Γαλλία Chamonix, αξίζει?

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Σε λίγες μέρες φεύγω για Ελβετία.. :clap:Θα πάω Ζυρίχη, Λουκέρνη, Βέρνη, και τέλος θα καταλήξω Γενευή, όπου θα μείνω δύο βράδια. Πιστεύετε ότι αξίζει να πάω Chamonix που είναι στα σύνορα Ελβετίας - Γαλλίας η όχι?? Να τονίσω ότι δεν είμαι λάτρης των σκι, και των χειμερινων σπορ γενικότερα,απλά ρωτάω αν αξίζει σαν μέρος για κάποιον που απλά θέλει να πάει για βόλτα..
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
To Chamonix δεν λεει και τιποτα...Ενα χωριο που εξυπηρετει τους σκιερ!Αλλα απο εκει με το τελεφερικ να ανεβεις L'Aiguille Du Midi, να δεις και τον παγετωνα αξιζει πολυ!Για ποσο ακομα θα υπαρχει???
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
δεν ειναι κατι το διαφορετικο, οπως ειπε και η pidi_d αλλα την εκανα κι εγω την εκδρομη και τα τελεφερικ ειχαν κλεισει λογω καιρου. Δυστυχως δεν ανεβηκαμε και γυριζαμε το χωριο μεχρι να φυγουμε... ασε που τα εστιατορια κλεινουν το μεσημερι και δεν σερβιρουν... με το ζορι βρηκαμε και φαγαμε αλλα φάγαμε ενα φανταστικο φοντυ & ενα ρακλετ (2 ατομων το καθενα) και περασαμε σουπερ...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
H Βερνη και η Λουκερνη μου αρεσαν υπερβολικα ...περισσοτερο απο Ζυριχη και Γενευη....ιδιως η Βερνη καταπληκτικη η παλια της πολη
Στο Σαμονι δεν πηγα..προτιμησα να περπατησω τη Ζυριχη αλλα αυτοι που πηγαν μου ειπαν οτι ηταν ξεφτιλα ακριβα ολα...ενας δε που ειναι φαρμακοποιος στο Ηρακλειο μας ειπε οτι ακομα και οι κρεμες της vichi ηταν ακριβότερες στο Σαμονι....απο το φαρμακειο του
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..Δεν το βλέπω να πηγαίνω λοιπόν. ΘΑ προτιμήσω να κάτσω στην Γενευη ή να πάω μια βόλτα από την Λωζάνη.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ώπα!! όχι τόσο εύκολα!! κοίτα το chamonix δεν έχει να επιδείξει και τίποτα ιδιαίτερο αλλά η τοποθεσία από άποψη ανάγλυφου (στο βάθος μιας κοιλάδας), η διαδρομή (με κάτι απίστευτες κοιλαδογέφυρες) και μια επίσκεψη στο (σαν βγαλμένο από cartoon) μπαλκονάκι γύρω από την κορυφή aguille de midi (ή όπως αλλιώς γράφεται) με θέα τον παγετώνα και τις Άλπεις καθώς και η όλη κατασκευή μέσα στο βουνό, μου έχει χαραχθεί! Κάποιος χρήστης είχε βάλει στον γ’ φωτογραφικό διαγωνισμό μια φώτο από εκεί η οποία μπορεί να σε πείσει!! Χωρίς επίσκεψη στην κορυφή, όχι.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Θα είμαι εκεί την Κυριακή... Γυρίζοντας θα σου πω κι εγώ τη γνώμη μου , αν σε προλαβαίνω.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Ναι, μάλλον θα με προλάβεις, εγω φεύγω 23. Ευχαριστώ πολύ!!!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ώπα!! όχι τόσο εύκολα!! κοίτα το chamonix δεν έχει να επιδείξει και τίποτα ιδιαίτερο αλλά η τοποθεσία από άποψη ανάγλυφου (στο βάθος μιας κοιλάδας), η διαδρομή (με κάτι απίστευτες κοιλαδογέφυρες) και μια επίσκεψη στο (σαν βγαλμένο από cartoon) μπαλκονάκι γύρω από την κορυφή aguille de midi (ή όπως αλλιώς γράφεται) με θέα τον παγετώνα και τις Άλπεις καθώς και η όλη κατασκευή μέσα στο βουνό, μου έχει χαραχθεί! Κάποιος χρήστης είχε βάλει στον γ’ φωτογραφικό διαγωνισμό μια φώτο από εκεί η οποία μπορεί να σε πείσει!! Χωρίς επίσκεψη στην κορυφή, όχι.
αξίζει και το καλοκαιρι αυτή η διαδρομή?θα κάνω ενα 15 ημερο καλοκαιρινο ταξίδι στην ελβετία και το ψάχνω...καθε βοηθεια ευπροσδεκτη..θα ξεκινησω απο Μιλάνο όπου θα νοικασω αυτοκινητο..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
αξίζει και το καλοκαιρι αυτή η διαδρομή?θα κάνω ενα 15 ημερο καλοκαιρινο ταξίδι στην ελβετία και το ψάχνω...καθε βοηθεια ευπροσδεκτη..θα ξεκινησω απο Μιλάνο όπου θα νοικασω αυτοκινητο..
Ιωάννα μου (χρόνια πολλά και για εχθές;)) την διαδρομή την έκανα καταχείμωνο. θεωρώ ότι η άνοιξη πάντα έχει να δείξει πιο πολλά. πάνω στα 3.800 υπάρχει πάντα χειμώνα ενώ στην διαδρομή θα χαρείς περισσότερο πράσινο! τώρα για πληροφορίες, δεν έχω να προσθέσω κάτι σε όλα όσα μαζί διαβάζουμε κατά καιρούς στο forum για την περιοχή. πάντως εδώ είμαστε για ό,τι χρειαστείς.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
αξίζει και το καλοκαιρι αυτή η διαδρομή?θα κάνω ενα 15 ημερο καλοκαιρινο ταξίδι στην ελβετία και το ψάχνω...καθε βοηθεια ευπροσδεκτη..θα ξεκινησω απο Μιλάνο όπου θα νοικασω αυτοκινητο..
Το ίδιο το χωριό δε λέει πολλά, αλλά η κορυφή στον παγετώνα αξίζει. Έχει μάλιστα και εστιατόριο-καφέ για να κάτσεις. Προσοχή όμως όπως σε όλα τα ψηλά βουνά ο καιρός είναι άστατος: Ανεβήκαμε μια λαμπρή ηλιόλουστη μέρα και μετά από λίγο έπιασε να φυσά δαιμονισμένα με αποτέλεσμα να σταματήσει το τελεφερίκ και εμάς να μας περιμένει μια πτήση επιστροφής και να περιμένουμε, να περιμένουμε να ξαναλειτουργήσει το ρημάδι...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom