα.....ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να μου πει....Πόση ώρα περίπου κάνει το τρένο απο το αεροδρόμιο Σαρλερουά μέχρι τον σταθμο για κέντρο ώστε να πάρω το επόμενο για Μπριζ.....Βασικά βλέπω πως η πτήση φτάνει στις 08:40 (αν δεν υπάρχει καθυστέρηση) και το τρένο για Μπριζ (απο το site της raildude) φεύγει 09:17. Πιστεύετε οτι υπάρχει πρείπτωση να το προλάβουμε ή θα πρέπει να περιμένουμε το απογευματινό...εκτός και αν υπάρχει και άλλη εταιρεία....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom