Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το ταξί κοστίζει από 30 έως 40 ευρώ...

Αν είστε πάνω από 2 ασφαλώς και συμφέρει το ταξί...

Το τρένο είναι πανάκριβο 10€ και σε βγάζει στο ΤERMINI λιγάκι μακρυα από το ιστορικό κέντρο...

Εναλλακτική το άλλο τρένο που πηγαίνει Ostiense και σε κατεβάζει στο Statione Trastevere... 6euro... Από εκεί με το τραμ σε 10 λεπτάκια είσαι στο κέντρο...
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Από ότι έχω ακούσει υπάρχει μια ταρίφα από το αεροδρόμιο μέχρι το κέντρο της πόλης της τάξης των 40?. Πολλοί Ρωμαίοι κάνουν παρανόμως την ίδια εξυπηρέτηση με το ίδιο τίμημα με ιδιωτικά αυτοκίνητα με τους οποίους όμως έχεις το πλεονέκτημα να τους κλείνεις ραντεβού. Εμάς μας πήγε ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που νοικιάσαμε και μας ζήτησε να του δώσουμε τα χρήματα πριν, για να μη τον πάρουν χαμπάρι οι ταξιτζήδες στο αεροδρόμιο. Όλα τα ταξί στη Ρώμη έχουν GPS και βρίσκουν και το παραμικρό αδιέξοδο δρομάκι. Όλα όσα χρησιμοποιήσαμε εμείς ήταν πεντακάθαρα και άνετα.
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Παίδες, διάβασα ότι οι ουρές για αυτά τα αξιοθέατα στη Ρώμη είναι μεγάλες και επειδή οι μέρες λίγες, θα ήθελα να με ενημερώσετε(κυρίως αυτοί που το έχουν κάνει) από που θα κλείσω εισητήρια στο ίντερνετ και αν με συμφέρει γενικά.Δεν έχω ψάξει τί ακριβώς θα επισκεφτώ αλλά τα must σίγουρα(Κολοσαίο,Βατικανό και ότι άλλο πρωτείνεται,καλό θα είναι).
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
το θεμα ειναι ποτε θα πας. εγω περιμενα λιγη ωρα κολοσαιο, αλλα καμποσο στο μουσειο του βατικανου. τεραστιες ουρες αλλα προχωρουσαν σχετικα γρηγορα. Βεβαια ηταν χρονικα μεσα στο προγραμμα. Παντως θα περασεις υπεροχα. Εγω δεν θα εκλεινα παντως και φυσικα θα ξαναπηγαινα να τα δω
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Είναι μεν μεγάλες οι ουρές αλλά δεν είναι ούτε τράπεζες ούτε ΙΚΑ!
Κινούνται τρομερά γρήγορα και δεν θα περιμένεις τόσο πολύ όσο νομίζεις.
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Εγώ είχα πάει την περίοδο της Πρωτοχρονιάς και η ουρά για το μουσείο του Βατικανό τελείωνε σχεδόν στο προαύλιο χωρίς υπερβολές!
Στο κολοσαίο ήταν πιο υποφερτά τα πράγματα.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Σίγουρα αξίζει να επισκεφτείς αυτά τα δυο μέρη. Το καλοκαίρι που ήμουν Ρώμη έκλεισα μέσω internet εισιτήρια για Βατικανό μέσω του site www.rome-museum.com. Είχα κάνει κάποια έρευνα αγοράς και το συγκεκριμένο μου έδινε την καλύτερη τιμή. Αν θέλεις και ξενάγηση αλλά ακριβότερο εισιτήριο δοκίμασε το viator, έχω ακούσει καλά λόγια. Πάντως αξίζει να κλέισεις μέσω internet γιατί οι ουρές είναι απίστευτες. Εμείς είχαμε ραντεβού με την κοπέλα από το γραφείο έξω από το Βατικανό και μας έβαλε αμέσως μέσα.

Όσο για το Κολοσσαίο: Μπήκαμε από την αρχαία αγορά, όπου δεν έχει καθόλου ουρά και βγάλαμε εισιτήριο για Παλατίνο και Κολοσσαίο. Περιηγηθήκαμε στο forum και στο Παλατίνο και μετά από εκεί πήγαμε στο Κολοσσαίο -που είναι δίπλα - και μπήκαμε χωρίς να περιμένουμε σε ουρά γιατί είχαμε ήδη εισιτήριο!

Για ό,τι άλλο έχεις να ρωτήσεις, είμαι στη διάθεσή σου!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ είχα πάει την περίοδο της Πρωτοχρονιάς και η ουρά για το μουσείο του Βατικανό τελείωνε σχεδόν στο προαύλιο χωρίς υπερβολές!
Στο κολοσαίο ήταν πιο υποφερτά τα πράγματα.
Ε, σιγά την ουρά! Την έχω δεί να βγαίνει στο προαύλιο, και να συνεχίζει κάνοντας τον κύκλο του Βατικανού μέχρι την πύλη της Αγ. Άννας (δίπλα στην πλατεία του Αγ. Μάρκου, 1,5 χιλιόμετρο περίπου).

Για το Κολοσσαίο, μπορείς να γλυτώσεις αρκετή ουρά, αν ανηφορίσεις στο γκισέ του Palatine hill λίγο πιο πάνω, και βγάλεις από κει εισητήριο 2-σε-1 για Palatine και Κολοσαίο.
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Παιδια, δεν ξέρω τί να κάνω.Μάλλον με μπερδέψατε!Τείνω πάντως στο να μην κλείσω.Αν Βοηθάει, οι ημερομηνίες είναι 22 κ' 23/3 .Η μία μέρα είναι Κυριακή(22) οπότε το Βατικανό θα είναι κλειστό!
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Παιδια, δεν ξέρω τί να κάνω.Μάλλον με μπερδέψατε!Τείνω πάντως στο να μην κλείσω.Αν Βοηθάει, οι ημερομηνίες είναι 22 κ' 23/3 .Η μία μέρα είναι Κυριακή(22) οπότε το Βατικανό θα είναι κλειστό!
Καμιά γνώμη ακόμα?
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Σίγουρα αξίζει να επισκεφτείς αυτά τα δυο μέρη. Το καλοκαίρι που ήμουν Ρώμη έκλεισα μέσω internet εισιτήρια για Βατικανό μέσω του site www.rome-museum.com. Είχα κάνει κάποια έρευνα αγοράς και το συγκεκριμένο μου έδινε την καλύτερη τιμή. Αν θέλεις και ξενάγηση αλλά ακριβότερο εισιτήριο δοκίμασε το viator, έχω ακούσει καλά λόγια. Πάντως αξίζει να κλέισεις μέσω internet γιατί οι ουρές είναι απίστευτες. Εμείς είχαμε ραντεβού με την κοπέλα από το γραφείο έξω από το Βατικανό και μας έβαλε αμέσως μέσα.

!
Εχω την εντύπωση οτι το πιο φτηνο και με διαφορά ειναι αν κλεισεις απευθείας απο τη σελίδα του Βατικανού γιατί δεν μεσολαβεί γραφείο και δεν έχεις on-line fees 8,5e έχεις μόνο 4e επιβάρυνση ενω απο τα γραφεια πληρώνεις παραπάνω και τα 4 και τα 8,5!!
Biglietteria Online dei Musei Vaticani / Ticket Office Online of the Vatican Museums
:pθα σου πρότεινα να τα κλείσεις απο site που σου δίνω γιατί εχεις μόνο 4e επιβάρυνση οποτε γλυτώνεις τις πολύ μεγάλες ουρές !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.710
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom