Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Σε αγριευει λίγο η περιοχη εκεί κοντά στο Τερμινι
Να πω την δικιά μου εμπειρία σχετικά με το Termini και θα ήθελα και την δική σου επειδή έχεις μεγαλύτερη πείρα από Ρώμη.
Έτυχε να περάσω ένα βράδυ κατά τις 23:30 φθάνοντας στην πόλη, ερχόμενος από Chiampino. Έχοντας στο νου μου κάποιες αναφορές συμφορουμιτών περίμενα όντως άγρια πράγματα. Σκεπτόμουν ότι δεν είχα και τίποτα πάνω μου για αυτοπροστασία( πλάκα κάνω).
Κατεβήκαμε στον σταθμό και το μόνο που είδα ήταν τρεις άστεγους.( τους μέτρησα:))
Συνεχίσαμε προς Monti περπατώντας και ούτε πέντε λεπτά περπάτημα μακριά από το σταθμό βρεθήκαμε σε απολύτως φυσιολογική και ωραία περιοχή.
Δεν λέω ότι η περιοχή του σταθμού είναι το όνειρο του επισκέπτη αλλά το Monti στο οποίο μείναμε και είναι πολύ κοντά ήταν μιά χαρά. :)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Να πω την δικιά μου εμπειρία σχετικά με το Termini και θα ήθελα και την δική σου επειδή έχεις μεγαλύτερη πείρα από Ρώμη.
Έτυχε να περάσω ένα βράδυ κατά τις 23:30 φθάνοντας στην πόλη, ερχόμενος από Chiampino. Έχοντας στο νου μου κάποιες αναφορές συμφορουμιτών περίμενα όντως άγρια πράγματα. Σκεπτόμουν ότι δεν είχα και τίποτα πάνω μου για αυτοπροστασία( πλάκα κάνω).
Κατεβήκαμε στον σταθμό και το μόνο που είδα ήταν τρεις άστεγους.( τους μέτρησα:))
Συνεχίσαμε προς Monti περπατώντας και ούτε πέντε λεπτά περπάτημα μακριά από το σταθμό βρεθήκαμε σε απολύτως φυσιολογική και ωραία περιοχή.
Δεν λέω ότι η περιοχή του σταθμού είναι το όνειρο του επισκέπτη αλλά το Monti στο οποίο μείναμε και είναι πολύ κοντά ήταν μιά χαρά. :)
Δεν έχω μείνει ποτέ στο Τερμινι γιατί τις 3-4 φορές που πήγα τις άρχες εμένα στο σπίτι της δικιά μου κοντα στη ρε ντι ρομα αλλά είχαμε κατέβει πολλές φορές ερχόμενοι από αεροδρόμιο διάφορες ώρες της ημέρας...Μαύροι να πουλάνε πράγματα, άστεγοι κ πολλοί διαφόρων εθνικοτητων τις περισσότερες φορές ...Αν πας πρωί δεν καταλαβαίνεις μεγάλη διαφορά αλλά όσο βραδιαζει κ είσαι έξω ή πας για ένα ποτό δεν είναι η καλύτερη μου...Φόβο δεν έχω αισθανθεί γιατι ειμαι κ τεράστιος όχι ότι μετράνε αυτά αν κάποιος που ξέρει σου κάνει πεσιμο...Τις επόμενες φορές 3-4 έμεινα πολύ πιο κεντρικά κ ήταν σαφώς καλύτερα τα πράγματα...Αυτά τα πλακάκια στο κέντρο είναι στα πόδια μου από κάτω σχηματισμενα :) :)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για ακόμα μια φορά.. Με είχες βοηθήσει πολύ και στο ταξίδι μου για βουδαπέστη... Το έκλεισα τελικά το ξενοδοχείο και ας μην ήταν τόσο κεντρικό.. Τα κεντρικά είναι ή πιο ακριβά ή δεν μου άρεσαν.. Γράφει βέβαια ότι είναι 7 λεπτά περπάτημα από το fontana di trevi και τα ισπανικά σκαλιά κανένα 10λεπτο.. Δεν ξέρω βέβαια πιο θεωρείται κέντρο κέντρο.. Ελπίζω να μην το μετανιωσουμε...
Στο κέντρο βρίσκεις ωραιότατα οικονομικά να μείνεις αρκεί να ψάξεις σωστά! Και εγώ συμφωνώ με τον @vagar78 το σημείο δεν είναι κάλο!
 

Λαμπρινή Μ

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω ηλεκτρονική κράτηση για τα μουσεία του Βατικανού απλά για την κατάθεση των χρημάτων δέχονται πιστωτικές κάρτες..Εγώ είμαι φοιτήτρια και δεν έχω πιστωτική κάρτα.Θα μπορούσα να καταθέσω τα χρήματα με premaid Mastercard?Θα την δεχτούν?

https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do Αυτή είναι η ιστοσελίδα που μπήκα να κάνω κράτηση.
 
Last edited by a moderator:

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do Αυτή είναι η ιστοσελίδα που μπήκα να κάνω κράτηση και ο τρόπος πληρωμής είναι με πιστωτική κάρτα. Θα μπορούσα να τα καταθέσω με προπληρωμένη κάρτα εφόσον δεν έχω πιστωτική?στο site που μου έγραψες μπήκα απλά τα δίνουν πιο ακριβά εγώ βρήκα με 17 ευρώ συν 4 ευρώ τα online τέλη
Λογικά δε θα μπορέσεις.Μπορεις να ξεκινήσεις τη διαδικασία.Αν δε γίνεται απλά δε θα τη κάνει δεκτή.
 
Last edited by a moderator:

Semina

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
καλησπέρα εκλεισα εισητηρια για βατικανο μεσω ιντερνετ. Μου έστειλαν την επιβεβαίωση της πληρωμής αλλά όχι το ειστηριο. γνωριζει κάποιος αν θα μου αποσταλλεί σε νέο email?
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Λογικά σου εχει έρθει μια απόδειξη. Με αυτή θα μπεις στα μουσεια του Βατικανού και εκεί θα σου δώσουν τα εισιτήρια που αναγράφονται στην απόδειξη.
 

ILONA

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η άκρη του κόσμου......
Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω ηλεκτρονική κράτηση για τα μουσεία του Βατικανού απλά για την κατάθεση των χρημάτων δέχονται πιστωτικές κάρτες..Εγώ είμαι φοιτήτρια και δεν έχω πιστωτική κάρτα.Θα μπορούσα να καταθέσω τα χρήματα με premaid Mastercard?Θα την δεχτούν?

https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do Αυτή είναι η ιστοσελίδα που μπήκα να κάνω κράτηση.
Εγώ πάντως έκλεισα κανονικά με χρεωστική Visa της Πειραιώς. Μέσα σε λίγα λεπτά έλαβα και την επιβεβαίωση η οποία είναι 8 σελίδες, και είναι στην ουσία το εισιτήριό σου για την είσοδο. Εκτυπώνεις βέβαια την πρώτη γιατί οι άλλες στην ουσία είναι διαφημίσεις και διάφορες πληροφορίες για τον χώρο.
 

ILONA

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η άκρη του κόσμου......
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω για το Κολοσσαίο, αξίζει κάποιος να κλείσει ηλεκτρονικά ή μπορούμε να βρούμε έυκολα επί τόπου ;
 

ILONA

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η άκρη του κόσμου......
Εάν προαγοράσω εισιτήριο δηλ. πάω κατευθείαν στο ταμείο ή και πάλι υπάρχει κάποια αναμονή? Απ'οτι διάβασα από εδώ μέσα μπορώ να μπω πιο εύκολα από την είσοδο του Παλατίνο. Να ξεκινήσω δηλ ανάποδα. Για αυτό ρωτάω έχω ψιλομπερδευτεί να κάνω e-booking ή όχι; Και να πάρω και audioguide ή θα ελπίζουμε να βρεθούμε μπροστά σε κανένα γκρουπ και να κολλήσουμε δήθεν τυχαία στην παρέα? ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom