Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
πολύ ωραίο είναι...αλλά 837 είναι υπερβολικά...
μέχρι 300 -350 το πολύ...
Δίκιο έχεις ,εγω το ειχα βρει με 100€ τη μερα.Παντως ψάξε αυτη την περιοχη εχει πολυ ωραια ξενοδοχεια σε ολες τις τιμές και ειναι όμορφος δρόμος πολυ κοντα στην Τρεβι και ολο το κέντρο.Στην Τρεβι πιστεύω ολα ειναι πιο στριμωγμένα και ακριβα.

Κοίταξε το Piccola Maison πολυ καλη τιμη και όμορφο και επισης το hotel Caprice.
 
Last edited by a moderator:

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ευχαριστώ..
θα κοιτάξω...κοιτάζω καθημερινά μήπως πετύχω καμία προσφορά
 
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Bruges
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη
Η αληθεια ειναι οτι χρειαζεται να κλεισετε τα εισητηρια για βατικανο ειδικα απο ιντερνετ. Εγω δεν τα ειχα κλεισει . Για φοιτητες και γενικα κατω των 25 ετων το εισητηριο για βατικανο εχει 50% εκπτωση οποτε πληρωσα μονο 8 ευρω σε αντιθεση με αυτους που προτιμησαν τους ξεναγους που κυνηγουσαν πελατες και πληρωσαν 50 ευρω. Η ουρα δεν ηταν ιδιαιτερα μεγαλη το πρωι μεσα σε 40 λεπτα ειχαμε φτασει στην εισοδο και ειχαμε εξοικονομησει αρκετα χρηματα. Οποτε για νεους και φοιτητες ξυπνηστε πρωι και απλα περιμενετε στην ουρα. Για κολοσσαιο και ρωμαικη αγορα δεν αξιζει καν να αγορασετε ηλεκτρονικα το εισητηριο. Αν πας πρωι μεχρι 11 μπαινεις μεσα σε 5 λεπτα και εκει παλι 50% εκπτωση για νεους.Ελπιζω να βοηθησα :p

Εμενα μπορει να μου πει καποιος αν ισχυει η φοιτητικη ταυτοτητα και που?ευχαριστω
Χρεαιζεται παντου. ΣΕ ολα τα μνημεια και βατικανο ειχε εκπτωσηκαι μεσα μεταφορας και στο ill vitoriano. Γενικα καπου θα σου χρειαστει
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Bruges
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη
helloooo!!σκεφτομαι να παω ρωμη μ τ αγορι μου..ξερετε ξενοδοχεια κοσο πιο κοντρα στ κεντρο γινεται?
Το κεντρο ειναι αρκετα μεγαλο. ΑνΑΛΟΓΑ ΜΕ το μπατζετ που διαθετεις θα διαλεξεις και την περιοχη. Για μενα η καλυτερη περιοχη θα ηταν κοντα στη piazza di spagna .βολευει στις αποστασεις και η βραδινη ζωη ειναι τελεια.Ε γω λογω χαμηλου μπατζετ εμενα κοντα στη βιλα borgeshe .Ββεβαια ειχε και αυτο τα καλα του.
 
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Bruges
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη
απαραιτητες συμβουλες για Ρωμη!!!

να κουβαλατε παντα ενα μπουκαλακι νερο αφου η αιωνια πολη εχει αμετρητες βρυσες με ποσιμο νερο.Κριμα ειναι να πληρωνετε το νερο.

να εχετε ανετα αθλητικα παπουτσια αφου οι δρομοι ειναι πλακοστρωτοι και τα ποδια σας στο τελος της ημερας θα πονανε αρκετα με τοσο ποδαροδρομο που θα κανετε ( ειδικα μετα τη ρωμαικη αγορα).Το επισημαινω κυριως για γυναικες ταξιδιωτριες γτ οι αντρες φορανε παντα τα αθλητικα τους.

Μπειτε σε οσες εκκλησιες δειτε στο δρομο σας. Ειναι δωρεαν και το εσωτερικο τους εχει μια σπανια αρχιτεκτονικη.

Ρωτηστε σε ολους τους αρχαιλογικους χωρους αν εχουν καποια εκπτωση.Ειδικα για φοιτητες και νεους κατω των 25.

Ξυπνηστε πρωι για να αποφυγετε τις τεραστιες ουρες στο κολοσσαιο ,βατικανο και Αγιο Πετρο.

Προσεξτε τους δρομους καθως οι Ιταλοι οδηγουν χειροτερα και απο τους Ελληνες. Δεν τηρουν τον κοκ.

Μην χρησιμοποιειτε μεσα μεταφορασ συνεχεια.Η Ρωμη μαθαινεται αν την περαπτησεις.

Μην ξεχασεις να περασεις μια βραδια στο Trastevere. Eχει υπεροχη νυχτερινη ζωη.

Οπωσδηποτε ενα παγωτο μεσα στα σοκακια της piazza de spagna ,υπεροχη γευση!
 

laziokos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Εχω κλεισει ενα voucher 4 ατομων*20€ =80€ για ολα τα μουσεια στο βατικανο.
Τελικα δεν θα παμε.
Εχει επιλογη να αλλαξω τα ονοματα και ημερομηνια.
Αν υπαρχει καποιος που θελει να γλιτωσει τα μισα να μειωσω και εγω την χασουρα ευπροσδεκτος νανμου στειλει πμ.
Ευχαριστω
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
ΡΩΜΗ.Αξιοθεατα & προγραμμα επισκεψης τους σε 4μερο ταξιδι.

Θελοντας να βοηθησω οσους φιλους θα επισκεφθουν την Ρωμη,αλλα δεν εχουν χρονο ή τις αναλογες γνωσεις για να το οργανωσουν,αντι καταγραφης εντυπωσεων και παρουσιασης φωτο μου,
θα παραθεσω την δικη μου προετοιμασια και οργανωση,προς αξιοποιηση της από μερους τους.

Είναι μια αναλυτικη καταγραφη των πλεον επισκεψιμων αξιοθεατων,με φωτο,ιστορικες πληροφοριες, αλλα και με αποτυπωση τους σε χαρτες google maps,ώστε να καθισταται ευκολη η ημερησια επισκεψη σε προορισμους,που βρισκονται στις ιδιες –περιπου- περιοχες της Ρωμης, χωρις να περιλαμβανει στον υπολογισμο του χρονου,τις επισκεψεις σε μουσεια,μνημεια κλπ.
Αφορα μια πληρη καταγραφη τριων (3) ημερησιων περιηγησεων,με αριθμηση των αξιοθεατων επισκεψης, φωτο,αναλυτικες περιγραφες και φυσικα καποιες παρατηρησεις του συντακτη.
Σημειωτεον ότι ΟΛΕΣ οι περιγραφομενες διαδρομες,πρεπει να γινουν περπατωντας, διοτι δεν υπαρχει άλλος τροπος,για να απολαυσεις το ιστορικο κεντρο της Ρωμης και είναι περιπου 6-8Km ημερησιως

Η παρουσιαση αποτελειται από δυο αρχεια pdf και ο σχεδιασμος περιηγησεων εγινε με αφετηρια το ξενοδοχειο μου (Sam House,τιποτε το ιδιαιτερο,απλα για υπνο),που βρισκοταν κοντα στο termini.

1. Rome,Daily programm.Sightseeing & survey at google maps,as listed S.N
Αρχειο,που ξεκινα με χαρτη google maps,οπου αποτυπωνονται αριθμημενα -ανα ημερα- τα αξιοθεατα και στην συνεχεια πληροφοριες με την ημερησια σειρα καταγραφης και φυσικα επισκεψης τους
Κολοσσαίο-ΡωμαϊκήΑγορά- Appia Antica- Capitoline Hill- Victor Emmanuel II Monument- Piazza Venezia-Piazza del Campidoglio- Fontana di Trevi- Piazza Navona- Vatican- Castle san Angelo- Trastevere - Piazza del Popolo- Piazza di spagna, είναι μερικα από τα περιγραφομενα αξιοθεατα
2. Rome.Daily tour,through analytical google maps
Αρχειο,που ξεκινα κι αυτο με τον χαρτη google maps και στην συνεχεια υπαρχουν αναλυτικοι χαρτες, με ονομασιες οδων και στο πλαι τους ακριβεις αποστασεις από σημειο σε σημεια (πχ από Piazza Venezia σε Fontana di Trevi ότι ειναι 750m και φτανεις βαδιζοντας σε 9min),αλλα και καταγραφη των οδων,που πρεπει να ακολουθησεις βημα-βημα,ώστε να πας στο επιθυμητο σημειο.

Δεν γραφω τιποτε επιπλεον,καθως λεπτομερειες,όπως και φωτο μου περιγραφω στα αρχεια μου,πως μπορειτε να δειτε,αλλα αν σας βοηθησα,καντε μου Like για να γινω πλουσιος (καλο;;;;) !
Καλο ταξιδι και καλα να περασετε!
 

Attachments

zouzou92

Member
Μηνύματα
114
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η αληθεια ειναι οτι χρειαζεται να κλεισετε τα εισητηρια για βατικανο ειδικα απο ιντερνετ. Εγω δεν τα ειχα κλεισει . Για φοιτητες και γενικα κατω των 25 ετων το εισητηριο για βατικανο εχει 50% εκπτωση οποτε πληρωσα μονο 8 ευρω σε αντιθεση με αυτους που προτιμησαν τους ξεναγους που κυνηγουσαν πελατες και πληρωσαν 50 ευρω. Η ουρα δεν ηταν ιδιαιτερα μεγαλη το πρωι μεσα σε 40 λεπτα ειχαμε φτασει στην εισοδο και ειχαμε εξοικονομησει αρκετα χρηματα. Οποτε για νεους και φοιτητες ξυπνηστε πρωι και απλα περιμενετε στην ουρα. Για κολοσσαιο και ρωμαικη αγορα δεν αξιζει καν να αγορασετε ηλεκτρονικα το εισητηριο. Αν πας πρωι μεχρι 11 μπαινεις μεσα σε 5 λεπτα και εκει παλι 50% εκπτωση για νεους.Ελπιζω να βοηθησα :p


Χρεαιζεται παντου. ΣΕ ολα τα μνημεια και βατικανο ειχε εκπτωσηκαι μεσα μεταφορας και στο ill vitoriano. Γενικα καπου θα σου χρειαστει
βοηθησες αρκετα ευχαριστω πολυ :)
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Γυρίσαμε απ'την Ρώμη την Τρίτη.
Για Κολοσσαίο η ουρά ήταν πολύ μικρή, συνολικά κάνα τεταρτάκι το πολύ. Εγώ με 2 παιδιά πλήρωσα 12 ευρώ.
Για Βατικανό, διαβάζοντας εδώ για τεραααστιες ουρές, είχα κλείσει από πριν. Αποτέλεσμα? ΔΕΝ ΈΙΧΕ ουτε 1 ατομο(!!!) στα ταμεία, ο πότε τζάμπα κόπος. Μόνο για το Αγ. Πέτρο είχε ουρά, αλλά νομίζω πως προχωράει πολύ γρήγορα.
Τι να πω, Δευτέρα ήταν κατά της 1 η ώρα, μήπως το προ'ι' έχει ουρές?
Δεν είναι και ιδιαίτερο τουριστική περίοδος τώρα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Για Κολοσσαίο η ουρά ήταν πολύ μικρή, συνολικά κάνα τεταρτάκι το πολύ. Εγώ με 2 παιδιά πλήρωσα 12 ευρώ.
Ίσως παίζει ρόλο και η οδηγία των Αμερικανών προς τους τουρίστες να μην πλησιάζουν στο Κολοσσαίο.
 

tommy

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Να κάνω και εγώ μία ερώτηση.
Θα είμαι αρχές Δεκέμβρη Ρώμη με την πρωινή της Ryan για Ciampino (φτάνει στις 8 το πρωί), και θα πάρω μετά άλλη πτήση στις 4 το μεσημέρι (από Ciampino πάλι).
Είναι εύκολο σε αυτό το διάστημα, να παω Ρώμη και να γυρίσω σε ασφαλές χρόνο;
Και αν ναι, που προτείνετε να πάω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom