1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ιταλία e-tickets για Κολοσαίο,Βατικανό κτλ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος seadreamer, στις 6 Μαρτίου 2009.

1. elenibr

elenibr New Member

Έχεις κλείσει ξεναγό για την είσοδο στο Κολοσσαίο; Το site αναφέρει ότι επιτρεπεται η εισοδος μόνο με εξουσιοδοτημένο ξεναγό νομίζω.

2. panagiotis.k

panagiotis.k Member

Ισχύει. Πάνω στη βιασύνη δεν το παρατήρησα. ..Λογικά θα θέλει ξεναγό για το Panoramic View?
    Ελπίζω η είσοδος στα υπόλοιπα να μας επιτραπεί.

3. eva@travel

Καλησπέρα. Χρόνια πολλά και καλό μήνα. Προσπαθώ να κλείσω εισιτήρια για Κολοσσαίο αλλά έχουν εξαντληθεί τις πρωινές ώρες που ήθελα και οι επιλογές μου είναι μετά το μεσημέρι. Από τη στιγμή που θα έχω αγοράσει από το νετ το εισιτήριο και η ώρα θα είναι καθορισμένη μόνο για το Κολοσσαίο μπορώ να πάω νωρίτερα στην Αγορά ή και στον λόφο;
    Επίσης, η Αγορά και ο λόφος έχουν ενιαία είσοδο (εννοώ τοποθεσία) ή δεν είναι αναγκαίο να τα δεις μαζί; Π.χ αν κλείσω στο Κολοσσαίο στις 3 μπορώ να πάω νωρίτερα στον λόφο και τελευταία στην Αγορά; Προσπαθώ να υπολογίσω πόσο χρόνο θα χρειαστεί το καθένα.
    Εάν δεν υπάρχει πρόβλημα με τη σειρά, ποιο βολεύει να αφήσω τελευταίο για να συνεχίσουμε με καφέ στο μουσείο του Καπιτωλίου; Στον χάρτη φαίνεται πιο κοντά η Αγορά.
    Τέλος, σε προηγούμενο σχόλιο διάβασα ότι ο λόφος κλείνει νωρίτερα. Ισχύει κάτι τέτοιο τον Μάιο;

Last edited: 1 Μαϊου 2019
  4. eva@travel

Αν γνωρίζει κάποιος την απάντηση στη βασική μου απορία θα με βοηθούσε πολύ μια άμεση απάντηση γιατί έμειναν ελάχιστες διαθέσιμες ώρες για Κολοσσαίο και πρέπει να προλάβω. Αν αγοραστεί φιξ ώρα για Κολοσσαίο μπορούμε να μπούμε νωρίτερα σε Αγορά ή και Παλατινό, σωστά; Και πόση ώρα υπολογίζω για το καθένα;

5. vanda

vanda Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Δεν ξέρω για το ηλεκτρονικό, αλλά το εισιτήριο που βγάλαμε εμείς στην Αγορά δεν είχε περιορισμό χρόνου. Πήγαμε στο Κολοσαιο την ώρα που μας βόλευε.

6. eva@travel

Εσείς όμως το βγάλατε εκείνη τη στιγμή ε; Δεν το είχατε ήδη από το νετ; Πόση ώρα σας έφαγε η αγορά και πόση ο λόφος;

7. vanda

vanda Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Ναι, το βγαλαμε εκει. Μειναμε στην Αγορα περιπου 1,5 ωρα. Δεν ανεβηκαμε στο Παλατινο αλλα πιστευω οτι χρειαζεται αλλο τοσο περιπου.

Sassenach77 likes this.
  8. Sassenach77

Sassenach77 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Γερμανία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γή του Πυρός
    Είχα βγάλει on line τα εισιτήρια μας, αλλά πανε και κάτι χρονάκια που πήγα και τότε δεν υπήρχε κανένας περιορισμός στο αν θα επισκεφτείς πρώτα το ένα και μετά το άλλο.
    Μπήκα στο site και διάβασα οτι το εισιτήριο που βγάζεις έχει ισχύ για δύο συνεχόμενες μέρες απο την στιγμή που θα το χρησιμοποιήσεις και έχει διάρκεια μέχρι τις 31/12/19.
    Ένα τρίωρο για Ρωμαϊκή Αγορά και Παλατινό λόφο σίγουρα. Υπάρχει και ένα μουσείο στο Παλατινό λόφο, άντε βάλε και ένα μισάωρο αν μπείτε και σ' αυτό. Ο χρόνος είναι λίγο σχετικός γιατί ο καθένας έχει τον δικό του ρυθμό σ' αυτά.

vanda likes this.
  9. eva@travel

Α μάλιστα! Σε ευχαριστώ πολύ!

10. eva@travel

Ναι το έχω δει ότι είναι για 2 μέρες! Εγώ θέλω να τα δω όλα αυτά την ίδια μέρα αλλά επειδή βρίσκω Κολοσσαίο στις 2 ή στις 3 αναρωτιέμαι αν μπορώ πριν το Κολοσσαίο να βάλω τον λόφο και μετά το Κολοσσαίο την Αγορά για να τα προλάβουμε όλα! Θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχουμε πρόβλημα!

11. Sassenach77

Sassenach77 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Γερμανία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γή του Πυρός
    Η Ρωμαϊκή Αγορά και ο Παλατίνος Λόφος βρίσκονται στον ίδιο αρχαιολογικό χώρο! Αυτά τα δύο τα βλέπεις μαζί αναγκαστικά. Οπότε αν βάλεις πρωί τον Παλατινό Λόφο και την Ρωμαϊκή Αγορά (3 ώρες), μετά προλαβαίνεις να δεις το Κολοσσαίο. Θές να μου πείς τι ώρα βρίσκεις για το Κολοσσαίο;

Edit: Τώρα πρόσεξα οτι γράφεις τις ώρες του Κολοσσαίου. Νομίζω οτι τα προλαβαίνεις όλα μια χαρά. Για το Κολοσσαίο μία ώρα τουλάχιστον είναι οκ.

Last edited: 1 Μαϊου 2019
  12. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Ναι μπορείς.