Air France Flying Blue

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μεγαλες οι προσφορες με μιλια και φετος οπως παντα..Αθηνα -Μουσκατ με 20.000, KLM (A330) και 123 Ε φορους(!!!)..διαθεσιμοτητα αφθονη.
στον οικονομικοτερο ναυλο πχ Αθηνα-Ρωμη κερδιζεις 365 μιλια (Αθηνα-Μοναχο 165 με αλλο προγραμμα..), και με 15 SkyTeam πτησεις Silver, 30 πτησεις Gold. δεν ειναι να απορεις πως ψηφιζεται το καλυτερο προγραμμα στην Ευρωπη (ισως και στον κοσμο)..
http://www.flyingblue.com/spend-miles.html
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για όνομα του Θεού, μιλάμε για τραγικό πρόγραμμα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για όνομα του Θεού, μιλάμε για τραγικό πρόγραμμα...
αν εχεις κατι καλυτερο για πες. μηπως η διαθεσιμοτητα που βλεπω ειναι πλαστη? τα 123 φοροι φεικ? τα lounges της Sky Team ειναι μασκαρεμενα Mc?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ο καλυτερο προγραμμα στην Ευρωπη (ισως και στον κοσμο
Μίλησες για το καλύτερο πρόγραμμα στον κόσμο...
Είναι μακράν το πιο γενναιόδωρο που γνωρίζω και δεν είμαι και κάτοικος Μπογκοτά. Αλλά μιας που την ανέφερες, κάθε φορά που πετάω Αβάνα-Μπογοτά... κερδίζω την επόμενη. Κάθε 3 μήνες βγάζει προσφορά όπου με 300$ κερδίζεις τόσα μίλια που κάνεις 3 φορές το Αβάνα-Μπογκοτά πληρώνοντας κάτω από 100€ τη φορά ( η αξία της πτήσης υπό κανονικές συνθήκες ξεπερνάει τα 250). Και ναι, φυσικά ισχύει ως πρόγραμμα για τις πτήσεις εντός Ευρώπης με τους partners.

Βρες μου εσύ στο βρωμο-πρόγραμμα FlyingBlue (στο οποίο είμαι μέλος και χρυσό κιόλας τρομάρα τους) πότε κερδίζω δεύτερη πτήση κάνοντας μια άλλη, πότε παίρνω σχεδόν δωρεάν τρεις πτήσεις 3ώρου πληρώνοντας 300$, τι επίναυλους χρεώνουν κοροϊδεύοντας τον κόσμο και τα ξαναλέμε...
Είναι περίπου 4 φορές πιο γενναιόδωρο από αυτό που έβαλες
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Μίλησες για το καλύτερο πρόγραμμα στον κόσμο...
2. Κάθε 3 μήνες βγάζει προσφορά
3. φυσικά ισχύει ως πρόγραμμα για τις πτήσεις εντός Ευρώπης με τους partners.
4. Βρες μου εσύ στο βρωμο-πρόγραμμα FlyingBlue
5.Είναι περίπου 4 φορές πιο γενναιόδωρο από αυτό που έβαλες
1. και ειναι.
2. μπορει να βγαλει, ισως βγαλει, τωρα ομως στο λινκ που εβαλες δεν βλεπω τπτ.
3. γινεσαι silver αν κατοικεις στην ευρωπη και δεν πετας με αυτους ουτε με partners αφου ζητουν 5000 μιλια αποκλειστικα με αυτους. λαθος ειναι γραμμενα στο σαιτ τους? αρα πόσο αφορα ευρωπαιους αν δεν πετουν με αυτους?
4. λιγη αυτοσυγκρατηση στους χαρακτηρισμους δεν βλαπτει. αν εκνευριστηκες (ελπιζω όχι απο μενα) καλυτερα να μην συνεχισουμε αλλο. δεν ανοιξα το θεμα για εκτονωση αλλα μονο για ενημερωση των μελων για τη σουπερ προσφορα που τρεχει.
5. γνωμη σου. μενει μονο να το αποδειξεις όπως και τη χρησιμοτητα του για κατοικους Ευρωπης. και παρακαλω αυτο να το κανεις σε αλλο θεμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αν εκνευριστηκες (ελπιζω όχι απο μενα)
Όχι βρε, εγώ άλλωστε δεν εκνευρίζομαι σχεδόν ποτέ.
παρακαλω αυτο να το κανεις σε αλλο θεμα.
Συγγνώμη αν σου τρόλαρα το θέμα, δεν ήταν η διάθεσή μου. Απλά μου φάνηκε χιουμοριστικός ο χαρακτηρισμός "καλύτερο πρόγραμμα στον κόσμο". Ειλικρινά, καμία διάθεση να το χαλάσω. ΠΑρακαλώ τους mods να σβήσουν όλα μου τα ποστς στο θρεντ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όχι βρε, εγώ άλλωστε δεν εκνευρίζομαι σχεδόν ποτέ.

Συγγνώμη αν σου τρόλαρα το θέμα, δεν ήταν η διάθεσή μου. Απλά μου φάνηκε χιουμοριστικός ο χαρακτηρισμός "καλύτερο πρόγραμμα στον κόσμο". Ειλικρινά, καμία διάθεση να το χαλάσω. ΠΑρακαλώ τους mods να σβήσουν όλα μου τα ποστς στο θρεντ.
Καλε αστο το μελο...ειπες οτι δεν ειναι το καλυτερο και αντιπροτεινες ενα αλλο χωρις να στηριξεις τι πρακτικη αξια εχει για μας. Πως δηλαδη θα γινει καποιος silver σε ενα προγραμμα που απαιτει να πεταξεις 5000 μιλια αποκλειστικα με avianca, aerogal (κ αλλα 20000 με τη συμμαχια) και 25 πτησεις με τη συμμαχια. Αδυνατω να καταλαβω πως θα γινομουν μια που δεν κατοικω στη Μπογκοτα. Δατς ολ.
Δειξε μου ενα καλυτερο προγραμμα και τα λεμε. Χωρια που η προσφορα που αναφερεται το πρωτο ποστ ουτε στα ονειρα σου δεν την βρισκεις στην αστροσυμμαχια που προτεινες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
χωρις να στηριξεις τι πρακτικη αξια εχει για μας.
Εσύ είπες ότι είναι το καλύτερο στον κόσμο. Δεν ήξερα ότι το κριτήριο για να είναι ένα πρόγραμμα το καλύτερο στον κόσμο είναι να έχει πρακτική αξία για κάποιον που μένει στα Πατήσια, τη Ρόδο ή τα Σούρμενα. Όταν λέμε στον κόσμο, εννοούμε ότι το συγκρίνουμε με το τι υπάρχει πασκοσμίως. Κι εγώ είπα ότι στον κόσμο υπάρχουν προγράμματα απείρως πιο γενναιόδωρα, από αυτά τα ψίχουλα που δίνει οι ΠίτσεςBlue., όπου δε χρειάζεται καν να γίνεις silver για να έχεις σοβαρό ανταποδωτικό όφελος.

Θες να πούμε ότι το FlyingBlue είναι χρήσιμο για κάποιον με τα δικά σου χαρακτηριστικά είναι; ΟΚ. Αλλά στον κόσμο; Χελόου;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εσύ είπες ότι είναι το καλύτερο στον κόσμο. Δεν ήξερα ότι το κριτήριο για να είναι ένα πρόγραμμα το καλύτερο στον κόσμο είναι να έχει πρακτική αξία για κάποιον που μένει στα Πατήσια, τη Ρόδο ή τα Σούρμενα. Όταν λέμε στον κόσμο, εννοούμε ότι το συγκρίνουμε με το τι υπάρχει πασκοσμίως. Κι εγώ είπα ότι στον κόσμο υπάρχουν προγράμματα απείρως πιο γενναιόδωρα, από αυτά τα ψίχουλα που δίνει οι ΠίτσεςBlue., όπου δε χρειάζεται καν να γίνεις silver για να έχεις σοβαρό ανταποδωτικό όφελος.

Θες να πούμε ότι το FlyingBlue είναι χρήσιμο για κάποιον με τα δικά σου χαρακτηριστικά είναι; ΟΚ. Αλλά στον κόσμο; Χελόου;
Καταρχην ειπα ισως, δεν ειμαι ο φωτεινος παντογνωστης.ενα προγραμμα φυσικα εξεταζεται συνολικα. Αν κοιταζα μονο τα μιλια που μου δινει, οπως αυτο που λες, τοτε θα ψηφιζα miles and bonus που δινει ενα τσουβαλι καθε μηνα χωρις καμμια μα καμμια πτηση. Αν ψηφιζα με βαση lounges θα ψηφιζα φυσικα mille miglia. Συνολικα ομως που φυσικα μετραει σε ολους πως γινεσαι και μελος των club τους, οπως και η διαθεσιμοτητα και οι φοροι που πληρωνεις στα award το Flying blue ειναι μακραν καλυτερο αυτου που προτεινες.τι να το κανω αφου μιλια παιρνω απο σουπερ μαρκετ? Και σιλβερ με εκεινο δεν θα γινομουν ποτε?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με μεγάλη χαρά -και χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, ειλικρινά το λέω- να κάνουμε ένα thread και να συζητήσουμε τα κριτήρια χρησιμότητας ενός προγράμματος, για να μη χαλάσουμε το συγκεκριμένο. Για μένα π.χ. το βασικότερο κριτήριο -μακράν του δευτέρου- είναι πόσο γρήγορα/εύκολα κερδίζεις πτήσεις, πότε μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και φυσικά να είναι σωρεάν κι όχι με απίθανες χρεώσεις. Όταν καταλήξουμε στα κριτήρια (νομίζω είναι εύκολο), μετά αντιπαραθέτουμε και τα διάφορα προγράμματα.

Η γνώμη μου λοπιόν είναι ότι γενικώς το πρόγραμμα της Blue είναι απείρως πιο τσιγγούνικο. Αλλά βέβαια, έχει να κάνει και με τις ανάγκες/δυνατότητες του καθενός. Σήμερα π.χ. με ενημέρωση η Alpha ότι αν βάλω 10.000 ευρώ σε κλειστό λογαρισμό (με επιτόκιο 1,8%) μου δίνουν 20.000 μίλια στην αστροσυμμαχία. Ενώ με 30.000 ευρώ, σου δίνουν 60.000 μίλια, που είναι αρκετές πτήσεις (για μένα που μπορώ να τα χρησιμοποιήσω και στη Λ.Αμερική είναι σημαντικό), αλλά προφανώς για κάποιους είναι η άχρηστη πληροφορία της ημέρας. Το κριτήριο σύγκρισης θα πρέπει να είναι το "πόσες πτήσεις πρέπει να κάνω για να κερδίσω μία"; Ε, εκεί η αστροσυμμαχία με τo LifeMiles δεν παίζεται.

Αυτά και συγγνώμη αν το ύφος ήταν πέραν του δέοντος επιθετικό. Ειλικρινώς, μου είσαι και συμπαθής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom