Egyptian Music Videos

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ο Amr Diab (www.amrdiab.net) είναι super star στην Αίγυπτο και όχι μόνο.

Και σε εμάς είναι γνωστός με το τραγούδι του "Τamally Maak".

Η τελευταία του μεγάλη επιτυχία είναι το "Wayah". :clap::clap::clap:


(Το συγκεκριμένο τραγούδι μου το έστειλε ένα μικρό με το οποίο έκανα τράμπα τραγούδια -του έστελνα ελληνικά, μου έστελνε αραβικά- όταν ήμασταν στο Ασουάν, και από τότε το έχω ακούσει τόσες φορές που η αδερφή μου παραλίγο να μου πετάξει το κινητό!:haha:)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και το "Τamally Maak"


και το πρωτότυπο video του τραγουδιού που μπορείτε όμως να το παρακολουθήσετε μόνο στο youtube.

 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ετσι ειναι Μαρια μου, αμα πας, κολας!!!! κανε καλο μονταζ γρηγορα, να δουμε και τα βιντεο σου, με την αναλογη μουσικη, τωρα που εισαι φουλ καψουρα :)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Οι Αιγύπτιοι αγαπούν πολύ το ποδόσφαιρο. Τα γήπεδα- στάδια που είδαμε σε Κάϊρο- Αλεξάνδρεια- Ασσουάν- Λούξορ ήταν από τα πιο καλοσυντηρημένα σημεία της πόλης.

Μάλιστα το γήπεδο στο Ασσουάν μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση καθώς φαινόταν σαν καινούργιο. Ο οδηγός- ξεναγός μας χάρηκε πολύ όταν του το αναφέραμε καθώς θεωρεί το Aswan Stadium στολίδι της πόλης του ενώ ήταν πολύ περήφανος για την ομώνυμη ομάδα της πόλης η οποία κατά τα λεγόμενά του είναι μια super ομάδα άσχετα αν αγωνίζεται στη Β' Εθνική Κατηγορία της Αιγύπτου.

Στην Α' Κατηγορία (www.efa.com.eg) αγωνίζονται κυρίως ομάδες από το Κάιρο και την Αλεξάνδρεια.

Τα απογεύματα όταν ο ήλιος άρχιζε να σβήνει στήνονταν αγώνες σε αλάνες κυρίως από μικρά παιδιά με όλους τους υποψήφιους μπαλαδόρους να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό προκειμένου να έρθουν λίγο πιο κοντά στον κρυφό τους όνειρο: Να γίνουν κάποια μέρα μέλη της αγαπημένης τους ομάδας της Εθνικής Αιγύπτου!

Και πως να μην ποθούν κάτι τέτοιο? Πρωταθλήτρια Αφρικής και για το 2008 η Αίγυπτος (σήκωσε το κύπελο στη Γκάνα ενώ το 2006 το είχε σηκώσει στο Κάιρο) και οι παίκτες της ομάδας θεωρούνται ήρωες καθώς η εθνική υπερηφάνια διατηρείται στα ύψη.

Το βιντεάκι που ακολουθεί είναι το επίσημο τραγούδι της Εθνικής Αιγύπτου για το 2009 γιατί μια πρωταθλήτρια που σέβεται τον εαυτό της έχει πάντα ένα τραγούδι.:clap::clap::clap:

 
Last edited by a moderator:

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τέκνο της Αιγύπτου ήταν η σημαντικότερη ίσως τραγουδίστρια του αραβικού κόσμου, η Ουμ Καλσούμ (θα αναφερθώ αργότερα στη Κυρία). Μετά από αυτήν όμως το χάος καθώς φαίνεται ότι η φήμη της είναι ασήκωτη για τις νεότερες αιγύπτιες τραγουδίστριες. Έτσι η ανάγκη για γυναικείες φωνές καλύπτεται κυρίως από τραγουδίστριες Λιβανέζικης καταγωγής χωρίς να λείπουν, βέβαια, τα τελευταία χρόνια και οι εγχώριες σταρ όπως η Shereen ή Sherin.

Το videaki που ακολουθεί περιλαμβάνει αποσπάσματα από το άλμπουμ της Batamenak.

 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αφιερωμένο σε όλους τους Βαλεντίνους και Βαλεντίνες του γκρουπ μας.
:love1::love2:



Πρόκειται για το καινούργιο τραγούδι του Amr Diab "Ba'adem Albi" (I present my heart).

 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Λοιπόν, όταν γύρισα από την Αίγυπτο άκουγα για περίπου 2 μήνες Hakim. Ο οδηγός του πούλμαν ήταν φαν του Hakim, οπότε αφού ακούσαμε όλο το ρεπερτόριο του Hakim "κόλλησα" κι εγώ και αγόρασα από το Ασουάν κάμποσες κασέτες με τραγούδια του... Και μάλλον το είχα παρακάνει γιατί εκείνο το καλοκαίρι πριν μπει κάποιος στο αυτοκίνητο μου, μου έλεγε "δεν πιστεύω να ακούσουμε πάλι τα αραβικά, γιατί αν είναι έτσι δεν έρχομαι".:haha:

 

christos71

Banned
Μηνύματα
126
Likes
17
η απολυτη ΘΕΑ, το αγαπημενο μου τραγουδι στα αραβικα, εχω καψει το mp3
 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Έχεις δίκιο christos71, η Ουμ Καλσούμ είναι ΘΕΑ!!! Το "άστρο της ανατολής" όπως την αποκαλούσαν.

Ας δούμε τι έγραφε η Βραδυνή της 5ης Φεβρουαρίου του 1975 μετά το θάνατό της:

«Οι δυνάμεις ασφαλείας προετοιμάζονται από χθες για να αντιμετωπίσουν τις εκατοντάδες χιλιάδων των πενθούντων θαυμαστών που αναμένεται ότι θα παρακολουθήσουν σήμερα την κηδεία της Ουμ Kαλσούμ, της τραγουδίστριας που υπήρξε το είδωλο του αραβικού κόσμου επί 50 και πλέον χρόνια. Οι εφημερίδες του Kαΐρου γράφουν ότι θαυμασταί της τραγουδίστριας, που ήταν γνωστή ως «Aστρο της Aνατολής» και που, παρά τα 77 της χρόνια, εξακολουθούσε να θέλγει τους Aραβες από τον Aτλαντικό μέχρι την Περσία, καταφθάνουν διαρκώς στην αιγυπτιακή πρωτεύουσα. Ολες οι πτήσεις τών αεροπορικών εταιρειών προς το Kάιρο από τα κέντρα του αραβισμού είναι πλήρεις. Στρατιωτικά αυτοκίνητα, με άνδρες της ασφαλείας σταθμεύουν γύρω από την έπαυλι της Ουμ Kαλσούμ, που βρίσκεται στο προαύλιο του Kαΐρου Mεάντι, κοντά στις όχθες του Nείλου, για να σταματήσουν, ενδεχομένως, υπερβολικές εκδηλώσεις πενθούντων θαυμαστών».


Απόδειξη για το τι σήμαινε αυτή η τραγουδίστρια για τον αραβικό κόσμο ήταν η κηδεία της την οποία παρακολούθησαν πάνω από τέσσερα εκατομμύρια άτομα. Κατά τη διάρκεια της κηδείας επικράτησε πανδαιμόνιο όταν το πλήθος πήρε στα χέρια το φέρετρό της και το μετέφερε σε ένα μουσουλμανικό τέμενος που θεωρούνταν το αγαπημένο της, πριν τον ενταφιασμό.

Περισσότερες πληροφορίες για τη ζωή της εδώ: Oυμ Kαλσούμ
 

christos71

Banned
Μηνύματα
126
Likes
17
το ξερω οτι αυτο δε θεωρειται κλασσικη αιγυπτιακη μουσικη, η κοπελα ειναι αρμενικης καταγωγης και ζει στη συρια, αλλα εχει αγγελικη φωνη. η δε μουσικη ειναι υπεροχη γιαυτο το θεωρω σκοπιμο να το μοιραστω μαζι σας. στο youtube εχει και αλλα δικα της. enjoy.
 
Last edited by a moderator:

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Τώρα το ανακάλυψα αυτό το θέμα!!!

Ας βάλω λίγη ακόμα ΘΕΑ μιας που είμαι σε τέτοιο mood αποψε...

 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ποπω τωρα το ειδα το θρεντ.
εχω να δηλωσω τα εξης:
την "θεα" Oum την ακουω απο τα 17 μου. Την "εβαλε΄ ξαφνικα στην ζωη μου μια παρεα που ειχα τοτε!
Απο εκεινη την πρωτη φορα , η γνωριμια μου μαζι της ηταν ερωτας κεραυνοβολος...........
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.191
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom