FC Barcelona - Mes que un club / Camp Nou

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
"More than a club - "Περισσότερο από ένας σύλλογος": όπως μεταφράζεται στα ελληνικά το motto της ομάδας, το οποίο υπάρχει γραμμένο και στις εξέδρες του Camp Nou, του γηπέδου της στη Βαρκελώνη.





Το FC Barcelona είναι ένα από τα κορυφαία ποδοσφαιρικά clubs στον πλανήτη και από τις πρωταγωνίστριες ομάδες κάθε χρόνο στα Ευρωπαϊκά σαλόνια. Είναι μία από τις 3 ισπανικές ομάδες (μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης και την Ατλέτικ Μπιλμπάο) που δεν έχει πέσει ποτέ από την Primera Division (την πρώτη κατηγορία της ισπανικής λίγκας) στη Segunda. Ιδρύθηκε το 1899, έχοντας πλέον πάνω από 100 χρόνια ιστορίας, με αμέτρητες επιτυχίες. Τα κορυφαία ονόματα του παγκόσμιου ποδοσφαίρου έχουν φορέσει τη φανέλα της ομάδας, η οποία, κατά γενική ομολογία, παίζει τόσο ελκυστικό ποδόσφαιρο, που η παρακολούθηση ενός αγώνα της είναι εμπειρία, ακόμη και για όχι τόσο φανατικούς ποδοσφαιρόφιλους!


Το Camp Nou, το γήπεδο του FC Barcelona, είναι ένα από τα top αξιοθέατα της πόλης και η tour σ' αυτό, αλλά και στο μουσείο του συλλόγου, αποτελούν επιλογή για τους περισσότερους επισκέπτες της Βαρκελώνης. Πληροφορίες για τα tour, κόστος, και ώρες που μπορείτε να τα πραγματοποιήσετε, θα βρείτε στη σελίδα: http://www.fcbarcelona.cat/web/english/club/club_avui/territori_barca/tour_guiat/tourguiat.html. Σας λέω όμως, εν συντομία, ότι την τρέχουσα περίοδο η είσοδος στο μουσείο για έναν ενήλικα είναι 8.50 ευρώ και το πακέτο tour γηπέδου/μουσείου κοστίζει 17 ευρώ. Μάλιστα, μικρές εκπτώσεις για τα tour υπάρχουν και για τους κατόχους Barcelona Card, μιας κάρτας που σας εξασφαλίζει δωρεάν πρόσβαση στα μέσα μαζικής μεταφοράς της πόλης και εκπτώσεις σε σημαντικά αξιοθέατα. Αν, δε, είστε μέλη του συλλόγου -πληρώνοντας ένα αρκετά "τσουχτερό" ποσό συνδρομής ανά έτος- μπορείτε να κάνετε το tour εντελώς δωρεάν! Επιπλέον, τα μέλη του συλλόγου εξασφαλίζουν προτεραιότητα στα εισιτήρια (ειδικά για σημαντικούς αγώνες), καθώς και άλλα προνόμια, όπως εκπτώσεις στο on line κατάστημα ή τις μπουτίκ του συλλόγου (θα βρείτε πολλές σε διάφορα σημεία της πόλης, ακόμη και στο αεροδρόμιο El Prat με το χαρακτηριστικό σήμα "FC Botiga")

Για την επίσκεψή σας στο Camp Nou, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την μπλε γραμμή του μετρό της πόλης, και να κατέβετε στη στάση "CollBlanc". Σχετικά κοντά όμως και και οι στάσεις "Palau Reial" & "Maria Cristina" της (ακόμη πιο κεντρικής) πράσινης γραμμής. Μπορείτε να βρείτε χάρτη και άλλους τρόπους πρόσβασης στη σελίδα: http://www.fcbarcelona.cat/web/english/club/planol_camp_nou.html.


Επειδή εδώ είμαστε ταξιδιωτικό forum, δεν επεκτείνομαι περισσότερο σε ό,τι αφορά την ομάδα, παρά μόνο έκανα μία εισαγωγή και θεώρησα καλό να υπάρχει το σχετικό thread στο group. Αν υπάρχει διάθεση για συζήτηση ή κάποιοι έχουν απορίες για οτιδήποτε αφορά την ομάδα, ευχαρίστως όμως να το συζητήσουμε.

Σε κάθε περίπτωση, για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ιστορία του συλλόγου, καθώς και την πορεία του την τρέχουσα περίοδο (ή ό,τι άλλο θέλετε να μάθετε), μπορείτε να ανατρέχετε στο www.fcbarcelona.cat, το site του συλλόγου, στο οποίο θα λύσετε κάθε απορία σας!
 
Last edited by a moderator:

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Αφου μιλαμε για ποδοσφαιρο να υπενθυμισω το τελικο κυπελου που θα γινει στις 13/05 στη Valencia μεταξυ Barca και Athletic Bilbao!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Αφου μιλαμε για ποδοσφαιρο να υπενθυμισω το τελικο κυπελου που θα γινει στις 13/05 στη Valencia μεταξυ Barca και Athletic Bilbao!
Φυσικά, ένα μεγάλο γεγονός! Και μια μεγάλη γιορτή για την Athletic! Αν και θα κονταροχτυπηθούμε, αλλά δεν πειράζει... :bleh:

Eγώ θα υπενθυμίσω επίσης ότι το Σάββατο που μας έρχεται (02/05) είναι το λεγόμενο "el clasico", όπως χαρακτηρίζεται το ντέρμπι μεταξύ της Barcelona και της Ρεάλ Μαδρίτης. Πρόκειται για το παιχνίδι του β' γύρου της Primera Division, που γίνεται στο Santiago Bernabeu, την έδρα της μαδριλένικης ομάδας και θα μεταδοθεί από το συνδρομητικό κανάλι στις 21:00 ώρα Ελλάδας (20:00 Iσπανίας)...

Για το αντίστοιχο παιχνίδι του α' γύρου, στην έδρα της Barcelona, στο Camp Nou -στο οποίο είχα τη μεγάλη χαρά να είμαι παρούσα- έχω γράψει σχετικά στην ιστοριούλα μου, και συγκεκριμένα στο τέλος του ποστ με τις προσθήκες (όπου γράφω για την επίσκεψη μου το δεκέμβριο):
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/3784-%EA%E1%EB%EF%EA%E1%E9%F1%E9%ED%DD%F2-%E4%E9%E1%EA%EF%F0%DD%F2-%F3%F4%E7-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7.html?garpg=9#content_start
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
ειχα τη τυχη να ειμαι στο γηπεδο στο 3-1 με το Παναθηναικο (2002) .
το γηπεδο καταπληκτικο , με εντυπωσιασε ποσο γρηγορα γεμισε και αδειασε ,χωρις ταλαιπωρια για το κοσμο ...
Εχω βαρκελωνοπληκτη μεν , με τη Ρεαλ δε ...
τη barca την αφηνω στους φιλους ολυμπιακους ...
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Μετεωρολογική Ενημέρωση
Πυκνά σύννεφα από χθες το βράδυ (21:45) έχουν σκεπάσει τη πόλη της Βαρκελώνης και ιδικότερα το γήπεδο Καμπ Νου και προβλέπεται ο καιρός να είναι άστατος μέχρι το Σάββατο (02/05) με κατατόπους έντονες βροχοπτώσεις που θα ξεκινίσουν μετά της 20:00 (ώρα Ισπανίας) της ίδιας μέρας.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
κι εγώ όταν ήμουν μέσα, ήταν full... καμιά 90άρα χιλιάδες είμασταν.. :)

ισχύει αυτό που λες... είναι πολύ οργανωμένοι και δεν ταλαιπωρείσαι καθόλου! ...ακόμη και στο μετρό μάς προωθούσαν εντυπωσιακά γρήγορα, με υπαλλήλους κλπ... (σαν να βρισκόμουνα στην ελλάδα ένα πράγμα... :bleh:)

εγώ είμαι παναθηναικός, btw... έτερον εκάτερον.. :cool:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Μετεωρολογική Ενημέρωση
Πυκνά σύννεφα από χθες το βράδυ (21:45) έχουν σκεπάσει τη πόλη της Βαρκελώνης και ιδικότερα το γήπεδο Καμπ Νου και προβλέπεται ο καιρός να είναι άστατος μέχρι το Σάββατο (02/05) με κατατόπους έντονες βροχοπτώσεις που θα ξεκινίσουν μετά της 20:00 (ώρα Ισπανίας) της ίδιας μέρας.
κακίες κακίες! επειδή φέραμε ένα 0-0 χθες με την Τσέλσι!:D

btw, ο αγώνας είναι στη Μαδρίτη, στη Βαρκελώνη ας βρέξει όσο θέλει...:bleh:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
καμία αντίρρηση, αρκεί τα γκολ να τα βάζει η ομάδα της βαρκελώνης...:rolleyes:
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
καμία αντίρρηση, αρκεί τα γκολ να τα βάζει η ομάδα της βαρκελώνης...:rolleyes:
Χλωμό το βλέπω !!!!
Ούτως η άλλος η ομάδα της βαρκελώνης (δεν είναι μόνο μια,είναι και η Εσπανιόλ)έχει πάθει αφλογιστία απο χθες το βράδυ :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom