Alitalia Alitalia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
guiness70 said:
Καλησπερα
1.Πως μπορω να μεταφερω τα λιγα μιλια που εχω απο την airfrance στην Alitalia ωσε να παρω ενα award ticket για να μην αγορασω τα λιγα μιλια που μου λειπουν;
2.Μπορω να παρω και αλλο ατομο μαζι μου και πως το ζηταω αυτο;
3.Μηπως συμφερει καλυτερα να ανταλλαξω τα μιλια μου με τα e coupon ωστε να μην εχω περιορισμο στο ποτε θα αγορασω το εισιτηριο μιας και ποτε η ημερομηνια που θα ταξιδεψω δεν ειναι στανταρ. Ετσι ομως χανω καποια μιλια απο τη στρογγυλοποιηση
1. δεν μεταφερονται. αλλες εταιρειες,αλλα προγραμματα.
2. στη διαδικασια της κρατησης. και μονος σου ον λαιν βαζεις 2 ατομα στον αριθμο ατομων του award που ζητας.
3. εδω χωραει συζητηση. κ δεν υπαρχει γενικα 1 απαντηση για ολους. εξαρταται απο ποσα μιλια εχεις. ετσι γενικα μπορω να πω οτι αξιζει σε λιγα μιλια,αν δεν συμπληρωνεις τα απαραιτητα για το award που θελεις κ δεν θες να πληρωσεις. πχ με 20000 μιλια θα επαιρνα e coupon. με 80000 θα επαιρνα magnifica για ΗΠΑ αντι των 500Ε. εξαρταται επισης απο τις προτιμησεις κ τις αναγκες του καθενος. μειον επισης οτι το e coupon χρησιμοποιειται μονο σε πτησεις ΑΖ η κοινου κωδικου.
 

guiness70

Member
Μηνύματα
40
Likes
0
Samion σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.

Τα δικα μου μιλια ειναι στην Alitalia 23.794 και στην Airfrance 4 χιλιαδες κατι...δεν θυμαμαι ακριβως

-Ποια η εννοια της skyteam τοτε? Ειχα μεινει με την εντυπωση οτι αν ταξιδεψεις με οποιαδηποτε εταιρια που ανηκει σε αυτη τη συμμαχια μπορεις να εχες τα μιλια συγκεντρωτικα. Τι να τα κανω τωρα ετσι διασπαρτα?
- Αρα μαλλον με συμφερει να τα κανω e coupon. Ουτως η αλλως για ταξιδι στην ιταλια και οχι πιο μακρια με παιρνει με αυτα τα μιλια.
Δεν θελω να τα χασω για αυτο και ρωτησα εδω να μαθω τι με συμφερει καλυτερα. Τι λες? Καλυτερα το κουπονι και το χρησιμοποιω και μετα τις 31 Δεκεμβριου ετσι δεν ειναι?

Ευχαριστω πολυ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
guiness70 said:
Samion σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.

Τα δικα μου μιλια ειναι στην Alitalia 23.794 και στην Airfrance 4 χιλιαδες κατι...δεν θυμαμαι ακριβως

-Ποια η εννοια της skyteam τοτε? Ειχα μεινει με την εντυπωση οτι αν ταξιδεψεις με οποιαδηποτε εταιρια που ανηκει σε αυτη τη συμμαχια μπορεις να εχες τα μιλια συγκεντρωτικα. Τι να τα κανω τωρα ετσι διασπαρτα?
- Αρα μαλλον με συμφερει να τα κανω e coupon. Ουτως η αλλως για ταξιδι στην ιταλια και οχι πιο μακρια με παιρνει με αυτα τα μιλια.
Δεν θελω να τα χασω για αυτο και ρωτησα εδω να μαθω τι με συμφερει καλυτερα. Τι λες? Καλυτερα το κουπονι και το χρησιμοποιω και μετα τις 31 Δεκεμβριου ετσι δεν ειναι?

Ευχαριστω πολυ
βεβαια τα μιλια σου μπορει να τα εχεις συγκεντρωτικα. αν εχεις μια καρτα..εσυ τα διεσπειρες..θα μπορουσες να τα βαλεις μονο σε μια. ολες οι συμμαχιες ετσι λειτουργουν.
υποψη τα μιλια πρεπει να τα χρησιμοποιησεις εως 30/6/13 για ταξιδια εως 30/6/14. εχεις χρονο δηλ. η συλλογη σταματαει στις 31/12/12. επομενως αν δεν παρεις αλλα ως τοτε, δεν εχεις σκοπο να ταξιδεψεις Β. Αφρικη (25000 μιλια,το καλυτερο value/μιλια κοντα σε αυτα που εχεις) και εχεις σκοπο να ταξιδεψεις με την εταιρεια, τοτε ναι σε συμφερει το κουπονι. το οποιο το χρησιμοποιεις απο 1/1/13-31/12/13.
 

guiness70

Member
Μηνύματα
40
Likes
0
Δεν καταλαβαινω πως μπορουσα να τα εχω ολα τα μιλια πχ. στην alitalia οταν δεν μου δινει τετοια επιλογη. Εκλεισα τοτε με την airfrance και πουθενα δεν βρηκα καποια επιλογη για να τα προσθεσω στην alitalia. Η πρωτη μου καρτα ειναι στην alitalia. Τι να πω....μηπως δεν το ειδα???? Τωρα δεν γινεται?

Αααααα ωστε η συλλογη κραταει μεχρι 31/12. Νομιζα οτι αν δεν τα χρησιμοποιησεις μεχρι τοτε χανονται, δηλ. αν δεν αγορασεις καποιο εισιτηριο μεχρι 31/12.

Εμενα ο σκοπος μου ειναι
- να τα χρησιμοποιησω για ενα ταξιδι στην ιταλια, δεν ξερω ακομα ημερομηνια, απο τον ιανουαριο και μετα
- και να παω Μπουενος Αιρες τον ιουνιο οπως κανω καθε χρονο αλλα εκει δεν μπορω να τα βαλω. Τι να βαλω....ειναι λιγα για τοσο μεγαλο ταξιδι

Samion τι να πω, χαρα στο κουραγιο σου που ασχολεισαι. Παρολα αυτα θα με βοηθουσε να ξερω οτι και καποιος αλλος δεν τα καταλαβαινει ολα αυτα για να μην νιωθω 3 χρονων.,......
Samion ευχαριστωωωωωωω
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
guiness70 said:
1.Δεν καταλαβαινω πως μπορουσα να τα εχω ολα τα μιλια πχ. στην alitalia οταν δεν μου δινει τετοια επιλογη. Εκλεισα τοτε με την airfrance και πουθενα δεν βρηκα καποια επιλογη για να τα προσθεσω στην alitalia. Η πρωτη μου καρτα ειναι στην alitalia. Τι να πω....μηπως δεν το ειδα???? Τωρα δεν γινεται?
2.Αααααα ωστε η συλλογη κραταει μεχρι 31/12. Νομιζα οτι αν δεν τα χρησιμοποιησεις μεχρι τοτε χανονται, δηλ. αν δεν αγορασεις καποιο εισιτηριο μεχρι 31/12.
3.Εμενα ο σκοπος μου ειναι
- να τα χρησιμοποιησω για ενα ταξιδι στην ιταλια, δεν ξερω ακομα ημερομηνια, απο τον ιανουαριο και μετα
4.και να παω Μπουενος Αιρες τον ιουνιο οπως κανω καθε χρονο αλλα εκει δεν μπορω να τα βαλω. Τι να βαλω....ειναι λιγα για τοσο μεγαλο ταξιδι
1.μπορουσες...αν δεν το ειδες στη διαδικασια της κρατησης, μπορουσες να το κανεις στο τσεκ ιν. η μπορεις απο δω κ περα...
2. πρεπει να τα χρησιμοποιησεις ως 30/6/13. προσοχη ομως, αν θελεις να αγορασεις μιλια (25Ε/1000) πρεπει να γινει ως 31/12/12.
3. νομιζω σε συμφερει το κουπονι. θα σου ερθει σχεδον δωρεαν σε συγκεκριμενες μερες.
4. υποψη αν πας με sky team να χρησιμοποιησεις την καρτα που θελεις..δηλ αυτη που θα αου δωσει περισσοτερα μιλια. θα δεις το booking class της κρατησης σου κ θα ψαξεις στο σαιτ της AF κ της AZ να δεις ποια καρτα σου δινει τα περισσοτερα.
κ δεν χρειαζεται να ευχαριστεις..η ευχαριστηση κ μενα κ των περισσοτερων εδω ειναι να βοηθουμε με οτι ξερουμε ο ενας τον αλλον.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.872
Likes
26.665
Από τις 11 Δεκεμβρίου 2012, σάς προσφέρουμε νέα πτήση Ρώμη – Γιερεβάν, με άνετες ανταποκρίσεις από Αθήνα. Η πτήση Ρώμη – Γιερεβάν θα πραγματοποιείται 2 φορές την εβδομάδα με τα μοντέρνα αεροσκάφη Airbus A320, με δύο Θέσεις ταξιδίου διαθέσιμες: την Ottima – Business Class και την Classica – Economy Class.

Αγοράστε από τώρα το εισιτήριό σας για Yerevan!
Αθήνα
YEREVAN*
από € 339
με επιστροφή, ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ

Κάντε κλικ στην προσφορά για να ενημερωθείτε για τους όρους του ναύλου.
Alitalia.com - Home Page | Alitalia

Το πιο πάνω παράδειγμα αναφέρεται σε ταξίδια με επιστροφή στην Classica - Economy Class και ισχύει για αγορές στο alitalia.gr που δεν προβλέπει χρέωση υπηρεσίας εισιτηρίου. Τα εισιτήρια που θα αγορασθούν από το Call Center υπόκεινται σε χρέωση υπηρεσίας εισιτηρίου που κυμαίνεται από ελάχιστο ποσό € 7,5 για εισιτήριο που θα αγορασθεί τη στιγμή της κράτησης μέχρι μέγιστο ποσό € 20 για εισιτήριο που θα αγορασθεί κατόπιν της κράτησης. Τα εισιτήρια που θα αγορασθούν από το τοπικό εκδοτήριο εισιτηρίων υπόκεινται σε χρέωση υπηρεσίας εισιτηρίου € 30 για αγορά εισιτηρίου για Yerevan.

Οι πτήσεις Αθήνα – Yerevan θα πραγματοποιούνται μέσω Ρώμης.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
νεος επισκεπτης στο Abu Dhabi απο 2/12 (404Ε απο Αθηνα).νεες φιλιες με πολυ μελλον..


tapatalk_1355381168782.jpg
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.716
Likes
14.802
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
FORTALEZA σ'ουρχόμαστεεεεεεεεεεεεεε........
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αποχαιρετισμος στην τελευταια ever πτηση για το MD80 σημερα. συνοδεια των Frecce tricolori πανω απο τη Βενετια..



volo_celebrativo_md80_alitalia_con_frecce_tricolori_formazione.jpeg



volo_celebrativo_md80_alitalia_con_frecce_tricolori_dietro.jpeg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.401
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom