Ιαπωνία Κίνα China vs Japan

atari4

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Καλημέρα σε όλους!

Έφτασε ο καιρός για το επόμενο ταξίδι! Θα γίνει τον Νοέμβριο και σκέφτομαι για περίπου 10-12 μερες. Θα ηθελα ομως την βοήθεια σας.

Είμαι μεταξύ Κίνας και Ιαπωνίας. Κίνα σκεφτομαι για Πεκίνο, Σανγκάη, Χονγκ Κονγκ και διαφορες εκδρομες εκει γυρω και Ιαπωνία για Τόκιο, Οζάκα, Κίοτο κτλ.

Τι θα μου προτείνατε απο τα 2; Ειμαι στο 50-50, ποιο θα μου αρεσει ίσως περισσοτερο απο αποψη πολιτισμου; Απο οικονομικης αποψης εχετε καμια εικονα για το ποιο ειναι οικονομικοτερο;

Κάθε συμβουλη και σκεψη δεκτη μπας και αποφασισω!

Επίσης η εποχη ειναι καλή για αυτους τους προορισμους;
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα σε όλους!

Έφτασε ο καιρός για το επόμενο ταξίδι! Θα γίνει τον Νοέμβριο και σκέφτομαι για περίπου 10-12 μερες. Θα ηθελα ομως την βοήθεια σας.

Είμαι μεταξύ Κίνας και Ιαπωνίας. Κίνα σκεφτομαι για Πεκίνο, Σανγκάη, Χονγκ Κονγκ και διαφορες εκδρομες εκει γυρω και Ιαπωνία για Τόκιο, Οζάκα, Κίοτο κτλ.

Τι θα μου προτείνατε απο τα 2; Ειμαι στο 50-50, ποιο θα μου αρεσει ίσως περισσοτερο απο αποψη πολιτισμου; Απο οικονομικης αποψης εχετε καμια εικονα για το ποιο ειναι οικονομικοτερο;

Κάθε συμβουλη και σκεψη δεκτη μπας και αποφασισω!
Νοέμβριο, ειδικά αν είναι προς τα τέλη, είναι η καλύτερη εποχή για την Ιαπωνία. Αλλά και για Κίνα, καλά είναι....

Τώρα, χωρίς να σε ξέρουμε, δύσκολο να προβλέψουμε τι θα ΣΟΥ αρέσει. Εγώ, πάντως, θα διάλεγα Ιαπωνία (όχι μόνο λόγω εποχής).
 

atari4

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Νοέμβριο, ειδικά αν είναι προς τα τέλη, είναι η καλύτερη εποχή για την Ιαπωνία. Αλλά και για Κίνα, καλά είναι....

Τώρα, χωρίς να σε ξέρουμε, δύσκολο να προβλέψουμε τι θα ΣΟΥ αρέσει. Εγώ, πάντως, θα διάλεγα Ιαπωνία (όχι μόνο λόγω εποχής).
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Οντως για μενα δε μπορει να ξερει καποιος. Υποκειμενικα, εσυ γιατι επιλεγεις υπερ Ιαπωνιας;

Ισως και εγω κλινω λιγο υπερ Ιαπωνιας. Θα μπορεσω να το οργανωσω πιο ευκολα το ταξιδι, και προτιμω για μετακινησεις τραινο απο αεροπορικα της Κινας για να πηγαινω απο μερος σε μερος (διαβασα οτι τραινα-λεωφορεια στην Κινα ειναι υπερβολικα χρονοβορα). Απο κοστος με μεταφορικα που πιστευεις ειναι ακριβοτερα;

Επισης με συμφερει να τα κλεισω μεσω πρακτορειου ή να ψάξω μονος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.343
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom