Ιταλία Capri, Ischia (ή/και Procida)?

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Λοιπόν..ιταλόφιλοι και ιταλογνώστες θέλω τα φώτα σας.
Για μια ημερήσια εκδρομή από τη Νάπολη σε κάποιο από τα νησάκια τι προτείνετε?
φαντάζομαι ότι το Κάπρι είναι το καλύτερο και πιο κοσμοπολίτικο από τα υπόλοιπα, αλλά με μια βόλτα στα πεταχτά (παίρνεις το πλοίο, πας μια βόλτα και επιστρέφεις) είσαι οκ?
όποιος έχει κάποιο tip να μου προτείνει (για Νάπολι και για τα νησάκια)θα το ακούσω με ευχαρίστηση..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Κοίτα στο Κάπρι είναι περίεργα τα πράγματα... ασφαλώς και είναι η επιτομή του σικ, η piazzeta είναι μυθική , τα μαγαζιά χλιδάτα και η θέα μαγευτική αλλά.... αν πας κατακαλόκαιρο θα μαρτυρήσεις... ουρές στο τελεφερίκ , ουρές στα λεωφορεία , ουρές για μπάνιο... θα είσαι παρέα με δεκάδες άλλους τουρίστες και θα σιχτηρίσεις... η λύση? μείνε εκεί τουλάχιστον ένα βράδυ... θα απολαύσεις ένα από τα πιο κλασσάτα μέρη του κόσμου...

Η Ίσκια δεν είναι άσχημη αλλά δεν έχει το λούστρο του Κάπρι...
Στην Procida δεν έχω πάει δεν έχω γνώμη...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
αρχές Ιουνίου ισχύει ότι λες για τις ουρές? (σιχαίνομαι το συνοστισμό και την πολυκοσμία)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Μαρια εχω παει στη Ναπολη, ειναι ομορφη πολη και εχει το δικο της ιδιαιτερο χαρακτηρα σε σχεση με τις κλασσικες ιταλικες πολεις που επισκεπτομαστε συνηθως.
Το Capri τωρα ειναι υπεροχο, μικρο αλλα κουκλιστικο, σαν ζωγραφια, οπωσδηποτε αξιζει επισκεψης ειναι αλλωστε μια ωρα και δεκα λεπτα με το δελφινι απο το λιμανι.
Η Ischia τωρα φαινεται ομορφη(δεν εχω παει, την ειδα απο φωτο και καρτ ποσταλ) και το καλοκαιρι ειδα οτι πηγαινε πολυς κοσμος εκει, όμως γενικα δεν εχει τη φημη του Καπρι και ο κόσμος που την επισκεπτεται -κατα τους χαρακτηρισμούς ενός ιταλου φιλου- ειναι αρκετα λαικος, αρκετοι πηγαινουν εκει για λουτρα.
Οτι χρειαστεις για Ναπολη(ξενοδοχεια κλπ) εδω ειμαστε..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
ναι έχεις δίκαιο ήρθε η ώρα να γράψω τι και πως!
καταρχήν γράφω ότι η Νάπολι μου άρεσε πάρα πολύ!
για τα υπόλοιπα θα επανέλθω μες στο ΣΚ..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ναι έχεις δίκαιο ήρθε η ώρα να γράψω τι και πως!
καταρχήν γράφω ότι η Νάπολι μου άρεσε πάρα πολύ!
για τα υπόλοιπα θα επανέλθω μες στο ΣΚ..
μια ιστορία θα ήταν ιδανική..και λείπει για Νάπολη. το λέω εγώ που δεν αξιώνομαι να γράψω καμμία..
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ναπολι εχω μεινει 8 μερες δεν ενθουσιαστηκα για να μην πω οτι
απαγοητευτικα αναρχια στους δρομους και βρωμα ευτυχως
που υπηρχε και η Πομπηια που με αποζημιωσε.
Καπρι πηγα μονοημερη με δελφινη πολυ καλα μονο
που ηταν νοεμβριος και τα περισοτερα μαγαζια ηταν κλειστα.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Μιας και σχεδόν το αποκλείω να γράψω travel story, ας γράψω κάποια πράγματα για το πώς είδα εγώ τη Νάπολι.
Καταρχήν μείναμε μόνο τρεις μέρες. Έχει κατευθείαν πτήση με airone (Alitalia) που διαρκεί σχεδόν μιάμιση ώρα. Μείναμε στη βόρεια πλευρά του κέντρου, δυο στενά πιο πάνω από τη Piazza Cavour, σε μια γειτονιά που δεν ήταν καθόλου τουριστική, δεν είδα τριγύρω κανένα άλλο ξενοδοχείο, παρά μόνο κάποια bed & breakfast. Το ξενοδοχείο μας ήταν ο μισός δεύτερος όροφος ενός πολύ παλιού κτιρίου από τα κλασικά της Napoli με τις εσωτερικές αυλές (ο υπάλληλος εκεί μας είπε ότι το κτίριο ήταν 250 ετών, τώρα αλήθεια? ψέματα? θα σας γελάσω). Boutique Hotel Napoli - Le Stanze del VIcer

Η γειτονιά ήταν μάλλον φτωχογειτονιά, δυο τρεις δρόμους πιο πάνω ξεκινούσε η περιοχή Sanita, όπου, όπως πάλι μας είπε ο υπάλληλος του ξενοδοχείου, είναι “full of Camorra”, αλλά λέει είναι πολύ φιλικοί με τους τουρίστες, γιατί ξέρουν ότι οι οδηγοί την αναφέρουν την περιοχή τους ως επικίνδυνη, οπότε κάνουν πλάκα. Πήγαμε μια βόλτα να κόψουμε κίνηση, όλα μια χαρά! (εννοείται πως πιστεύω ότι η μαφία αδιαφορεί για τους τουρίστες κι ότι αποκλείεται να ασχοληθεί κανείς τους μαζί μας).
Η πόλη έχει φοβερό χρώμα και «χαρακτήρα».. μου άρεσε πολύ. Ειδικά ενθουσιάστηκα με τις «ψηλές» γειτονιές, όπου ανεβαίνεις με τελεφερίκ. Αλλά και το ιστορικό κέντρο, με τα θεόστενα δρομάκια, που ποτέ, μα ποτέ ο ήλιος δεν τα βλέπει, δεν πάει πίσω από ομορφιά. Επίσης είναι πολύ όμορφη η παραλία της.
Η πιο κυριλέ περιοχή που πήγαμε είναι η Chaia, δεν είχε καμιά σχέση με την υπόλοιπη πόλη.
Το φαγητό τώρα!! Καλά τι να λέμε.. εννοείται καλές πίτσες, πολλά ψαρικά, θέλω να ξεχάσω πόσο έφαγα.
Το τελευταίο βράδυ φάγαμε σε ένα ναπολιτάνικο εστιατόριο της γειτονιάς του ξενοδοχείου, οι γεύσεις του οποίου ήταν αρκετά ενδιαφέρουσες.. το συνιστώ σε όποιον βρεθεί στη Νάπολι..
Ristorante Pizzeria O' Core 'e Napule - cucina tradizionale napoletana

Οι άνθρωποι που συναντούσαμε τριγύρω ήταν χαμογελαστοί και ευγενικοί μπορώ να πω, αλλά τόσο κακόγουστα ντυμένους Ιταλούς νομίζω ότι δεν έχω ξαναδεί, αλλά εντάξει στη Νάπολη ήμασταν..
Πήγαμε μια βόλτα με τον προαστιακό μέχρι τον αρχαιολογικό χώρο του Ercolano, ο οποίος ήταν εντυπωσιακός. Την επόμενη μέρα είπαμε να πάμε σε κάποιο νησάκι, με προτίμηση στην Procida, πάμε στο λιμάνι τελείως απρογραμμάτιστα. Έλα όμως που το επόμενο πλοίο για Procida έφευγε μετά από μιάμιση ώρα..ενώ για Κάπρι έφευγε σε δέκα λεπτά, οπότε λέμε άντε πάμε Κάπρι!
Η απόσταση είναι 50 λεπτά με το ταχύπλοο. Το Κάπρι είναι σαν ένας βράχος που κάποιος πέταξε στη Θάλασσα. Από το λιμάνι ανεβαίνεις με το τελεφερίκ στη χώρα. Το τελεφερίκ είχε τρελές ουρές, είχαν καταφτάσει στο νησί ορδές αμερικάνων ηλικιωμένων τουριστών από τα κρουαζιερόπλοια που είχαν αράξει στο λιμάνι της Napoli (στην επιστροφή δε, είχε τόσο κοσμο στο τερεφερίκ, πού όταν είδαμε την ουρά, αποφασίσαμε να κατέβουμε στο λιμάνι από τις σκάλες του μονοπατιού για πεζούς, υπέρβαση για τα προβληματικά γόνατά μας)
Η χώρα του Κάπρι είναι πολύ αρχοντική, πολύ κλασάτη, χωρίς συζήτηση, αλλά μου φάνηκε λίγο (δεν ξέρω πως ακριβώς να το πω) σαν να αναπολεί τις δόξες του παρελθόντος.. Επίσης είναι τόσο τουριστικό το μέρος, που εμένα τουλάχιστον με χάλασε λιγάκι, ίσως έπρεπε να πάμε άλλη εποχή. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι τοπ προορισμός, απλά δεν είναι προορισμός του στυλ μου σε καμία περίπτωση, αλλά είναι κάτι που πρέπει να δει κανείς αναμφισβήτητα.
Αυτά σε γενικές γραμμές!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μαρία, μια χαρά μου φαίνεται για ταξιδιωτική ιστορία!
Δεν την κάνεις επικόλληση σε ένα νέο θέμα για να την βρούμε πιο εύκολα μελλοντικά!

Οι πίτσες αντάξιες του μύθου τους ή απλά καλές????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom