Κόστα Ρίκα Κοστα Ρικα - Πληροφορίες κ Ερωτήσεις

jkakkaris

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Γεια σας!!!
Απο διασκέδαση το san jose πως είναι?
Δεν το αναφέρει κανένας αυτό.....
 

stel

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Ταξίδεψε κάποιος στην Costa Rica πρόσφατα..?
πληροφορίες για αεροπορικές προσφορες..κταλύμματα κλπ ;)
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να είναι ευανάγνωστα. Η χρήση των greeklish απαγορεύεται στο φόρουμ.


http://www.travelstories.gr/rules.php#rule6


Υ.Γ. Για τα επόμενα μηνύματα...
 

PASCAL

Member
Μηνύματα
60
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Morocco
Ονειρεμένο Ταξίδι
οπουδήποτε
Τα εισιτήρια εάν τα κλείσεις 3 μήνες πριν μπορείς να τα βρεις 700 euro. Αλλιώς γύρω στα 900 – 1100. Καταλύματα μπορείς να βρεις από 20-30 δολάρια αρκετά καλά. Με 50 δολάρια την ημέρα καλύπτεις άνετα διαμονή, διατροφή και μετακινήσεις.
Εάν θέλεις να κάνεις διάφορες δραστηριότητες που προσφέρονται θα δώσεις κάτι περισσότερο.
Η πλευρά του Ατλαντικού δεν είναι τόσο τουριστική και είναι φθηνότερη και καλύτερη. Η πλευρά του Ειρηνικού είναι πιο τουριστική με μεγάλα ξενοδοχειακά συγκροτήματα.
Όλη η χώρα αποτελείται από ζούγκλα, δάση βροχής, ηφαίστεια, και πάρα πολλές παραλίες γνωστές και άγνωστες. Δύο με τρεις βδομάδες είναι καλό διάστημα για να δεις την χώρα χωρίς πολύ τρέξιμο. Σου εύχομαι να πας. Είναι πολύ ωραία χώρα.
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Παιδιά Γειά σας! Ειμαι πολύ ψημένος για πρώτο υπερατλαντικό Κόστα Ρίκα :clap::clap::clap:
Ήδη κοιτάω πτήσεις, ξενοδοχεία κτλ.

Το θέμα είναι ποιο όμως; Θα ταξιδέψω πρώτη φορά μόνος και χωρίς ιδιαίτερη ταξιωδιωτική εμπειρία, οπότε πραγματικά η βοήθεια των μελών μπορεί να είναι πολύτιμη!

Σχετικά με τις πτήσεις. Βλέπω ότι υπάρχουν 2-3 εναλλακτικές: 1) Μέσω Atlanta ή Ν.Υ. με ενδιάμεσο σταθμό Μόναχο ή Ρώμη, 2) Μέσω Iberia πιθανότοτα με overnight στη Μαδρίτη, 3) πάλι με Iberia, με ενδιάμεσο στο Miami. Το πιο ελκυστικό μέχρι τώρα μου μοιάζει να είναι το 2), συγκεκριμένα για 13/11 και επιστροφή 30/11 μέσω Παναμά με κόστος 500€ (+ 100-110 € για 2 overnights στη Μαδρίτη)!! - Στις ημερομηνίες υπάρχει σχετική ευελιξία, θα μπορούσε π.χ. να γίνει 3/12 - 18/12. Η επιστροφή όμως έχει διάρεια 35 ώρες o_O Μένει κάνα 15 ώρο στον Παναμά υποθέτει λογικά κάποιος. Δεν ξέρω, μου φαίνεται πολύ δελεαστικό οικονομικά, αλλά η επιστροφή με τρομάζει κάπως, έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο;

Όσον αφορά τώρα τη διαμονή, επιλέγω San Jose στο οποίο με 60€ το πολύ είσαι κυριλέ :D

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος να μου πει, τι έξοδα προσεγγιστικά να υπολογίζω per day εκεί, δεδομένων των περιηγήσεων, των μεταφορών, επισκέψεων σε μουσεία ή θέατρα, τη διατροφή και όλα αυτά. Με 50€ τα καλύπτω αυτά;

Υ.Σ.: Σκέφτομαι ότι μια που θα βρεθώ Καραιβική, θα ήταν πολύ ωραία να επισκεφθώ... τον Δομίνικο, για τον οποίο τόσα πράγματα έχουν ακουστεί εδώ! Εκεί ποιο είναι το κόστος ζωής π.χ. για 3 μέρες; Πως το βλέπετε σαν ιδέα;

Ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Υ.Σ.: Σκέφτομαι ότι μια που θα βρεθώ Καραιβική, θα ήταν πολύ ωραία να επισκεφθώ... τον Δομίνικο, για τον οποίο τόσα πράγματα έχουν ακουστεί εδώ! Εκεί ποιο είναι το κόστος ζωής π.χ. για 3 μέρες; Πως το βλέπετε σαν ιδέα;
Δεν το βρίσκω καλή ιδέα..Για να καταλάβεις, είναι σαν κάποιος να έρχεται στην ελλάδα και να πει, μια που θαμαι στη μεσόγειο, ας παω και 3 μέρες στην Ισπανία. Το νησί είναι πολύ μεγάλο για να το κάψεις σε 3 μέρες αφού δε θα προλάβεις να δεις τίποτα.

Δεν έχω ιδέα από Κόστα ρίκα και πόσες μέρες είναι καλό να αφιερώσεις στη χώρα, αλλά αν σου περισσεύουν μερικές καλύτερα να τις αφιερώσεις στον Παναμά που είναι δίπλα σου.
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Go2dbeach ευχαριστώ για την προσγείωση στην παραγματικότητα :D Δεν έχω αντίληψη των αποστάσεων Καραϊβικής.
Όχι, δεν θέλω να το κάψω το νησί, οπότε αστο για την επόμενη φορά.

Η αρχική σκέψη είναι για 15 - 20 μέρες. Όμως οι 15 παραφτάνουν για Κόστα Ρίκα, θεωρώ.

υ.σ.: Δεν χρειάζεται visa, σωστά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom