Erasmus-Μόναχο... εν αναμονή...

bavcathy

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
παντού........
Γειά σας,

Εγώ δεν έχω ακόμα την εμπειρία του Erasmus, αλλά θα την αποκτήσω σε λίγο καιρό μιας και θα πάω στο Μόναχο τέλη Μαρτίου!!! Γι' αυτό ήθελα να ζητήσω βοήθεια από όσους έχουν τυχόν ζήσει στο Μόναχο ή έχουν κάνει Erasmus στη Γερμανία γενικά ή τελοσπάντων έχουν επισκεφθεί το Μόναχο και μπορούν να μου δώσουν κάποιες συμβουλές σχετικά με τον γερμανικό τρόπο ζωής.
Ακόμα δεν έχω συνειδητοποιήσει ότι θα λείπω για 4 μήνες.. Είμαι γενικά του φέυγα αλλά αυτή τη φορά δεν το έχω καταλάβει. Ίσως επειδή σπουδάζω στην πόλη μου, επειδή έχω ακόμα καιρό μέχρι το Μάρτη, δεν ξέρω... Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που γνωρίζω γερμανικά σε πολύ καλό επίπεδο, με φοβίζει λίγο η όλη ιδέα...
Ας σταματήσω όμως τώρα το μονόλογο!! Άκουω συμβουλές!!!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
χαχα, πρωτη φορα ακουω για τοσο αργα.,
Μια χαρα τοτε θα πετυχεις και τελειο καιρο,
αφου ξερεις και Γερμανικα μην ανυσηχεις για τπτ. Μοναχο δεν εχω παει ακομα, αλλα Γερμανια εχω παει αρκετες φορες.Ειναι εξυπηρετικοι ανθρωποι και ειδικα αμα μιλας και τη γλωσα τους, οταν πας στο πανεπιστημιο θα σου πουνε τα παντα, Οσοι φιλοι μου εχουν παει ερασμους Γερμανια αυτο μου χουν πει.
Τους εδωσαν δωρεαν εισητηρια για μετρο για τις πρωτες μερες , μεχρι και καραμελες τους κερασαν.
Απλα κοιτα να εχεις κανονισει πριν φυγεις το θεμα της διαμονης
 

bavcathy

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
παντού........
κι εγώ από την επικοινωνία μαζί τους μέχρι τώρα αυτό έχω καταλάβει. ευτυχώς! ε και όσον αφορά τη διαμονή, αυτό βασικά περιμένω.. να μου πουν αν θα έχω εστία αλλιώς να αρχίσω να ψάχνω.
που έχεις πάει στη γερμανία? για να πέρνω ιδέες! εγώ πριν το μόναχο θα πάω και 2 βδομάδες mainz μάλλον, κοντά σε φρανκφούρτη και κολωνία. ε και μετά θέλω οπωσδήποτε να πάω βερολίνο και όπου αλλού μπορέσω..
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
κι εγώ από την επικοινωνία μαζί τους μέχρι τώρα αυτό έχω καταλάβει. ευτυχώς! ε και όσον αφορά τη διαμονή, αυτό βασικά περιμένω.. να μου πουν αν θα έχω εστία αλλιώς να αρχίσω να ψάχνω.
που έχεις πάει στη γερμανία? για να πέρνω ιδέες! εγώ πριν το μόναχο θα πάω και 2 βδομάδες mainz μάλλον, κοντά σε φρανκφούρτη και κολωνία. ε και μετά θέλω οπωσδήποτε να πάω βερολίνο και όπου αλλού μπορέσω..

εχω παει Βερολινο, Φρανκφουρτη, και Μαινζ , Βιζμπαντεν κοντα στο Μαιντζ, Φραιμπουρκ , και σε μερικα χωρια.
Στο Μαινζ μονο μια μερα πηγα, δεν εχω πληροφοριες να σου δωσω, Παντως ειναι φοιτητικη πολη, και εχω ακουσει για φοιτητες αρκετα ενδιαφερουσα.
Εγω οταν πηγα τη μιση μερα την περασα διπλα στο ποταμι που ειχαν φτιαξει μια παραλια
Εσυ εκει πως και θα πας? για μαθηματα γλωσας ή σε κανα φιλο ?
Βερολινο να πας οποσδηποτε και οπου αλου μπορεσεις πηγαινε..:xmas_twisted::xmas_confused::xmas_twisted:
 

bavcathy

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
παντού........
α τι ωραια!!
mainz βασικά θα πάω πάλι για εκπαιδευτικούς λόγους αλλά εκτός Erasmus. για 2 βδομάδες μόνο.. Freiburg έχω ξανακούσει ότι ειναι ωραία. η φρανκφούρτη πως σου φάνηκε? ελπίζω να την επισκεφτώ όταν θα είμαι mainz.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
α τι ωραια!!
mainz βασικά θα πάω πάλι για εκπαιδευτικούς λόγους αλλά εκτός Erasmus. για 2 βδομάδες μόνο.. Freiburg έχω ξανακούσει ότι ειναι ωραία. η φρανκφούρτη πως σου φάνηκε? ελπίζω να την επισκεφτώ όταν θα είμαι mainz.
ωραια ειναι.Μπορεις να την επισκεφτεις ανετα. μιση ωρα περιπου με το τρενο και δρομολογια πολυ συχνα.
Και κολωνια ωραια ειναι
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
το erasmus ειναι μοναδικη εμπειρια και σιγουρα σε ενα καταπληκτικο μερος οπως ειναι το μοναχο θα το απολαυσεις...δεν εχεις να φοβασαι κατι γιατι πας σε ενα οργανωμενο κρατος με εξυπηρετικους πολιτες..ειμαι σιγουρος πως δεν θα θελεις με τιποτα να φυγεις απο εκει οταν με το καλο περασει ο καιρος...
 

stefelp

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία - Μάλγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα!
erasmus! εχω επιστρεψει πριν απο μια εβδομαδα απο Ολλανδια, οπου εκει ειμουνα με το συγκεκριμενο προγραμμα!!! εχω παει σε καποιες πολεις τις Γερμανιας αλλα οχι στο Μοναχο.. θα περασεις τελεια ειμαι σιγουρη! ειναι μια μοναδικη εμπειρια γιαυτο απολαυσε την οσο μπορεις!!!:)))
 

taxidiara25

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θα ειμαι και εγω στο Μοναχο απο αρχες Απριλη για erasmus!Με εχουν δεχτει και σε εστια που ειναι κοντα στο Olympiapark απο οτι καταλαβα!Εσυ σε ποια σχολη εισαι?Γνωριζεις καθολου τι εχουν πει αλλα ατομα που εχουν κανει erasmus στο Μοναχο πως ηταν η εμπειρια τους?Γιατι εχω ακουσει απο αλλα ατομα που καναν το ιδιο προγραμμα σε αλλες πολεις της Κεντρικης και Βορειας Ευρωπης,οτι ο κοσμος ηταν αρκετα "αποστειρωμενος" και η εμπειρια τους δεν ειχε καμια σχεση με αυτο που μας ερχεται στο νου οταν ακουμε για ερασμους!θα χαρω αν μου στειλεισ καποιες πληροφοριες!!
 

bavcathy

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
παντού........
Θα ειμαι και εγω στο Μοναχο απο αρχες Απριλη για erasmus!Με εχουν δεχτει και σε εστια που ειναι κοντα στο Olympiapark απο οτι καταλαβα!Εσυ σε ποια σχολη εισαι?Γνωριζεις καθολου τι εχουν πει αλλα ατομα που εχουν κανει erasmus στο Μοναχο πως ηταν η εμπειρια τους?Γιατι εχω ακουσει απο αλλα ατομα που καναν το ιδιο προγραμμα σε αλλες πολεις της Κεντρικης και Βορειας Ευρωπης,οτι ο κοσμος ηταν αρκετα "αποστειρωμενος" και η εμπειρια τους δεν ειχε καμια σχεση με αυτο που μας ερχεται στο νου οταν ακουμε για ερασμους!θα χαρω αν μου στειλεισ καποιες πληροφοριες!!
Ωραια!!! Εγω φτανω Μοναχο 29 Μαρτιου! Εμενα με δεχτηκαν στην εστια που ειναι στη Heiglhofstrasse, που ειναι και κοντα στο νοσοκομειο που θα κανω κλινικες, γιατι ειμαι στην Ιατρικη. Εσυ? Ξερω ενα παιδι που ηταν εκει περσι και μου ειπε οτι γενικα ειναι πολυ τυπικοι και μαζεμενοι σαν λαος αλλα δεν σου φερονται ποτε με αγενια. προκατειλλημενοι ειναι με ολα αυτα που εχουν συμβει αλλα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom