EasyJet easy jet και ακυρωση πτησης

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Σκεφτομαι να κλεισω ταξιδι με την εν λογω εταιρεια για το μεθεπομενο σ/κ...ποσες πιθανοτητες εχω λετε να παω και να μη ακυρωθει η πτηση; :haha:
Θα πας σιγουρα!
Βρίσκεις καλές τιμές στην easy 1 βδομάδα πριν;
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
εκλεισα πρωτη φορα με αυτη τη εταιρια. απριλιο επιστροφη απο μιλανο. γενικα κανει πολλες ακυρωσεις;
Η EasyJet πολύ σπάνια ακυρώνει έως καθόλου .Έχω πετάξει τέσσερις (μετ’επιστροφης) φορές κατά τη διάρκεια του κορωναιού και όλες οι πτήσεις της έγιναν κανονικά και στην ώρα τους!
 

shalala

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,
Είχα κλείσει κάτι εισιτήρια με easyjet και λόγω covid μας είχαν δώσει voucher αντίστοιχης αξίας που λήγει σε 1 μήνα.
Υπάρχει τρόπος τα λεφτά αυτά να μην τα χάσουμε διότι δεν σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

xrusa_89

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σας!
προχθές επέστρεφα από Μιλάνο στην Αθήνα με easy jet. Μισή ώρα πριν τη αναχώρηση έρχεται μήνυμα σε όλους μας ότι ακυρώνεται η πτήση. Δε θα σας πω για τον πανικό που επικράτησε! Θα σας πω οτι δεν υπήρχε καμία εξυπηρέτηση καθώς η εταιρία δε συνεργαζόταν με το συγκεκριμένο αεροδρόμιο.
Δεν μας δόθηκε καμία οδηγία, κανένα voucher για φαγητό και καμία διαμονή. Οι επιλογές ήταν επιστροφή χρημάτων ή αλλαγή πτήσης. Η επόμενη πτήση ήταν δύο ημέρες μετά... έως τότε τι?!
Στο χαρτί που μας έδωσαν για τη πολιτική ακυρώσεων, αναφέρεται ότι δικαιούμαστε αποζημίωση 400 ευρώ (σύμφωνα με τα χιλιόμετρα του ταξιδιού) και τα έξοδα που έχουμε κάνει για διαμονή και φαγητό θα μας τα δώσουν πίσω (κράτησα όλες τις αποδείξεις). Εάν κάποιος έτυχε να έκανε αυτή τη διαδικασία εάν μπορεί να με ενημερώσει πως κινήθηκε να έχω μια ιδέα! 🙏
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα σας!
προχθές επέστρεφα από Μιλάνο στην Αθήνα με easy jet. Μισή ώρα πριν τη αναχώρηση έρχεται μήνυμα σε όλους μας ότι ακυρώνεται η πτήση. Δε θα σας πω για τον πανικό που επικράτησε! Θα σας πω οτι δεν υπήρχε καμία εξυπηρέτηση καθώς η εταιρία δε συνεργαζόταν με το συγκεκριμένο αεροδρόμιο.
Δεν μας δόθηκε καμία οδηγία, κανένα voucher για φαγητό και καμία διαμονή. Οι επιλογές ήταν επιστροφή χρημάτων ή αλλαγή πτήσης. Η επόμενη πτήση ήταν δύο ημέρες μετά... έως τότε τι?!
Στο χαρτί που μας έδωσαν για τη πολιτική ακυρώσεων, αναφέρεται ότι δικαιούμαστε αποζημίωση 400 ευρώ (σύμφωνα με τα χιλιόμετρα του ταξιδιού) και τα έξοδα που έχουμε κάνει για διαμονή και φαγητό θα μας τα δώσουν πίσω (κράτησα όλες τις αποδείξεις). Εάν κάποιος έτυχε να έκανε αυτή τη διαδικασία εάν μπορεί να με ενημερώσει πως κινήθηκε να έχω μια ιδέα! 🙏
Μίλα μαζί τους στο chat και θα σου πούνε που να στείλεις τις αποδείξεις και τα λεφτά που ζητάς.

https://www.easyjet.com/en/claim/welfare εδώ είναι που καταθέτεις τις αποδείξεις για τα πάντα, από φαγητά, μεταφορές, νέα αεροπορικά κτλ

Εδώ το τσατ για να μιλήσεις μαζί τους για την αποζημίωση που δικαιούται ο επιβάτης

https://www.easyjet.com/livechat/login.html?{%22gIChannel%22:%22Default%22,%22gPrefillValues%22:{%22ICHANNEL_ID%22:%22Default%22,%22ATTACHED_DATA%22:%22CUSTOMER%22,%22AGENT_VISIBLE_DATA%22:null,%22ENTER_ON_QUEUE_PAGE%22:false,%22CHAT_LAUNCH_MODE%22:%22CHAT_ONLY%22,%22REFERRER_URL%22:%22https://www.easyjet.com/livechat/?language=en&queryType=Basic%22,%22CustomerName%22:%22%22,%22CustomerEmail%22:%22%22,%22CustomerQuery%22:%22%22,%22locale%22:%22en%22,%22LaunchCode%22:%22KanaChat%22}}
 
Last edited:

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Γεια και από εμένα. Μόλις δέχτηκα ακύρωση για την πτήση μου που ήταν προγραμματισμένη σε 14 μέρες (για την ακρίβεια 13 μέρες και κάτι ώρες). Θα πετούσα στο Λονδίνο από Πρέβεζα και η πτήση ακυρώθηκε. Σκέφτομαι να τους ζητήσω εναλλακτική πτήση από Αθήνα την ίδια μέρα.
Γνωρίζετε αν δικαιούμαι κάποια αποζημίωση;
 

xrusa_89

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γεια και από εμένα. Μόλις δέχτηκα ακύρωση για την πτήση μου που ήταν προγραμματισμένη σε 14 μέρες (για την ακρίβεια 13 μέρες και κάτι ώρες). Θα πετούσα στο Λονδίνο από Πρέβεζα και η πτήση ακυρώθηκε. Σκέφτομαι να τους ζητήσω εναλλακτική πτήση από Αθήνα την ίδια μέρα.
Γνωρίζετε αν δικαιούμαι κάποια αποζημίωση;
Καλησπέρα! Επειδή είναι αρκετές μέρες πριν δε νομίζω να δικαιούσαι αποζημίωση! Μπορείς να αλλάξει την ημερομηνία ή να ζητήσεις τα χρήματα σου πίσω.
Ψάξε ομως για την πολιτική ακύρωσης της easy jet μήπως και κάνω λάθος!
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα! Επειδή είναι αρκετές μέρες πριν δε νομίζω να δικαιούσαι αποζημίωση! Μπορείς να αλλάξει την ημερομηνία ή να ζητήσεις τα χρήματα σου πίσω.
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Δε νομίζω, όμως, ότι 13-14 μέρες πριν την πτήση είναι πολλές μέρες για ακύρωση. Παλιότερα είχα διαβάσει για διεκδίκηση αποζημίωσης υπό όρους για τέτοιες ακυρώσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom