Ουρουγουάη Cabo Polonio...un lugar magico

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Ουρουγουαη ισως ο δευτερος λιγοτερο δημοφιλεις προορισμος μετα την Παραγουαη στην Νοτιο Αμερικη,συνηθως επισκεψιμη μεσω Μπουενος Αιρες για 1-2 μερες στο Μοντεβιδεο στην Κολονια η την Πουντα ντελ Εστε,για πολλους μονο και μονο να προσθεσουν μια ακομα σφραγιδα στο Διαβατηριο τους για αλλους για να ανανεωσουν την αδεια παραμονης τους στην Αργεντινη,και τελευταια απλα για οσους εχουν λογαριασμους εκτος Αργεντινης για να κανουν αναληψη σε Δολλαρια.
Βρεθηκα εκει πριν εναμιση μηνα με σκοπο να μετατρεψω ολο το μερος των διαθεσιμων σε Δολλαρια και επι τη ευκαιρια δεν εχασα για δευτερη φορα να επισκεφτω το Cabo Polonio και ΜΟΝΟ.Εποικινωνησα μεσω εμαιηλ με το τον Luis ιδιοκτητη του Χοστελ και του ζητησα για 10 μερες τι θα μου κοστισει,μου απαντησε οτι ειναι 500 Urug. Pesos (1€=28Uy pes.)αλλα για μενα 350,"κοιταξε να δεις θα κανουμε μια συμφωνια αν θελλεις ,250 Uy P. Και στο χερι απο την πρωτη μερα" "ohhhh come my friend we waiting for you".Ετσι εκλεισα εισιτηριο με το πρωτο καραβι με την Buquebus και βρεθηκα για ενα βραδυ στο Μοντεβιδεο μεχρι να παρω το πρωτο λεωφορειο που θα με οδηγουσε στο Cabo Polonio.
Νωρις το απογευμα εφτασα στην εισοδο του παρκου και με το πρωτο καμιονι σε 20 λεπτα ημουν στο χωριο οπου πριν νυχτωσει επιασε δυνατη βροχη μεχρι το πρωι.
Καθως μπηκα στο Χοστελ με υποδεχτηκε ο Seba,τον ρωτησα αν καπνιζει μου επαντησε πως ναι," μηπως εχεις ενα τσιγαρο γιατι τελειωσαν τα δικα μου και θα παω αργοτερα στο μαρκετ να αγορασω" " εδω καπνιζουμε μονο Μαριχουανα"... Α ok .
Τελος παντων καταφερα και εμεινα 10 μερες κατι σαν μονιμος στο Χοστελ ,τις πρωτες 2 μερες περπατησα πολλα χιλιομετρα στην παραλια μεχρι που με πονεσαν τα ποδια μου και ετςι για το υπολοιπο διαστημα η διαδρομη μου ηταν Hamocka - Παραλια πολλες φορες στην διαρκεια τις ημερας.Επαθα εγκαυματα στο προσωπο 2 φορες στις 10 μερες παραμονης.
Σε 5 λεπτα μπορεις να ανεβεις στο ψηλοτερο σημειο του χωριου οπου βρισκετε ο Φαρος και ακριβως πισω ειναι τα βραχια με τους Θαλασσιους Λεοντες σε πολυ μικρη αποσταση που νομιζεις οτι θα τους αγγιξεις.Ενας μαλιστα βγηκε διπλα στην παραλια 30 μετρα περιπου απο το Χοστελ και τον χαζευαμε που εκανε την ηλιοθεραπεια του πανω στην αμμο.
Τα βραδυα μαζευμομαστε γυρω απο τη φωτια και ολο και καποιος θα επαιζε κατι με την κιθαρα η θα εψηνε.
Ενα βραδυ μου ειπανε οτι τα μεσανυχτα θα παμε ολοι στο Μπαρ εγω το θεωρησα αστειο( υπαρχει μπαρ στο Cabo Polonio?).Σαν ηρθαν τα μεσανυχτα το Χοστελ αδειασε γυρω στα 12 ατομα μεσα στο σκοταδι,δεν υπαρχει ηλεκτρικο στο χωριο μονο ο Φαρος και ο ουρανος με τα αστερια για αυτο τους ελεγα οτι δεν ειμαστε 5 αστερων αλλα Hostel de millones estrellas ,και ακολουθησα και εγω τελευταιος.Οποιος θελησε να αναψει ενα τσιγαρο μεσα στο Μπαρ υπηρχε απαγορευτικο "μονο η Μαριχουανα επιτρεπετε μεσα" και ετσι με την παρεα μπαινοβγαιναμε για ενα τσιγαρο.Μια Chica uruguyana μεθυςμενη αφου αρπαξε το μπουκαλι με την μπυρα απο τα χερια του Ραμον χωρις καν να τον ρωτηςςει( χαχα θυμαμαι την εκφραση του) αρχιςε να μας ρωτα απο που ειμαστε και μολις εμαθε οτι ειμαι απο Ελλαδα " αγαπω την Ελλαδα μαθαμε στο σχολειο για αυτην την ιστορια της και τα παντα"
Η παρεα μου στο Cabo μια Αργεντινα απο το Bs As η Andrea και ενας Καταλανος ο Ramon και αλλα ατομα που προστεθηκαν εκεινες τις μερες,η Andrea αφοτου εφυγε πρν απο εμενα απο το Cabo εστειλε μυνημα σε ολη την παρεα αν σκεφτομαστε και αν θελλουμε καποια στιγμη να μεινουμε μονιμα εκει να αγορασουμε ενα κομματι γης και ( να συνειςφερουμε ολοι μαζι) να μεινουμε εκει.Ειναι κατι το συνηθες ο κοσμος στο Buenos Aires να ψαχνει τροπους για να φυγει,στην διαρκεια του ταξιδιου μου γνωρισα πολλους Porteños που απλα εφυγαν απο την Βαβυλωνια οπως την ονομαζω ακομα και εδω στο Rosario που βρισκομαι η κοπελα που δουλευει στο Χοστελ ειναι απο το Buenos Aires και λειπει 5 χρονια χωρις να κανει σκεψη να γυρισει πισω οπως και μια φιλη στη Σαλτα εφυγε πριν 2 μηνες και για τον επομενο χρονο θα μεινει εκει.Νομιζω οτι θα ερθει και η δικη μας ωρα της Αποκεντρωσης συντομα.
Το Polonio ειναι ενα μερος μοναδικο που αξιζει να το επισκεφθει καποιος και αν θελλει να μεινει μια εβδομαδα να νιωσει λιγο ελευθερος αρκει να παρει καποια χρηματα μαζι του γιατι εκει δεν υπαρχουν μηχανηματα αναληψης.
Την τελευταια μερα που εφευγα με διπλοχαιρετησαν στο Χοστελ μιας και ειχα γινει πλεον δικος τους ανθρωπος.Ηταν η δευτερη φορα που βρεθηκα εκει (το ειχα υποσχεθει στον εαυτο μου) μιας και την πρωτη φορα πριν 2 χρονια εμεινα μονο 3 ημερες μιας και δεν ειχα παρει αρκετα χρηματα (για λογους ασφαλειας οπως μου ειχανε πει πριν παω)μαζι μου αλλα και την φωτογραφικη μηχανη.
Un lugar Magico οπως το ονομασα ,ανθρωποι απλοι που το χειμωνα δεν ειναι πανω απο 50 και ασχολουνται με την Αλιεια και το καλοκαιρι με τον Τουρισμο(Artesanias,restaurantes,Hostels).
Για οσους επισκεφθουν το Μπουενος Αιρες η το Μοντεβιδεο και εχουν πολλες μερες η βδομαδες στο προγραμμα τους ας το εχουν στην ακρη του μυαλου τους.
Αναλογα την διαθεση θελλω να γραψω καποια στιγμη κατι και για την Βολιβια ενα μερος που αξιζει να την επισκεφθει καποιος γιατι διαφερει πολυ απο τις υπολοιπες χωρες της Νοτιου Αμερικης αρκει να μην τη δειτε απλα σαν ενα φτηνο προορισμο( οπως πολλοι ταξιδιωτες π.χ. Με εναν Βαςκο στη Σαλτα ειχαμε διαφωνιεςγια αυτο το θεμα o οποιος δηλωνε με περηφανια Βαςκος,)ο κοσμος εκει πραγματικα τουλαχιστον στα υψιπεδα εχει κατι να σου δωσει.

Υ.Γ 3 μερες αφου αφησα το Cabo Polonio η Μαριχουανα νομιμοποιηθηκε στην Ουρουγουαη
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom