Ryanair CHECK-IN ONLINE με την ryanair

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
σε λιγες μερες πεταω με ryanair απο θεσσαλονικη για ρωμη...ειναι η πρωτη φορα που χρησιμοποιω την εταιρια αυτην και θα ηθελα να ρωτησω το εξης..σημερα μου ηρθε μηνυμα απο την εταιρια αυτο (ryanair travel advisory for reservation)και μου λεει για το online check-in τα παρακατω (
YOU MUST CHECK-IN ONLINE AND PRINT YOUR BOARDING PASS ON AN INDIVIDUAL A4 PAGE FOR PRESENTATION AT BOTH AIRPORT SECURITY AND AT THE BOARDING GATE.)
You can check-in online from 15 days up to 4 hours before each scheduled flight departure time.....και στης πληροφοριες αναφερει αυτο (Any passenger failing to present their online boarding pass at airport security or at the boarding gate will be charged a Boarding Card Re-issue Fee of £40/?40 per person/per one way flight at the airport self service kiosk or ticket desk. This facility is available up to 40 minutes prior to the scheduled flight departure.)......δηλαδη πρεπει να κανουμε το check in online?δεν μπορουμε να το κανουμε στο αεροδρομιο οπως κανεις με την easyjet?ρωταω γιατι δεν θελω να παμε εκει κ να μας πουνε οτι επρεπε να το κανετε online και να πληρωνουμε εχτρα 40ευρω...οποιος γνωριζει ας μου απαντησει....


 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ακριβώς. Είναι πολύ σαφείς οι οδηγίες που σου έχει στείλει η Ryanair. Πρέπει να ηλεκτρονικό check in και να τυπώσεις μόνος σου το boarding pass, αλλιώς θα επιβαρυνθείς με το ποσό των 40 ? για την εκτύπωση στο αεροδρόμιο. Παράλογο; περίεργο; μάλλον ναι, αλλά αυτοί είναι οι κανόνες της συγκεκριμένης εταιρείας.
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
δηλαδη αν δεν το κανω online κ παω ετσι στο αεροδρομιο θα πληρωσουμε 40ε το ατομο για να κανουμε εκει??ειναι σιγουρο αυτο?ναι πιστευω δεν ειναι τιποτα σημαντικο απλα δεν γνωριζα οτι για να πεταξεις με ryanair θα πρεπει να κανεις online check-in
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
όχι μόνο αν δεν κάνεις on line check-in αλλά και αν δεν έχεις το τυπωμένο εισιτήριο μαζί σου από το σπίτι πληρώνεις 40? το άτομο για κάθε πτήση.Τα γράφει και στο email που σου έστειλαν όλα αυτά.Πρόσεξε επίσης αν πάρεις χειραποσκευή το βάρος και το μέγεθος γιατί αν είναι πέρα των επιτρεπτών που αναφέρει το τυπωμένο εισιτήριο και το email πληρώνεις παραπάνω.Εν ολίγοις ότι γράφει στο mail που σου έστειλαν ισχύει και μην τα αγνοήσεις.
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
τυπωμενο εισητηριο εννοεις το mail που θα μου στειλουν ετσι??δηλ 4 ατομα,4 ξεχωριστα εισητηρια θα πρεπει να εκτυπωθουν η θα ειναι ολα μαζι σε 1 mail??
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Αφού κάνεις το online check-in,που το κάνεις ξεχωριστά για ένα ένα άτομο, θα σου εμφανίσει την επιλογή print και πατώντας στο κουμπί αυτής της επιλογής θα τυπώσεις ξεχωριστά τα εισιτήρια για κάθε άτομο σε 2 φύλα για τον καθένα εφόσον έχετε κλείσει με επιστροφή η σε ένα φύλο για τον κάθε ένα αν κλείσατε μόνο για το πήγαινε.
Αν έχεις καμιά άλλη απορία ρώτησε μην διστάζεις.
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
στην ημερομηνια ληξης που ζητα,αν ειναι διαβατηριο βαζουμε του διαβατηριου,αν ειναι με ταυτοτητα βαζουμε μια τυχαια ημερομηνια ληξης??
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
στην ημερομηνια ληξης που ζητα,αν ειναι διαβατηριο βαζουμε του διαβατηριου,αν ειναι με ταυτοτητα βαζουμε μια τυχαια ημερομηνια ληξης??
ναι σωστα τα λες
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
στην ημερομηνια ληξης που ζητα,.......,αν ειναι με ταυτοτητα βαζουμε μια τυχαια ημερομηνια ληξης??
Όχι, βάζουμε 15 χρόνια μετα την ημερομηνία έκδοσης. Αυτή είναι η επίσημη λήξη για τις ελληνικες ταυτότητες.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Προσωπικά έχω κλείσει εισιτήρια για 25 άτομα μέχρις στιγμής με την Ryanair και έχω βάλει ότι να ναι ημερομηνία λήξης σε όλους(μετά το ταξίδι πάντως) και δεν είχε κανείς πρόβλημα.
Αυτό που γράφτηκε για 15 χρόνια μετά την έκδοση από μια αναζήτηση που έκανα βρήκα ότι είναι σωστό πάντως οπότε αν θέλεις να είσαι απόλυτα σωστός βάζεις αυτήν την ημερομηνία.
 
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παρισι
Γεια σας να ρωτησω δυο πραγματα γιατι πρωτη φορα ταξιδευω με Rayn air.
1)αν τα εισητηρια τα εκτυπωνω σε κολλα Α4 και
2) αν η χειραποσκευη ειναι σακος και πατημενος ειναι στις διαστασεις που προβλεπονται αλλα αν δεν τον πατησεις καθολου υπερβαινει για 5-6 εκατοστα σε υψος υπαρχει προστημο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom