Couch surfing. Είναι ασφαλες;

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Θα ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εσας το έχουν δοκιμάσει. Σκοπεύω να ταξιδέψω μόνη και για να μειώσω το συνολικο κόστος του ταξιδιού σκέφτομαι να το δοκιμάσω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Don't. Πριν 10 χρονια ίσως. Τωρα πια ούτε ο ιδρυτής του δεν το χρησιμοποιεί.
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Don't. Πριν 10 χρονια ίσως. Τωρα πια ούτε ο ιδρυτής του δεν το χρησιμοποιεί.
Kι όμως! Οι νέοι άνθρωποι και κυρίως οι φοιτητές που δεν θέλουν να χαλάσουν πολλά χρήματα στο ταξίδι τους το επιλέγουν. Στο εξωτερικό τουλάχιστον ειναι πολυ διαδεδομένο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εσας το έχουν δοκιμάσει. Σκοπεύω να ταξιδέψω μόνη και για να μειώσω το συνολικο κόστος του ταξιδιού σκέφτομαι να το δοκιμάσω.
Aσφαλέστατο. Το θέμα είναι πόσο θα "δέσεις" με τον άνθρωπο που θα σε φιλοξενήσει γι αυτό και θα πρέπει να τον επιλέξεις προσεκτικά. Επίσης θέμα είναι ότι πλέον το χρησιμοποιούν τόσο λίγοι (βασικά επειδή οι αμφιτρίονες διαμαρτύρονταν ότι τους χρησιμοποιούσαν ως δωρεάν ξενοδοχείο), που δεν έχεις και πολλές επιλογές. Τέλος, πρέπει να αξιολογήσεις κατά πόσον ο χρόνος που θα δαπανήσεις για να γνωρίσεις τους ανθρώπους δε σου στερεί χρόνο από το να γνωρίσεις την πόλη.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Θα ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εσας το έχουν δοκιμάσει. Σκοπεύω να ταξιδέψω μόνη και για να μειώσω το συνολικο κόστος του ταξιδιού σκέφτομαι να το δοκιμάσω.
να μην το κανεις απλα για να μειωσεις το συνολικο κοστος του ταξιδιου. να το κανεις αν θελεις να μεινεις σε σπιτι ντοπιου και ενδεχομενως να περασεις και χρονο μαζι του κλπ.
κι εγω αν ειχα το σπιτι μου στο couch surfing θα ηθελα να γνωρισω αλλους ανθρωπους, να περασω χρονο μαζι τους, αλλιως το εβαζα airbnb και εβγαζα και λεφτα.

εγω θα προτιμουσα να βρω ενα πολυ οικονομικο airbnb, ακομα και αν ηταν δωματιο σε σπιτι ντοπιου.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ασφαλεστατο ειναι μην κολλας πουθενα... Εχω μεινει αρκετες φορες. Απλα ειναι λιγο δυσκολο στην αρχη να βρεις host και μετα λιγο στην συνεννόηση για τα κλειδια κλπ. Αν δεν εχεις θεμα με αυτο μην χασεις την ευκαιρια να το δοκιμασεις ;)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
πρέπει να αξιολογήσεις κατά πόσον ο χρόνος που θα δαπανήσεις για να γνωρίσεις τους ανθρώπους δε σου στερεί χρόνο από το να γνωρίσεις την πόλη.
Αυτό.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Εννοείται να το κάνεις!! Αλλα καμια φορά είναι και τύχη! Ποιον θα πετύχεις.... προσωπικά φιλοξένησα παρα πολλούς στην Αθηνα, με τους πλείστους κρατήσαμε επαφή και πρόσφατα φιλοξενήθηκα στο Εκουαδόρ απο κάποιον που είχα φιλοξενήσει απο το Εκουαδόρ.
Οταν με είχανε φιλοξενήσει στο Μόντε Κάρλο , ο τύπος απλα μας έδωσε κλειδιά και έφυγε... δεν ασχοληθηκε καθόλου μαζί μας. Απογοητεύτηκα γιατι ήταν η πρώτη φορά που έμενα εγω σε κάποιον. Στην τελική όμως έμεινα 3 βράδια δωρεάν στο Μόντε Κάρλο ακόμη και αν δεν ήταν αυτός ο αυτοσκοπός.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές couchsurfing για να γνωρίσω κόσμο στα ταξίδια μου, ενώ έχω κάνει κάμποσες βόλτες και "ξεναγήσεις" σε ξένους που έρχονται στην Αθήνα. Ασφάλεια νιώθω ΠΑΝΤΑ. Απλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα δέσεις πάντα. Έχει τύχει να περάσω υπέροχα, έχει τύχει και να πλήξω. Επιπλέον αναπόφευκτες σε τέτοιες γνωριμίες είναι μερικές πεσιματικές (ειδικά για τις γυναίκες), οπότε καλό είναι να μπαίνουν ορισμένα όρια.

Όσον αφορά τη φιλοξενία καθαυτή, το έχω χρησιμοποιήσει μόνο στο Ιράν. Δεν το έκανα τόσο για το κόστος (αν και σίγουρα το μείωσε), όσο για την εμπειρία. Οι Ιρανοί φημίζονται για τη φιλοξενία τους και τη μεγάλη τους συμμετοχή στο couchsurfing. Για μένα ήταν μια πολύ καλή εμπειρία, καθώς μπήκα στα σπίτια των οικογενειών, μίλησα, γιόρτασα, έφαγα μαζί τους. Αν είχα πάει πάντως μόνο για τη δωρεάν διαμονή, νομίζω ότι θα φαινόταν και θα είχαν χαλαστεί οι άνθρωποι.

Όπως και να έχει τις περισσότερες μέρες του ταξιδιού μείναμε σε ξενοδοχείο. Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο κουραστικό να είσαι όλη την ώρα σε "άγνωστα" σπίτια. Θες το χώρο σου, την ηρεμία σου, την αποσυμπίεσή σου. Επίσης, όπως ανέφερε και ο yorgos, αν θες να γνωρίσεις τον host σου αυτό αναπόφευκτα θα σου στερήσει χρόνο από την ανακάλυψη του τόπου που θα ταξιδέψεις. Οπότε βάλτα κάτω και δες.

Τέλος, αν και όπως είπα είναι πολύ ασφαλές μέσο, θέλει ψάξιμο για να βρει κάποιος ανθρώπους με τους οποίους θα ταιριάξει, θα περάσει καλά και δεν θα δημιουργηθούν εμπλοκές. Όταν προετοιμαζόμουν για Ιράν μου είχαν στείλει αρκετοί άντρες, ακόμα και ζευγάρια, μηνύματα σεξουαλικού περιεχομένου. Επίσης, ορισμένοι γνωστοί μου μου έχουν πει ότι ενίοτε κάνουν σεξ με κοπέλες που φιλοξενούν από couchsurfing. Οπότε θέλει καλό ψάξιμο! Εμείς τότε στο Ιράν είχαμε μείνει σε οικογένειες.
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Με αγχώνει κυρίως το γεγονός ότι ταξιδεύω μόνη. Βέβαια αυτό από την άλλη θα μπορούσε να αποτελέσει κίνητρο γιατί όταν είσαι μόνος ΣΕ ταξίδι επίθυμεις ακόμη περισσότερο γνωριμίες με αλλα άτομα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
να μην το κανεις απλα για να μειωσεις το συνολικο κοστος του ταξιδιου. να το κανεις αν θελεις να μεινεις σε σπιτι ντοπιου και ενδεχομενως να περασεις και χρονο μαζι του κλπ.
κι εγω αν ειχα το σπιτι μου στο couch surfing θα ηθελα να γνωρισω αλλους ανθρωπους, να περασω χρονο μαζι τους, αλλιως το εβαζα airbnb και εβγαζα και λεφτα.

εγω θα προτιμουσα να βρω ενα πολυ οικονομικο airbnb, ακομα και αν ηταν δωματιο σε σπιτι ντοπιου.
Αυτό. Αλλά ο σκοπός της χρήσης του couxhsurfing στο αρχικό μήνυμα ήταν σαφέστατος...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Με αγχώνει κυρίως το γεγονός ότι ταξιδεύω μόνη. Βέβαια αυτό από την άλλη θα μπορούσε να αποτελέσει κίνητρο γιατί όταν είσαι μόνος ΣΕ ταξίδι επίθυμεις ακόμη περισσότερο γνωριμίες με αλλα άτομα.
Από τις κριτικές του καθενός παίρνεις μια ιδέα για το τι σόι άτομα είναι. Τώρα άμα δεις έναν τυπά με μια μπύρα στο χέρι και να είναι λιάρδα στη φωτό, ε μην περιμένεις να μιλήσετε για το ιδεολογικό προτσές της επανάστασης.

Για άνθρωπο που ταξιδεύει μόνος του πάντως, είναι ό,τι πρέπει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom