Drone φωτογραφίες

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ως τοπογράφος έχω ασχοληθεί αρκετά με τα mapping drones, μάλιστα πριν από 2 χρόνια παραλίγο να πάω για δουλειά στην Sensefly που έχει το eBee, το οποίο απότι ξέρω χρησιμοποιούν αρκετοί οργανισμοί και στην Ελλάδα για φωτογραμμετρία και διάφορες αποτυπώσεις.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Σοβαρα,σε τοπογραφο επεσα???Ωχ :D Δεν το ηξερα,απλα ειπα να πω οτι γνωριζω με τι μικρη επαφη μου με το αντικεινενο της τοπογραφιας (...συναδελφος μεν,αλλης ειδικότητάς δε!)Εσυ τοτε ξερεις πολυ-πολυ καλύτερα το κομματι της χρησης του drone στις αποτυπωσεις πια!Εγω ως αρχιτεκτων μηχανικος επομενως θα "μαζευτω" και θα σε ξανασυγχαρω για την κατακορυφη λήψη σου,που αποτυπωνει τον αρμονικο συνδυασμο στοιχειων φυσης και ανθρωπινης παρεμβασης (...πιο αρχιτεκτονικη προσεγγιση:xalara:)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ε καλά ψυχραιμία, δε χρειάζεται να μαζευτεί κανένας, συζήτηση κάνουμε. Ούτε είμαι ειδικός στο θέμα, απλά κι'εδώ στην Αυστραλία τα drones είναι πάρα πολύ μέσα στην αγορά της χαρτογραφίας και της φωτογραμμετρίας πια και τα βρίσκω συνέχεια μπροστά μου.

Και για να μην είμαστε εκτός θέματος έλα άλλη μία φωτό από την παραλία κοντά στη γειτονιά μου. Είναι το ανατολικό κομμάτι του Port Phillip Bay, και στο βάθος ακριβώς στο κέντρο της φωτογραφίας βρίσκεται το κέντρο της Μελβούρνης, σε περίπου 30χλμ απόσταση.

DJI_0017.jpg
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Πρώτες ώρες πτήσεις με το DJI Mavic Mini, αρχάριος γαρ στα πολυκόπτερα.
Γενικά είναι τρέλα γιατί νιώθω λίγο πιλότος, λίγο σκηνοθέτης, λίγο καμεραμανατζής και λίγο φωτογράφος.
Τα στιγμιότυπα είναι από τα δυτικά της Θεσσαλονίκης, Εύοσμος και Πολίχνη! IMG_20200617_235100_648.jpg PSX_20200616_230513.jpg PSX_20200615_233916.jpg
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τι ωραία πράγματα!! :clap:

Θα το ευχαριστηθείς σίγουρα, εγώ δυστυχώς πούλησα το δικό μου αλλά αν στο μέλλον το επιτρέψουν οι συνθήκες θα ξαναπάρω σίγουρα.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Πρώτες ώρες πτήσεις με το DJI Mavic Mini, αρχάριος γαρ στα πολυκόπτερα.
Γενικά είναι τρέλα γιατί νιώθω λίγο πιλότος, λίγο σκηνοθέτης, λίγο καμεραμανατζής και λίγο φωτογράφος.
Τα στιγμιότυπα είναι από τα δυτικά της Θεσσαλονίκης, Εύοσμος και Πολίχνη! View attachment 319605 View attachment 319606 View attachment 319607
Δες κανα βιντεο πως σεταρονται,πως να το ρυθμισεις δλδ για βιντεο ή φωτογραφιες.Εγω με βιντεο δεν εχω ασχοληθει ακομη,βασικα δεν με κοβω,αλλα φωτογραφιες ειναι αλλη αισθηση.

Τελευταια το πεταξα στα 350 μετρα υψος κ ετρεμαν τα χερια μου,απιστευτη αισθηση τα ατιμα.

B1DAE400-74D5-43E2-8914-03A43BE8278E.jpeg


Η παραπανω φωτο νομιζω ειναι στα 350.

Σε καθε περιπτωση καλες πτησεις.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Δες κανα βιντεο πως σεταρονται,πως να το ρυθμισεις δλδ για βιντεο ή φωτογραφιες.Εγω με βιντεο δεν εχω ασχοληθει ακομη,βασικα δεν με κοβω,αλλα φωτογραφιες ειναι αλλη αισθηση.

Τελευταια το πεταξα στα 350 μετρα υψος κ ετρεμαν τα χερια μου,απιστευτη αισθηση τα ατιμα.

View attachment 319611

Η παραπανω φωτο νομιζω ειναι στα 350.

Σε καθε περιπτωση καλες πτησεις.
Ευχαριστώ, 😎
Το πόσες ώρες έχω αφιερώσει τις τελευταίες βδομάδες στο... πανεπιστήμιο youtube βλέποντας tutorials και reviews, θα είχα πάρει "πτυχίο"
Κι εγώ της φωτογραφίας ήμουν αλλά αν έχεις drone, η ενασχόληση και με την βιντεοληψια είναι αναπόφευκτη.

Ενα από τα μεγάλα μειονέκτηματα του μίνι στην πράξη είναι τα 249 του γραμμάρια που φυσικά πριν την αγορά του είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα.
Γίνεται εύκολα έρμαιο των αέρηδων.
Αλλά οκ, θα συμβιβαστώ ως αρχάριος μέχρι την αγορά του επόμενου. 😎
Φυσικά δεν έχει και raw αρχεία που για κάθε απαιτητικό φωτογράφο το κάνει απαγορευτικό. 😔
Η τελευταία φωτό που ανέβασες 8avos στο προηγούμενο ποστ, από που είναι;
Αυτη είναι από τα πρώτα λεπτά πτήσης με το μίνι πίσω από το Χορτιάτη με θέα στη λίμνη της Κορώνειας.

Screenshot_20200623_090531.jpg
 

Attachments

Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Η τελευταία φωτό που ανέβασες 8avos στο προηγούμενο ποστ, από που είναι;
Ειναι γερμανια οπου ο ποταμος μοζελας κανει αυτο το πεταλο που φαινεται,Moselschleife θα το βρεις στο κρατηδιο ρηνανια παλατινατο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Σε καλοκαιρινό ελληνικό mood, κάπου σε κάποια παραλία της Καβάλας.
IMG_20200702_195228_695-01.jpeg org_c11419534066222c_1593706066000.jpg

Υ. Γ. : H μεγαλύτερη μου έγνοια στο χειρισμό του mavic mini είναι όταν βλέπω πουλιά να πετουν τριγύρω. Πως να τα προσέχεις ή να τα αποφύγεις όταν σκέφτεσαι ότι μπορούν να ρίξουν στη θάλασσα κοτζάμ Airbus...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom