Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

cgio

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

Σκέφτομαι να κάνονισω ένα ταξιδάκι στην Ρώμη για 4 μέρες (12/04-15/04).
Ξεκινώντας με τα βασικά
1) RyanAir με 260€ με 2 βαλίτσες ή Aegean 290€ με 1 βαλίτσα (αν βγάλουμε και την 1 βαλίτσα από Ryanair η τιμή πέφτει στα 210€ απλά την φοβάμαι λίγο γιατί δεν έχω ξαναταξιδέψει)?
2) Για ξενοδοχείο γλυκοκοιτάω αυτό. Δεν είναι από τα πολύ οικονομικά αλλά έχει καλές κριτικές και νομίζω από περιοχή είναι οκ...
https://www.booking.com/hotel/it/ale-amp-niki-39-s-home.el.html
3) Ψάχνω σιγά σιγά για τις μεταφορές από και πρός αεροδρόμιο, αλλά αυτό εξαρτάται από τις πτήσεις.
4) Μεταφορές έχω δεί μετρό και πόδια. Ουσιαστικά θα ήθελα τις προτάσεις σας για το πως να περάσουμε αυτές τις μέρες!!

Σας ευχαριστώ!!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

Σκέφτομαι να κάνονισω ένα ταξιδάκι στην Ρώμη για 4 μέρες (12/04-15/04).
Ξεκινώντας με τα βασικά
1) RyanAir με 260€ με 2 βαλίτσες ή Aegean 290€ με 1 βαλίτσα (αν βγάλουμε και την 1 βαλίτσα από Ryanair η τιμή πέφτει στα 210€ απλά την φοβάμαι λίγο γιατί δεν έχω ξαναταξιδέψει)?
2) Για ξενοδοχείο γλυκοκοιτάω αυτό. Δεν είναι από τα πολύ οικονομικά αλλά έχει καλές κριτικές και νομίζω από περιοχή είναι οκ...
https://www.booking.com/hotel/it/ale-amp-niki-39-s-home.el.html
3) Ψάχνω σιγά σιγά για τις μεταφορές από και πρός αεροδρόμιο, αλλά αυτό εξαρτάται από τις πτήσεις.
4) Μεταφορές έχω δεί μετρό και πόδια. Ουσιαστικά θα ήθελα τις προτάσεις σας για το πως να περάσουμε αυτές τις μέρες!!

Σας ευχαριστώ!!
Καλημερα!! 260 ευρω το ενα ατομο???

Το δωματιο ειναι σε πολυ καλη θεση διπλα στο μετρο..βεβαια κ εμεις εκει μεναμε αλλα το κοβαμε με τα ποδια κεντρο Ρωμης αξιζει!! Σιγουρα θα διαθεσεις 5-6 ωρες για Βατικανο και 3 για Κολοσσαιο ( τα εισιτηρια αγορασε τα νωριτερα) . Αν θες μια εξορμηση το Τιβολι ειναι κοντα και ειναι πολυ ωραια.. διεθεσε και 3 ωρες στην Βιλα Μποργκεσε .. μια πολυ ωραια βολτα αλλα θελει περπατημα ειναι να βγεις απτο ξενοδοχειο στην piazza del popolo και να κατηφορισεις προς ολα τα αξιοθεατα. Παρε αθλητικο παπουτσι θελει περπατημα κ αξιζει..
 

cgio

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Καλημέρα Σπύρο και ευχαριστώ για την απάντηση.

Όχι τα αεροπορικά και στις 2 περιπτώσεις είναι για 2 άτομα απλά στην Aegean είναι με μια μεγάλη βαλίτσα και στην Ryanair με 2 μεγάλες. Οι πτήσεις και στις 2 περιπτώσεις είναι η πρωινή στο πήγαινε και η απογευματινή στο γύρνα για να κερδίσουμε ακόμα κάποιες ώρες.
Έτσι όπως το έχω στο μυαλο μου το πρόγραμμα έχει την πρώτη μέρα (Παρασκευή) βόλτα ποδαράτη σε όλο το κέντρο για μία γενική άποψη, Σάββατο Βατικανό και Κυριακή Κολοσσαίο, αγορά και τα λοιπά. Μποργκέσε έλεγα για την Δευτέρα που είναι η τελευταία μέρα.
Για βράδυ φαγητό ή διασκέδαση προς Τραβέστερε μεριά. Θέλω βασικά το Σάββατο που είναι μέρα επετείου να πάμε κάπου καλά για φαγητό. Έχεις να μου προτείνεις κάτι?
Επίσης για εισόδους σε μουσεία και τα λοιπά από που τα προμηθευόμαστε???

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,
Χρήστος.
 

Eleni Zoi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Απο 30/12 - 3/01 στη Ρώμη, ενδιαφέρεται κανεις για ξενάγηση ?>
Καλησπέρα,
Θα είμαστε και εμείς (3 άτομα) την ίδια εποχή και θα μας ενδιέφερε ελληνόφωνη ξενάγηση στο Βατικανό. Έχεις ήδη βρει κάτι ή το ψάχνεις?
 

xorxhs

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα,
Θα είμαστε και εμείς (3 άτομα) την ίδια εποχή και θα μας ενδιέφερε ελληνόφωνη ξενάγηση στο Βατικανό. Έχεις ήδη βρει κάτι ή το ψάχνεις?
Πολύ ωραια ! Σου στέλνω μήνυμα με το τηλέφωνο μου για να συνενοηθουμε
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλημέρα Σπύρο και ευχαριστώ για την απάντηση.

Όχι τα αεροπορικά και στις 2 περιπτώσεις είναι για 2 άτομα απλά στην Aegean είναι με μια μεγάλη βαλίτσα και στην Ryanair με 2 μεγάλες. Οι πτήσεις και στις 2 περιπτώσεις είναι η πρωινή στο πήγαινε και η απογευματινή στο γύρνα για να κερδίσουμε ακόμα κάποιες ώρες.
Έτσι όπως το έχω στο μυαλο μου το πρόγραμμα έχει την πρώτη μέρα (Παρασκευή) βόλτα ποδαράτη σε όλο το κέντρο για μία γενική άποψη, Σάββατο Βατικανό και Κυριακή Κολοσσαίο, αγορά και τα λοιπά. Μποργκέσε έλεγα για την Δευτέρα που είναι η τελευταία μέρα.
Για βράδυ φαγητό ή διασκέδαση προς Τραβέστερε μεριά. Θέλω βασικά το Σάββατο που είναι μέρα επετείου να πάμε κάπου καλά για φαγητό. Έχεις να μου προτείνεις κάτι?
Επίσης για εισόδους σε μουσεία και τα λοιπά από που τα προμηθευόμαστε???

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,
Χρήστος.
Χρηστο πολυ καλο το προγραμμα που εβγαλες απλα την Κυριακη θα βρεις τρελο κοσμο Κολοσσαιο.. για Βατικανο εμεις κλεισαμε νωριτερα αλλα δεν μπορω να σου παραθεσω λινκ γτι ειμαι απο κινητο.. κολοσσαιο βγαλαμε εκει εισιτηριο ειμασταν τυχεροι δεν ειχε κοσμο!! Θα σου παραθεσω αυριο αν δν με προλαβει κανεις αλλος! Για φαγητο δεν κατσαμε καπου κυριλε οπου βρισκαμε

Ααα επισης κατσαμε μια εβδομαδα και βολευτηκαμε με την μικρη βαλιτσα της ryan που πλεον κοστιζει 8 ευρω..
 
Last edited by a moderator:

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλημέρα Σπύρο και ευχαριστώ για την απάντηση.

Όχι τα αεροπορικά και στις 2 περιπτώσεις είναι για 2 άτομα απλά στην Aegean είναι με μια μεγάλη βαλίτσα και στην Ryanair με 2 μεγάλες. Οι πτήσεις και στις 2 περιπτώσεις είναι η πρωινή στο πήγαινε και η απογευματινή στο γύρνα για να κερδίσουμε ακόμα κάποιες ώρες.
Έτσι όπως το έχω στο μυαλο μου το πρόγραμμα έχει την πρώτη μέρα (Παρασκευή) βόλτα ποδαράτη σε όλο το κέντρο για μία γενική άποψη, Σάββατο Βατικανό και Κυριακή Κολοσσαίο, αγορά και τα λοιπά. Μποργκέσε έλεγα για την Δευτέρα που είναι η τελευταία μέρα.
Για βράδυ φαγητό ή διασκέδαση προς Τραβέστερε μεριά. Θέλω βασικά το Σάββατο που είναι μέρα επετείου να πάμε κάπου καλά για φαγητό. Έχεις να μου προτείνεις κάτι?
Επίσης για εισόδους σε μουσεία και τα λοιπά από που τα προμηθευόμαστε???

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,
Χρήστος.
Για μουσεία και αξιοθέατα διάβασε εδώ τα επίσημα site για e-tickets https://www.travelstories.gr/community/threads/e-tickets-για-Κολοσαίο-Βατικανό-κτλ.4703/
Για ιδέες για το ταξίδι διάβασε ιστορίες
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=21
 

Johny_gigs

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα!!!θα ήθελα να κλείσω εισιτήρια για Κολοσσαίο κ στο επίσημο σάιτ βρίσκω διάφορες επιλογές..τι θα ήταν καλύτερο?να κλείσω την επιλογή με την αρένα η την επιλογή με τα undergrounds?
 

cgio

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά στο forum.
Εύχομαι σε όλους να έχουμε καλή χρονιά, με πολλή πολλή υγεία, αγάπη και όμορφα ταξίδια!!

Συγχαρητήρια για την φοβερή δουλειά που κάνετε και μας δίνεται πληροφορίες για τα ταξίδια μας.

Κανονισμένο τετραήμερο ταξιδάκι για Ρώμη 12-15 Απρίλη και πάμε στο θέμα της διαμονής.

Αποφεύγουμε το Termini λόγω πληροφοριών (μπορεί και να μην υπάρχει κανένας λόγος αλλά καλύτερα έτσι).

Εγώ αρχικά κοίταξα για την περιοχή Βατικανό-Πράτι και βρήκα κάτι που μου άρεσε
https://www.booking.com/hotel/it/ale-amp-niki-39-s-home.en-gb.html , κάνοντας και μια κράτηση χωρίς ακυρωτικά και λοιπά. Έχει καλά σχόλια και λέει και για πρωινό.

Εγώ αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να πηγαίνουμε κέντρο με τα πόδια και βόλτες και στην συνέχεια νυχτερινή επιστροφή για να δούμε την Ρώμη φωτισμένη που φαίνεται πανέμορφη.

Θα μπορούσε αυτό να γίνει ή είναι πολύ πολύ μακριά?? Υπολογίζω ότι είναι κανένα μισάωρο περπάτημα ή λέω λίγο??
Θα μπορούσαμε βέβαια το πρωί να κατεβαίνουμε με μετρό και να γυρνάμε το βράδυ με τα πόδια.

Επίσης σαν περιοχή λέει τίποτα ή είναι χάλια. Έχουμε κίνδυνο περπατώντας το βράδυ?

Στην συνέχεια και συζητώντας με κάποια παιδιά από εδώ σκέφτομαι μήπως είναι πολύ μακριά και δεν βολεύει οπότε κοιτάζω και για πιο κεντρικά και είδα και αυτό που μου φάνηκε συμπαθητικό.
https://www.booking.com/hotel/it/i-fiori-de-39-mario-suites.el.html
Κάθε πρόταση στα ίδια χρήματα (ή οριακά και λίγο παραπάνω) για κέντρο θα εξεταστεί σοβαρά!!!

Σας ευχαριστώ,
Χρήστος.
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά στο forum.
Εύχομαι σε όλους να έχουμε καλή χρονιά, με πολλή πολλή υγεία, αγάπη και όμορφα ταξίδια!!

Συγχαρητήρια για την φοβερή δουλειά που κάνετε και μας δίνεται πληροφορίες για τα ταξίδια μας.

Κανονισμένο τετραήμερο ταξιδάκι για Ρώμη 12-15 Απρίλη και πάμε στο θέμα της διαμονής.

Αποφεύγουμε το Termini λόγω πληροφοριών (μπορεί και να μην υπάρχει κανένας λόγος αλλά καλύτερα έτσι).

Εγώ αρχικά κοίταξα για την περιοχή Βατικανό-Πράτι και βρήκα κάτι που μου άρεσε
https://www.booking.com/hotel/it/ale-amp-niki-39-s-home.en-gb.html , κάνοντας και μια κράτηση χωρίς ακυρωτικά και λοιπά. Έχει καλά σχόλια και λέει και για πρωινό.

Εγώ αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να πηγαίνουμε κέντρο με τα πόδια και βόλτες και στην συνέχεια νυχτερινή επιστροφή για να δούμε την Ρώμη φωτισμένη που φαίνεται πανέμορφη.

Θα μπορούσε αυτό να γίνει ή είναι πολύ πολύ μακριά?? Υπολογίζω ότι είναι κανένα μισάωρο περπάτημα ή λέω λίγο??
Θα μπορούσαμε βέβαια το πρωί να κατεβαίνουμε με μετρό και να γυρνάμε το βράδυ με τα πόδια.

Επίσης σαν περιοχή λέει τίποτα ή είναι χάλια. Έχουμε κίνδυνο περπατώντας το βράδυ?

Στην συνέχεια και συζητώντας με κάποια παιδιά από εδώ σκέφτομαι μήπως είναι πολύ μακριά και δεν βολεύει οπότε κοιτάζω και για πιο κεντρικά και είδα και αυτό που μου φάνηκε συμπαθητικό.
https://www.booking.com/hotel/it/i-fiori-de-39-mario-suites.el.html
Κάθε πρόταση στα ίδια χρήματα (ή οριακά και λίγο παραπάνω) για κέντρο θα εξεταστεί σοβαρά!!!

Σας ευχαριστώ,
Χρήστος.
Καλημερα!! Κατα την γνωμη μου θα βολεψει περισσοτερο το 2ο γιατι ειναι πολυ κεντρικο σημειο . Το πρωτο ειναι ομορφο σαν περιοχη γιατι το βραδυ θα σε κουρασει τοσο περπατημα. Εγω ειχα μεινει κοντα στην Piazza del popolo γιατι ηταν πιο οικονομικα απο το να μεινεις πχ piazza di spagna η trevi και βολευε η σταση του μετρο για ευκολη μεταφορα στο αεροδρομιο. ο δρομος λεγονταν via di ripetta και το ξενοδοχειο Rome center relais (δεν εμεινα απολυτα ικανοποιημενη αλλα τριγυρω ειχε πολλα ωραια απλα εκλεισα τελευταια στιγμη...). Ελπιζω να σε βοηθησα...
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Κι εγώ συμφωνώ ότι το 2ο είναι σε καλύτερη τοποθεσία, είσαι μέσα στο κέντρο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom