Cenotes τα στολίδια του Γιουκατάν

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπορεί η χερσόνησος του Γιουκατάν να διαθέτει πολλές φυσικές ομορφιές, αλλά τα cenotes είναι αναμφισβήτητα από τα πιo ασυνήθιστα και μοναδικά αξιοθέατά της.

Δανείζομαι την περιγραφή της ιστορίας μου από το ταξίδι στο Μεξικό: Tα cenote είναι μικρές καταπράσινες ή τιρκουάζ λιμνούλες στη μέση της ζούγκλας , φυσικά πηγάδια που δημιουργήθηκαν από το χρόνο και τη βροχή που έπεφτε πάνω στο πορώδες ασβεστολιθικό έδαφος της περιοχής. Το γλυκό νερό πιο ελαφρύ μένει πάνω-πάνω και το πυκνότερο θαλασσινό που ρέει από την καραιβική μένει κάτω:

Πήραν το όνομά τους από τη λέξη «τζονότ», που στη γλώσσα των Μάγιας σημαίνει «σπήλαιο με νερό» και ήταν γι'αυτούς μέρος ιερό και η κατοικία του θεού της βροχής Chaak.

Φαίνεται λίγο άγριος αλλά μέχρι σήμερα δεν έχει εκφράσει αντίρρηση να κάνουμε και μεις οι κοινοί θνητοί καμιά βουτιά στα cenote του.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Υπάρχουν διάφοροι τύποι cenote, κάποια είναι τελείως ανοιχτά σαν μικρές λιμνούλες όπως το cenote Azul που βρίσκεται στην είσοδο της πόλης Bacalar δίπλα στην ομώνυμη λίμνη. Περάσαμε από κει στο πήγαινε-έλα μας στο Μπελίζ, αλλά από αέρος φαίνεται πολύ πιο εντυπωσιακό:

Η Bacalar είναι γνωστή ως η λίμνη των 7 χρωμάτων, μαζί με το σκούρο μπλε του cenote Azul που είναι και το πιο βαθύ cenote της χερσονήσου (90 μέτρα).
Δίπλα του βρίσκονται και άλλα μικρότερα cenote όπως το Coquitos.

Είναι δημοφιλές μέρος για κατάδυση αλλά με έμπειρο οδηγό αφού στο εσωτερικό του έχει σπήλαια αλλά και λαβύρινθους από κορμούς και ρίζες της άγριας βλάστησης που το περιβάλλει.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η πρώτη φωτο που ποσταρα στο θέμα, είναι από το cenote Zacatón, το οποίο όμως δε βρίσκεται στη χερσόνησο Γιουκατάν, αλλά βορειότερα στο Μεξικό. Εντυπωσιακό εκτός από το βάθος του (339 μέτρα) είναι τα περίπου 15 πλωτά νησάκια που κινούνται στην επιφάνειά του με τον αέρα.

Πίσω στο Γιουκατάν και από τα πιο γνωστά και δημοφιλή cenote, είναι το Ponderosa cenote ή όπως είναι γνωστό 'ο κήπος της Εδέμ'.

Λέγεται οτι κάποτε ήταν τόπος ανθρωποθυσιών αλλά και σημείο προσφορών πολύτιμων λίθων και χρυσού που πετούσαν μέσα.
Έχει 15 μέτρα βάθος και καλύπτεται εν μέρει από μια βραχώδη οροφή, ιδανική για βουτιές
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αν βρεθείτε ποτέ κοντά στην Tulum και κάποιος σας προτείνει να πάτε να δροσιστείτε στο πλυντήριο αυτοκινήτων μη βιαστείτε να αρνηθείτε..

Το κανονικό όνομα του cenote είναι Aktun Ha που σημαίνει σπηλιά του νερού, αλλά μέχρι πριν λίγα χρόνια οι ταξιτζήδες και όχι μόνο, έφερναν εδώ τα αυτοκίνητά τους για πλύσιμο λέγοντας το μέρος Carwash. Βρίσκεται μόλις 15 λεπτά από την Τουλούμ και πολύ κοντά στο δρόμο, γι'αυτό και ήταν από τα πρώτα cenote που ανακαλύφθηκαν και εξερευνήθηκαν.

Έχει είσοδο και μάλιστα τσουχτερή, γιατί διαθέτει εστιατόριο, καμπίνες για να αλλάξεις, wc, σωσίβια και πιθανόν να μπορείς να ρίξεις και ένα πλύσιμο στο αυτοκίνητο.

Ανάλογα με την εποχή υπάρχει έκρηξη άνθισης της άλγης που φιάχνει ένα παχύ στρώμα στην επιφάνεια ή κρίνων σε κόκκινο, χρυσό και καφέ. Χάρμα οφθαλμών
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κατά Μέριδα μεριά υπάρχει καμιά cenote που να μην γίνεται το ελα να δεις;
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Κατά Μέριδα μεριά υπάρχει καμιά cenote που να μην γίνεται το ελα να δεις;
Κοντά στη Μέριδα,στο Dzibilchaltum υπάρχει η εξωτερική cenote Xlakah ,μέσα στον αρχαιολογικό χώρο, όπου μπορείς να κολυμπήσεις ανάμεσα σε νούφαρα και σε πάρα πολλά μικρά ψαράκια που σου κάνουν δωρεάν fish massage.Οταν πήγαμε ,τέλος Αυγούστου ήμασταν μόνοι μας.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κοντά στη Μέριδα,στο Dzibilchaltum υπάρχει η εξωτερική cenote Xlakah ,μέσα στον αρχαιολογικό χώρο, όπου μπορείς να κολυμπήσεις ανάμεσα σε νούφαρα και σε πάρα πολλά μικρά ψαράκια που σου κάνουν δωρεάν fish massage.Οταν πήγαμε ,τέλος Αυγούστου ήμασταν μόνοι μας.
Τώρα δεν νομίζω να περιμένεις να το αποστηθίσω... σημειώσεις :D
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Και γω δεν το γραψα απο έξω.Το κοίταξα για να το γράψω σωστά .
Θα με εξέπλησσε το αντίθετο... Μα ονόματα είναι αυτά;
Kirkjubæjarklaustur μάλιστα. Το λες μια φορά και δεν το ξεχνάς ποτέ..... :eek:
Iceland ole! (μη με ξεσυνερίζεσαι, έχω κέφια)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κατά Μέριδα μεριά υπάρχει καμιά cenote που να μην γίνεται το ελα να δεις;
Βρέθηκε ειδικός (η Nat ni) που έχει πάει σε κάποια :), αλλά το θετικό είναι οτι υπάρχουν πολλά ακόμα στα οποία τα γουρούνια είναι ευπρόσδεκτα..


Πέρα από την πλάκα νομίζω ότι παίζει ρόλο η εποχή αλλά και η μέρα που θα πας, μη σου πω και η ώρα. Σαββατοκύριακα έχει πιο πολύ κόσμο, αλλά και τις μέρες που πιάνουν τα κρουαζιερόπλοια. Βέβαια τους πάνε σε συγκεκριμένα cenote. Αυτό που προτείνει η Nat ni είναι δημοφιλές επίσης γιατί βρίσκεται στον αρχαιολογικό χώρο, αλλά τέλος Αυγούστου ήταν άδειο. Δυστυχώς τα πιο γνωστά που γίνεται το έλα να δεις είναι και τα πιό όμορφα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μια που ανέφερε το συγκεκριμένο η Nat ni, το Xlacah που σημαίνει παλιό χωριό, είναι τελείως ανοιχτό

νούφαρα και fish-spa είναι τα ατού του. Από τη μία πλευρά είναι πολύ ρηχό με βάθος 1 μέτρου ενώ από την άλλη φτάνει τα 45 μέτρα.


Αμέτρητα αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν σε τελετουργίες ανασύρθηκαν από το Xlacah που επίσης ήταν σημαντικός χώρος για θυσίες.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Φοβάμαι τότε που θέλω να πάω θα γίνεται το έλα να δεις, γι'αυτο ψάχνω κάτι ήσυχο. Ούτως ή αλλως παραλία δεν θα δούμε ( :eek: ) οπότε κάπου να βρέξουμε το κορμάκι μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom