Eκκληση για ρούχα,παπούτσια ,είδη ατομικής υγιεινής

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Το γράφω όπως ακριβώς το διάβασα σημερα το πρωί σε εφημερίδα

Πέτρος 20μηνών Νο21 .Βιβή 3,5 ετών Νο 25 .Χάρης 2 ετών Νο23 .Νίκος 12 μηνών Νο 23 ........ Ενας κατάλογος 35 παιδιών , με το όνομα του και το νούμερο παπουτσιού τους,.
Πρόκειται για την έκκληση που κάνουν οι εργαζόμενοι του Αναρρωτηρίου Πεντέλης ( πρώην ΠΙΚΠΑ ) για την κάλυψη των αναγκών σε ρούχα ,παπούτσια ,είδη ατομικής υγιεινής για τα φιλοξενούμενα παιδιά 4 μηνων εως 12 ετών που περιμένουν την σειρά τους για υιοθεσία.
Οι πόρτες του κράτους είναι κλειστές οπότε οι υπευθυνοι της Μονάδας Κοινωνικής Φροντίδας Αναρρωτήριο Πεντέλης απευθύνονται σε όλους μας με συγκεκριμένες προτάσεις για δωρεές .
Τηλέφωνο επικοινωνίας ¨213-20.59.800


Επειδή ξέρω οτι πολλούς απο εδώ μέσα μας ενδιαφέρει το θέμα ας βοηθήσουμε με όποιον τρόπο μπορούμε ο καθένας μας

Ευχαριστώ
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Η λίστα ολόκληρη των παιδιών και οι συγκεκριμένες ανάγκες τους


Α/Α Όνομα Ηλικία Νο Παπουτσιού
1. Πέτρος 20 μηνών No 21
2. Βιβή 3,5 ετών No 25
3. Χάρης 2 ετών No 23
4. Νίκος 12 μηνών Νο 20
5. Ραφαήλ 1,5 ετών No 19
6. Παναγιώτης 1,5 ετών No 20
7. Έλλη 2 ετών No 22
8. Νίκος 12 μηνών Νο 18
9. Μυρτώ 2 ετών No 21
10. Αναστασία 2 ετών No 22
11. Γιώργος 8,5 ετών Νο 36
12. Σήφης 6 ετών Νο 30
13. Βαγγέλης 7 ετών Νο 31
14. Αποστόλης 4,5 ετών Νο 24
15. Αλεξάνδρα 9 ετών Νο 29-30
16. Χριστίνα 5,5 ετών Νο 24
17. Σωτήρης 5,5 ετών Νο 30-31
18. Νικόλαος 3 ετών Νο 23
19. Ρεβέκκα 2 ετών Νο 23
20. Αντώνης 2,5 ετών Νο 23
21. Αλέξανδρος 12 ετών Νο 41
22. Γιάννης 10 μηνών
23. Ανδριάννα 11 μηνών
24. Στέλλα-Ρόζα 7 μηνών
25. Ηλίας 11 μηνών
26. Νάντια 9 μηνών

27. Μαρίνος 9 μηνών
28. άρρεν 4 μηνών
29. άρρεν 4 μηνών
30. άρρεν 4 μηνών
31. άρρεν 5 μηνών
32. άρρεν 7 μηνών
33. άρρεν 7 μηνών
34. άρρεν 11 μηνών
35. θήλυ 11 μηνών
ΜΟΝΑΔΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ «ΑΝΑΡΡΩΤΗΡΙΟ ΠΕΝΤΕΛΗΣ» ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΩΡΕΕΣ.
ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ ΚΑΙ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΓΙΑ ΒΡΕΦΗ, ΝΗΠΙΑ, ΠΑΙΔΙΑ
ΤΟΣΤΙΕΡΑ
ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΟΥΝΙΕΣ
ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ και ΧΩΡΙΣ (ΠΑΙΔΙΚΑ - ΜΟΝΑ)
ΠΑΠΛΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΟΝΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ
ΠΑΠΛΩΜΑΤΑ - ΠΑΠΛΩΜΑΤΟΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΚΟΥΝΙΕΣ
ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΠΑΝΙΟΥ
ΠΙΚΕ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΚΟΥΝΙΕΣ
ΦΟΡΜΕΣ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ ΕΩΣ 12 ΕΤΩΝ
ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ (Νο 20 - 33)
ΚΑΛΤΣΕΣ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ ΕΩΣ 12 ΕΤΩΝ - ΚΑΛΤΣΟΝ
ΚΡΕΜΕΣ ΣΥΓΚΑΜΑΤΟΣ
ΒΑΦΛΙΕΡΑ
ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ DVD
ΡΟΥΧΑ ΕΦΗΒΙΚΑ για αγόρι Νο14-16
ΣΑΛΙΑΡΕΣ
ΜΠΟΛΑΚΙΑ
ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ
ΠΙΠΙΛΕΣ ΚΑΟΥΤΣΟΥΚ «ΤΡΕΙΣ ΤΡΥΠΕΣ»
ΚΟΥΝΙΕΣ ΨΗΛΕΣ ΓΙΑ ΒΡΕΦΗ
ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΠΙΡΟΥΝΑΚΙΑ Κ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ
ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΚΑ
ΑΝΤΙΟΛΙΣΘΗΤΙΚΑ ΜΠΑΝΙΟΥ
ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ -
(ΜΕΓΑΛΑ ΜΠΑΟΥΛΑ)
ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ (30-35 τμ.)
ΧΑΡΤΟΝΙΑ - ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με την υπηρεσία Αναρρωτηρίου (213-2059800 Κα Γουρνάκη Ιωάννα).

ΥΓ. στην Ελλάδα του 2012 που ακόμα δεν έχουμε δεί τα χειρότερα
:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Μάλλον κάποιοι, σκόπιμα, θέλουν να κάνουν τα πράγματα ποιό τραγικά από ότι είναι:

https://www.facebook.com/pages/Οι-Φιλοι-Του-Αναρρωτηριου-Πεντελης/175957979097077
δεν έχω fb και δεν μπορώ να δώ το link
υπάρχει κάπου αλλού κάτι σχετικό ???
η με 2-3 γραμμές να μου πείς το λέει ?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν χρειαζεται να εχεις fb για να το δεις.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με αφορμή δημοσιεύματα και αναρτήσεις στο διαδίκτυο ότι 35 παιδιά στο Αναρρωτήριο Πεντέλης ( πρώην ΠΙΚΠΑ ), παράρτημα του Κέντρου Προστασίας του Παιδιού Αττικής « Η ΜΗΤΕΡΑ » αντιμετωπίζουν πρόβλημα και ζητούνται παπούτσια κ.α., σας ενημερώνουμε ότι αυτά δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Σήμερα στο Αναρρωτήριο Πεντέλης φιλοξενούνται 39 παιδιά και έχουμε καλύψει τις ανάγκες τους.

Συνολικά το Κέντρο Προστασίας του Παιδιού Αττικής « Η ΜΗΤΕΡΑ » μαζί με τα τρία παραρτήματά του α) Αναρρωτήριο Πεντέλης β) Παιδόπολη Αγία Βαρβάρα γ) Παιδόπολη Άγιος Ανδρέας , προστατεύει συνολικά 470 παιδιά εκ των οποίων τα 170 φιλοξενούνται στις εγκαταστάσεις του και τα 298 παιδιά είναι τοποθετημένα πανελλαδικά σε 229 Ανάδοχες Οικογένειες.

Από 1- 1- 2012 έως σήμερα, έχουν πραγματοποιηθεί 98 εισαγωγές παιδιών όπου στην πλειοψηφία τους :
85 προέρχονται από Νοσοκομεία ενώ
έχουν πραγματοποιηθεί 110 εξιτήρια εκ των οποίων τα
89 παιδιά έχουν αποκατασταθεί οικογενειακά ( 47 παιδιά υιοθετήθηκαν,
17 παιδιά τοποθετήθηκαν σε Ανάδοχες Οικογένειες ενώ 25 παιδιά επέστρεψαν στην φυσική τους οικογένεια ).
Για την υλοποίηση του Προγράμματος Αναδοχής δαπανούμε ετησίως 1.200.000 € περίπου.
./.
-2-

Πρόκειται για παιδιά με αναπηρία όπου σε άλλη περίπτωση θα διαβιούσαν σε ένα Ιδρυματικό περιβάλλον.
Από τα παραπάνω στοιχεία προκύπτει ότι ένα ποσοστό 20 % παιδιών με αναπηρία, δεν αποκαθίσταται οικογενειακά. Για αυτά τα παιδιά πρέπει να εντείνουμε τις προσπάθειές μας με στόχο το μεγάλωμά τους σε οικογένειες και όχι σε Ιδρυματικό περιβάλλον.

Χρειαζόμαστε την υποστήριξη των συνανθρώπων μας, ειδικά σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, βασισμένοι όμως σε μια ειλικρινή σχέση.
Οι πόρτες μας είναι ανοιχτές σε οποιονδήποτε, στο πλαίσιο του κοινωνικού ελέγχου και της καλύτερης διαμόρφωσης προτάσεων.


Με εκτίμηση

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ

Δημήτρης Βεζυράκης
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ευχαριστώ πολύ tripakias

YΓ. Βέβαια ενα απλό δελτίο τύπου δεν λέει πάντα την αλήθεια αλλά ....οκ
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
https://www.facebook.com/pages/Οι-Φιλοι-Του-Αναρρωτηριου-Πεντελης/175957979097077Θα προσπαθήσω, δεν ξέρω αν τα καταφέρω, να σου στείλω όλη την ανακοίνωση του Διοικητή.






Ο χρήστης Οι Φιλοι Του Αναρρωτηριου Πεντελης κοινοποίησε κατάσταση.

17 ώρες πριν


ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με αφορμή δημοσιεύματα και αναρτήσεις στο διαδίκτυο ότι 35 παιδιά στο Αναρρωτήριο Πεντέλης ( πρώην ΠΙΚΠΑ ), παράρτημα του Κέντρου Προστασίας του Παιδιού Αττικής « Η ΜΗΤΕΡΑ » αντιμετωπίζουν πρόβλημα και ζητούνται παπούτσια κ.α., σας ενημερώνουμε ότι αυτά δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Σήμερα στο Αναρρωτήριο Πεντέλης φιλοξενούνται 39 παιδιά και έχουμε καλύψει τις ανάγκες τους.

Συνολικά το Κέντρο Προστασίας του Παιδιού Αττικής « Η ΜΗΤΕΡΑ » μαζί με τα τρία παραρτήματά του α) Αναρρωτήριο Πεντέλης β) Παιδόπολη Αγία Βαρβάρα γ) Παιδόπολη Άγιος Ανδρέας , προστατεύει συνολικά 470 παιδιά εκ των οποίων τα 170 φιλοξενούνται στις εγκαταστάσεις του και τα 298 παιδιά είναι τοποθετημένα πανελλαδικά σε 229 Ανάδοχες Οικογένειες.

Από 1- 1- 2012 έως σήμερα, έχουν πραγματοποιηθεί 98 εισαγωγές παιδιών όπου στην πλειοψηφία τους :
85 προέρχονται από Νοσοκομεία ενώ
έχουν πραγματοποιηθεί 110 εξιτήρια εκ των οποίων τα
89 παιδιά έχουν αποκατασταθεί οικογενειακά ( 47 παιδιά υιοθετήθηκαν,
17 παιδιά τοποθετήθηκαν σε Ανάδοχες Οικογένειες ενώ 25 παιδιά επέστρεψαν στην φυσική τους οικογένεια ).
Για την υλοποίηση του Προγράμματος Αναδοχής δαπανούμε ετησίως 1.200.000 € περίπου.
./.
-2-

Πρόκειται για παιδιά με αναπηρία όπου σε άλλη περίπτωση θα διαβιούσαν σε ένα Ιδρυματικό περιβάλλον.
Από τα παραπάνω στοιχεία προκύπτει ότι ένα ποσοστό 20 % παιδιών με αναπηρία, δεν αποκαθίσταται οικογενειακά. Για αυτά τα παιδιά πρέπει να εντείνουμε τις προσπάθειές μας με στόχο το μεγάλωμά τους σε οικογένειες και όχι σε Ιδρυματικό περιβάλλον.

Χρειαζόμαστε την υποστήριξη των συνανθρώπων μας, ειδικά σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, βασισμένοι όμως σε μια ειλικρινή σχέση.
Οι πόρτες μας είναι ανοιχτές σε οποιονδήποτε, στο πλαίσιο του κοινωνικού ελέγχου και της καλύτερης διαμόρφωσης προτάσεων.


Με εκτίμηση

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ

Δημήτρης Βεζυράκης
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
ευχαριστώ πολύ tripakias

YΓ. Βέβαια ενα απλό δελτίο τύπου δεν λέει πάντα την αλήθεια αλλά ....οκ
Σίγουρα, όμως ένα ενυπόγραφο δελτίο τύπου για μια ανυπόγραφη ανάρτηση στο διαδίκτυο.Ποτέ δεν είσαι σίγουρος, αλλά εγώ έχω την αίσθηση ότι κάποιοι κάνουν μεγάλες προσπάθειες να εμφανίσουν τα πράγματα χειρότερα από ότι είναι. Αυτή η κατατρομοκράτηση του κόσμου είναι που με ανησυχεί.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σίγουρα, όμως ένα ενυπόγραφο δελτίο τύπου για μια ανυπόγραφη ανάρτηση στο διαδίκτυο.Ποτέ δεν είσαι σίγουρος, αλλά εγώ έχω την αίσθηση ότι κάποιοι κάνουν μεγάλες προσπάθειες να εμφανίσουν τα πράγματα χειρότερα από ότι είναι. Αυτή η κατατρομοκράτηση του κόσμου είναι που με ανησυχεί.
Χρειαζόμαστε την υποστήριξη των συνανθρώπων μας, ειδικά σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, βασισμένοι όμως σε μια ειλικρινή σχέση.

Επισης δεκαδες ή εκατονταδες αλλα ιδρυματα κανουν εκκληση για βοηθεια.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Χρειαζόμαστε την υποστήριξη των συνανθρώπων μας, ειδικά σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, βασισμένοι όμως σε μια ειλικρινή σχέση.

Επισης δεκαδες ή εκατονταδες αλλα ιδρυματα κανουν εκκληση για βοηθεια.
Το ξέρω. Έτσι είναι, "ειδικά σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς" εκείνο που δεν πρέπει να χάσουμε είναι η αμοιβαία εμπιστοσύνη.
Και "κάποιοι" κάνουν ότι είναι δυνατό για να χαθεί και αυτό.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Spyros-007 said:
Το ξέρω. Έτσι είναι, "ειδικά σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς" εκείνο που δεν πρέπει να χάσουμε είναι η αμοιβαία εμπιστοσύνη.
Και "κάποιοι" κάνουν ότι είναι δυνατό για να χαθεί και αυτό.
Ποιοι είναι αυτοί οι κάποιοι ;;;
Στην τελική ας κάνει ο καθένας μας αυτο που πρέπει όπου και όπως θέλει
Απλα ας μην μένουμε στα λόγια και μπροστά στο πληκτρολόγιο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom