costa diadema

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Καλησπέρα στην παρέα. Μετά απο πολλές αναζητήσεις καταλήξαμε και κλείσαμε κρουαζιέρα με την costa diadema απο Savona 22/10 . Αν έχει ταξιδέψει κάποιος ή γνωρίζει θα ήθελα να μάθω αν έχει μπουφέ για βραδινό ή το γεύμα αυτό γίνεται μόνο στο εστιατόριο? μιας και είμαστε με μικρά παιδιά μας βολεύει ο μπουφές οπως αποδείχτηκε στις προηγούμενες κρουαζιέρες μας.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ε,αφού το κλείσατε ήδη...ότι έχει θα φάτε :D
Εγώ περίμενα να έχετε απορίες για κάποιες πόλεις.Αλήθεια,σε ποιές πόλεις πάει;
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Ε,αφού το κλείσατε ήδη...ότι έχει θα φάτε :D
Εγώ περίμενα να έχετε απορίες για κάποιες πόλεις.Αλήθεια,σε ποιές πόλεις πάει;[/QUO
χαχαχ ένα δίκιο το έχεις !! λοιπόν ξεκινάει απο Savona,Marseille,Barcelona, Palma di Mallorca, Rome, La Spenzia και ξανά Savona!1 πρώτη μας φορά με την costa ελπϊζω να μην μας απογοητεύσει...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Δεν έχω πάει ποτέ κρουαζιέρα (ο @Samion θα ξέρει)....αλλά εγώ βλέπω τους επιβάτες των πλοίων της Costa σαν τουρίστες στην Αθήνα.Αυτό που έχουν είναι πολλούς φασαριόζους Ιταλούς-λογικό γιατί είναι ιταλική εταιρία- πού θα με "κρύωνε"αν ήταν να επιλέξω τέτοια εκδρομή.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
απο αυτήν την άποψη δεν έχουμε κανένα θέμα γιατί έχουμε πάει ήδη με την msc που είναι επίσης Ιταλική , αν και η costa βασικά ανήκει στην carnival που ειναι made in usa... οποτε ελπίζω το πλήρωμα να ειναι λίγο παραπάνω φιλικό απο οτι ήταν στην msc.. μιας και στην Aμερική προσέχουν πολύ αυτό το κομμάτι ... Το μόνο που θα ήθελα να μαθω αν έχει κάποιος εμπειρία είναι τί αξιζει να δω στην la spenzia ,δηλαδή να πάω σε κάποιο χωριουδάκι? αν ναι σε ποιο? ή μήπως στην Φλωρεντία? Πίζα δεν θα ήθελα να παω μιας και εχω παει και δεν βρίσκω κάποιο ενδιαφέρον να την επισκεφτώ ξανά και lucca επίσης έχω πάει...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Δεν έχω πάει ποτέ κρουαζιέρα
2.Αυτό που έχουν είναι πολλούς φασαριόζους Ιταλούς
1. Ποτε δεν ειναι αργα...
2. Προτιμας μεθυσμενους φασαριοζους αγγλοσαξονες?η εταιρεια θυμιζω ειναι αμερικανικη αλλα εχει το ιταλικο feeling...η παστα ειναι πολυ καλη, αφθονη και φρεσκια, ο καφες φυσικα οτι καλυτερο εν πλω, τα λοιπα με μικρες διαφορες απο άλλες εταιρειες. Λιγοι ιταλοι παντως στο πλοιο κ κυριως αξιωματικοι, υπευθυνοι σαλας κλπ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
απο αυτήν την άποψη δεν έχουμε κανένα θέμα γιατί έχουμε πάει ήδη με την msc που είναι επίσης Ιταλική , αν και η costa βασικά ανήκει στην carnival που ειναι made in usa... οποτε ελπίζω το πλήρωμα να ειναι λίγο παραπάνω φιλικό απο οτι ήταν στην msc.. μιας και στην Aμερική προσέχουν πολύ αυτό το κομμάτι ... Το μόνο που θα ήθελα να μαθω αν έχει κάποιος εμπειρία είναι τί αξιζει να δω στην la spenzia ,δηλαδή να πάω σε κάποιο χωριουδάκι? αν ναι σε ποιο? ή μήπως στην Φλωρεντία? Πίζα δεν θα ήθελα να παω μιας και εχω παει και δεν βρίσκω κάποιο ενδιαφέρον να την επισκεφτώ ξανά και lucca επίσης έχω πάει...
Απο la Spezia πας ευκολα cinque terre.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το μόνο που θα ήθελα να μαθω αν έχει κάποιος εμπειρία είναι τί αξιζει να δω στην la spenzia ,δηλαδή να πάω σε κάποιο χωριουδάκι? αν ναι σε ποιο? ή μήπως στην Φλωρεντία? Πίζα δεν θα ήθελα να παω μιας και εχω παει και δεν βρίσκω κάποιο ενδιαφέρον να την επισκεφτώ ξανά και lucca επίσης έχω πάει...
Πόσες ώρες θα έχετε διαθέσιμες στη La Spezia; Το πιο κοντινό χωριό που αξίζειι επίσκεψης είναι το πολύ όμορφο Porto Venere. Εκεί πας με λεωφορείο, σε μισή ώρα περίπου. Με τρένο μπορείτε να πάτε στα Cinque Terre που αποτελούν το highlight της περιοχής. και ανάλογα με το χρόνο που διαθέτετε να επισκεφτείτε κάποια από τα χωριά.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
το πλοίο φτάνει 830 οπότε σίγουρα μέχρι να φάμε το πρωινό και να ετοιμαστούμε θα εχει πάει 10 , και αναχώρηση είναι 20.30 οπότε μήπως είναι αρκετές οι ώρες και για την Φλωρεντια?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και τα 5 χωριά είναι προσβάσιμα με τρένο και πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Riomaggiore και Vernazza προλαβαίνετε άνετα. Αν θέλετε και Manarola. Corniliglia και Monte Rosso θα τα άφηνα απ' έξω, αν μου ήμουν πιεσμένη χρονικά (η Corniliglia, αν και πανέμορφο χωριό, απέχει αρκετά από το σταθμό του τρένου και το Monterosso είναι το λιγότερο φωτογενές)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom