Capital Controls και ταξίδια

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Ζήλεψε με παραπάνω και κλείσε και τρένα ( μόλις εκλεισα μέσω train line )
A προπληρωσα και ενα χοτελ
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ζήλεψε με παραπάνω και κλείσε και τρένα ( μόλις εκλεισα μέσω train line )
A προπληρωσα και ενα χοτελ
Χοτελ δεν χρειαζομαι, οποτε ζηλεια εσυ:lol: και λεω να νοικιασω αυτοκινητο ενα 2ημερο ετσι για τη φαση.
Τωρα που το σκεφτομαι γιατι οχι και ξενοδοχειο, τοσα μερη εχει προτεινει ο kalspiros, θα χρειαστει να μεινουμε και καπου για να τα δουμε ολα αυτα!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Για χρέωση κάρτας mastercard (ασφάλεια) για ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό έχουμε κάποιο νέο ?
Έχω την εντύπωση όχι ακόμα ... ορθόν ?
Ειχα κλεισει αυτοκινητο στο Μιλανο εδω και καιρο απο τη rentalcars και ειχε χρεωθει η προκαταβολη στην καρτα μου. Πριν 20 μερες προσπαθησαν να χρεωσουν και το υπολοιπο ποσο και δεν μπορεσαν. Μου εστειλαν σχετικο mail. Πριν 10 μερες διαβασα οτι θα επιτρεπονται καποιες συναλλαγες μεσω internet -με ημερισιο πλαφον για καθε τραπεζα- και προσπαθησα ξανα να δωσω εντολη για χρεωση. Το αποτελεσμα ειναι οτι μου εστειλαν κανονικα το voucher το οποιο αναφερει οτι το αυτοκινητο ειναι προπληρωμενο. Λογικα σημαινει οτι και η χρεωση εγινε.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Εκλεισα με Rynair για Μπωβε για Σεπτεμβριο με πιστωτική χωρίς να χρειασθεί να πάω αεροδρόμιο να πληρώσω, τι ευτυχια !!!
 

Vanessa Van

Member
Μηνύματα
16
Likes
10
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού & Αργεντινή
Σε ζήλεψα και είπα να κλείσω και γω ένα easybus 1 λίρα. Αν περάσει στην ώρα του είμαστε κομπλέ!
Λοιπόν το easybus τα σπάει! Το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές (πήγαινε-έλα) και δε με απογοήτευσε καθόλου μα καθόλου. Και στην ώρα του με καταρρακτώδη βροχή παρακαλώ. Και δε χρειάζεται να σου πω για τι ακριβώς στάνταρντς ήμουν προετοιμασμένη :)
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Γεια σας!

Ξέρετε αν επιτρέπεται να κλείσουμε με την προπληρωμένη κάρτα μας gift card της Attica μέσω airbnb διαμέρισμα στην Ιταλία;;; (θεωρείται μεταφορά σε ιδιωτικό λογαριασμό άραγε ή επειδή γίνεται μέσω airbnb όχι ;

Επίσης, ξέρετε αν μπορώ να κλείσω εισιτήρια τραίνου μέσω της trenitalia; Λογικά οι μεταφορές επιτρέπονται πια από αυτά που διάβασα παραπάνω, σωστά; Απλώς θα ήθελα μια επιβεβαίωση από όσους γνωρίζουν σίγουρα για να μην κάνω λάθος.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
μιας κι επιτρέπονται οι αγορές εισιτηρίων θα έπρεπε να επιτρέπονται και οι αγορές βαλιτσών από το εξωτερικό:p
έχω βρει εδώ και 2 εβδομάδες μία dunlop με ροδάκια 86x51.5x31 με 24 ευρώ και δε μπορώ να την αγοράσω:cry:
 
Μηνύματα
11
Likes
4
Έχω κράτηση με Hertz για Ιταλία, έχω πληρώσει την ενοικίαση και απομένει το θέμα της εγγύησης με πιστωτική. Μόλις επικοινωνήσα με Hertz Ελλάδος και με ενημέρωσαν, ότι πλέον η Hertz στο εξωτερικό δέχεται κανονικά τις ελληνικές πιστωτικές για την εγγύηση (ή ότι εν παση περιπτώσει δεν έχουν πλέον παράπονα για το θέμα αυτό). Υπενθυμίζω ότι μέχρι πρόσφατα η Hertz εξωτερικού δε δεχόταν τις πιστωτικές μας, έστω και αν είχε επιτραπεί η χρήση τους έξω (με φυσική παρουσία). Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται επί τόπου...Καλό θα ήταν να πάρουν ένα τηλέφωνο και άλλοι από εδώ, για να έχουμε μια πιο συνολική ενημέρωση.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Δεν κατάφερα να κάνω κράτηση μέσω booking. Έκανα τρεις προσπάθειες με πιστωτικές κάρτες (δύο Eurobank και 1 HSBC) και δεν εγκρίθηκαν. Σε επικοινωνία που είχα με την Eurobank μου είπαν ότι οφείλεται στο ότι η συναλλαγή φαίνεται να γίνεται με real estate. Ήταν για ένα apartment...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Δεν κατάφερα να κάνω κράτηση μέσω booking. Έκανα τρεις προσπάθειες με πιστωτικές κάρτες (δύο Eurobank και 1 HSBC) και δεν εγκρίθηκαν. Σε επικοινωνία που είχα με την Eurobank μου είπαν ότι οφείλεται στο ότι η συναλλαγή φαίνεται να γίνεται με real estate. Ήταν για ένα apartment...
Επικοινώνησε με την Booking,πες τους το πρόβλημα σου να δούμε την λύση που θα σου προτείνουν.
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Και εγώ που πήγα να κλείσω εισητήρια με megabus για Οξφόρδη με πιστωτικη eurobank δεν τα καταφερα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom