Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμαζόνιος
Εγώ πέρυσι είχα κλείσει ξενάγηση με ξεναγό του Βατικανού με fax γιατί δεν είχανε ακόμα online κράτηση. Το είχα κάνει όμως πάνω από ένα μήνα πριν. Οι ουρές είναι όντως τεράστιες και τις γιορτές και Σ/Κ απλησίαστες. Η γνώμη μου είναι αν δεν καταφέρεις να κλείσεις μη πας.
Εγώ να σου πω την αλήθεια απογοητεύτηκα, δεν αξίζει να χάσεις τη μία από τις δύο σου μέρες για αυτό. Καλύτερα πήγαινε στη Galleria Borghese και κάνε και βόλτα στο πάρκο μετά με διθέσιο ποδήλατο.
Καλά να περάσεις.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Εγώ πέρυσι είχα κλείσει ξενάγηση με ξεναγό του Βατικανού με fax γιατί δεν είχανε ακόμα online κράτηση. Το είχα κάνει όμως πάνω από ένα μήνα πριν. Οι ουρές είναι όντως τεράστιες και τις γιορτές και Σ/Κ απλησίαστες. Η γνώμη μου είναι αν δεν καταφέρεις να κλείσεις μη πας.
Εγώ να σου πω την αλήθεια απογοητεύτηκα, δεν αξίζει να χάσεις τη μία από τις δύο σου μέρες για αυτό. Καλύτερα πήγαινε στη Galleria Borghese και κάνε και βόλτα στο πάρκο μετά με διθέσιο ποδήλατο.
Καλά να περάσεις.
συνφωνώ με την bloody mary.και εγώ οταν επισκεφτηκα την ρώμη ειαχα κλεισει εισητηρια μεσω ιντερνετ για βατικανο ,κολοσσαιο και μποργκεζε.
αφου υπάρχει αυτή η δυνατότητα γαιτί να ταλαιπωρούμαστε περιμένοντας σε ουρές?
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα τα τροπικα νησιά
Ευχαριστώ πολύ όλους!Αύριο φεύγω και θα κλείσω σε λίγο μόνο για το Βατικανό.Να'στε καλά!:clap:
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα τα τροπικα νησιά
Εχω την εντύπωση οτι το πιο φτηνο και με διαφορά ειναι αν κλεισεις απευθείας απο τη σελίδα του Βατικανού γιατί δεν μεσολαβεί γραφείο και δεν έχεις on-line fees 8,5e έχεις μόνο 4e επιβάρυνση ενω απο τα γραφεια πληρώνεις παραπάνω και τα 4 και τα 8,5!!
Biglietteria Online dei Musei Vaticani / Ticket Office Online of the Vatican Museums
:pθα σου πρότεινα να τα κλείσεις απο site που σου δίνω γιατί εχεις μόνο 4e επιβάρυνση οποτε γλυτώνεις τις πολύ μεγάλες ουρές !
SOS!! Προλαβαίνω να κλείσω σήμερα για την Δευτέρα ή θα κάνω κράτηση,δεν θα μου έρθει voucher, οπότε όταν θα πάμε δεν θα φαίνεται η κράτηση πουθενά? Πάντως το σύστημα δίνει την δυνατότητα αγοράς αυτή τη μέρα.Και σε ένα άλλο έδινε αλλά έλεγε κάπου ότι το voucher Θα έρθει μέσα σε 5 εργάσιμες και μέχρι την Δευτέρα δεν μένει καμία...

ΗELP ! ! ! ! !:(
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
SOS!! Προλαβαίνω να κλείσω σήμερα για την Δευτέρα ή θα κάνω κράτηση,δεν θα μου έρθει voucher, οπότε όταν θα πάμε δεν θα φαίνεται η κράτηση πουθενά? Πάντως το σύστημα δίνει την δυνατότητα αγοράς αυτή τη μέρα.Και σε ένα άλλο έδινε αλλά έλεγε κάπου ότι το voucher Θα έρθει μέσα σε 5 εργάσιμες και μέχρι την Δευτέρα δεν μένει καμία...

ΗELP ! ! ! ! !:(
εδώ απο οτι καταλαβα δεν στελνουν voucher...η επιβεβαιωση γινεται αμεσα μα mail...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
SOS!! Προλαβαίνω να κλείσω σήμερα για την Δευτέρα ή θα κάνω κράτηση,δεν θα μου έρθει voucher, οπότε όταν θα πάμε δεν θα φαίνεται η κράτηση πουθενά? Πάντως το σύστημα δίνει την δυνατότητα αγοράς αυτή τη μέρα.Και σε ένα άλλο έδινε αλλά έλεγε κάπου ότι το voucher Θα έρθει μέσα σε 5 εργάσιμες και μέχρι την Δευτέρα δεν μένει καμία...

ΗELP ! ! ! ! !:(
αυτή την απάντηση μου έστειλαν μέσω e-mail
Dear Madam/Sir ,
with reference to your message I inform you that if you purchase ticket on line you can
arrive at scheduled time to the entrance of the Vatican Museums -right side for reserved
groups- with voucher received via email without standing in the line with the other
visitors.

Best Regards,
Vatican Museums Help Desk
αρα το voucher το στέλνουν μεσω e-mail φαντάζομαι άμεσσα εμένα μου έστειλαν απάντηση στο e-mail μέσα σε λίγες ώρες !
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σε παρακαλώ θερμά ΜΗ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Το λέει σε ΟΛΕΣ τις φόρμες εισαγωγής μηνυμάτων.

Επίσης, κάνε μια αναζήτηση, θα βρεις πολλά θέματα για τη ρώμη, και εκτός αυτού υπάρχει ολόκληρο άρθρο στην ταξιδιωτική μας εγκυκλοπαίδεια.

Δες αυτά και αν μετά έχεις κάποιες συγκεκριμένες απορίες μας ρωτάς, το "θέλω πληροφορίες" είναι αόριστο και δε θα πάρεις καμία βοήθεια.
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
Καλησπερα παιδια,θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.

Στο γυρισμο απο βαρκελωνη προς αθηνα κανουμε ενδιαμεση σταση στην ρωμη.
Εχω επιλογη να διαλεξω μεταξυ 2 εισητηριων τα οποια το ενα ειναι να αναμενω 2 ωρες αεροδρομιο ρωμης και να φυγω για αθηνα και το αλλο να εχω 12 ωρες καιρο μεχρι να φυγει το αεροπλανο απο ρωμη για αθηνα.
Το ερωτημα μου ειναι το εξης.. αξιζει να κατσω 12 ωρες στην ρωμη και να την επισκευτω?
Ειναι ευκολο να παω απο αεροδρομιο ρωμης στο κεντρο της ?
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλησπερα!το φιουμιτσινο ειναι κανα μισαωρο με τρια τέταρτα απο τη Ρωμη.Τωρα για το τι θα προλαβεις να δεις...με τα ποδια μια ωραια διαδρομη ειναι κολοσσαίο,αρχαια αγορά,πιάτσα βενέτσια...πιάνεις την βια ντελ κόρσο..στα 500 μετρα ανεβαινοντας αριστερα ειναι το πανθεον κ η πιατσα ναβόνα ενω στο ίδιο υψος της κόρσο δεξια είναι η φοντανα ντι τρέβι.πιάνοντας ξανα την κόρσο ανεβαινοντας στα δεξιά σου η πιάτσα δε σπανια ενω στο τέλος της κόρσο η πιάτσα ντε πόπόλο.όλα αυτα σε 2-3 ώρες (σε χαλαρούς ρυθμούς) ...θα πάρεις μια μικρή γεύση απο τη ρώμη..θα πιεις το καφεδάκι σου ,θα φας και το παγωτάκι σου..και μη ξεχασεις να ρίξεις ένα κερμα στην φοντανα ντι τρεβι..12 ωρες ποτε δεν είναι αρκετες για τη ρωμη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom