Τουρκία City break to Istanbul

Travelmania

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Καλησπέρα σας, θα σας παραθέσω την πρώτη μου ταξιδιωτική ιστορία μιας και είμαι καινούριο ενεργό μέλος στην παρέα παρόλο που το site το παρακολουθώ εδώ και χρόνια. Μόλις επέστρεψα από την όμορφη Κωνσταντινούπολη που όλοι όσοι την έχετε επισκεφτεί γνωρίζεται πόσο μαγευτική είναι. Καταρχήν θέλω να πω ότι την έχω επισκεφτεί αρκετές φορές μιας και ζω στην Αλεξανδρούπολη όποτε είναι ένας προορισμός αρκετά προσβάσιμος και γρήγορος για έμας στον βορρά.
Ξεκινήσαμε το ταξίδι μας λίγο επιφυλακτικά αυτή την φορά λόγω των έντονων καιρικών συνθηκών που υπάρχουν την περίοδο αυτή αλλά τελικά ο καιρός ηταν με τον μέρος μας. Υπήρχαν χιόνια δεξιά και αριστερά του δρόμου ίσα για το ωραίο της διαδρομής αλλά κατά τα αλλά οι δρόμοι πεντακάθαροι. Στο τελωνείο ήμασταν πρωί και τελειώσαμε μέσα σε 10 λεπτά γιατί μας έχει τύχει να περιμένουμε σε ατέλειωτη ουρά μέχρι να περάσουμε τα σύνορα οπότε όλα οκ και με αυτό. Το ταξίδι μας διήρκησε 3,5 ώρες. Ήταν Κυριακή πρωί οπότε και στην είσοδο της πόλης η κίνηση ήταν σχετικά μειωμένη και δεν καθυστερήσαμε ιδιαίτερα. Να πω εδώ που μάλλον όσοι έχετε πάει οδικώς θα το γνωρίζετε ήδη ότι μπαίνοντας στην Κωνσταντινούπολη αντιλαμβάνεσαι αμέσως το πόσο τεράστια πόλη είναι και το πόσος πανικός γίνεται με τα αυτοκίνητα! Γίνεται το αδιαχώρητο, οδηγούνε σαν παλαβοί στην κυριολεξία και αναπτύσουν τρελές ταχύτητες οπότε όσοι θα πάτε για πρώτη φορά να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και τα μάτια σας ειλικρινά 14 διότι μας έχει τύχει να μας προσπερνανε ταυτόχρονα από δεξιά και αριστερά και εμείς να χουμε μείνει με τα μάτια γουρλωμένα και να λέμε << τι έγινε τώρα;;>>:shock::shock: Φτάσαμε λοιπόν στο ξενοδοχείο γύρω στις 12:30 το πρωί. Αυτή τη φορά μείναμε στην περιοχή του Pera στο Hotel Tulip City. Είναι μια περιοχή που είναι γεμάτη με ξενοδοχεία και έχει πιάτσα με ταξί(ενημερωτικά). Στα 20 μέτρα περνώντας μια στοά με καταστήματα βρίσκεσαι στην γνωστή Istiklal το κέντρο δηλαδή με τα μαγαζάκια και όλη την cult κατάσταση της Πόλης. Να προσθέσω εδώ ότι όλες τις προηγούμενες φορές μείναμε στην πλατεία Taksim από την πάνω μεριά της Istklal δηλαδή. Αυτή τη φορά με όλη την οικονομική κατάσταση που επικρατεί είπαμε να μειώσουμε το κόστος του ξενοδοχείου γιατί στα υπόλοιπα (φαγητό,ψώνια) δυσκολεύομαι λίγο;) Το ξενοδοχείο που μείναμε είχε πολύ μοντέρνο design ένα μικρό boutique hotel όμορφο μεν δε με εντυπωσίασε δε ίσως διότι υπήρχε άλλο μέτρο σύγκρισης.. Εν πάση περιπτώση για 3 βραδιές μας κόστισε 150 ευρω με πρωινό και δωρεάν πάρκινγκ και δίπλα στο κέντρο οπότε ούτε του παππά.. Αφήσαμε λοιπόν βαλίτσες και αυτοκίνητο και βουρ για βόλτα!! Ο καιρός ηλιόλουστος και μεις ήπιαμε το καφεδάκι μας στην Istiklal όπου ο κόσμος για άλλη μια φορά ήταν τόοσος πολύς και φυσικά τα μαγαζιά όλα ανοιχτά με τον κόσμο να ψωνίζει σαν τρελός! Περίοδος εκπτώσεων βλέπεται και μιλάμε για πραγματικές εκπτώσεις εδώ (70 και 80%). Εκείνη τη μέρα συναντήσαμε και κάποιες διαδηλώσεις στην Istiklal με πολλούς διαμαρτυρούμενους που προκαλούσαν ακόμη μεγαλύτερη φασαρία και πανικό. Αγαπημένη Κωνσταντινούπολη... Αφού ήπιαμε τον καφέ μας και κάναμε μια βόλτα στα μαγαζιά, πήγαμε για φαγητό σε ένα από τα κλασσικά φαγάδικα με τούρκικο φαγητό όπου όλα τα καλούδια είναι μπροστά σου και εσύ διαλέγεις. Φοβερές γεύσεις με άρωμα Ανατολής!! Επιστροφή στο ξενοδοχείο για ξεκούραση και το βράδυ βόλτα στα πέριξ μιας και σαν πρώτη μέρα είχε επέλθει λίγο η κουραση και δεν απομακρυνθήκαμε πολύ από την περιοχή.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Γεια σου συμπολίτισσα!!! Με χαρά διαπιστώνω οτι αυξανόμαστε οι Αλεξανδρουπολίτες στο φόρουμ!!!!
Ήμουν και εγώ στην Πόλη το Σαββατοκύριακο.

Περιμένω την συνέχεια;)
 

Travelmania

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Γεια σου και σενα συμπολίτισσα!! Και γω χαίρομαι το ίδιο!!! Να δείχνει το παρών η βόρεια ελλάδα:D Σοβαρά? Μα είναι τέλεια η Πόλη:D
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Εσυ χρωστάς κάτι !!!!!!!!!!!!!!
Αυτό που σου χρωστώ είναι ενα μεγάλο ευχαριστώ για την βοήθεια και τις υπέροχες ιστορίες σου!!!!!!!

Κατα τα άλλα τι να πω εγώ Χρήστο για την Πόλη?Τα έχεις πει όλα εσύ!!!!!!!!

Θα ανεβάσω καμμιά φωτο απο το Ayasofya Hurrem Sultan Hamam ,το οποίο ήταν θεικό !!!!! (αλλα και τα 90ευρώ που έδωσα.......:()
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αυτό που σου χρωστώ είναι ενα μεγάλο ευχαριστώ για την βοήθεια και τις υπέροχες ιστορίες σου!!!!!!!

Κατα τα άλλα τι να πω εγώ Χρήστο για την Πόλη?Τα έχεις πει όλα εσύ!!!!!!!!

Θα ανεβάσω καμμιά φωτο απο το Ayasofya Hurrem Sultan Hamam ,το οποίο ήταν θεικό !!!!! (αλλα και τα 90ευρώ που έδωσα.......:()
Οταν εγραφα οτι κατι χρωστάς δεν εννοούσα το ευχαριστώ σε μένα !!

Χαίρομαι πάντως που σου άρεσαν αυτα που σου πρότεινα εγω και τα υπόλοιπα μέλη .
Ελπίζω το Maywood να αρεσε στην παρέα σου ,γιατί ενα άγχος το είχες πρίν πάτε :).
Σε ευχαριστώ ξανά για τα καλά σου λόγια
και περιμένουμε φωτό απο το γυναικίο τμήμα του hamam .
Τα 90 σκεψου οτι δεν τα δίνεις κάθε μερα οπότε :D;)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Οταν εγραφα οτι κατι χρωστάς δεν εννοούσα το ευχαριστώ σε μένα !!

Χαίρομαι πάντως που σου άρεσαν αυτα που σου πρότεινα εγω και τα υπόλοιπα μέλη .
Ελπίζω το Maywood να αρεσε στην παρέα σου ,γιατί ενα άγχος το είχες πρίν πάτε :).
Σε ευχαριστώ ξανά για τα καλά σου λόγια
και περιμένουμε φωτό απο το γυναικίο τμήμα του hamam .
Τα 90 σκεψου οτι δεν τα δίνεις κάθε μερα οπότε :D;)
To Maywood ήταν πραγματικά ......."κούκλα"!!!!!!!!
 

Travelmania

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Ημέρα δεύτερη λοιπόν και ξεκούραστοι από τον βραδυνό μας ύπνο,πήραμε το πρωινό μας και ξεκινήσαμε τη βόλτα μας. Αρχικά καφές διότι ως καπνίστρια ο καφές στο πρωινό του ξενοδοχείου χωρίς τσιγάρο είναι μισός:bleh: Αφού λοιπόν εντόπισα το τέλειο καφέ που έχει εξωτερικό μεν χώρο για καπνιστές αλλά τέλεια διακοσμημένο και σχετικά ζεστό για να μην παγώνουμε ήπιαμε το καφεδάκι μας και χαζέψαμε τον κόσμο που ήδη είχε ξεχυθεί στους δρόμους (το καφέ λέγεται The House Cafe, βρίσκεται στη μέση της Istiklal πολύ ωραίος και μοντέρνος χώρος). Στη συνέχεια περπατήσαμε λίγο πιο κάτω στην Istiklal όπου έχει ένα τύπου μετρό με ένα βαγόνι το Tunnel και σε πηγαίνει στην περιοχή της γέφυρας του γαλατά. Στη συνέχεια πήραμε το τραμ και πήγαμε στην περιοχή Sultanahmet (η διαδρομή για μας γνωστή διότι την έχουμε ξανακάνει). Ο καιρός και εκείνη την ημέρα ηλιόλουστος ιδανικός για περπάτημα και βόλτες. Κατευθυνθήκαμε λοιπόν προς την Αγιά Σοφιά και το Μπλέ Τζαμί για να ξαναβγούμε φωτογραφίες και να χαζέψουμε. Τα μέρη αυτά τα έχουμε ξαναεπισκεφτεί οπότε δεν μπήκαμε μέσα, παρατηρήσαμε όμως για ακόμη μια φορά πόσο περιποιημένους και άρτιους είχαν τους κήπους τους και πόσο καθαρό είχαν τον πλακόστρωτο δρόμο που συνδέει τα μνημεία μεταξύ τους. Πραγματικά χάρμα οφθαλμών όλο το τοπίο. Στη συνέχεια πήραμε και πάλι το τραμ, μετά το Tunnel και φτάσαμε και πάλι στην κάτω πλευρά της Istiklal. Από εκεί επιβιβαστήκαμε στο πανέμορφο και γραφικό κόκκινο τρενάκι το Taksim Tunnel που σε μεταφέρει από το κάτω άκρο της Istiklal μέχρι την πλατεία Taksim. Κάθε φορά λέγαμε ότι θα ανέβουμε αλλά κάτι άλλο προέκυπτε. Είναι τόσο vintage και γραφικό που μπαίνοντας μέσα νομίζω μεταφέρεσαι σε μια άλλη εποχή. Αφού λοιπόν κάναμε την όμορφη βόλτα μας φτάσαμε στην πλατεία Taksim και από εκεί πήραμε το μετρό. Ομολογώ ότι με εξέπληξε το μετρό τους. Μοιάζει πολύ με αυτό της Αθήνας πεντακάθαρο και πολύ σύγχρονο. Κατεβήκαμε μια στάση μετά στην Osmanbey για να επισκεφτούμε την περιοχή Nisantasi το κολωνάκι της Κωνσταντινούπολης όπως το αποκαλούνε. Για να μην παρεξηγηθώ θέλω να πω ότι την Πόλη την πρώτη και τη δεύτερη φορά την επισκέφτηκα για τα μνημεία και πήγα στα περισσότερα απο αυτά( τα οποία έχουν περιγραφεί σε πολλές ταξιδιωτικές ιστορίες γι αυτο και δεν μένω σε αυτά)αλλά πλέον την επισκεφτόμαστε σαν μια μεγαλούπολη που έχει πολλά να σου προσφέρει και να ξεφύγεις λίγο από την δική σου καθημερινότητα όπως δηλαδή θα έκανες επισκεπτόμενος και μια άλλη μεγαλούπολη της ευρώπης. Αν λοιπόν θέλει κανείς να δει και μια άλλη Κωνσταντινούπολη, τη σύγχρονη και εξελισσόμενη μια από τις περιοχές που πρέπει να επισκεφτεί είναι το Nisantasi. Με το που βγήκαμε από το μετρό πραγματικά είδαμε άλλο κόσμο και άλλη κατάσταση. Πολύ όμορφα καφέ, περιποιημένο κόσμο (μαντήλα σε γυναίκες ανύπαρκτη) και γενικά η εικόνα μιας σύγχρονης πόλης. Η περιοχή έχει έναν πολύ όμορφο πλακόστρωτο δρόμο που τριγύρω του στεγάζονται οι μεγαλύτερες boutique, ξενοδοχεία εστιατόρια κλπ.Επισκεφτήκαμε το πολυκατάστημα City's Nisantasi το οποίο πραγματικά έχει πολύ όμορφο και πολυτελέστατο design, κάναμε και μερικά ψώνια και στη συνέχεια καθήσαμε σε ένα πολύ όμορφο bistro απολαμβάνοντας το φαγητό και το κρασί μας:D Κουρασμένοι πλέον πήραμε και πάλι το μετρό για να επιστρέψουμε στην πλατεία Taksim και από εκεί γρήγορο περπάτημα μέχρι το ξενοδοχείο διότι ο καιρός μας τα χάλασε λιγάκι και οι πρώτες ψιχάλες άρχισαν να πέφτουν.. Το βράδυ πάλι βολτούλα στην γύρω περιοχή και αυτή αρκετά περιορισμένη διότι ο βροχερός καιρός ήταν πλέον γεγονός!! Καφεδάκι στο House Cafe και στη συνέχεια πήγαμε για φαγητό σε ένα ακόμη bistro το οποίο βρίσκεται μετά την Taksim μέσα σε πεζόδρομο ανάμεσα στα ξενοδοχεία και το είχαμε επισκεφτεί το καλοκαίρι για ποτάκι. Τέλειος χώρος, εξαιρετικό φαγητό και μεγάλη επιλογή κρασιών. Το όνομα μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή αλλά βρίσκεται δίπλα στο ξενοδοχείο midtown. Θέλω να προσθέσω σε όλα τα παραπάνω ότι οι τιμές είναι και πάλι χαμηλότερες από ότι στην ελλάδα σε σχέση με τις παροχές τους. Επιστροφή στο ξενοδοχείο με ταξί αυτή τη φορά αν και δεν ήταν μακριά αλλά η βροχή πλέον έπεφτε right through:bleh:
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Γης
Αυτό που σου χρωστώ είναι ενα μεγάλο ευχαριστώ για την βοήθεια και τις υπέροχες ιστορίες σου!!!!!!!

Κατα τα άλλα τι να πω εγώ Χρήστο για την Πόλη?Τα έχεις πει όλα εσύ!!!!!!!!

Θα ανεβάσω καμμιά φωτο απο το Ayasofya Hurrem Sultan Hamam ,το οποίο ήταν θεικό !!!!! (αλλα και τα 90ευρώ που έδωσα.......:()

Eftichia τα αξιζε όμως τα λεφτα του;Επίσης...σε περιποιηθηκαν αρκετή ώρα; Αν επιτρεπεται σε τι υπηρεσιες αντιστοιχουν τα 90;
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Eftichia τα αξιζε όμως τα λεφτα του;Επίσης...σε περιποιηθηκαν αρκετή ώρα; Αν επιτρεπεται σε τι υπηρεσιες αντιστοιχουν τα 90;
Το Aya Sofya Sultan Hamam είναι πραγματικά εκπληκτικό απο κάθε άποψη, οπότε ναι τα άξιζε τα λεφτά του αν και αντικειμενικά 90 ευρώ είναι πολλά χρήματα.
Το περιβάλλον και η ατμοσφαίρα είναι μαγική ,χαλαρωτική και πραγματικά νιώθεις σουλτάνος!!! (αυτό είναι και το σλόγκαν τους) .
Τα 90 ευρώ περιλάμβαναν hamam και Turkish bath με το γάντι απολέπισης και τον αφρό μετά μασαζ με αιθέρια έλαια στην αίθουσα του σουλτάνου.(διάρκεια 1 ώρα).Επίσης σου πρόσφεραν σορμπέ .

Η χαλάρωση ,ξεκούραση, αναννέωση που νιώθεις δεν περιγράφονται!!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Διαβάζοντας την ιστορία σου για την"ξελογιάστρα"πόλη!πρόσεξα ότι έμεινες στο ίδιο ξενοδοχείο που έχω μείνει κι εγώ το city tulip και θάθελα να δώσω κάποιες επιπλέον πληροφορίες για να μην την πατήσει κανείς όπως την πάτησα κι εγώ.
Φίλοι μου που είχαν ξαναπάει μείνανε ευχαριστημένοι και λόγω της θέσης και λόγω του ότι(όπως ανέφερες κι εσύ)είναι οικονομικό και μιά χαρά ξενοδοχείο σε γενικές γραμμές...οπότε το το ξαναεπέλεξαν και πήγαμε να μείνουμε εκεί.Αυτό που δεν ξέρανε είναι ότι το ξενοδοχείο αποτελείται από δύο"μπλόκ"κτιρίων,κάτι τέτοιο μας είπανε εκεί,τα δωμάτια του μπροστινού (σ αυτά είχανε μείνει οι φίλοι μου και ήταν ευχαριστημένοι) βλέπουν στο δρόμο και είναι πιό ευρύχωρα ενώ τα πίσω είναι πολύ μικρότερα ειδικά τα μονόκλινα είναι μιά σταλιά!Το χειρότερο δε είναι ότι με το που μπαίνεις μέσα βλέπεις κάτι ΩΤΟΑΣΠΙΔΕς και λες..ωχ και πράγματι σε περιμένει ..άγριο ξενύχτι αφού τα δωμάτια αυτά είναι πάνω ακριβώς από 'ένα ξενυχτάδικο που απο τις 12 και μετά γίνεται το έλα να δείς...
Επίσης γενικώς τα δωμάτια όλα απ ότι κατάλαβα λόγω μοντέρνου;σχεδιασμού είναι σκοτοφοβικά,πρέπει νάχεις το μπάνιο ανοιχτό,υπολογιστή και τηλεόραση μπας και καταφέρεις να αντλήσεις από κεί φως!για να ψάξεις βαλίτσα κλπ,καλά για ντουλάπα δε συζητάμε ούτε συρτάρια,το μίνιμαλ ντιζάιν επιβάλει μόνο κρεμάστρες και όποια;επιφάνεια βρείς βάλε πράγματα και αν καταφέρεις να μην μπερδεύεις μεσ στο σκοτάδι τα καλώδια του φορτιστή του κινητού σου με τα καλώδια του τηλεφώνου τους κλπ.

Το πρωινό τους ήταν ίσως το μόνο καλό!!πολύ καλό πρωινό ααα και η θέση του ξενοδοχείου φυσικά! και εδώ μου δίνεται η ευκαιρία να προσθέσω κάτι..Εχω παρακολουθήσει συζητήσεις σχετικά με το που είναι καλύτερα να μείνει κάποιος ειδικά κι όλας αν πάει πρώτη φορά στην Πόλη στην περιοχή sultanahmet η Πέραν, ...
με χίλια! στην περιοχή Πέραν ,beyoglu ,εκεί δηλ που έμεινα και ναι πήγα για πρώτη φορά αλλά είναι η βολικότερη περιοχή γιατί είσαι περίπου στη "μεση"απο κει΄έχεις εναλλακτικές να μετακινηθείς προς Γαλατά,χωριά του Βοσπόρου,πάνω ταξίμ και νισάντασι,παλιά πόλη και εναλλακτικές για διασκέδαση πάσης φύσης!με τα πόδια!Μένοντας στην παλιά πόλη είσαι αποκομμένος,αλλά γούστα είναι αυτά.
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας σου για την Κωνσταντινούπολη η οποία χωρίς να με μαγέψει μου έβγαλε όμως κι εμένα μιά αύρα παράξενα και ανεξήγητα ελκυστική τόσο που να θέλω να ξαναπάω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom