Eκδρομή στην Κρήτη - Μέρη - Διαμονή - Φαγητό

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε ευχαριστώ παρα πολύ!!
Ο δρόμος προς Μάταλα πως είναι;
Εχω να πάω στην περιοχη 30 χρόνια!! Θα εχει ερημιά τώρα;
Έχει ανοίξει φέτος καινούργιος δρόμος και είναι μια χαρά (αν εξαιρέσεις την οδική παιδεία των ντόπιων, που δεν έχουν μάθει ακόμα όλοι να συμπεριφέρονται σωστά σε τούνελ κλπ.).

Μάταλα είναι καλά αυτή την εποχή γιατί θα έχεις τον αρχαιολογικό χώρο μόνο για σένα (8:00 - 15:00 αυστηρά), αλλά σταμάτα και στον αρχαιολογικό χώρο της Φαιστού (ή και της Αγ. Τριάδας) όπως θα πηγαίνεις.
Για τέτοια εποχή φαγητό στο Σίβα μπορεί και να μη βρεις κάτι ανοικτό (προσοχή, υπάρχει κι ένα δεύτερο χωριό με παρόμοιο όνομα κοντά στο Ηράκλειο, η πρόταση που έλαβες είναι για το χωριό κοντά στα Μάταλα), αλλά η περιοχή έχει πολλές επιλογές.
Αν πας προς τα κει, σημείωσε και το Μουσείο Κρητικής Εθνολογίας στο χωριό Βώρροι (google για ώρες λειτουργίας).
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.737
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@taver και @dammys σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις προτάσεις σας!
Δυστυχώς, η κρητική κουζίνα μας ανέτρεψε τον αρχικό σχεδιασμό της 1ης μέρας...;)
Εντυπωσιάστηκα με τις Αρχάρνες! Πανέμορφο χωριό, πάρα πολύ προσεγμένο!!
Στην πλατεια του χωριού στο "Μπακάλικο" φάγαμε πολύ καλά!
Ας προστεθεί λοιπόν και αυτό στα προτεινόμενα εστατόρια της περιοχής.
 

ALMA_MARKO

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Γεια σε όλους και καλώς σας βρήκα! Είμαι η Άλμα και ζω Τίρανα, Αλβανίας,

Το Σεπτέμβριο προγραμματίζουμε διακοπές 14 ημερών στην Κρήτη. Χρειάζομαι βοήθεια. Σκεφτόμαστε να μείνουμε
  • 3 ημέρες Λασίθι, με βάση το Ίστρο, για να μπορούμε κάθε μέρα να πηγαίνουμε με μικρές αποστάσεις σε όλο το ανατολικό μέρος
  • 3 ημέρες Σπήλι, για να είμαστε κοντά στις παραλίες του Νότου
  • 8 ημέρες να τις μοιράσουμε Χανιά- Ρέθυμνο
Θα μπορούσατε να μου προτείνεται τι πρέπει να δω για κάθε τμήμα του νησιού;

Ευχαριστώ θερμά!!
 
Last edited:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γεια σε όλους και καλώς σας βρήκα! Είμαι η Άλμα και ζω Τίρανα, Αλβανίας,

Το Σεπτέμβριο προγραμματίζουμε διακοπές 14 ημερών στην Κρήτη. Χρειάζομαι βοήθεια. Σκεφτόμαστε να μείνουμε
  • 3 ημέρες Λασίθι, με βάση το Ίστρο, για να μπορούμε κάθε μέρα να πηγαίνουμε με μικρές αποστάσεις σε όλο το ανατολικό μέρος
  • 3 ημέρες Σπήλι, για να είμαστε κοντά στις παραλίες του Νότου
  • 8 ημέρες να τις μοιράσουμε Χανιά- Ρέθυμνο
Θα μπορούσατε να μου προτείνεται τι πρέπει να δω για κάθε τμήμα του νησιού;

Ευχαριστώ θερμά!!
Γεια σου Άλμα!
Εν τάχει να σου πω, ότι κατά την άποψή μου μονοήμερες από Ιστρο θα είναι λίγο σκότωμα. Αν θέλετε ανατολικές ακτές, που είναι υπέροχες, πηγαίνετε να μείνετε Ζάκρο για ένα τριήμερο.
Από το Σπήλι φυσικά βλέπεις τα νότια εύκολα, λατρεύουμε Άγιο Παύλο, Τριόπετρα, και αρκετές ακόμη παραλίες σχεδόν έρημες εκεί. Φυσικά Πρέβελη, αν και γίνεται πανικός πλέον.

Για Ρέθυμνο και Χανιά, αν είστε μετά τα μέσα Σεπτεμβρίου, θα σας αρέσει πολύ. Σπάει η πολυκοσμία, οι παραλίες είναι μια χαρά, από τα Χανιά πάτε μονοήμερες Φαλάσαρνα, γιατί όχι και με διανυκτέρευση Παλαιόχωρα ή Σούγια.

Κατά τα λοιπά, στις μέρες που έχετε διαθέσιμες, μπορείτε να δείτε από την Κνωσό, τη Φαιστό, το ανάκτορο της Ζάκρου, το φαράγγι των νεκρών, της Σαμαριάς αν θέλετε, το φαράγγι του Ρίχτη, τα χωριά Αρχάνες, Σπήλι, Ανώγεια, το οροπέδιο Λασιθίου με τη σπηλιά του Δία και ατελείωτα ακόμα.
Είναι πολύ μεγάλο το νησί για τόσες μέρες.

Ανάλογα τα γούστα σας, και αν έχετε παιδιά ή σε τι ρυθμούς θέλετε να κινηθείτε, βλέπετε περισσότερα ή λιγότερα.

Προσοχή στην οδήγηση, αν και είστε μαθημένοι κι εσείς στην Αλβανία (τι τρελά κι αυτή εκεί με την οδήγηση, χεχε), και θα περάσετε υπέροχα!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
θα συμφωνησω με γτον Κωστα.. Ιστρο σκοτωμα , Ζακρο η Ξεροκαμπο ωραιες θελασσες χωρις κοσμο..Σπιλι οκ για αγιο παυλο, πλακια, πρεβελη..
Χανια τωρα εχεις απειρες επιλογες αλλα καλες θαλασσες νοτια...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Για διαμονή στο Ρέθυμνο προτείνεται το δωμάτιο στα Περιβόλια: Remis Studios 110 EURO / 3 Βράδια η στο λιμάνι αν δεν κάνω λάθος Apartments Barbie 120 - 130 EURO / 3 Βράδια
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
696
Γεια σε όλους και καλώς σας βρήκα! Είμαι η Άλμα και ζω Τίρανα, Αλβανίας,

Το Σεπτέμβριο προγραμματίζουμε διακοπές 14 ημερών στην Κρήτη. Χρειάζομαι βοήθεια. Σκεφτόμαστε να μείνουμε
  • 3 ημέρες Λασίθι, με βάση το Ίστρο, για να μπορούμε κάθε μέρα να πηγαίνουμε με μικρές αποστάσεις σε όλο το ανατολικό μέρος
  • 3 ημέρες Σπήλι, για να είμαστε κοντά στις παραλίες του Νότου
  • 8 ημέρες να τις μοιράσουμε Χανιά- Ρέθυμνο
Θα μπορούσατε να μου προτείνεται τι πρέπει να δω για κάθε τμήμα του νησιού;

Ευχαριστώ θερμά!!
Ας προτείνω κι εγώ...
Στον Ίστρο έχει μια πολύ ωραία παραλία και αρκετά δωμάτια ,καθώς και τουριστική ζωή ,μαγαζιά κτλ
Πρέπει να δεις από Λασίθι: Εκδρομή στη Χρυσή,Φαράγγι του Ρίχτη ,Φοινικόδασος στο Βάι,Μονή Τοπλού .....
Οροπέδιο Λασιθίου και Δικταίο Άνδρο όταν φεύγεις ή έρχεσαι στο Λασίθι (αξίζει)
Ακόμη εκδρομή στη Σπιναλόγκα +Πλάκα+ Ελούντα
Εκδρομή στην Κνωσό και Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου
Από Σπήλι ή Πλακιά
Παραλίες Σχοινάρια,Πρέβελη,Δαμνόνι
Αγ.Παύλο,Τριόπετρα κτλ (αν δεν φυσάει ..σπάνιο)
Εκδρομή στο Λουτρό και στα Μάρμαρα για μπάνιο
Από Χανιά
Φαράγγι Σαμαριάς
Ελαφονήσι,Φαλάσαρνα,Κεδρόδασος, Μπάλο και Γραμβούσα ,Σειτάν Λιμάνια,

Το σίγουρο είναι θα περάσετε πολύ καλά !
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Μπορείς από Ιεράπετρα να επισκεφτείς το νησάκι της Χρυσής. Κατά τη γνώμη μου, επισης, πολύ ωραίες παραλίες είναι το Βουλισμα, η Αγία Φωτιά και η Κολοκυθια. Από νόμο Χανίων μην παραλείψεις το Ελαφονήσι και τον Μπάλο.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Μπορείς από Ιεράπετρα να επισκεφτείς το νησάκι της Χρυσής.
Κατά τη γνώμη μου η Χρυσή είναι πολύ μέτρια. Αν βρεθείτε για μία μέρα στην Ιεράπετρα και θέλετε να πάτε σε ένα νησάκι, τότε διαλέξτε το Κουφονήσι. Οι παραλίες του είναι ονειρικές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.694
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom