EgyptAir Egypt Air οπως λεμε εξυπηρετηση.

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σανγκρι-Λα
Αδυνατουμε να κλεισουμε τα εισητηρια εσωτερικων πτησεων στην Αιγυπτο λογω ενος προβληματος με την πιστωτικη- καρτα που εχει ξαναχρησιμοποιηθει για ηλεκτρονικες κρατησεις- και κανουμε τηλεφ. κρατηση μεχρι τις 27 του μηνα. Παρουσιαζομαστε στα γραφεια στις 23, και η υπαλληλος ενω τα τυπωνει, με τα μετρητα στον παγκο, ρωταει πως θα ταξιδεψουμε ως το Καιρο. "Με βοιδαμαξα" τι σχεση εχει αυτο? Ψαχνει στο συστημα της, βρισκει πως δεν ειμαστε στις λιστες τους και προβληματιζεται.. Ρωταει εναν μαντραχαλο και μας απανταει πως δεν μπορει να μας εξυπηρετησει γιατι δεν τους επιλεξαμε να ταξιδεψουμε μαζι τους ως εκει..!!! "Καλυτερα να απευθυνθειτε σε ενα πρακτορειο, αν θελετε εισητηρια, εμεις δεν μπορουμε να σας εξυπηρετησουμε." Οχι, κοπελια, θα απευθυνθουμε στα κεντρικα σας και στην υπηρεσια Πολιτικης Αεροποριας καλυτερα... Αλλα στο μεταξυ η ισοτιμια αλλαζει, οι τιμες ακριβαινουν κι εμεις θυμωνουμε..
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Χμμμ... άρνηση παροχής υπηρεσιών. Νομίζω πως με ένα τηλεφώνημα στο 100 θα λυνόταν το πρόβλημα, καθότι διώκεται αυτόφωρα. Μόνο να έλεγες στον μαντράχαλο ότι παίρνεις το 100, πιστεύω θα σε εξυπηρετούσε...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Η πολιτική της εταιρείας είναι να εκδίδει εσωτερικά εισιτήρια μόνο αν έχει εκδώσει και τα διεθνή μέχρι το Κάιρο.
Αν πετάει κάποιος με Aegean ας πούμε μέχρι το Κάιρο, πρέπει η Aegean να κάνει και τις αντίστοιχες κρατήσεις στο εσωτερικό της Αιγύπτου, με άλλη ψηλότερη τιμή βέβαια.
Οπότε και 100 και 200 να κληθεί, δεν γίνεται τίποτα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αδυνατουμε να κλεισουμε τα εισητηρια εσωτερικων πτησεων στην Αιγυπτο λογω ενος προβληματος με την πιστωτικη- καρτα που εχει ξαναχρησιμοποιηθει για ηλεκτρονικες κρατησεις- και κανουμε τηλεφ. κρατηση μεχρι τις 27 του μηνα.
Εννοείς ότι τα ίδια εισιτήρια που βρίσκατε on-line, no questions asked, τα ίδια εισιτήρια κρατήσατε τηλεφωνικώς στην ίδια τιμή (όπου ενδεχομένως ο υπάλληλος αμέλησε να σας ρωτήσει πως πάτε μέχρι το Cairo)?

Αν είναι έτσι, η εταιρία φταίει, αλλιώς πιθανώς τα είχατε κρατήσει σε ναύλο που η εταιρία δίνει μόνο σε συνδυασμό με το διεθνές εισιτήριο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Η πολιτική της εταιρείας είναι να εκδίδει εσωτερικά εισιτήρια μόνο αν έχει εκδώσει και τα διεθνή μέχρι το Κάιρο.
Αν πετάει κάποιος με Aegean ας πούμε μέχρι το Κάιρο, πρέπει η Aegean να κάνει και τις αντίστοιχες κρατήσεις στο εσωτερικό της Αιγύπτου, με άλλη ψηλότερη τιμή βέβαια.
Οπότε και 100 και 200 να κληθεί, δεν γίνεται τίποτα.
Σαχλαμάρες! Πριν ένα μήνα ταξιδέψαμε με ΟΑ μέχρι το Κάιρο. Με την Egypt βγάλαμε έντυπα εισιτήρια από τα γραφεία τους στην Αθήνα, Κάιρο - Σαναά & επιστροφή Ασμάρα - Κάιρο - Αθήνα. Κανένα πρόβλημα δεν είχαμε, καμμιά ερώτηση δεν έγινε και η τιμή ήταν καλύτερη από αυτήν που έδινε στο σάιτ (45 ευρώ στο εισιτήριο).
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Αδυνατουμε να κλεισουμε τα εισητηρια εσωτερικων πτησεων στην Αιγυπτο ..
Σαχλαμάρες! Πριν ένα μήνα ταξιδέψαμε με ΟΑ μέχρι το Κάιρο. Με την Egypt βγάλαμε έντυπα εισιτήρια από τα γραφεία τους στην Αθήνα, Κάιρο - Σαναά & επιστροφή Ασμάρα - Κάιρο - Αθήνα. Κανένα πρόβλημα δεν είχαμε....

Ρε Baba, η Σαναά και η Ασμάρα μεταφέρθηκαν στην Αιγυπτο ??
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Η πολιτική της εταιρείας είναι να εκδίδει εσωτερικά εισιτήρια μόνο αν έχει εκδώσει και τα διεθνή μέχρι το Κάιρο.
Αν πετάει κάποιος με Aegean ας πούμε μέχρι το Κάιρο, πρέπει η Aegean να κάνει και τις αντίστοιχες κρατήσεις στο εσωτερικό της Αιγύπτου, με άλλη ψηλότερη τιμή βέβαια.
Οπότε και 100 και 200 να κληθεί, δεν γίνεται τίποτα.
Όχι φίλε μου. Η πολιτική καμιάς εταιρείας δεν είναι ανώτερη των νόμων του κράτους. Έτσι καμιά πολιτική της εταιρείας δεν μπορεί να σου περιορίσει τα εισιτήρια τα οποία θες να αγοράσεις, καμιά πολιτική εταιρείας δεν μπορεί να αρνηθεί να σε εξυπηρετήσει αν είσαι εβραίος, μαύρος, ινδιανος, κλπ, καμιά πολιτική εταιρεία δεν μπορεί να σε υποχρεώσει για τίποτα, αν διαφορετικά ορίζουν οι νόμοι του κράτους.

Εννοείς ότι τα ίδια εισιτήρια που βρίσκατε on-line, no questions asked, τα ίδια εισιτήρια κρατήσατε τηλεφωνικώς στην ίδια τιμή (όπου ενδεχομένως ο υπάλληλος αμέλησε να σας ρωτήσει πως πάτε μέχρι το Cairo)?

Αν είναι έτσι, η εταιρία φταίει, αλλιώς πιθανώς τα είχατε κρατήσει σε ναύλο που η εταιρία δίνει μόνο σε συνδυασμό με το διεθνές εισιτήριο.
Προφανώς δεν είναι αυτή η περίπτωση, αφού το πρόβλημα ήταν μόνο στην πιστωτική κάρτα. Αν ίσχυαν τιμές με προϋποθέσεις, πριν δώσει την ειδική τιμή το σύστημα θα φρόντιζε ήδη να τηρούνται οι προϋποθέσεις.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Σαχλαμάρες! Πριν ένα μήνα ταξιδέψαμε με ΟΑ μέχρι το Κάιρο. Με την Egypt βγάλαμε έντυπα εισιτήρια από τα γραφεία τους στην Αθήνα, Κάιρο - Σαναά & επιστροφή Ασμάρα - Κάιρο - Αθήνα. Κανένα πρόβλημα δεν είχαμε, καμμιά ερώτηση δεν έγινε και η τιμή ήταν καλύτερη από αυτήν που έδινε στο σάιτ (45 ευρώ στο εισιτήριο).


Εσείς ταξιδέψατε σε διεθνείς προορισμούς. Το ποστ αναφέρεται σαφέστατα σε εσωτερικές πτήσεις.
Όντως σαχλαμάρες...
Καλά Χριστούγεννα.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Όχι φίλε μου. Η πολιτική καμιάς εταιρείας δεν είναι ανώτερη των νόμων του κράτους. Έτσι καμιά πολιτική της εταιρείας δεν μπορεί να σου περιορίσει τα εισιτήρια τα οποία θες να αγοράσεις, καμιά πολιτική εταιρείας δεν μπορεί να αρνηθεί να σε εξυπηρετήσει αν είσαι εβραίος, μαύρος, ινδιανος, κλπ, καμιά πολιτική εταιρεία δεν μπορεί να σε υποχρεώσει για τίποτα, αν διαφορετικά ορίζουν οι νόμοι του κράτους.
Οκ, ότι πεις...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ούτε εγώ κατάλαβα. Ποια η διαφορά του να κλείσεις ένα εισιτήριο από το site από το να το αγοράσεις με μετρητά από την εταιρία(πέρα από την τιμή ορισμένες φορές);
Γιατί πέρσυ που ταξίδεψα για Κάιρο με Aegean, δύο πτήσεις εσωτερικού που έκλεισα από το site της Egypt Air από και προς Sharm El Sheikh δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
Τί δεν έχω καταλάβει;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Περίεργη πολιτική. Ούτε η Iran air δε μου έκανε τέτοια χουνέρια. Noμίζω ότι πέσατε σε άσχετη υπάλληλο. Δε νομίζω ότι μπορούν να αρνηθούν τη πώληση εισιτηρίων εσωτερικών πτήσεων. Ίσως το πολύ να τις τιμολογήσουν διαφορετικά αν δεν συνδυάζονται με διεθνείς πτήσεις της εταιρείας. Πάντως αν πετάτε προς Κάιρο με Ολυμπιακή εύγε. Εξαιρετικό σέρβις. Τρίβαμε τα μάτια μας και τσιμπιόμασταν αν είναι αληθινό.
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σανγκρι-Λα
Εννοείς ότι τα ίδια εισιτήρια που βρίσκατε on-line, no questions asked, τα ίδια εισιτήρια κρατήσατε τηλεφωνικώς στην ίδια τιμή (όπου ενδεχομένως ο υπάλληλος αμέλησε να σας ρωτήσει πως πάτε μέχρι το Cairo)?

Αν είναι έτσι, η εταιρία φταίει, αλλιώς πιθανώς τα είχατε κρατήσει σε ναύλο που η εταιρία δίνει μόνο σε συνδυασμό με το διεθνές εισιτήριο.
Ναι, τα ιδια ακριβως και στην ιδια τιμη και δε μας ρωτησε κανεις πως θα φτασουμε ως το Cairo. Και σαφως ειναι σφαλμα η αμελεια της εταιριας ομως εγιναν ολα προφορικα οποτε δεν υπαρχει αποδειξη των οσων ισχυριζομαστε.

adiafore, δεν το ηξερα πως υποκειται σε αυτοφωρο, ουτε που το σκεφτηκα να τους τρομαξουμε με κληση στο 100- ισως και να επιανε. Η αληθεια ειναι πως ποτε δεν σκεφτομαι να καλεσω το 100 για να μου λυσει θεματα αλλα για αυτο φταιει μαλλον η ανατροφη που μου εδωσαν..:rolleyes:

Traveladdict, δεν ξερω αν ειναι η πολιτικη της εταιριας παντως η υπαλληλος της Πολιτικης Αεροποριας δεν εδειχνε να το γνωριζει και με ενθαρρυνε να κανω καταγγελια στην εταιρια και να τους την κοινοποιησω και αυτων, πραγμα που θα γινει τη Δευτερα.

Ναι, hydronetta, με Olympic πεταμε- θα μας αρεσει λες,ε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom