Gatwick airport

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Έβλεπα το βραδυ ένα ντοκιμαντέρ για το Gatwick,inside Gatwick series λέγεται.

Και εκεί που το βλέπω και σχολιάζει ο υπεύθυνος ότι πρέπει να γίνουν κάποια έργα για να μη χάνεται ο κόσμος αλλά επίσης και πολύς κόσμος δεν ξέρει καν από που πετάει,βρίσκει έναν,τον ρωτάει για που πετάει και αυτός ήταν έλληνας(!) του λέει Ηράκλειο και του απαντά ότι είναι σε λάθος τερμιναλ.έπρεπε μα πάει στο north ενώ ήταν στο south!
Μετά από λίγο μια γυναίκα,φώναζε,γκραριζε ότι δεν μπορεί να βρει ακρη και τελικά ήταν σε λάθος αεροδρόμιο!

Ωραίο ντοκιμαντέρ.Να το δείτε όσοι σας αρέσουν τα αεροδρόμια,αεροπλάνα.Ξέρω δεν είναι καινούριο αλλά μαθαίνεις καινούρια πράγματα.

Τώρα η ερώτηση μου.για όποιον έχει από/προσγειωθεί εκεί.
Γίνεται ακόμα αυτός ο κακός χαμός από κόσμο,ουρές;
Ας πούμε συνήθως πόση ώρα χρειάζεται για να πάρεις αποσκευές και να βγεις έξω και πόση ώρα όταν φεύγεις για να δώσεις αποσκευές,να περάσεις έλεγχο ασφαλείας;

Χοντρικά πάντα,για να έχω μια ιδέα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τι να το δούμε ρε συ; εγώ αγχώθηκα !
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Oχι δεν είναι έτσι όπως το λέει,τότε τι να πεί κανείς για το heathrow που είναι τεράστιο σε σχέση με το Γκάτγουικ.
Ναι έχει δύο τέρμιναλ (όπως και πολλά και μικρότερα ακόμα αεροδρόμια)south και north αλλά και τι έγινε;;το ότι μπερδεύτηκε κάποιος και πήγε σε λάθος τέρμιναλ σφάλμα δικό του(αν και μικρό το κακό αφού υπάρχει εσωτερική επικοινωνία με τραίνο)αφού το εισιτήριο του γράφει πάνω από ποιό τέρμιναλ πετάει η αεροπ.εταιρεία του,οφείλει λοιπόν να είναι προσεκτικός να πάει στο σωστό τέρμιναλ και απο κει και πέρα τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Οσες φορές έχω ταξιδέψει δεν έχασα πολύ χρόνο ούτε στην άφιξη στον έλεγχο διαβατηρίων-ταυτοτήτων και στην παραλαβή αποσκευων(στο heathrow οι ουρές ήταν μεγαλύτερες κατά την ίδια χρονική περίοδο)ούτε στην αναχώρηση.Αλλά βέβαια σ αυτό παίζουν ρόλο και οι συγκυρίες,το διάστημα που πάς ,αν τυχαίνει τότε να έχει πάρα πολύ κόσμο πχ λόγω εορτών κλπ κλπ
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
fenia42 said:
Τι να το δούμε ρε συ; εγώ αγχώθηκα !
Εσύ γιατί αγχωθηκες?Θα πετάξεις εκεί?

Ρομαντική γυναίκα το ότι δεν ήξερε κάποιος από ποιο τερμιναλ πετάει σίγουρα είναι δικό του πρόβλημα.
Απλά περιγράφει το ντοκιμαντέρ τι θέλει να αλλάξει η καινούρια διεύθυνση του αεροδρομίου.
Και ένα από αυτά ήταν,αφού είχε προηγηθεί η σχετική έρευνα με ερωτήσεις προς τον κόσμο,η καλύτερη διαμόρφωση του χώρου και η αλλαγή πινακίδων ώστε να μη χαθεί κανένας με υπαιτιότητα του αεροδρομίου.

Δηλαδή στην άφιξη ξεμπερδευεις σε κανένα 45 λεπτό το πολύ για να βγεις έξω?
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Τον Φεβρουάριο του 11 είχε κανά μισάωρο αναμονή στον έλεγχο διαβατηρίων που πέρασα. Πάντως πρόσεξα ότι αν είχες διαβατήριο μπορούσες να περάσεις από ειδικό ηλεκτρονικό έλεγχο ο οποίος είχε μηδαμινή ουρά. (σκανάρεις απλά το διαβατήριο και περνάς). Επειδή όμως ήμουν με ταυτότητα έπρεπε να περιμένω στην ουρά ώστε να με ελέγξει ο υπάλληλος.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
thessaris said:
Τον Φεβρουάριο του 11 είχε κανά μισάωρο αναμονή στον έλεγχο διαβατηρίων που πέρασα. Πάντως πρόσεξα ότι αν είχες διαβατήριο μπορούσες να περάσεις από ειδικό ηλεκτρονικό έλεγχο ο οποίος είχε μηδαμινή ουρά. (σκανάρεις απλά το διαβατήριο και περνάς). Επειδή όμως ήμουν με ταυτότητα έπρεπε να περιμένω στην ουρά ώστε να με ελέγξει ο υπάλληλος.
Χρήσιμη πληροφορία αυτή.
Ευχαριστώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Το προηγούμενο καλοκαίρι που το έζησα, έκανα κανένα πενηντάλεπτο με ταυτότητα. Απ' ότι φαίνεται εκείνη την ώρα υπήρχαν πολλές αφίξεις και πολύ λίγοι υπάλληλοι (κάπου στις 11 το βράδυ). Τεράστιες ουρές. Μπορεί κάποια άλλη ώρα να ξεμπερδεύεις πιο εύκολα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Το προηγούμενο καλοκαίρι που το έζησα, έκανα κανένα πενηντάλεπτο με ταυτότητα. Απ' ότι φαίνεται εκείνη την ώρα υπήρχαν πολλές αφίξεις και πολύ λίγοι υπάλληλοι (κάπου στις 11 το βράδυ). Τεράστιες ουρές. Μπορεί κάποια άλλη ώρα να ξεμπερδεύεις πιο εύκολα.
Εγω με το καλο θα φτασω πρωι.Στις 10.Φανταζομαι πανω κατω την ιδια ωρα θα κανω,αφου λογικα ειναι ωρα αιχμης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom