Γενικά Eυρωπη με παιδί

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Γεια σας θα ήθελα να σας ρωτήσω θέλω να πάμε με τον άντρα μου και τη τέσσερων χρόνων κορουλα μας διακοπές για τέσσερις μέρες σε κάποια πόλη της Ευρώπης. έχετε κάποια να μου προτείνετε να είναι φιλική για παιδί αλλά να είναι και οικονομική; Σκεφτόμουν. Βουδαπέστη Βουκουρέστι Ρώμη Ποσιτανο Κάπρι .έχετε κάτι άλλο να μου πρότεινετε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
100 ευρω το διαβατηριο για 4 μερες και δεν θα θυμαται τιποτε μετα, αλλα αφου το αποφασισατε:
Ναπολη, πολυ οικονομικη.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Γεια σας θα ήθελα να σας ρωτήσω θέλω να πάμε με τον άντρα μου και τη τέσσερων χρόνων κορουλα μας διακοπές για τέσσερις μέρες σε κάποια πόλη της Ευρώπης. έχετε κάποια να μου προτείνετε να είναι φιλική για παιδί αλλά να είναι και οικονομική; Σκεφτόμουν. Βουδαπέστη Βουκουρέστι Ρώμη Ποσιτανο Κάπρι .έχετε κάτι άλλο να μου πρότεινετε;
Οχι ακριβώς Ευρώπη αλλά και η Κωνσταντινούπολη είναι ομορφη και οικονομική. Βουδαπέστη θα πήγαινα στη θέση σου πάντως. Είναι όμορφη, οικονομική και μαζεμένη πόλη που βοηθάει όταν έχεις μικρο παιδι. Οι επιλογές Ρώμη Ποσιτανο Κάπρι δεν είναι οικονομικές και το Βουκουρέστι πέρα απο οικονομικό, δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο.
 

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
100 ευρω το διαβατηριο για 4 μερες και δεν θα θυμαται τιποτε μετα, αλλα αφου το αποφασισατε:
Ναπολη, πολυ οικονομικη.
Γιατί θες διαβατήριο για Ευρώπη;; Όλα τα θυμάμαι..τα ταξίδια που έχω κανει είναι οι ωραιότερες στιγμες της ζωής μου και αυτά που κουβαλάω σαν θησαυρό στο μυαλό μου

Οχι ακριβώς Ευρώπη αλλά και η Κωνσταντινούπολη είναι ομορφη και οικονομική. Βουδαπέστη θα πήγαινα στη θέση σου πάντως. Είναι όμορφη, οικονομική και μαζεμένη πόλη που βοηθάει όταν έχεις μικρο παιδι. Οι επιλογές Ρώμη Ποσιτανο Κάπρι δεν είναι οικονομικές και το Βουκουρέστι πέρα απο οικονομικό, δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο.
Ναι και εγώ προς Βουδαπέστη τείνω να σου πω τη αλήθεια..αν πάμε το τριήμερο του Αγίου πνεύματος είναι καλά η λες έχει πιάσει πολύ καλοκαίρι;
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Γιατί θες διαβατήριο για Ευρώπη;; Όλα τα θυμάμαι..τα ταξίδια που έχω κανει είναι οι ωραιότερες στιγμες της ζωής μου και αυτά που κουβαλάω σαν θησαυρό στο μυαλό μου
Τα παιδιά μέχρι 12 ετών χρειάζονται διαβατήριο. Αστυνομική ταυτότητα μπορούν να βγάλουν μετά τα 12. Το μεγαλύτερο πρόβλημα του διαβατηρίου είναι ότι πληρώνεις ολόκληρο το παράβολο και έχει μόνο 3ετή ισχύ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Γιατί θες διαβατήριο για Ευρώπη;; Όλα τα θυμάμαι..τα ταξίδια που έχω κανει είναι οι ωραιότερες στιγμες της ζωής μου και αυτά που κουβαλάω σαν θησαυρό στο μυαλό μου
Για το παιδι διαβατηριο εννοουσα. Στα 4 δεν συγκρατουν αναμνησεις με τον τροπο του ενηλικα.
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Για το παιδι διαβατηριο εννοουσα. Στα 4 δεν συγκρατουν αναμνησεις.
Πολλες φορες δεν υπαρχει η επιλογη να το αφησεις και το διλημμα ειναι ή ταξιδι με το παδι ή καθολου ταξιδι.
Επισης περα απο το τι αναμνηση θα εχει το παιδι (πιθανα καμια), τις περισσοτερες φορες το να ακολουθει το παιδι τους γονεις ειναι καθαρα επιθυμια και αναγκη των γονιων. Προσωπικα μου αρεσει να παιρνω το παιδι μαζι στα ευκολα ταξιδια, ακομα κ αν δε θυμαται τιποτα. Εγω θα θυμαμαι ομως αργοτερα κ ειναι πολυ ωραιο να περνας στιγμες με το παιδι σου. Ειναι και ενας διαφορετικος τροπος κ για μενα να βιωνω το ταξιδι. Εννοειται δε θα θυμαται η μικρη τα ταξιδια που εκανε 1,2,3,4 ετων αλλα θα βλεπει μεγαλωνοντας τις φωτογραφιες και θα χαιρεται που οι γονεις της την ηθελα παντα μαζι τους και δεν τους ηταν "βαρος".
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Πολλες φορες δεν υπαρχει η επιλογη να το αφησεις και το διλημμα ειναι ή ταξιδι με το παδι ή καθολου ταξιδι.
Επισης περα απο το τι αναμνηση θα εχει το παιδι (πιθανα καμια), τις περισσοτερες φορες το να ακολουθει το παιδι τους γονεις ειναι καθαρα επιθυμια και αναγκη των γονιων. Προσωπικα μου αρεσει να παιρνω το παιδι μαζι στα ευκολα ταξιδια, ακομα κ αν δε θυμαται τιποτα. Εγω θα θυμαμαι ομως αργοτερα κ ειναι πολυ ωραιο να περνας στιγμες με το παιδι σου. Ειναι και ενας διαφορετικος τροπος κ για μενα να βιωνω το ταξιδι. Εννοειται δε θα θυμαται η μικρη τα ταξιδια που εκανε 1,2,3,4 ετων αλλα θα βλεπει μεγαλωνοντας τις φωτογραφιες και θα χαιρεται που οι γονεις της την ηθελα παντα μαζι τους και δεν τους ηταν "βαρος".
Τα ειπες όλα..αυτή μπορεί να μη θυμάται εγώ όμως χαίρομαι να περνάω πράγματα μαζί της να της γνωρίζω το κόσμο να της δίνω ερεθίσματα από διαφορετικούς πολιτισμούς..μπορεί να μη θυμάται αλλά όλα αυτά μαζί θα τη κάνουν τον άνθρωπο που θα γίνει αργότερα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Πολλες φορες δεν υπαρχει η επιλογη να το αφησεις και το διλημμα ειναι ή ταξιδι με το παδι ή καθολου ταξιδι.
Επισης περα απο το τι αναμνηση θα εχει το παιδι (πιθανα καμια), τις περισσοτερες φορες το να ακολουθει το παιδι τους γονεις ειναι καθαρα επιθυμια και αναγκη των γονιων. Προσωπικα μου αρεσει να παιρνω το παιδι μαζι στα ευκολα ταξιδια, ακομα κ αν δε θυμαται τιποτα. Εγω θα θυμαμαι ομως αργοτερα κ ειναι πολυ ωραιο να περνας στιγμες με το παιδι σου. Ειναι και ενας διαφορετικος τροπος κ για μενα να βιωνω το ταξιδι. Εννοειται δε θα θυμαται η μικρη τα ταξιδια που εκανε 1,2,3,4 ετων αλλα θα βλεπει μεγαλωνοντας τις φωτογραφιες και θα χαιρεται που οι γονεις της την ηθελα παντα μαζι τους και δεν τους ηταν "βαρος".
Eγω ξεκινησα στα 6 εξωτερικο σε ξενοδοχεια και δεν το μετανιωσα-ειχα επιλογη ομως. Οι αποψεις διιστανται, 360 μερες τον χρονο περνουσαμε χρονο μαζι, δεν περιμενα το ταξιδι για αυτο, μαλιστα ηθελα λιγη ανεξαρτησια.
Στα 4 πηγαμε σε σπιτι εξωτερικο πρωτη φορα, δεν θυμαται τιποτε.
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Eγω ξεκινησα στα 6 εξωτερικο σε ξενοδοχεια και δεν το μετανιωσα-ειχα επιλογη ομως. Οι αποψεις διιστανται, 360 μερες τον χρονο περνουσαμε χρονο μαζι, δεν περιμενα το ταξιδι για αυτο, μαλιστα ηθελα λιγη ανεξαρτησια.
Στα 4 πηγαμε σε σπιτι εξωτερικο πρωτη φορα, δεν θυμαται τιποτε.
Το θεμα ειναι εντελως προσωπικο πως το βλεπει ο καθενας. Εγω μονο για εμενα μπορω να μιλησω. Οπως ειπα, δεν ειναι κριτηριο για μενα το απο ποτε θα χει το παιδι μου αναμνησεις για να το παιρνω στα ταξιδια μας. Αποτελει μερος της οικογενειας μας κ το θελω μαζι μας. Μπορει να μη θυμαται αλλα δεν ειναι μονο θεμα αναμνησεων. Βλεπω οτι κ αυτη το απολαυμβανει κ δεν ταλαιπωρειται κ αυτο μου δινει χαρα. Εντυπωσιαζεται με τα μεγαλα αγαλματα, παιζει με τα συντριβανια και περιμενει πως κ πως ποτε θα ξαναμπει σε αεροπλανο. Η μικρη δεν εχει κλεισει ακομα τα 3 κ απο τοτε που μπηκε σε αεροπλανο (1,5 ετους) κοιταει σα ρανταρ στον ουρανο τα αεροπλανα κ μολις δει ενα, μου λεει ποτε θα ξαναμπουμε.
Για μενα μικρη αξια εχει το τι θα θυμαται μετα λοιπον.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Σε αεροπλανο μπαιναμε απο 3 μηνων και τρενα και πλοια.
Το ταξιδι με διαμονη σε ξενοδοχειο αρχισα στα 6. Στα πρωτα χρονια μητροτητας πηγαινα εξω ομαδικα με το πανεπιστημιο και ειναι προφανες οτι δεν μπορουσε να γινει οικογενειακου τυπου ταξιδι.
Η ζωη εχει ποικιλλα σεναρια, εκτος απο τα τυπικα :D.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom