Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα,
Έχω κλείσει για Ρώμη ξενοδοχείο με ακύρωση δωρεάν (το hotel Argentina). Βρήκα όμως και το Hiberia hotel περίπου στα ίδια χρήματα και το σκέφτομαι γιατί το πρώτο είναι στο τερμινι. Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποιος μείνει σε κάποια από τα δύο για να έχω μια γνώμη
Ευχαριστώ.
 
Last edited:

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
κι εγώ το δεύτερο θα διάλεγα.
 

mariakapa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Ενδιαφέρεται κάποιος για ξενάγηση στο Βατικανό 8/4/2019 ώστε να μοιραστούμε τα έξοδα?
Και επίσης μήπως κάποιος γνωρίζει στοιχεία επικοινωνίας του Έλληνα ξεναγού?
 
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα σας. Ήθελα να ρωτήσω το εξής: θελω να κλεισω online εισιτήρια για Κολοσσαίο. Τα παιδικά πρέπει να τα κλεισω και αυτά ή επειδή είναι δωρεάν τα παιδιά δεν χρειάζεται;;
 

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Καλησπέρα σας. Ήθελα να ρωτήσω το εξής: θελω να κλεισω online εισιτήρια για Κολοσσαίο. Τα παιδικά πρέπει να τα κλεισω και αυτά ή επειδή είναι δωρεάν τα παιδιά δεν χρειάζεται;;
Εγώ είχα διαβάσει μέσα στο φόρουμ, ότι συμφέρει καλύτερα να πας από παλατινό λόφο να βγάλεις το εισητήριο που είναι και για το κολοσσαίο. Έτσι και έκανα, και πραγματικά η ουρά δεν ήταν τίποτα. Για τα παιδικά εισιτήρια δεν γνωρίζω να σου πω.
Να κλείσεις ονλινε πάντως τα εισιτήρια για καπέλα σιξτίνα, εμείς περιμέναμε 3 ώρες για να μπούμε :shock:
 
Μηνύματα
9
Likes
2
Εγώ είχα διαβάσει μέσα στο φόρουμ, ότι συμφέρει καλύτερα να πας από παλατινό λόφο να βγάλεις το εισητήριο που είναι και για το κολοσσαίο. Έτσι και έκανα, και πραγματικά η ουρά δεν ήταν τίποτα. Για τα παιδικά εισιτήρια δεν γνωρίζω να σου πω.
Να κλείσεις ονλινε πάντως τα εισιτήρια για καπέλα σιξτίνα, εμείς περιμέναμε 3 ώρες για να μπούμε :shock:
Έχω ηδη κλείσει για Βατικανο και έλεγα να κλεισω και για Κολοσσαιο επειδη απ' όσο ειδα εχει συγκεκριμένο αριθμό ατόμων που χωραει και ηδη για τις ημερομηνίες που θελω καποιες ώρες δεν έχει εισιτηρια. Και σκέφτομαι μην την πατήσουμε και δεν βρουμε εκεινη την ώρα που θα πάμε
 

dimitralampr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας. Θα επισκεφθούμε την Ρώμη το Πάσχα από 25/4 μεχρι 30/4 οικογενειακώς. Μήπως ενδιαφέρεται κάποιος για ξεναγό για Βατικανο;
καλησπέρα, θα είμαστε και εμείς Ρώμη από 28/4 εως και 1/5 και ενδιαφερόμαστε να επισκεφτούμε το Βατικανό με ξενάγηση στα ελληνικά. Είμαστε 2 οικογένειες (4 ενήλικες και 4 παιδιά ηλικίας 10-13 ετών). Έχετε ήδη βρει ξεναγό;
 
Μηνύματα
9
Likes
2
καλησπέρα, θα είμαστε και εμείς Ρώμη από 28/4 εως και 1/5 και ενδιαφερόμαστε να επισκεφτούμε το Βατικανό με ξενάγηση στα ελληνικά. Είμαστε 2 οικογένειες (4 ενήλικες και 4 παιδιά ηλικίας 10-13 ετών). Έχετε ήδη βρει ξεναγό;
Καλησπέρα σας. Τελικα κλεισαμε χωρίς ξεναγό.
 

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Έχω ηδη κλείσει για Βατικανο και έλεγα να κλεισω και για Κολοσσαιο επειδη απ' όσο ειδα εχει συγκεκριμένο αριθμό ατόμων που χωραει και ηδη για τις ημερομηνίες που θελω καποιες ώρες δεν έχει εισιτηρια. Και σκέφτομαι μην την πατήσουμε και δεν βρουμε εκεινη την ώρα που θα πάμε
Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εγώ όταν πήγα από ότι θυμάμαι δεν έμπαινε συγκεκριμένος αριθμός ατόμων, απλά περίμενες στην ουρά και έμπαινες.
Τώρα δεν ξέρω αν το εισιτήριο που λες εσύ περιέχει κάποιο κομμάτι του Κολοσσαίου που επιτρέπετε η είσοδος μόνο για κάποιον αριθμό ατόμων που δεν έχει το στάνταρ εισιτήριο.
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Καλημέρα στην πιο ενημερωμένη και βοηθητική παρέα! Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τη διαμονή μου στη Ρώμη. Οι ημερομηνίες μας είναι 17-21 Μαΐου και είμαστε ζευγάρι. Αποφασίσαμε να μείνουμε Τέρμινι λόγω budget. Βρίσκω διάφορα χόστελ γύρω από την περιοχή απλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια πλευρά είναι η καλύτερη. Συγκεκριμένα, η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να προτιμήσω κάποιο κοντά στη Santa Maria Maggiore ή κάποιο στην πίσω πλευρά κοντά στη via Marsala και ψηλά; Να σας πω ότι φεύγουμε το πρωί και γυρνάμε αργά το βράδυ οπότε δεν μας αφορά ιδιαίτερα η γραφικότητα της γειτονιάς που θα μένουμε. Με ενδιαφέρει να βρω την καλύτερη δυνατή τοποθεσία για να ξεκινάμε το πρωί την περιήγησή μας αλλά και να είμαστε κοντά στο τέρμα των νυχτερινών λεωφορείων που έρχονται από Trastevere. . Έχω βρει που ακριβώς σταματάνε απλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια πλευρά του Τέρμινι εξυπηρετεί καλύτερα.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Δεν έχω μείνει ποτέ στην περιοχή γύρω από το termini, οπότε πρακτικά δεν γνωρίζω, βλέποντας όμως τον χάρτη θα προτιμούσα κοντά στη Santa Maria Maggiore.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom