Ντουμπάι Dubai ή Ντουμπάι… ένας παρεξηγημένος προορισμός!!!

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22

Καλησπέρα , ταξιδευτές τις ψυχής .

Είναι ωραίο και σωστό να είσαι πάνω από όλα αντικειμενικός και ρεαλιστής , είναι ωραίο και αληθινό να ξέρεις πραγματικά τι θέλεις και τι πραγματικά προσδοκείς . Είναι φυσικό και αναμενόμενο σε μια κοινωνία ανθρώπων να υπάρχουνε οι άνθρωποι που ακολουθούνε την αγελαία συμπεριφορά αλλά φυσικά και τους αντιθετιστες αυτής τις τάσης !
Μπαίνω στην διαδικασία να γράψω αυτή την ιστορία παύλα εμπειρία όχι για να έρθω σε αντιπαράθεση με άλλους ταξιδευτές αλλά για να μεταφέρω την δικιά μου οπτική γωνιά στους μελλοντικούς επισκέπτες αλλά και με αυτούς που ήδη έχουνε πάει .

Φτάνοντας στο εμιράτο περιμένεις να δεις ότι έχεις ακούσει ότι έχεις διαβάσει και ότι κατά νου σου έχεις φανταστεί , κάποια θα τα χλευάσεις και κάποια θα τα μυθοποιήσεις αλλά στο τέλος θα γεμίσεις την ψυχή σου με μοναδικές εμπειρίες αλλά και την βαλίτσα με πολλών ειδών καλούδια .
Καταρχήν να κάνω μια παρέμβαση , το ταξίδι μου έγινε στις 31-12-2009 – 6-1-2010 δηλαδή μια 6ημερη διαμονή .

Η άφιξη ήτανε λίγο βραδινή και η διαμονή ήτανε στο 5* JW Marriot στην περιοχή τις deira που φημίζεται σαν μια λαϊκή και οικονομική συνοικία . Το ξενοδοχείο ήτανε υπερβολικά τέλειο βάση τα δικά μας στανταρτ πολλά επίπεδα πολλά μπαρ εστιατόρια ευγενέστατοι υπάλληλοι οικονομικές τιμές και φυσικά πεντακάθαρο και ήσυχο .
Ένα γρήγορο ντουζακι , και να δω που θα κάνω ρεβεγιόν πρωτοχρονιάς , βρήκα το καταλληλώ εστιατόριο και γιόρτασα μαζί με εκατοντάδες το happy new year με άφθονο φαγητό και μπύρα.
Δεύτερη μέρα πηγαμε στο Αμπου νταμπι μια διαδρομή 150χλμ περίπου από το Ντουμπάι , πρωτη σταση 30χλμ πριν την πολη είναι το τριτο μεγαλυτερο τζαμι του κοσμου το Sheikh Zayed γνωστό και σαν το μεγάλο τζαμι , αλλά εκεί υπάρχει και το μεγαλυτερο χαλί του κοσμου (1000 μετρά ενιαίο χωρίς ραφές !) είναι το μοναδικό τζαμί στα εμιράτα που μπορείς να αλλόθρησκος να το επισκέπτης , οκ τζαμί ξέ τζαμί εγώ πάντως εντυπωσιάστηκα από το μέγεθος αλλά και την πολυτέλεια J αφού σκουπίσαμε και το πάτωμα με τις καλτσούλες μας πήγαμε στην πόλη , επίσκεψη στο χωριό τις κληρονομιά , ένα ζωντανό βεδουίνο μουσείο με αναφορά στην κουλτούρα των βεδουίνων , βόλτα στο emirate palace μια 7αστερη χλιδή που δυστυχώς το παρακολουθούσαμε έξω από τα κάγκελα ¨-) και φυσικά τα αμέτρητα παλάτια που είδα του βασιλιά !!! κάθε παιδί ένα παλάτι … 17 παιδιά παρακαλώ !!! βαρέθηκα να βλέπω παλάτια στην άμμο αλλά δεν ήτανε τις φαντασία μου ¨-)
Άρχισε να νυχτώνει και ειρθε η ώρα τις επιστροφής και τσουπ είδα κάτι ακόμα , τα αγοράκια μικρά παίζουμε με αυτοκινητάκια και εάν δούμε μια πιστά φόρμουλας ένα δεν νομίζω να μας περάσει απαρατήρητη δυστυχώς όμως την είδα λίγο και από μακριά .βαρετά λίγο μέσα στο λεωφορείο αλλά δεν αργήσαμε και πολύ για την επόμενη στάση , σχεδόν στην είσοδο του Dubai δεσπόζει μεγαλεπήβολα το εμπορικό κέντρο ibn battuta , πω πω πω τι τέρας ήτανε δίκαιος του αξίζει και ο τίτλος σαν το μεγαλύτερο θεματικό εμπορικό κέντρο στον κόσμο με επτά χωρες να το περικλείουν , μην σας τα κατονομάσω απλά δείτε το λινκ Ibn Battuta Mall | around the mall έφαγα κανένα δώρο εκεί και μαζί με την παρέα γυρίσαμε πίσω με ταξί δεν έκανα shopping therapy χάζευα σαν αργόσχολος όπως το ίδιο κάνω και στα σουτ η παζάρια αλλιώς , ναι ναι ταξί αφού απόσταση σύνταγμα-Κηφισιά σου κοστίζει μόλις 3 ευρώ και χωρίς μποτιλιάρισμα. ,
Πίσω στο ξενοδοχείο για καμιά πρωτοχρονιάτικη μπύρα , έτσι για το καλό του χρόνου :D Ηρθέ και η ώρα του ύπνου αλλά καθώς έμπαινα στο δωμάτιο μου στο ακριβώς διπλά δωμάτιο μπαίνουνε δυο Άραβες ναι ναι αυτοί με του λευκούς ζουρλομανδύες και μια γυναικά , αμάν λέω και έκλεισα την πόρτα μου , τι να κλείσω τι να κλείσω το δωμάτιο μου ήτανε η υπέρτατη χλιδή τεράστιο πολυτελέστατο αλλά είχε ένα πρόβλημα !!! ήτανε κονεκτιν ρουμ αυτά ξέρετε που έχουνε μια πόρτα εντός του δωματίου και επικοινωνούνε με το διπλά , τι συμφορά είχε πάει 3 το βραδύ για να κλείσω μάτι τουλάχιστον 4 αντρικές φωνές άκουγα και 2 γυναικείες και φυσικά όλα τα αχ βαχ και ωχ αμάν αμάν , τι να πω και μετά σου λένε Άραβες μουσουλμάνοι και όλα τα σχετικά όλοι είναι σάτυροι :haha:
Η Τρίτη μέρα ανοδική στην πόλη του Dubai και με μια πρωινή επίσκεψη στο μοναδικό ίσως μουσείο τους που στεγάζεται στο οχυρό αλ φαχιντι , μικρό φιλικό και πολύ κατατοπιστικό μια και που σε ταξίδευε στην παλιά βεδουίνοι ζωή , ήτανε όλο φτιαχτό αλλά τόσο καλό που το μεράκι των κατασκευαστών του σε αποζημιώνει για τα 45 λεπτά που ξόδεψες με μια όμορφη τελική εικόνα . Yυπάρχει ένας μικρός ορμίσκος (creek) που πρέπει να διανύσεις για να περάσεις στην απέναντι όχθη για να βρεις την αγορά του χρυσού τα περιβόητα σουκ, αυτό έγινε με ξύλινες βαρκούλες –ταξί και βρεθήκαμε στο παζάρι, ο χρυσός γυάλιζε παντού οι κράχτες σε κυνηγούσανε για 50 και μετρά αλλά μια βόλτα στην παραλία που απέχει μόλις 5 λεπτά με απάλλαξε από δαυτούς. , το γέλιο είναι να βλέπεις τις κυρίες με τι χάρη δείχνανε η μια στην άλλη μέσα στο λεωφορείο τις μοναδικές και πάντα ευκαιριακές αγορές τους ! η δε σύζυγοι περίχαρα και αυτοί ανταγωνιζόντουσαν ο ένας τον άλλον για το ποιος πηρε το ποιο φτηνό ρόλεξ , αχαχαχα λες και στην Αθήνα θα το πληρώνανε ακριβότερα , και εδώ την ιδία ταριφά έχουνε από 20-50 ευρώ αφού όλοι ψωνίζουνε από τους κινεζαουα :)
Επιτελούς να δω έστω και από λίγο μακριά το θαυμαστό και από τα μοναδικά 7στερα ξενοδοχεία στο κόσμο το burj al arab αλλά πρότερα έπρεπε να θαυμάσω το τζαμί τις τζουμειρα με την όμορφη αραβική αρχιτεκτονική , επιτελούς πρέπει να δω και κάτι ζωντανά , βαρέθηκα να τα βλέπω από το σκάγι ότι ντοκιμαντέρ έχουνε παίζει για το ντουμπαι το έχω δει και επιτελούς βλέπω και το 7στερο κατάρτι τι να πω έχεις χρήμα κανείς τα πάντα αλλά και αυτοί που έχουνε στην Ελλάδα τι κάνουνε ? μαζεύουνε και αλλά λες και τα σαβάνα έχουνε τσέπες , διπλά του είναι το άλλο το ξενοδοχείο που μοιάζει σαν φουγάρο τζουμειρα …κάτι λέγεται εντυπωσιακό και αυτό αλλά η κορυφή απ’ όλα αυτά ήτανε το μαντινατ τζουμειρα (madinat jumeirah) σίγουρα το καλυτέρα ξενοδοχείο(τρία είναι μαζί) που έχω δει και με την καλύτερη και ποιο φυσική αρχιτεκτονική , λες και βλέπεις ένα βεδουίνο χωριό στην υπέρτατη πολυτέλεια , χρυσαφιά μπακίρια πολυέλαιοι όλα απλά γυαλίζανε και ένα τεράστιο χριστουγεννιάτικο δέντρο να δεσπόζει μπροστά στα υπερπολυτελή εστιατόρια που ήτανε αναρίθμητα . το ξενοδοχείο ήτανε όχι τέλειο απλά άπαιχτο , κατεβηκαμε καμιά εκατοστή σκαλάκια και απλά αντίκρισα τον παράδεισο , βεδουίνοι σπιτάκια μέσα σε κανάλια , ο τέλειος γάμος βεδουίνων και βενετών και φυσικά δεν μας έλειψε η βόλτα με τα πλοιάρια τους η οποία ήτανε σχεδόν 20-30 λεπτά , τέλια ήτανε τέλια .
Και σαν επίλογο είχαμε και έναν καφέ υψηλού με θεά τα κανάλια την θάλασσα και το burz al arab με το εκπληκτικό του ελικοδρόμιο , καιρός να μας ξαναμαντρωσουνε στα λεωφορεία διότι έχει δρόμο και συνεχεία .
Μια γρήγορη αναστροφή και ίσα που έβγαλα φωτογραφία μια πινακίδα που έγραφε palmjumeirah, πω πω πω νέος εντυπωσιασμός είναι ο φοίνικας το είδα και αυτό στο σκάγι καιρός να το δω και αυτό ζωντανά , βεβαία το τεχνητό νησί του μικρού φοίνικα (έχουνε και τον μεγάλο αλλά θα αργήσει να τελειώσει αυτός λόγω κρισαρας) . μπήκαμε μέσα και ακούω να λένε ότι αυτός είναι ο κορμός του φοίνικα με μεγάλες πολιτικιές που μετά από λίγο θα μας αφήσουνε για να πάρουνε θέση η πολυτελείς βίλες οι οποίες είναι αυτές που σχηματίζουνε τα φύλλα του φοίνικα εντυπώσει μου κάνανε και οι δρόμοι γιατί δίνανε τέτοια κλίσει ώστε να σχηματιστεί σωστά το φύλλο , παρόλα ταύτα έχω μια απορία , όλα τα σπίτια είχανε χρώμα εκρού-ζαχαρι κατι τετοιο εκτος από καποια που ειχανε χρωμα καφε , ητανε αποριας ευλογο και μπηκα στον πειρασμο να ρωτησω , εξεπλαγην για ακομη μια πολοστη φορα , τα σπιτια ητανε καφε γιατι ητανε η χουρμαδες !!! ακουσον ακουσον αν κάποιος το δει από ψηλά τότε βλέπει τον φοίνικα και τις χουρμαδιές !!! βρε τι φαντασία είχε ο – οι δημιουργός ! και τώρα ορθέ η ώρα του τούνελ , μικρό μεν αλλά εντυπωσιακό , ήμουνα με το λεωφορείο κάτω από την θάλασσα ώστε να περάσω στο τελευταίο μέρος και να βρεθώ στο άλλο φανταστικό ξενοδοχείο το άτλαντας με το μεγάλο εμπορικό του κέντρο . Το κάθε μεγάλο εμπορικό κέντρο στο ντουμπαι έχει και μια ατρακσιον , όπως έγραψα και πριν το μπατουτα είχε τους 7 πολιτισμούς , άλλο έχει την πιστά του σκι άλλο έχει τον χορό τον υδάτων (θα πάω αργότερα εκεί) αυτό έχει το τεράστιο ενυδρείο με ψαριά από όλους του ωκεανούς , ναι αλήθεια είναι , είναι τεράστιο και φανταστικό , καρχαρίες σαλάχια και αλλά πολλά τεραστία και όχι μονό ψαριά που καθόντουσαν σαν τους χάνους εκατοντάδες άτομα και εγώ μαζί και χαζεύανε αυτοί τα ψαριά και τα ψαριά εμάς Jεκατοντάδες και οι ουρανοξύστες που φαίνονται από το τεχνητό νησί από τον δρόμο τις επιστροφής .
Ήτανε 6-7 το απόγευμα και τα εμπορικά κλείνουνε γύρω στις 10-11 το βραδύ και είπα να αφιερώσω λίγη ώρα και χρήμα και για μένα (όχι ότι τα δίνω αλλού χρόνο &χρήμα αλλά να γίνει πρόλογος για την συνεχεία;)) μου είπε ένας φίλος από Αθηνά ότι το ποιο λαϊκό και φτηνό εμπορικό είναι το deira city center σχεδόν 8 λεπτά με το ταξί και 3 ολάκερα πάλι ευρώ , όντος ητανε αληθινός προσωπικα δεν ήθελα να πάρω τίποτε σημαντικό αλλά οι τιμές τους απλά ητανε υπερβολικά καλές σε πολλά αγαθά , προσωπικά αγόρασα κατι τιμπερλαντ μπουτάκια αξίας 140ευρω εδώ μόλις με 45 και αρκετά ρούχα από πιερ γκαρντεν που ψώνισα και πουκάμισο με 16 ευρώ αλλά και ζακέτα με 25 όπως φυσικά και όλα τα ταξιδιωτικά σουβενίρ από ένα υπέροχο κατάστημα με ανάλογα είδη .
Πίσω στο ξενοδοχείο και τι να δω χαμός γίνεται γάμος ας αναφωνήσω για μια ακομη φορα πω τι τζερζελο είναι αυτό , τουμπερλέκια πίπιζες και αλλά όργανα τους χορευτές να χοροπηδάνε και να γίνεται στο Marriott ένα λαϊκό πανηγύρι , έτσι τέτοια θέλουμε , πόμολο ότι ητανε ένα ωραίο χάπενινγκ που μάλιστα απήγαμε(μας φωνάξανε γιατι κοιτάγαμε από έξω) και στην αίθουσα του αρσενικού γλεντζού αφού χωρίζουνε το γλεντά σε δυο αίθουσες οπού μάλιστα απαγορεύεται αυστηρά να πάει κάποιος να δει το γλεντά τον γυναικών αλλά το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες , ητανε πάντως πολύ φιλόξενοι μας ταΐσανε μας ποτίσανε τράβηξα και τα βιντεακια μου και γενικά ητανε ένα ευχάριστο απρόσμενο .
Τέταρτη μέρα καιρός και εγώ να κοιμηθώ και κανένα πρωινό , την μια ρυπάνω από τις 7 την άλλη κοιμάμαι στις 3 τι να πω , χαλαρή μεσημεριανή βόλτα εκτος ξενοδοχείου και μια χαλαρή βόλτα εντός μοτέλ για κανένα σαντουιτσακι και φυσικά μπυριτσα , μπυριτσα τι μπυριτσα προσευχή έχουμε λέει δεν μπορείς να πιεις από τις 4-6 το απόγευμα πω συμφορά που με βρήκε !!! τι κάνουμε τώρα του λέω ? κάτεχα λέει στην αγγλική παμπ που είναι 3 -4 υπογεια κατω στο ξενοδοχειο και μπεκροκανατιασε , οοο τι καλα πάω εκεί έπρεπε να ροκανίσω λίγο χρόνο γιατι έπεται συνεχεία . η σημερινή μέρα ητανε τραντισιοναλ και εχτριμ , ηρθε ένα γιαπωνέζικο 4χ4 και ηρθε η ώρα για το σαφάρι , 2 ώρες το στομάχι μου πήγαινε πάνω κατω τυχερός ήμουνα που δεν έβγαλα έξω όλες τις μπύρες , εντυπωσιακοί αμμόλοφοι καταπληκτικός οδηγός και αρκετός χαβαλές μου πρόσθεσε μια ακομη μοναδική εμπειρία που αν μου ξαναδοθεί πάλι ευκαιρία έστω και σε άλλοι χωρά μετά χαρά θα το κάνω . και αφού χωνέψαμε ότι δεν φάγαμε ηρθε και η ώρα του φαγητού με θεά τα βεδουίνοι χωριά τις καμήλες κατι χορευτές οριενταλ και δυο γεράκια που ομολογώ πρώτη μου φορα έχω δει από τόσο κοντά . Όμορφη και εντυπωσιακή βραδιά με ωραίες παρουσίες αρκετό χαβαλέ και ωραίο φαγητό 10 το βραδύ και καιρός για επιστροφή αφού έχουμε και μια ώρα δρόμο.
Πέμπτη μέρα και το πρωινό μου είναι πάλι κενό , το γνώριζα και έτσι έκανα το ατομικό πρόγραμμα μου , σε κάθε τουριστική πόλη έχουνε και αυτό το περιβόητο Άγγλο-κόκκινο τουριστικό λεωφορείο που με το pop on & pop off και με μόλις 20 ευρώ κανείς θαύματα , στο ντουμπαι έχει δυο γραμμές την κόκκινη και την μπλε ένα εισιτήριο και κανείς τα πάντα η μια γραμμή είναι για εκτος κέντρου και η άλλη για ποιο κεντρικά , 9.30 το πρωί το πήρα και κατέβη οριστικά στις 4 το απόγευμα , έκανα ακριβώς μια βόλτα με την κάθε γραμμή και λίγα πάνω κατω , μην σας ξεγελάσει ο χάρτης τους γιατι η κλίμακα είναι πολύ μεγάλη συνεπώς οι αποστάσεις τεράστιες , όχι απλά είδα και ξαναείδα το ντουμπαι αλλά ήμουνα και στον πάνω όροφο και ψιλοτσουρουφλιστικα από τον ήλιο , οι παραλίες τους γεμάτες με λουόμενους και εγώ Γιαπωνέζος τουρίστας με τα κλικ τις φωτογραφικής να διαδέχεται το ένα μετά το άλλο .Πάντα ψάχνω αυτό το λεωφορειακή είναι τέλειο σε πάει παντού και βλέπεις αυτά τα βασικά που πρέπει να δεις . έχουμε και εμείς τα τελευταία 1-2 χρονιά και ομολογώ πως θέλω να πάω μια βόλτα και με αυτό ;) Αυτό παντως που μου προκαλεσαι μεγαλη εντυπωση ητανε η καθαριοτητα , δεν υπηρχε ιχνος από σκουπιδακι σε ολοι μου την διαδρομη ουτε καν ένα πλαστικο μπουκαλακι νερου κατω από μια γεφυρα η στην ακρη του δρομου.
Τελευταίο απόγευμα στο ντουμπαι ίσως να μην μου μείνει αξέχαστο αλλά σίγουρα είναι το μοναδικό , μετά από χρονιά κατασκευές και πολύμηνες αναβολές εγκαινίων το υψηλότερο κτίριο στο κόσμο επιτελούς κάνει σήμερα τα εγκαίνια του , burj Dubai
828μ ύψους , το καλύτερο αποχαιρετιστήριο πάρτη , μια γρήγορη βόλτα στο εμπορικό κέντρο και γρήγορα να δούμε το σόλου με τον χορό τον υδάτων (αν ποτέ πάτε μην το χάσετε , είναι απλά φανταστικό) είναι η ατρακσιον αυτού του εμπορικού 4 λεπτά τα νερά να χορεύουνε με τον αραβικό ρυθμό με φόντο το μεγαλεπήβολο ουρανοξύστη να φωτίζετε από προβολείς που και αυτοί περιμένουνε να δώσουνε σειρά στα εκατοντάδες βεγγαλικά που κάνανε την νύχτα μέρα ητανε πανέμορφα αλλά έπρεπε να φύγουμε γιατι έπεται και κρουαζιέρα με παραδοσιακό πλοιάριο στον ορμίσκο του ντουμπαι . είναι ωραίο να έχει στην Ευρώπη 10 βαθμούς και εσύ με ένα κοντομάνικο να κανείς μίνια κρουαζιέρα στους 28 βαθμούς , δυο ώρες βόλτα δεν ητανε και άσχημα μέχρι τον κόλπο έξω μας έβγαλε και γυρίσαμε , λίγο ρομαντικά για εμένα τον μοναχικο ταξιδιωτη αλλά το διασκέδασα με την καλή φιλική παρέα που είχα από τους άλλους εκδρομείς .
Και τελευταία μέρα …η πικρή επιστροφή στην καθημερινότητα , είναι και σχετικά μικρό ταξίδι σχεδόν 4 ώρες .

Επίλογος , πέρασα τέλια έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος , πήγα στο ντουμπαι γιατι ήξερα τι θα δω και τι θα συναντισω , είχα την γνώση του συνειδητού ταξιδευτή .
Η κάθε χωρά σου προσφέρει ότι έχει και είναι παραλογο να προσμένεις κατι περισσότερο , έτσι απλά το ντουμπαι είναι το όνειρο μια σύγχρονης αρχιτεκτονικής !!!

Να είστε όλοι καλά και πάντα καλά ταξίδια !

Υ.Γ. Θα προσπαθησω να βαλω και λιγες φωτο σε μεταγενεστερο χρονο ;)
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ καλή η ιστορία σου η περιγραφή σου,για άλλη μια φορά (τόχω ξαναγράψει και σε ιστορίες άλλων μελών)διαπιστώνω ότι τα καινούργια συγκροτήματα ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια:haha:όπως και το ψηλότερο κτίριο που ανέφερες...κάποια δεν υπήρχαν όταν είχα πάει αρκετά χρόνια πριν...,το τοπίο,η πόλη αλλάζει μέσα σε λίγα χρόνια με ιλιγγιώδεις ρυθμούς!

Εγώ πραγματικά χαίρομαι όταν ακούω άτομα όπως εσύ και η κοπέλα που έγραψε για το γαμήλιο ταξίδι της εκεί ότι περάσατε όμορφα.....,
σίγουρα παίζει ρόλο αυτό που ανέφερες ότι πας εκεί συνειδητοποιημένος για το τι θα δεις...θυμάμαι την εικόνα δύο αντικρυστών ουρανοξυστών για τους οποίους μας είχε μιλήσει ξεναγός ότι τους έχτισαν έτσι σε στύλ "ζευγάρι που φιλιούνται":rolleyes:,ζουρλαίνεσαι δηλ.με τα επιτεύγματα του ανθρώπινου νου και όχι μόνο....

είναι και θέμα συγκυριών...ανοχής στην πολύ ζέστη έξω και το πολύ κρύο μέσα:haha:με τους υπερβολικούς κλιματισμούς όπου βρεθείς κι όπου σταθείς,α πα πα,δεν ξέρω εσύ αυτό πως το αντιμετώπισες,πάντως για μένα δεν ήταν ό,τι καλύτερο ενώ έξω είχε 32 33 βαθμούς να κυκλοφορώ μ ένα μπουφάν ακόμα και στα ταξί!,καλά στο ξενοδοχείο να σκεπαζόμαστε με κουβέρτα:roll:γιατί όσο και να διαμαρτυρηθήκαμε και το ερ κοντίσιον υποτίθεται κλεισό ό ψόφος ήταν ψόφος...

Οσον αφορά το σαφάρι στην έρημο ξεχνιέται δεν ξεχνιέται το άτιμο...εκεί έφταιξε ο"συνοδός"μας που δεν μας προειδοποίησε για το τι ακριβώς ήταν αυτό το σαφάρι,αμμόλοφοι πάνω -κάτω και τούμπαλιν...κα έκανα τρελλό καβγά μαζί του στο τέλος,γιατί 3 γυναίκες από ένα γκρούπ γύρω στα 25 άτομα,τα....φτύσαμε,καλά η μία στο παρά πέντε να μην την τρέχουμε στα νοσοκομεία και μέσα στην έρημο στο πουθενά:roll:αναρωτιέμαι ποιός θαρχόταν να μας σώσει...,στα μισά της διαδρομής ήδη οι 3 μας μπήκαμε σ ένα τζίπ που υποτίιθεται ο οδηγός του θα μας πήγαινε πολύ πολύ σιγά μέχρι τον προορισμό...εγώ το ονόμασα το "νοσοκομειακό":haha:,ο βεδουίνος οδηγός τα χρειάστηκε κι αυτός,γιατί κάθε ΕΝΑ λεπτό τον σταματούσαμε,η μία ξέρετε...έξω απο το τζίπ και.εβγαζε..οι δύο άλλες είμασταν μισοτέζα και κάναμε προσευχές..,
έφτασε να μας λέει κάθε λίγο ..5 minutes left,4 minutes left,κ.ο.κ,
ούτε για εκτόξευση να πηγαίναμε:haha:,τώρα τα λέω και γελάω,τότε κλαίγαμε...
Αχ Ντουμπάι άτιμο δεν ξεχνιέσαι...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Eύγε για την υπέροχη cult περιγραφή!!! Από τις ωραιότερες ιστορίες που έχουν γραφεί ever... με τρέλλα χρηματοδοτώ το επόμενο ταξίδι σου φτάνει να μας μεταφέρεις ξανά τις υπέροχες εντυπώσεις σου... σπάνια συναντάς στις μέρες μας τέτοια ευφράδεια λόγου, τέτοια αρτιότητα σκέψης, τέτοια γλαφυρή περιγραφή... με έκανες να αγαπήσω το Dubai και σε ευχαριστώ γιαυτό...
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
@romantic woman , ευχαριστω για τα καλα σου λογια , ιστοριες εχω πολλες αλλα χρονο λιγο ;) , λιγο λιγο εγραφα μεχρι να την τελιωσω . το μελλον για το ντουμπαι σιγουρα θα ειναι λαμπρο εφου ο αποτερος σκοπος τους ειναι να το κανουνε ενα σουπερ ντουπερ τουριστικο προορισμο για αυτους που θελουνε να εχουνε καλοκαιρι τον χειμωνα και φυσικα το δεος τις χλυδης (εεε και το ψωνιο του γιαπι ) .το προβλημα με τα κλιματιστικα το εχουνε ολες οι χωρες με σταθερη θερμοκρασια , το εχω βιωσει και ταυλανδη και βιετναμ , εχει οντως πλακα το σαφαρι στην αρχη αλλα στο τελος κατεβαινεις απο το τζιπακι σαν ζαβλακομενω :).

@Traveller , ευχαριστω και εσενα για τα καλα σου λογια , αν και να ειμαι αντικειμενικος η πορτοκαλια σου (χαρτης χρηστη) εχει πολλα πορτοκαλια για να ξεδιψασουνε ολοι οι διψασμενοι ταξιδευτες :D

ευχαριστω και ολους εσας που αφιερωσατε τον πολυτιμο χρονο σας για να διαβασεται την ιστορια μου .:clap:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ενα Ντουμπάι την ημέρα
την πλήξη σου την κάνει πέρα.

Θέλω pop on να ανεβώ
pop off και να κατέβω
στη χλίδα του να τριγυρνώ
στα σουπ να σουρτουκεύω.

Μες στα τζαμιά να προσκυνώ,
στους φοίνικες ν' αράξω,
στη Βενετιά ν' αμολυθώ,
στα βεδουΐνικα ν' αλλάξω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
μπουτάκια αξίας 140ευρω
Ακρίβυνε το Ντουμπάι... τα μπουτάκια (και όλο το υπόλοιπο σώμα) είναι πολύ φτηνότερα αλλού. Thanks για την ιστορία.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Φίλε johnpro...

Μιά καλή ιδέα θα ήταν να εμπλουτίσεις την υπέροχη ιστορία σου με φωτογραφίες... είδα στο προφίλ σου ορισμένες εξαιρετικές φωτογραφίες από την Κων/λη και είμαι βέβαιως ότι θα έχεις κάποιες εξίσου καλές και από το Ντουμπάι...

Επίσης, με χαρά είδα ότι έχεις ταξιδέψει στην Αίγυπτο και στην Τουρκία... σε παρακαλώ αν γίνεται γράψε μας μια ιστορία και από αυτές τις δύο χώρες για να πάρουμε μια συνολική ιδέα για το τι αξίζει κανείς να δει εκεί...

Υ.Γ. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι για το Ντουμπάι... διαπίστωσες όντως πρόβλημα στα κλιματιστικά των ξενοδοχείων? Επειδή έχω πρόβλημα με το κρύο, δεν μου αρέσει καθόλου, αντίθετα λατρεύω την ζέστη, νομίζεις ότι δεν θα μπορώ εύκολα να κλείσω το κλιματιστικό? Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα πριν καιρό στο Βερολίνο και από τότε αποφεύγω να ξαναπάω...Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω με αγωνία τις ιστορίες σου από την Αίγυπτο και την Πόλη...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Johnpro πολύ ωραία η πρώτη ιστορία σου!!!
Περιμένουμε φωτο και όταν με το καλό βρεις χρόνο θέλω να μας πείς για Λάος!!
Δώσε ινφο!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
απλά δεν υπάρχει ...... μιλαμε απλά για έπος !!!!
ΑΨΟΓΟΣ φοβερη και τρομερη περιγραφή
βάλε και μερικές φωτό να μας στείλεις στα ταρταρα όλους !!!!!!

αν ξερεις για τουρκία γραψε please κατι ....... ειναι στα άμεσα σχεδια μου να παω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom