Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

tania_t02

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά στο forum.
Εύχομαι σε όλους να έχουμε καλή χρονιά, με πολλή πολλή υγεία, αγάπη και όμορφα ταξίδια!!

Συγχαρητήρια για την φοβερή δουλειά που κάνετε και μας δίνεται πληροφορίες για τα ταξίδια μας.

Κανονισμένο τετραήμερο ταξιδάκι για Ρώμη 12-15 Απρίλη και πάμε στο θέμα της διαμονής.

Αποφεύγουμε το Termini λόγω πληροφοριών (μπορεί και να μην υπάρχει κανένας λόγος αλλά καλύτερα έτσι).

Εγώ αρχικά κοίταξα για την περιοχή Βατικανό-Πράτι και βρήκα κάτι που μου άρεσε
https://www.booking.com/hotel/it/ale-amp-niki-39-s-home.en-gb.html , κάνοντας και μια κράτηση χωρίς ακυρωτικά και λοιπά. Έχει καλά σχόλια και λέει και για πρωινό.

Εγώ αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να πηγαίνουμε κέντρο με τα πόδια και βόλτες και στην συνέχεια νυχτερινή επιστροφή για να δούμε την Ρώμη φωτισμένη που φαίνεται πανέμορφη.

Θα μπορούσε αυτό να γίνει ή είναι πολύ πολύ μακριά?? Υπολογίζω ότι είναι κανένα μισάωρο περπάτημα ή λέω λίγο??
Θα μπορούσαμε βέβαια το πρωί να κατεβαίνουμε με μετρό και να γυρνάμε το βράδυ με τα πόδια.

Επίσης σαν περιοχή λέει τίποτα ή είναι χάλια. Έχουμε κίνδυνο περπατώντας το βράδυ?

Στην συνέχεια και συζητώντας με κάποια παιδιά από εδώ σκέφτομαι μήπως είναι πολύ μακριά και δεν βολεύει οπότε κοιτάζω και για πιο κεντρικά και είδα και αυτό που μου φάνηκε συμπαθητικό.
https://www.booking.com/hotel/it/i-fiori-de-39-mario-suites.el.html
Κάθε πρόταση στα ίδια χρήματα (ή οριακά και λίγο παραπάνω) για κέντρο θα εξεταστεί σοβαρά!!!

Σας ευχαριστώ,
Χρήστος.

Εγω ειχα μεινει σ ενα στουντιο στο κεντρο
Via del Corso piano terzo interno 4 πολυ κοντα στην piazza del popolo

Εμεινα πολυ ευχαριστημενη καθως πηγαινα παντου με τα ποδια.. δεν χρησιμοποιησα καθολου μετρο..
 

dprat88

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Το Πάσχα που πήγα Ρώμη ειχαμε κλείσει εισητηρια για Βατικανο απο Ίντερνετ!! Οταν λοιπόν πήγαμε μας εκανε έλεγχο ενας τύπος οπου το καρτελάκι του έλεγε ενα ελληνικό επίθετο!! Τον ρωτάμε λοιπόν Έλληνας είστε και μας λεει ναι και προσφέρθηκε να μας ξεναγήσει δωρεάν άσχετα αν τον πληρώσαμε!! Τα στοιχεία του ειναι
...........................
Ο άνθρωπος ηταν ξεναγός του Βατικανού και η ξενάγηση ηταν τέλεια!! Μετα προσφερθήκαμε να του δώσουνε λεφτά ετσι για το καλο και αφου τον πιέσαμε να μας πει μιας και δεν ήθελε να μας χρεώσει μας ειπε οτι κανονικά ειναι 70€ ολα μεσα!! Αλλα του δώσαμε 50
Γραψτου μαϊλ και προτημησε τον!! Έλπιζω να βοήθησα!!
Καλησπέρα , θα μπορούσατε να μου στείλετε και εμένα τα στοιχεία επικοινωνίας του ξεναγού?με ενδιαφέρει ξενάγηση για 8/1 και δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω κάποιον που να προσφέρει προσιτές τιμές!
 

dprat88

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επίσης αν ενδιαφέρεται κάποιος για να μοιραστούμε το κόστος ξενάγησης για ημερομηνίες 07/01 ή 8/01 για το βατικανό μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου με προσωπικό μήνυμα- είμαστε 2 άτομα -
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Καλή χρονιά σε όλους τους ταξιδιώτες του forum!!! :minion happy:


Αναζητώ ξενοδοχείο - στο κέντρο της Ρώμης - για οικογένεια με 2 παιδάκια.

Έχετε κάτι δοκιμασμένο να μου προτείνετε?
 

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
Μία τελευταία ερώτηση φίλοι μου! Για να πάμε αύριο αεροδρόμιο να προτιμήσουμε terminal με μετρό κ από εκεί λεωφορείο ή anagnina κ από εκεί λεωφορείο;
 
Last edited by a moderator:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Καλημέρα!!! Διάβασα τροχάδην τα σχόλια παραπάνω και αν κατάλαβα καλά συνοψίζοντας ελληνόφωνοι ξεναγοί που έχουν χρησιμοποιηθεί από τα μέλη και συστήνονται, είναι μια κυρία Ταμουρίδου που δίνεται το contact της στο facebook και ένας Έλληνας που δουλεύει στο μουσείο. Σωστά?

Ξέρει κάποιος πιο περίπου είναι το κόστος της ξενάγησης σε αυτές τις δύο περιπτώσεις? Επίσης θα ήθελα να παρακαλέσω να μου στείλει κάποιος τα στοιχεία του Έλληνα που εργάζεται στο μουσείο και πραγματοποιεί ξεναγήσεις στα ελληνικά.

Τέλος, αν ενδιαφέρεται κάποιος για κοινή ξενάγηση το τριήμερο της 25ης Μαρτίου, παρακαλώ ας μου στείλει μήνυμα να οργανωθούμε.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
149
Καλησπέρα!
Φεύγουμε για Ρώμη με τον άντρα μου στα μέσα Φλεβάρη για 6 ημέρες (5 διανυκτερεύσεις). Θέλω να ρωτήσω που προτείνετε να φάμε στην Piazza Navona. Θα έχει προηγηθεί επίσκεψη στο Βατικανό από το πρωί, Κάστρο των Αγγέλων στη συνέχεια και μετά ποδαράτο την γεφυρα που διασχίζει τον Τίβερη για Piazza Navona. Αφού βολτάρουμε στην πλατεία και ολοκληρώσουμε τα της ξενάγησης (την οποία έχω αναλάβει εγώ, αρχαιολόγος γαρ!) σκέφτηκα να καταλήξουμε για φαγητό στην περιοχή, που απ Ο,τι διάβασα έχει αρκετές ποιοτικές επιλογές. Επειδή όμως εκείνη την ημέρα έχω τα γενέθλια μου, δε θέλω κάτι στο όρθιο και πρόχειρα, αλλά να κάτσουμε να φάμε κάπου. (Ιδανικα θα ηταν να βρουμε και μια τουρτίτσα...)Έχετε να μου προτείνετε κάτι ή πιστεύετε ότι αφού δούμε την πλατεία, θα πρέπει να κατευθυνθούμε σε άλλη περιοχή για φαγητό? Μήπως θα έπρεπε να κάνω κράτηση για να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις λόγω γενεθλίων και γυρίζουμε από εδώ κι από εκεί?
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Καλησπέρα!
Φεύγουμε για Ρώμη με τον άντρα μου στα μέσα Φλεβάρη για 6 ημέρες (5 διανυκτερεύσεις). Θέλω να ρωτήσω που προτείνετε να φάμε στην Piazza Navona. Θα έχει προηγηθεί επίσκεψη στο Βατικανό από το πρωί, Κάστρο των Αγγέλων στη συνέχεια και μετά ποδαράτο την γεφυρα που διασχίζει τον Τίβερη για Piazza Navona. Αφού βολτάρουμε στην πλατεία και ολοκληρώσουμε τα της ξενάγησης (την οποία έχω αναλάβει εγώ, αρχαιολόγος γαρ!) σκέφτηκα να καταλήξουμε για φαγητό στην περιοχή, που απ Ο,τι διάβασα έχει αρκετές ποιοτικές επιλογές. Επειδή όμως εκείνη την ημέρα έχω τα γενέθλια μου, δε θέλω κάτι στο όρθιο και πρόχειρα, αλλά να κάτσουμε να φάμε κάπου. (Ιδανικα θα ηταν να βρουμε και μια τουρτίτσα...)Έχετε να μου προτείνετε κάτι ή πιστεύετε ότι αφού δούμε την πλατεία, θα πρέπει να κατευθυνθούμε σε άλλη περιοχή για φαγητό? Μήπως θα έπρεπε να κάνω κράτηση για να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις λόγω γενεθλίων και γυρίζουμε από εδώ κι από εκεί?
Είναι ώραια πλατεία ειδικά το βράδυ με καλό καιρό. Δεν έχω κάτσει κάπου γιατί λοφγικα κάπως ακριβά....
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα!
Φεύγουμε για Ρώμη με τον άντρα μου στα μέσα Φλεβάρη για 6 ημέρες (5 διανυκτερεύσεις). Θέλω να ρωτήσω που προτείνετε να φάμε στην Piazza Navona. Θα έχει προηγηθεί επίσκεψη στο Βατικανό από το πρωί, Κάστρο των Αγγέλων στη συνέχεια και μετά ποδαράτο την γεφυρα που διασχίζει τον Τίβερη για Piazza Navona. Αφού βολτάρουμε στην πλατεία και ολοκληρώσουμε τα της ξενάγησης (την οποία έχω αναλάβει εγώ, αρχαιολόγος γαρ!) σκέφτηκα να καταλήξουμε για φαγητό στην περιοχή, που απ Ο,τι διάβασα έχει αρκετές ποιοτικές επιλογές. Επειδή όμως εκείνη την ημέρα έχω τα γενέθλια μου, δε θέλω κάτι στο όρθιο και πρόχειρα, αλλά να κάτσουμε να φάμε κάπου. (Ιδανικα θα ηταν να βρουμε και μια τουρτίτσα...)Έχετε να μου προτείνετε κάτι ή πιστεύετε ότι αφού δούμε την πλατεία, θα πρέπει να κατευθυνθούμε σε άλλη περιοχή για φαγητό? Μήπως θα έπρεπε να κάνω κράτηση για να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις λόγω γενεθλίων και γυρίζουμε από εδώ κι από εκεί?
Καλησπερα!!
Σου προτείνω αυτο: https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g187791-d2094750-Reviews-Cantina_Cucina-Rome_Lhttps://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g187791-d2285269-Reviews-Pietro_al_Pantheon-Rome_Lazio.htmlazio.html
Εξαιρετικό σε όλα! Δεν ειναι πανω στην πλατεια αλλα ειναι πολυ κοντα. Κρατηση οπωσδηποτε ομως!

Για πιο ρομαντζο εκει κοντα σου προτείνω και αυτο:
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...69-Reviews-Pietro_al_Pantheon-Rome_Lazio.html
Λιγο πιο ακριβο ομως. Επισης κρατηση...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom