CINQUE TERRE

ΧΡΥΣΑ

Member
Μηνύματα
76
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΣΚΑΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
θα ηθελα να επισκεφθω τα cingue terre γνψριζει καποιος κατι ?
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
θα ηθελα να επισκεφθω τα cingue terre γνψριζει καποιος κατι ?
γεια σου χρυσα, εχω επισκεφτει τα cinque terre, δεν ειναι και κατι το εκπληκτικο, οπως λεει το ονομα τους 5 χωρια στην περιοχη, παραθαλασσια βεβαια. μαλλον περαστικη να τα δεις. γραφικα ειναι, αλλα και δω εχουμε πολλα ιδια. αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι ρωτησε με
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
γεια σου χρυσα, εχω επισκεφτει τα cinque terre, δεν ειναι και κατι το εκπληκτικο, οπως λεει το ονομα τους 5 χωρια στην περιοχη, παραθαλασσια βεβαια. μαλλον περαστικη να τα δεις. γραφικα ειναι, αλλα και δω εχουμε πολλα ιδια. αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι ρωτησε με
Εγκλήματα γράφονται εδώ μέσα, απέλαση... απέλαση τώρα...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
γεια σου χρυσα, εχω επισκεφτει τα cinque terre, δεν ειναι και κατι το εκπληκτικο, οπως λεει το ονομα τους 5 χωρια στην περιοχη, παραθαλασσια βεβαια. μαλλον περαστικη να τα δεις. γραφικα ειναι, αλλα και δω εχουμε πολλα ιδια. αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι ρωτησε με

Να 'σαι καλά!!! Γέλασα και απόψε!!!:haha::haha::haha:
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
γεια σου χρυσα, εχω επισκεφτει τα cinque terre, δεν ειναι και κατι το εκπληκτικο,

μολις πριν ενα μηνα τα επισκεφθηκα
ειναι κατι το εκπληκτικο... πιστεψε με..
καταπληκτικός συνδυασμός βουνου και θαλασσας
5 πολυχρωμα γραφικά χωριουδακια σκαρφαλωμενα στα βραχια
συνθετουν μια ανεμελη ατμοσφαιρα που αξίζει να τη ζήσεις

στα πλην: ο δρόμος για να πας από το ενα στο αλλο ειναι πολυ κουραστικός
παρα τη μικρή χιλιομετρική αποσταση (αποτομος,στροφες κλπ)
δεν υπαρχει επαρκης χωρος σταθμευσης (ήδη την ανοιξη εκλειναν το δρομο και απαγόρευαν την προσβαση)
μετριότατης ποιοτητας διαμονη (έλλειψη ξενοδοχείων,μονο ενοικαζομενα δωματια,
αυτό βέβαια για καποιους θεωρείται και +)

συμβουλη: αν εχετε αυτοκινητο αφηστε το στο πρωτο χωριο που θα επικεφτείτε
και παρτε το τοπικο τραινο.Επειτα απο μια ευχαριστη παραθαλάσσια διαδρομή 5-10΄ χωρις κουραση κ αγχος θα εχετε φτασει στο επομενο χωριο..Τα τρένα ειναι πολυ συχνα


η Vernazza ειναι πανεμορφη και εχει πολυ ωραια εστιατορια,μπαρακια κλπ
θα μπορουσε να ειναι η βαση σου
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
ανυπομονω να παω σε αυτα τα χωριουδακια, τα εχω δει στο ιντερνετ και εχω μεινει αφωνη, αποκλειεται να μην ειναι κατι το εκπληκτικο..
αν στις φωτο του ιντερνετ φαινονται τοσο ομορφα φαντασου πως θα ειναι απο κοντα..
να πας και να περασεις καλα..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Εγώ ούτε που τα είχα ακούσει, αλλά βλέποντας το θέμα, έψαξα στο ιντερνετ και εντυπωσιαστηκα. Θέλω να πάω αύριο!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
συμβουλη: αν εχετε αυτοκινητο αφηστε το στο πρωτο χωριο που θα επικεφτείτε
και παρτε το τοπικο τραινο.Επειτα απο μια ευχαριστη παραθαλάσσια διαδρομή 5-10΄ χωρις κουραση κ αγχος θα εχετε φτασει στο επομενο χωριο..Τα τρένα ειναι πολυ συχνα
η Vernazza ειναι πανεμορφη και εχει πολυ ωραια εστιατορια,μπαρακια κλπ
θα μπορουσε να ειναι η βαση σου
να προσθέσω ότι καλύτερα το ΙΧ να μείνει La Spezia αν πάτε από νότια που έχει άνετα πάρκιν και δεν ταλαιπωρείσαι καθόλου στο δρόμο. Υπάρχει το 5 terre pass για το τραίνο και πας όπου και όσο θέλεις. η απόσταση είναι πολύ μικρή <5 λεπτά από το ένα στο άλλο. στα 3 νότια εκπληκτικής ομορφιάς η πεζοπορική διαδρομή.
Ο σαίτας θα αντιμετωπίσει στη συνάντηση την ποινή να κάνει 30 φορές μόνος τη via dell' amore με τα πόδια λέγοντας συνεχώς "μα τι είπα?, μα τι είπα?".
 

ΧΡΥΣΑ

Member
Μηνύματα
76
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΣΚΑΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Σε ευχαριστώ πολυ:clap:
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
να προσθέσω ότι καλύτερα το ΙΧ να μείνει La Spezia αν πάτε από νότια που έχει άνετα πάρκιν και δεν ταλαιπωρείσαι καθόλου στο δρόμο. Υπάρχει το 5 terre pass για το τραίνο και πας όπου και όσο θέλεις. η απόσταση είναι πολύ μικρή <5 λεπτά από το ένα στο άλλο. στα 3 νότια εκπληκτικής ομορφιάς η πεζοπορική διαδρομή.
Ο σαίτας θα αντιμετωπίσει στη συνάντηση την ποινή να κάνει 30 φορές μόνος τη via dell' amore με τα πόδια λέγοντας συνεχώς "μα τι είπα?, μα τι είπα?".

Έκανα ακριβώς το ίδιο που πρότεινε ο Samion πριν 2 χρόνια. Δεν υπάρχει καλύτερο. Αφήνεις το αυτοκίνητο και πας με το τρένο σε όλα τα χωριά ξεκούραστα. Υπάρχει βέβαια και καραβάκι που συνδέει τα χωριά μεταξύ τους. Δεν θυμάμαι όμως καθόλου από που ξεκινάει και πως συνεχίζει. Από τη vernazza έφευγε πάρα πολύς κόσμος με το καραβάκι όμως δυστυχώς δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες..Από τη στιγμή που εμας έτσι κι αλλιώς μας βόλευε το τρένο , αδιαφόρησα για τα υπόλοιπα....Βλέπεις δεν σας είχα γνωρίσει τότε να μαζεύω πληροφορίες και τιπς για όλους , δυστυχώς..... Πάντως είναι πανέμορφα , ένα πολύ ιδαίτερο κομμάτι της Ιταλίας . Δεν μείναμε βράδυ οπότε δεν ξέρω κάτι για διαμονή...εμείς πήγαμε ολοήμερη και στο γυρισμό κάναμε στάση για φαγητό και βραδυνή βόλτα στο μαγευτικό Πόρτο Φίνο. Μην το παραλείψεις αν σε βγάζει ο δρόμος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom