Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Και εγώ νομιζω πως δεν αρκεί ο χρόνος για τα μουσεία στο Βατικανό. 4 ώρες το λιγότερο χρειάζονται. Μπορείτε όμως να δείτε τη Piazza Venezia, Piazza Navona, Πάνθεον, Spagna, Fontana Di Trevi και εαν υπάρχει χρόνος νομίζω πως αξίζει μια επίσκεψη στο Saint Peter. Μπορειτε να πάτε και με λεωφορείο προς τον Άγιο Πέτρο ή με μετρό απο τη Spagna...
 

MANDRAGOR

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Το παρκινγκ ειναι κοντα στο αεροδρομιο και οι γνωστες εταιρειες ενοικιασεις εχουν μεγαλα κουτια με θυριδες, ωστε ακομα κι αν ειναι κλειστες, αφηνεις το αυτοκινητο και πετας τα κλειδια μεσα στο κουτι. Το εχω κανει πριν 2-3 χρονια χωρις κανενα προβλημα. Βεβαια καποιος μπορει να πει οτι ειναι ρισκο να το παραδωσεις ετσι. Σκεψου και πραξε αναλογα.
εχω στειλει σχετικο μαιλ στην εταιρία (Sicily bycar) και περιμενω. απαντηση .. Aυτο που μου λες με τις θυριδες βολευει πολυ...λογικα θα ειναι η τελευταια λυση αν και θεωρω οτι ισως προλαβαινω αν ανοιξουν 8 οπως λενε και ειναι εγκαιροι μεχρι 8.40 που πεταω μιας και ειναι κοντα τα κιοσκια και δε δινω βαλιτσες νωριτερα. Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι η εταιρια ειναι noname και διαβασα σε σχολια οτι μερικες φορες τους χρεωνουν αφου το επιστρεψουν μικροζημιες και αφαιρουν απο την εγγυηση γι αυτο θελω να ειμαι παρον στην παραδοση. Θα περιμενω και τη γνωμη τους . Ευχαριστω πολυ παντως
 

BLACK & WHITE

Member
Μηνύματα
16
Likes
17
Συμφωνώ με vagar78. Hop on λεωφορείο για μια γεύση απο όλα και στάσεις σε 3-4 βασικά σημεία. Οχι Βατικανό, απολαύστε τη βόλτα αγκαλιά, τον καφέ χαλαρά και αν σας αρέσει την επόμενη φορά κλείσε και ένα βράδυ ( τουλάχιστον). Μη τον ξεπατώσεις στο τρέξιμο και στην ορθοστασία στις ουρές, είπαμε, του Αγ. Βαλεντίνου είναι, υπάρχει και η νύχτα μετά. Είτε Ελλάδα, είτε Ρωμη, αστου δυνάμεις να την απολαύσετε...;););)
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Φιλος μου, που πηγε προσφατα μου ειπε οτι πηγε 20 λεπτα περιπου πριν την ωρα που ανοιγει και η ουρα ηταν χαωδης (γυρω στα 350 μετρα μου ανεφερε)....και δυστυχως δεν μπορεις να κανεις και κρατηση απο το ιντερνετ για αυτη τη μερα.
οταν πηγα ευτυχωσ ειχα κανει κρατηση εισιτηρίων απο το ιντερνετ! ευτυχωσ γιατι αλλιωσ θα επρεπε να περιμεναμε τουλαχιστον 3 ωρεσ στην ωρα ενω ετσι τουσ προσπερνασ ολουσ
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
οταν πηγα ευτυχωσ ειχα κανει κρατηση εισιτηρίων απο το ιντερνετ! ευτυχωσ γιατι αλλιωσ θα επρεπε να περιμεναμε τουλαχιστον 3 ωρεσ στην ωρα ενω ετσι τουσ προσπερνασ ολουσ
Αναφερομουν στην τελευταια Κυριακη του μηνα (δεν μπορεις να κανεις κρατηση λογω δωρεαν ειδοδου) και οχι σε οποιαδηποτε μερα...

Αλλα γενικα ναι αν πας οποιαδηποτε αλλη μερα προφανως και πρεπει να κλεισεισ απο το ιντερνετ αν δεν θες να περιμενεις ωρες..
 
Last edited:

vanessachai

Member
Μηνύματα
44
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Αναφερομουν στην τελευταια Κυριακη του μηνα (δεν μπορεις να κανεις κρατηση λογω δωρεαν ειδοδου) και οχι σε οποιαδηποτε μερα...

Αλλα γενικα ναι αν πας οποιαδηποτε αλλη μερα προφανως και πρεπει να κλεισεισ απο το ιντερνετ αν δεν θες να περιμενεις ωρες..
Μέσα στα τόσα έξοδα καλύτερα να έχετε κάνει κράτηση μια άλλη μέρα αλλιώς θα χάσετε πολλες ώρες στις ουρές και είναι κρίμα. Εγώ όταν έιχα πάει η ουρά ήταν πραγματικά ατελείωτη και έβρεχε. Εγώ κιουρία με το εισιτηριάκι μου το ηλεκτρονικό μπήκα αμέσως.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Μέσα στα τόσα έξοδα καλύτερα να έχετε κάνει κράτηση μια άλλη μέρα αλλιώς θα χάσετε πολλες ώρες στις ουρές και είναι κρίμα. Εγώ όταν έιχα πάει η ουρά ήταν πραγματικά ατελείωτη και έβρεχε. Εγώ κιουρία με το εισιτηριάκι μου το ηλεκτρονικό μπήκα αμέσως.
Καλα ναι. Και εγω με το εισιτηριο απο το ιντερνετ αμεσως ειχα μπει..!
 

Giotapapa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Την επόμενη εβδομάδα πάω με τον έναν άντρα της ζωή μου Ρώμη . Θα είμαστε εκεί του Αγίου Βαλεντίνου, βρίσκετε λάθος να επισκεφτούμε το Βατικανού εκείνη την ημέρα λόγο κόσμου; Θα ήθελα να μου προτείνετε κατι για φαγητό εκεινη την ημέρα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Εχει επισκευφτει καποιος το καστρο του Sant'Angelo?Αξιζει τον κοπο;
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Το καστρο σαν κάστρο δε μου εκανε ιδαίτερη εντύπωση, εντάξει, μεγάλο, πολλοί χώροι αλλα ως εκει. Υπάρχουν πολυ καλύτερα πραματα να δει κανείς στη Ρώμη. Επιβάλεται όμως μια επισκεψη κατά τη γνώμη μου για τη θέα. Πήγαμε απόγευμα, στο ηλιοβασίλεμα και ηταν πολύ ωραια. Θεωρώ το καλύτερο σημείο στη Ρώμη για το ηλιοβασίλεμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom