Eξωτικός μήνας του μέλιτος - Απρίλιος 2018

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
80
Likes
45
Σε λίγες ώρες ο χρόνος αλλάζει αλλά ποιός νοιάζεται?! Εγώ βρίσκομαι ήδη λίγους μήνες μπροστά [Απρίλιο του 2018], όπου θα πραγματοποιηθεί το γαμήλιο ταξίδι, διάρκειας 2 εβδομάδων. Αρχική επιλογή ήταν Άγιος Δομήνικος - Μαιάμι - Νέα Υόρκη, αλλά επειδή η μέλλουσα σύζυγος έχει πάει στα δύο τελευταία [:mad:], πρέπει να αναθεωρήσω. Έχω πραγματικά μπερδευτεί με τόσες πολλές επιλογές και χρειάζομαι τη βοήθειά σας, εφόσον μόνο αυτό έχω αναλάβει! Το ταξίδι θέλω να συνδυάζει σίγουρα μαγευτικές παραλίες αλλά και δραστηριότητες [scuba diving, επισκέψεις σε θαλάσσια πάρκα κτλ] αφού και το υπερβολικό άραγμα δεν μας αρέσει.
Με αυτά τα κριτήρια, έχω υπ' όψιν τους εξής προορισμούς -

Α. Μεξικό - Γουατεμάλα.
Β. Τανζανία - Ζανζιβάρη.
Γ. Μαγαδασκάρη - Κανάρια Νησιά
Γ. Αρούμπα
Δ. Αγία Λουκία.

Γενικά, μάλλον θα προτιμούσα προτάσεις combo [σαν τα sandwich των mcdonalds!]

Οποιαδήποτε συμβουλή ή πρόταση [και πέραν των παραπάνω] θα είναι καλοδεχούμενη! Καλή χρονιά!
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αρχική επιλογή ήταν Άγιος Δομήνικος - Μαιάμι - Νέα Υόρκη, αλλά επειδή η μέλλουσα σύζυγος έχει πάει στα δύο τελευταία [:mad:], πρέπει να αναθεωρήσω.
Δηλαδή πριν αποφασίσετε να παντρευτείτε δεν είχατε ανταλλάξει ταξιδιωτικές εμπειρίες;
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
80
Likes
45
Εννοείται! Απλά ενώ αρχικά την είχα πείσει Γι αυτόν τον συνδυασμό -αφού δεν έχω πάει Αμερική- εν τελει σκέφτηκα ότι θα πρέπει να πάμε κάπου άγνωστα κ για τους 2
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αυστραλία; Είτε Queensland (Great Barrier Reef) είτε Western Australia (Shark Bay - το highlight εδώ είναι το τάισμα των δελφινιών, Ningaloo Reef).

Ίσως αν το μπορούσες να το τραβήξεις και 1-2 μήνες προς το (δικό μας) καλοκαίρι να ήταν ακόμη καλύτερα, και για το θέμα του καιρού και για τη θαλάσσια ζωή που μπορείς να συναντήσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από αυτά που προτείνεις θα απέρριπτα την Αγία Λουκία, πολύ τουριστικό, κρουαζιέραδες και οι παραλίες απλώς καλές. Η αρουμπα ακόμη λιγότερο.

Το Μαδαγασκάρη- Κανάριες δεν ξέρω πως συνδυάζεται και μάλλον δεν είναι αυτό που ψάχνετε.

Τα άλλα δύο ναι, μάλιστα. Βασικά πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα σε σαφάρι και αρχαία. Στη θέση σου θα πήγαινα Τανζανία Ζανζιβάρη.
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
80
Likes
45
Kαταρχάς, καλή χρονιά σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας [θέλω κ άλλες!]. Yorgos με προβλημάτισες για Αγία Λουκία - Αρούμπα, καθώς διαβάζοντας διθυραμβικές κριτικές ήταν λίγο μπροστά στις προτιμήσεις [σκεφτόμουν να το συνδυάσω και με Μαρτινίκα / Γρεναδίνες]. Tανζανία - Ζανζιβάρη είναι εκπληκτικά αφού μπορείς να συνδυάσεις σαφάρι - όμορφες παραλίες, ωστόσο ψάχνοντας το λίγο παντού βλέπω ότι τον Απρίλιο βρέχει πολύ και δεν συνίσταται.

Νέες προσθήκες στα chart είναι οι Bερμούδες, το Πούερτο Ρίκο, και τα νησιά Turqs and Qaicos [αν κάποιος έχει ταξιδιωτική εμπειρία απ' αυτά θα του ήμουν ευγνώμων].

Nikos 1986, Aυστραλία θα ήταν ιδανικά, αλλά το κόστος ξεφεύγει πάρα πολύ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Kαταρχάς, καλή χρονιά σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας [θέλω κ άλλες!]. Yorgos με προβλημάτισες για Αγία Λουκία - Αρούμπα, καθώς διαβάζοντας διθυραμβικές κριτικές ήταν λίγο μπροστά στις προτιμήσεις [σκεφτόμουν να το συνδυάσω και με Μαρτινίκα / Γρεναδίνες]. Tανζανία - Ζανζιβάρη είναι εκπληκτικά αφού μπορείς να συνδυάσεις σαφάρι - όμορφες παραλίες, ωστόσο ψάχνοντας το λίγο παντού βλέπω ότι τον Απρίλιο βρέχει πολύ και δεν συνίσταται.

Νέες προσθήκες στα chart είναι οι Bερμούδες, το Πούερτο Ρίκο, και τα νησιά Turqs and Qaicos [αν κάποιος έχει ταξιδιωτική εμπειρία απ' αυτά θα του ήμουν ευγνώμων].

Nikos 1986, Aυστραλία θα ήταν ιδανικά, αλλά το κόστος ξεφεύγει πάρα πολύ.
Μαρτινίκα δράμα, σα να είσαι στην Ευρώπη, υπεροικοδομημενη, εχθρικοί ντόπιοι και ξινισμενοι Γάλλοι που τους χαλάνε οι τουρίστες που τους μολύνουν την αισθητική των εξοχικών τους.

Το Πουέρτο Ρίκο είναι η μεγαλύτερη τουριστική απογοήτευση όλων των εποχών. Αν καταντήσει έτσι η Κούβα, τουριστικά μιλώντας, προτείνω να τη βυθίσουμε.

Turks and Caicos, καλύτερα κάπως, αλλά πάλι μιλάμε για τεράστιαresorts, Αμερικανοί με νεροτσουλήθρες κλπ.

Για δες παρθένες νήσους μπας και σε ενδιαφέρουν...

Οι Γρεναδίνες μου άρεσαν πολύ, είχε από αυτά τα μικρά νησάκια με την παραδοσιακή ζωή που θυμίζουν λίγο παράδεισο. Καταπληκτικό τρεκ κι εξαιρετικό βυθό χωρίς μαζικό τουρισμό έχει η Ντομίνικα .

Bermudas δεν κατέχω. Τζαμάικα αγαπώ, αλλά είναι λίγο επικίνδυνη. Πολλά πράγματα πάντως να κάνεις και να δεις σε ένα πολύ συμπαγές νησί. Μακριά από Montego Bay και negril.
 
Last edited:

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
80
Likes
45
Υorgos σ ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς, η Ντομίνικα μετά τον τυφώνα του περασμένου Σεπτεμβρίου έχει καταστραφεί σε μεγάλο βαθμό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υorgos σ ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς, η Ντομίνικα μετά τον τυφώνα του περασμένου Σεπτεμβρίου έχει καταστραφεί σε μεγάλο βαθμό.
Σωστό, το είχα ξεχάσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom