EasyJet easy jet και ακυρωση πτησης

xrusa_89

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Δε νομίζω, όμως, ότι 13-14 μέρες πριν την πτήση είναι πολλές μέρες για ακύρωση. Παλιότερα είχα διαβάσει για διεκδίκηση αποζημίωσης υπό όρους για τέτοιες ακυρώσεις.

Καλημέρα!!!

Αποζημίωση για ακύρωση πτήσης από Easyjet
Σε περίπτωση ακύρωσης πτήσης της Easyjet, οι ευρωπαϊκοί νόμοι για τα δικαιώματα των αεροπορικών επιβατών είναι σαφείς: η Easyjet οφείλει να σας προσφέρει εναλλακτικό τρόπο μεταφοράς στον προορισμό σας ή επιστροφή χρημάτων, αν αυτό προτιμάτε.
Επιπλέον, εάν ειδοποιηθείτε για την ακύρωση λιγότερο από 14 ημέρες πριν από την προβλεπόμενη αναχώρησή σας, ενδέχεται να μπορείτε να ζητήσετε αποζημίωση ύψους έως και 600 EUR ανά άτομο.


https://www.easyjet.com/en/help/boarding-and-flying/delays-and-cancellations

επέλεξε την επιλογή Claiming your compensation.

Βάλε τα στοιχεία της κράτησης και εάν είσαι μέσα στη προθεσμία θα σε αποζημιώσουν!!!!

Εγώ τα πήρα όλα πίσω!!! :haha:
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Αποζημίωση για ακύρωση πτήσης από Easyjet
Σε περίπτωση ακύρωσης πτήσης της Easyjet, οι ευρωπαϊκοί νόμοι για τα δικαιώματα των αεροπορικών επιβατών είναι σαφείς: η Easyjet οφείλει να σας προσφέρει εναλλακτικό τρόπο μεταφοράς στον προορισμό σας ή επιστροφή χρημάτων, αν αυτό προτιμάτε.
Επιπλέον, εάν ειδοποιηθείτε για την ακύρωση λιγότερο από 14 ημέρες πριν από την προβλεπόμενη αναχώρησή σας, ενδέχεται να μπορείτε να ζητήσετε αποζημίωση ύψους έως και 600 EUR ανά άτομο.


https://www.easyjet.com/en/help/boarding-and-flying/delays-and-cancellations

επέλεξε την επιλογή Claiming your compensation.

Βάλε τα στοιχεία της κράτησης και εάν είσαι μέσα στη προθεσμία θα σε αποζημιώσουν!!!!

Εγώ τα πήρα όλα πίσω!!! :haha:
Πήρες τα χρήματα του εισιτηρίου πίσω και την αποζημίωση;
 

xrusa_89

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πήρες τα χρήματα του εισιτηρίου πίσω και την αποζημίωση;
Πήρα πίσω τα χρήματα του εισιτηρίου, αποζημίωση 400 ευρώ (το ποσό της ακύρωσης πάει σύμφωνα με τα χιλιόμετρα της πτήσης), και πήρα πίσω τα χρήματα που ξόδεψα από την στιγμή της ακύρωσης μέχρι να επιστρέψω Αθήνα (μεταφορά από το αεροδρόμιο του Μιλάνου στο κέντρο, διαμονή σε ξενοδοχείου εκείνο το βράδυ, φαγητό, και τα αεροπορικά που έκλεισα για να γυρίσω πίσω).
Εάν το αεροδρόμιο δεν αναλάβει να προσφέρει διανυκτέρευση, φαγητό κλπ. η εταιρία είναι υποχρεωμένη να σου καλύψει αυτά τα έξοδα (έστειλα τις αποδείξεις για όλα τα παραπάνω - claim expenses).
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Πήρα πίσω τα χρήματα του εισιτηρίου, αποζημίωση 400 ευρώ (το ποσό της ακύρωσης πάει σύμφωνα με τα χιλιόμετρα της πτήσης), και πήρα πίσω τα χρήματα που ξόδεψα από την στιγμή της ακύρωσης μέχρι να επιστρέψω Αθήνα (μεταφορά από το αεροδρόμιο του Μιλάνου στο κέντρο, διαμονή σε ξενοδοχείου εκείνο το βράδυ, φαγητό, και τα αεροπορικά που έκλεισα για να γυρίσω πίσω).
Εάν το αεροδρόμιο δεν αναλάβει να προσφέρει διανυκτέρευση, φαγητό κλπ. η εταιρία είναι υποχρεωμένη να σου καλύψει αυτά τα έξοδα (έστειλα τις αποδείξεις για όλα τα παραπάνω - claim expenses).
Πόσες μέρες πριν σε ακύρωσαν;
Έστειλα μνμ στο μεσεντζερ. Ελπίζω να βγάλω άκρη.
https://www.easyjet.com/en/claim/EU261 εδώ λογικά βάζω τα στοιχεία;
 

xrusa_89

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πόσες μέρες πριν σε ακύρωσαν;
Έστειλα μνμ στο μεσεντζερ. Ελπίζω να βγάλω άκρη.
https://www.easyjet.com/en/claim/EU261 εδώ λογικά βάζω τα στοιχεία;
Ναι σωστά εκεί βάζεις τα στοιχεία σου!
Το ακύρωσαν μισή ώρα πριν τη πτήση!
Ήμουν στο gate και περίμενα να επιβιβαστώ!
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Ναι σωστά εκεί βάζεις τα στοιχεία σου!
Το ακύρωσαν μισή ώρα πριν τη πτήση!
Ήμουν στο gate και περίμενα να επιβιβαστώ!
Παρατήρησα ότι στην ακύρωση της πτήσης, στο μειλ που μου ήρθε, γράφουν ¨The disruption to your flight is outside of our control and is considered to be an extraordinary circumstance¨.
Προφανώς για να μη διεκδικήσω αποζημίωση. Μούφα το κόβω. Εξάλλου δε διευκρινίζουν παραπάνω.
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Καλησπέρα! Γράφω και εγώ τη δική μου "περιπέτεια" με την Easyjet μήπως βοηθήσω κάποιον.
Είχα κλείσει εισιτήρια για 20/04 από Πρέβεζα για Λονδίνο και την Τετάρτη 06/04 μου έστειλαν μήνυμα ότι ακυρώθηκε η πτήση μου. Για κάποιο λόγο δεν μπορούσα μέσα από το site τους να αλλάξω αεροδρόμιο αναχώρησης και αναγκάστηκα να καλέσω στο 2130020066 (ήταν το μόνο τηλέφωνο που κατάφερα να βρω). Μετά από μισή ώρα αναμονής και μισή ώρα προσπάθειας να βρεθεί λύση, άλλαξα την πτήση μου από PVK- LGW σε ATH-LGW χωρίς κανένα επιπλέον κόστος φυσικά.
Με την αλλαγή αυτή όμως μου δημιουργήθηκε πρόβλημα στην πτήση επιστροφής, διότι πλέον θα έφευγα από Αθήνα και θα επέστρεφα από Πρέβεζα κάτι που δημιουργούσε πρόβλημα μετακίνησης προς τον τόπο κατοικίας μου. Προσπαθώντας να αλλάξω μόνη μου την πτήση θα με χρέωνε 45€ για κάθε επιβάτη συν τη διαφορά στο ναύλο, διαβάζοντας εδώ το σχόλιο ενός καλού ανθρώπου (σε ευχαριστώ!!) με το λινκ για το chat της Easyjet, μπήκα σήμερα στον κόπο να επικοινωνήσω μαζί τους μέσω του chat τους. Έδειχνε ότι είχαν αναμονή αλλά δεν περίμενα πάνω από 10', επικοινώνησα με έναν ευγενέστατο υπάλληλο και ζήτησα την αλλαγή της πτήσης επιστροφής χωρίς το change fee των 45€, έδωσα τα στοιχεία ακριβώς της πτήσης που ήθελα και τη σχετική υπαιτιότητα τους λόγω της ακύρωσης της πρώτης πτήσης μου. Και το ανέλπιστο συνέβη! Μου άλλαξε την πτήση χωρίς κανένα κόστος.
Ειλικρινά δεν ξέρω αν δικαιούμουν τέτοια αλλαγή χωρίς επιβάρυνση, αλλά χαίρομαι που το προσπάθησα γιατί με σώζει από μεγάλη ταλαιπωρία!
Επίσης, ευχαριστώ όλους όσους μοιράζεστε τις εμπειρίες σας, μας βοηθάτε πάρα πολύ! ☺☺☺
 
D

Delmem38110

Guest
η ιζυ μας ακύρωσε τις πτήσεις μας που είναι αύριο.
μας δίνει τις γνωστές επιλογές... δηλαδή αλλαγή πτήσης, (που αυτό δεν μπορεί να γίνει) έκδοση κουπονιού που δεν το θέλουμε και επιστροφή χρημάτων που τη θέλουμε.
αλλά η ακύρωση έγινε σε λιγότερο από 14 μέρες (συγκεκριμένα η ειδοποίηση έγινε σήμερα 14:37 για πτήση που θα γίνει αύριο στις 17:10) που έχει δικαίωμα να το κάνει η εταιρία χωρίς οι επιβάτες να απαιτήσουν αποζημίωση.

κανονικά ισχύει επιστροφή χρημάτων και 250 ευρώ ανά πτήση ανά επιβάτη. γιατί είναι κάτω από 1500 χιλιόμετρα. οι πτήσεις είναι ενδοευρωπαϊκές και έχουν ακυρωθεί και οι 2. ο λόγος που αναφέρει η εταιρεία είναι The disruption to your flight is outside of our control and is considered to be an extraordinary circumstance. αλλά σιγά μην έλεγε κάτι άλλο.

έχει κάποιος σχετική εμπειρία με αυτούς?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.997
Likes
40.895
Ωχ αν βγαζουν ηδη την ουρα απ εξω, θα πρεπει να ακολουθησετε καποια αλλη οδο που θα αποδεικνυει οτι δεν ειναι ετσι.
Δυστυχως ειναι ιδιον των low cost.
 
D

Delmem38110

Guest
και τώρα είδα ότι έχουν απεργία αύριο στην γείτονα χώρα. τζίφος η αποζημίωση. μόνο τα χρήματα πίσω.

η κάρτα που αγοράσαμε τα εισιτήρια έχει λήξει. που πρέπει να κοιτάξουμε για την επιστροφή στην παλιά κάρτα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.997
Likes
40.895
η κάρτα που αγοράσαμε τα εισιτήρια έχει λήξει. που πρέπει να κοιτάξουμε για την επιστροφή στην παλιά κάρτα;
Επικοινωνια με την τραπεζα. Η easy τα επιστρεφει στην παλια και η τραπεζα τα αναζητει για να τα αποδωσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.622
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom