Ιταλία Costiera Amalfitana - Praiano, Positano, Amalfi

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Αρχές Ιουνίου θα είμαι στη πανέμορφη Κοστιέρα για 4 μέρες, από Πέμπτη μεσημέρι που φτάνουμε με απευθείας πτήση από Αθήνα στη Νάπολι έως Δευτέρα πρωί που φεύγουμε πάλι από Νάπολι. Στην αρχή σκεφτόμουν να κάτσουμε το πρώτο βράδυ στη Νάπολι και τα υπόλοιπα στη Κοστιέρα, αλλά μετά σκέφτηκα ότι Δευτέρα πρωϊ είναι λίγο ρίσκο να τρέχουμε από το Αμάλφι π.χ. στη Νάπολι για να προλάβουμε τη πτήση μας, οπότε προσανατολίζομαι να φύγουμε κατευθείαν για Κοστιέρα Πέμπτη μεσημέρι, να κάτσουμε και Παρασκευή-Σάββατο και Κυριακή πουρνό, πολύ πουρνό όμως για να αποφύγουμε τη κίνηση, να πάμε Νάπολι για μια ολόκληρη ημέρα. Πώς σας φαίνεται αυτό το πρόγραμμα?
Μετά, για διαμονή, σκέφτομαι αντί για Ποζιτάνο λόγω πανάκριβων τιμών, να μείνουμε σε κανά Praiano, όπου με λογικές τιμές μένεις σε μπαλκόνι με θέα και είσαι 10 χιλ. από Ποζιτάνο και Αμάλφι. Τη 3η νύχτα σκέφτομαι να μείνουμε Ραβέλλο, αν βέβαια βρω κάτι αξιόλογο κάτω από 180 Ευρώ. Αμάξι θα νοικιάσουμε, Κάπρι λέω να το αφήσουμε, τι λέτε λοιπόν για τα παραπάνω?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
μια χαρά μου φαίνεται το προγραμμά σας. Στο Κάπρι θα μπορούσατε να πεταχτείτε αν θέλετε πολύ να το δείτε, εγώ προσωπικά δεν είμαι σίγουρη αν θα πήγαινα. Το μόνο που σκέφτομαι είναι το ότι αν πήγαινα για μια μέρα στη Νάπολι δεν θα ήθελα να είναι Κυριακή..Είχα μείνει τρεις μέρες στη Νάπολη..είχαμε φτάσει Κυριακή..όλα ήταν υποτονικά, καμιά σχέση με τις επόμενες μέρες που ήταν μια πολύ ζωντανή πόλη.. Αυτό όμως είναι και λίγο υποκειμενικό..μπορεί εσύ να το θεωρείς θετικό το να είναι όλα ήρεμα και μια πόλη που μόνο ήρεμη δεν θα την χαρακτήριζε κανείς.
 
  • Like
Reactions: GTS

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
τι ώρα πετάτε το πρωί της Δευτέρας?
 
Μηνύματα
607
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
Φαντάζομαι θα νοικιάσετε αυτοκίνητο. <αν είναι έτσι, πρόσεχε τον δρόμο γιατί εγώ αν και πρόσεχα έφυγα για Σαλέρνο χωρίς να πάρω μυρωδιά και μετά έκανα τον γύρο της ακτογραμμής. Όχι ότι δεν το χάρηκα αλλά δεν ήταν μέσα στο πρόγραμμα. Το λοιπόν μετά την Νάπολι ψάχνεις να στρίψεις για Sorrento αλλιώς θα κάνει και εσύ την ίδια διαδρομή. Εγώ στο Κάπρι θα πήγαινα. Να ξέρεις ότι από το λιμάνι της Νάπολι υπάρχει καταμαράν για Κάπρι, Σορρέντο και Ποζιτάνο. Πολύ γρήγορο. Το χρησιμοποίησα πολλές φορές. Τώρα για το που θα μείνεις έχει να κάνει με τις προσφορές που θα βρεις και πόσα λεφτά δίνεις.Καλά να περάσεις. Το μέρος είναι εκπληκτικό ούτως ή άλλως. καλά να περάσεις.
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος του μεταξιού
Εντελώς συμπτωματικά, τις τελευταίες μέρες έψαχνα κι εγώ για εκδρομή στην Costiera, για τις ίδιες ακριβώς ημέρες! Είχα κάνει και κάποιες κρατήσεις αλλά τελευταία στιγμή αλλάξαμε προορισμό.
Για δρομολόγια από και προς το Capri δες εδώ: Times of hydrofoil and ferry crossings to Capri | Capri.com Hotel
Νομίζω ότι θα είναι ενδιαφέρουσα μια επίσκεψη στο νησί, οι εικόνες που είδα ψάχνοντας στο net είναι υπέροχες. Εμείς είχαμε κάνει και κράτηση στο Hotel Weber για να μείνουμε ένα βράδυ. Απ' ότι έχω ακούσει το βράδυ βλέπεις τη μισή γοητεια του νησιού, όταν φεύγουν οι ορδές των τουριστών και απολαμβάνεις τη βόλτα σου στην Piazzetta. Πάντως αν πάτε νωρίς το πρωί μπορείτε να κάνετε ένα από τα οργανωμένα tour, για να δείτε όσα περισσότερα πράγματα θέλετε και να επιστρέψετε πάλι το βράδυ. Αν το αποφασίσετε να πάτε και να μείνετε, έχε υπόψη ότι από Απρίλη ως Οκτώβρη επιτρέπεται να οδηγούν στο νησί μόνο οι μόνοιμοι κάτοικοι. Συνεπώς το αυτοκίνητό σου θα πρέπει να το αφήσεις απέναντι. Μία εναλλακτική είναι η εξής: Garage Sorrento Parcheggio a Sorrento Parcheggio auto per Capri Sorrento parking Marina Piccola Sorrento

Αναφορικά με τη διαμονή στην Costiera για πολύ οικονομικές καταστάσεις εμείς είχαμε εντοπίσει το Open Gate Hotel στο Praiano (85€/βράδυ με θέα θάλασσα) και το Pension MariaLuisa στο Positano (85€/βράδυ με θέα θάλασσα). Στο Positano θα έχεις θέμα με τη στάθμευση, ψάξτο αλλιώς υπάρχει πιθανότητα να περπατάς αρκετά ως το αυτοκίνητο. Από κει και πέρα αν διαθέτεις μεγαλύτερο budget σίγουρα θα βρεις κάτι ευχάριστο και αξιοπρεπές (εννοώ καθαρό).

Εμείς είχαμε αποφασίσει να μείνουμε τα 2 πρώτα βράδια στο Positano, μετά Capri και μετά Νάπολη. Μπορείς να παραδώσεις το αυτοκίνητο στο Sorrento για να περάσεις στο Capri και μετά να επιστρέψεις κατευθείαν Νάπολη.

Όταν γυρίσεις γράψε την ιστορία σου, να δω τι έχασα! ;)
 
  • Like
Reactions: GTS

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
η Ιβανα προσφατα εγραψε ιστορια για ολες αυτες τις περιοχες ,
γιατι δε τη ρωτας ;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Κρίμα να μη πας Κάπρι, ειδικά η εμπειρία με το τελεφερικ είναι εξαιρετική αν η μέρα είναι ιδανική. Αποφύγετε την εκδρομή στο blue grotto είναι σκέτο tourist trap. Nαι είναι τουριστικό αλλά δεν παύει να είναι γοητευτικό
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
η Ιβανα προσφατα εγραψε ιστορια για ολες αυτες τις περιοχες ,
γιατι δε τη ρωτας ;
Διάβασα την ιστορία της, δε βρήκα κάτι να με βοηθήσει σε αυτά που ρωτάω. Επιπλέον, απευθύνομαι σε όλο το κόσμο που ξέρει και μπορεί να βοηθήσει, άρα και σε αυτή...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
απευθείας πτήση από Αθήνα στη Νάπολι

ποια εταιρεία εχει απευθείας πτηση για νάπολι αγαπητέ gts?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ακριβώς, με Αλιτάλια πετάμε, στα χαρτιά τουλάχιστον (AirOne στη πραγματικότητα? Κάτι μου σφύριξε μια ψυχή, δε θυμάμαι).

Πάντως Μαίρη, λόγω του ότι θέλω να είμαι κοντά στο αεροδρόμιο τη Δευτέρα το πρωϊ που πετάμε και όχι στο Αμάλφι, θα αφήσουμε τη Νάπολι για τη τελευταία μας μέρα, δηλ. τη Κυριακή. Οπότε σκέφτομαι να φύγουμε απευθείας για Κοστιέρα τη Πέμπτη το μεσημέρι που φτάνουμε και να περάσουμε 2 βράδυα στο Praiano, ακριβώς μεταξύ Positano & Amalfi και άλλο ένα στο Ravello, όχι όμως στα ψηλά του Ravello αλλά πιο χαμηλά, διότι εκεί ψηλά οι τιμές είναι απλησίαστες. Και πάλι όμως, στα δωμάτια που έχω βρει η θέα είναι απιστεύτου και σε οικονομικές σχετικά τιμές.

Άσε που λογικά Κυριακή στη Κοστιέρα Ιούνιο θα γίνεται της πόπης, οπότε καλύτερα ίσως Νάπολι. Εκτός αν δε μπορούμε να ξεκολλήσουμε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom