EatWith ταξιδιωτική πρόκληση ή καινούργιο εργαλείο οικονομίας διαμοιρασμού;

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Μια από τις αναρτήσεις που διάβασα σήμερα ήταν η εξής:
http://www.bovary.gr/taste/2838/eat...i-soy-estiatorio-mageirepse-gia-agnostoys-kai

Αμέσως μετά εξερεύνησα www.eatwith.com το οποίο το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον ως εμπειρία.
Όμως, σκέφτομαι πως και αυτό θα είναι απλά bussiness όπως το airbnb (ειδικά αφού έριξα μια ματιά σε τιμές), όπου σε περισσότερες περιπτώσεις δεν έχει να κάνει με το "ταξιδεύω και μπαίνω στα σπίτια των ντόπιων για μια έξτρα εμπειρία" αλλά σε ένα απρόσωπο διαμέρισμα το οποίο το νοίκιαζεις αντί για ξενοδοχείο (που σε περισσότερες χώρες θεωρείται παράνομο από την σκοπιά φορολόγησης).
Δεν ξέρω αν εγώ είμαι ρομαντική και θα θελα κάτι τέτοιες ιδέες να έχουν ως σκοπό την εμπειρία και μετά λεφτά ή υπάρχουν και άλλοι.
Πάντως αν ήταν έτσι και η ίδια θα το προτιμούσα, αλλά και θα συμμετείχα ως host.

Εσείς τι λέτε;
 
Last edited:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Υπάρχει εδώ και καιρό στην Πολωνία, από τους Expats.
Άλλα κάνει μπαμ, ότι είναι για μπίζνα κυριώς, παρά την εκμάθηση του φαγητού, κάτι σαν εστιατόριοbnb. Οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω με του εστιατορίου
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Δεν εκανα λεπτομερης αναζητηση αλλα απο μια ματια ειδα πως η μοναδικη στην Αθηνα το χρεωνει 109 ευρω το ατομο και αυτο υποδηλωνει καθαρα μπιζνα τοτε και οχι το απολαμβανω και μαγειρευω στο να συστησω την κουζινα μου στους ξενους ή να μαθω απο τη δικη τους.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Όπως παραμυθιάζεται κανείς και εννοείται ότι δεν το λέω προσωπικά για εσένα, που σίγουρα ψάχνεις το θέμα από όλες τις πλευρές σου.
Όπως αντιμετωπίζω το airbnb, έτσι θα αντιμετωπίσω και αυτήν την πρόταση. Σαν μια επιχείρηση. Το airbnb το προτιμώ καταρχήν για τα ωραία διαμερίσματα και την αυτονομία που αυτά συνεπάγονται. Τους ιδιοκτήτες τους καταλαβαίνω σαν τους ρουμάδες στα νησιά. Απλά αυτοί ακολουθούν τους "κανόνες" του airbnb: δίνουν χάρτες, προτείνουν εστιατόρια, αφήνουν ένα μπουκάλι νερό ή κρασί στο ψυγείο κτλ. Αν υπάρξει και μια προσωπική επαφή, καλώς να έρθει. Αλλά δεν θα παρεξηγηθώ κιόλας, αν απλά μου φερθούν ευγενικά και επαγγελματικά.
Το ίδιο έχω να πω και γι' αυτό, το eatwith. Αν η τιμή συμφέρει, αν το περιβάλλον φαίνεται ωραίο, αν οι κριτικές είναι καλές, αν τη δεδομένη στιγμή δεν με πειράζει να φάω με αγνώστους, τότε μπορεί να κλείσω θεωρώντας το ως εστιατόριο ή ως ένα μάθημα μαγειρικής ή ένα τουρ στην αγορά. Η πιθανότητα να το κάνω στην πράξη βέβαια είναι πολύ μικρή.

Το ξέρετε ότι η airbnb έχει βάλει μπρος και εκδρομές από ντόπιους;
http://www.nytimes.com/2016/11/18/t...s-travel-tours-tailored-experiences.html?_r=0
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Δεν εκανα λεπτομερης αναζητηση αλλα απο μια ματια ειδα πως η μοναδικη στην Αθηνα το χρεωνει 109 ευρω το ατομο και αυτο υποδηλωνει καθαρα μπιζνα τοτε και οχι το απολαμβανω και μαγειρευω στο να συστησω την κουζινα μου στους ξενους ή να μαθω απο τη δικη τους.
Με 109 € το άτομο θα έπρεπε να αναφέρει και τι κρασιά θα σερβίρει και όχι απλά λευκό κρασί:D
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε.
Βεβαίως και είναι ξεκάθαρο πως ο σκοπός και του ενός και του άλλου είναι κέρδος και παροχή υπηρεσιών φιλοξενίας, απλά θεωρώ προσωπικά ως ανέντιμη τη διαφήμιση "ζήστε το σπίτι τους" (που συμβαίνει σίγουρα σε πολλές περιπτώσεις στο airbnb) από την στιγμή που ξέρουμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που νοικιάζουν διαμερίσματα με σκοπό την μεταγενέστερη επινοικίαση αυτού το τύπου.

Πριν από κάποια χρόνια με το που ανακαλύψαμε το CS το πήραμε πολύ ζεστά το θέμα να φιλοξενούμε κόσμο στο σπίτι προσδοκώντας να αποκτήσουμε κουνούργιες εμπειρίες. Δεν έχουμε φιλοξενηθεί ποτέ από κανέναν αφού η ιδέα αυτή δεν άρεσε ποτέ στον σύζυγό μου (δεν θα αισθανόταν άνετα υποστήριζε), αλλά έχουμε φιλοξενήσει πολύ κόσμο από όλες τις ηπείρους. Σταματήσαμε όταν καταλάβαμε πως ουσιαστικά 90% το κανε μόνο και μόνο να γλιτώσει να πληρώσει ξενοδοχείο και μας χάλασε την κατά τα άλλα φανταστική εικόνα που είχαμε.
Εδώ έχουμε το αντίστροφο όπου έχουμε τους οικοδεσπότες που να έχουν οικονομικό συμφέρον σε όλο το θέμα, και καλά κάνουν.
Απλά η ετικέτα ή ο τρόπος που διαφημίζεται ως ένα μέσω στο να βιώσεις κάτι παραπάνω απ ότι σε ένα ξενοδοχείο ή εστιατόριο (αναφερόμενη με επαφή με ντόπιο) με ψηλοστεναχωρούν :rolleyes: αφού δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Απ την άλλη ο καθένας που το δοκιμάζει έστω και μια φορά το καταλαβαίνει και μετά συνειδητοποιημένα επιλέγει.
Πρέπει να πω όμως πως στο Βερολίνο το διαμέρισμα που νοίκιασα ήταν αυθεντικότατο, με όλα τα προσωπικά αντικείμενα των οικοδεσποτών που σε προϊδέαζαν για τον τρόπο ζωής τους και έστω έτσι είχε ένα personal touch .

Αυτό με το eatwith αν δεν ήταν της ίδιας φιλοσοφίας θα μου άρεζε να κάνω και η ίδια μόνο και μόνον για εμπειρίες.
Στο να πάω δεν έχω πρόβλημα, ίσα ίσα μάλλον θα το κάνω κιόλας.

@fotast μπααααα....χύμα θα ναι από κάποιο σούπερ μαρκετ ;)
:innocent:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στα γρήγορα που το είδα φαίνεται ενδιαφέρον. Απ 'ο,τι κατάλαβα τρως με άλλους, όχι μόνος σου όπως σε ένα εστιατόριο, μιλάς με τον σεφ, σε μερικές περιπτώσεις πας μαζί του στην αγορά, σε τιμές ανταγωνιστικές ενός καλού εστιατορίου, π.χ. στη Βαρκελώνη βλέπω σεφ εστιατορίων με αστεράκια Μισελέν... Εννοείται πως είναι μπίζνα, σιγά μην δαπανά ο άλλος το χρόνο του (που κοστίζει) για να ταϊζει τον κάθε τουρίστα αλλά εκ πρώτης όψεος μου φαίνεται μια χαρά ενδιαφέρον και ο ίδιος ο σεφ μπορεί να δημιουργήσει εκτός των στενών ορίων ενός εστιατορίου. Βέβαια αν δεν το δοκιμάσεις δεν ξέρεις.

Το airbnb μου αρέσει. Έχει πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με ένα ξενοδοχείο. Δεν είχα καμία ψευδαίσθηση πως πάω να μείνω σε ντόπιους που από το πρωί μέχρι το βράδυ ονειρεύονται να με γνωρίσουν, παρά είναι μια εναλλακτική, συχνά φτηνότερη, σαφώς πιο private μορφή καταλύματος, λιγότερο απρόσωπη και με πρακτικά πλεονεκτήματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom