Πολωνία Gdansk

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Γεια σας παιδιά. Θα βρεθώ τον φεβρουάριο στο Γκντανσκ της Πολωνιας. Εχει καποιος να μου προτείνει μερη για φαγητό? Όπως επίσης ο καιρός τον Φεβρουάριο πως ειναι? Συνήθως χιονίζει? Υπαρχουν περιοχες επικινδυνες ώστε να αποφύγουμε?

Σας ευχαριστώ πολυ.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Α. Για φαγητό
1. Ξενοδοχείο - Μπυραρία με δική του πολύ καλή μπύρα μπροστά στη μαρίνα. (Brovarnia Hotel Gdansk). Λίγο τσιμπημένες τιμές αλλά πολύ ωραίο περιβάλλον.
2. Hard Rock Cafe - βρίσκεται πάνω στη Dlugi Targ κοντά στην πράσινη πύλη. Μεγάλη πικιλία Burgers και όχι μόνο αλλά επίσης τσιμπημένες τιμές
3. Sapore Pizza Pasta and moore στην οδό ul. Tkacka 27/28. Έχει τα πάντα καλές πίτσες και αρκετά οικονομικό. http://www.sapore.pl
4. Γενικά το καλοκαίρι γινόταν χαμός από μαγαζιά και επιλογές όλα ήταν γεμάτα και περίμενες να σηκωθεί κάποιος για να καθήσεις. Έχει πολλά μαγαζιά και παραποτάμια κοντά και γύρω από τον γερανό αλλά δεν ξέρω τι θα βρεις ανοιχτό τον Φεβρουάριο διότι σε συζητήσεις με ντόπιους μου είπαν ότι το χειμώνα η πόλη είναι άδεια, πολλά μαγαζιά κλείνουν όπως και οι πάγκοι που βρίσκονται στους δρόμους.
Β. δεν ξέρω τι θερμοκρασίες θα πετύχεις τον Φεβρουάριο ετοιμάσου για πολύ κρύο.. απλά εγώ πήγα Αύγουστο και υπήρχε στιγμές που χρειαζόμουν μπουφανάκι....
Γ. δεν διαπίστωσα καμία επικινδυνότητα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πήγα στο Gdansk Απρίλιο πριν λίγα χρόνια και έκανε πολύ κρύο! Ο καιρός σε σχέση με τη Βαρσοβία ήταν τρομακτικά διαφορετικός!

Κατά την ταπεινή μου άποψη οι προορισμοί της Βαλτικής γενικότερα είναι από Απρίλη-Μάη μέχρι Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη για να τους ευχαριστηθείς. Ειδικά σαν το Gdansk και τις γύρω περιοχές (πχ Sopot), όπου υπάρχει και το θαλασσινό στοιχείο. Αν πάλι δεν σε ενοχλούν οι υπό το μηδέν θερμοκρασίες και το ενδεχόμενο χιόνι go for it!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Αρχες του περασμένου Απριλίου βρήκα -5. Αφού μας επιανε νευρικό γέλιο όταν βλέπαμε την πρόγνωση του καιρού το πρηγούμενο βράδυ κάθε μέρα.
Πρόλα αυτά, αν δεν είχα άλλη περίοδο διαθέσιμη, θα το ξανάκανα, παρά το κρύο. Πανέμορφη πόλη. Θ δω τις σημειώσεις μου και θα προτείνω για φαγητό, αλλά όχι μπέργκερς, εχει πολύ ωραίο ντόπιο φαγητό.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Θα ειμαι εκει σε δυο βδομαδες οποτε θα σου πω αν μαθω κατι. Απο θερμοκρασιες - τουλαχιστον οπως τις βλεπω απο τα site στο internet - γυρω στους 8-10 βαθμους χαμηλοτερα απ' οτι στην αθηνα το δινει, οπως και στη Βαρσοβια. Τωρα αν λογω υγρασιας ή καποιου αλλου λογου στο Γκτανσκ η αισθητη θερμοκρασια ειναι πιο χαμηλη δεν ξερω. Θα σου πω παντως. Συμφωνα με το meteociel παντως γυρω στους 5-10 βαθμους θα εχει οταν θα παω...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Σας ευχαριστω παιδια ολους για τις απαντησεις σας. Σιγουρα καθε εποχη εχει και τα καλα του. Με το κρυο δεν εχουμε προβλημα ειναι η αληθεια, ειμαστε καλα εξοπλισμενοι. Αποτι ειδα παντος ειναι αρκετα οικονομικη πολη μιας και τα ξενοδοχεια και μετακινησεις ειναι αρκετα φτηνες.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Μόνο οικονομική πόλη δεν μου φάνηκε τον Αύγουστο που ήμουν εκεί. Ξενοδοχεία και φαγητό πανάκριβα!! Απλά οι τιμές τον Φεβρουάριο που θα πας προφανώς είναι διαφορετικές. Από περιέργεια έψαξα τις τιμές Φεβρουαρίου από ξενοδοχεία με καλές κριτικές που είχα σταμπάρει για να πάω (Hanza, Qubus, Podewils, Mercury κλπ) τα οποία τον Αύγουστο είχαν όλα από 100 μέχρι 140€, το Φεβρουάριο είναι πάρα πολύ οικονομικά!! Εγώ είχα μείνει στο Novotel που είναι σε πολύ βολικό σημείο γύρω στα 80€ τη βραδιά που ήταν το φτηνότερο και αυτό με κάποια έκπτωση μέσω του accorhotels. Καλά να περάσετε...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Εγω εμεινα στο Ibis Stare Miasto. Ειχε 42 ευρω το δικλινο σε προσφορα τον Απριλη και ειναι ολοκαινουριο. Τα δωματια ειναι λειτουργικοτατα όπως όλα τα Ibis αλλα κυρίως με το σαλονι μου επεσε το στομα, για την τιμη και την κατηγορια του 2.5 αστερων
IMG_2629.JPG
IMG_2631.JPG
 
Last edited:

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
https://www.booking.com/hotel/pl/celestin-residence.el.html?aid=397622;label=gog235jc-index-XX-XX-XX-unspec-gr-com-L:el-O:windowsS10-B:chrome-N:yes-S:bo-U:salo-H:s;sid=1b1f718d64e897d0f1db4441e264dd14;all_sr_blocks=124656401_89109562_0_2_0;checkin=2017-12-04;checkout=2017-12-05;dest_id=-501400;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;hapos=33;highlighted_blocks=124656401_89109562_0_2_0;hpos=13;nflt=di=6744;room1=A,A;sb_price_type=total;srepoch=1511628779;srfid=48b3dcddfc729ab9ba2346a25f7a9d5ed4049c04X33;srpvid=d5b276b5a2c4008d;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl
Πόσοι θα είστε; Το διώροφο πεντάκλινο και το τετράκλινο στον τελευταίο όροφο είναι πολύ ατμοσφαιρικά! Αξίζει να το κλείσεις και για δύο άτομα. Ομοίως πολύ καλή η τοποθεσία, το προσωπικό και το (τσιμπημένο) πρωινό.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Ειμαστε 2 ατομα και εχουμε κλεισει απο booking.com ενα appartment me £19 την μερα. Ειναι πολυ οικονομικα ειναι η αληθεια.
Παρολα αυτα μπηκα σε καποια restaurants για να δω τιμες και βλεπω οτι ειναι αρκετα οικονομικα.
πχ το παρακατω που εχει ψαρικα μου φαινεται πολυ οικονομικο
http://mnietorybka.pl/.
Οπως και για μακαρονια και πιτσα που μου ειπε παραπανω ο/η ercursione το βρησκω πολυ φτηνο.
http://www.sapore.pl/

Σε ευχαριστω πολυ
 
Last edited:

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Αυτο που θελω επισης να ρωτησω, κανατε ολοι συναλλαγμα? Μπορω να πληρωνω με καρτα? Προτιμώ ειναι η αληθεια να μην κανω συναλλαγμα αλλα το θεμα ειναι αν χρειαστω συναλλαγμα εκει. Μετακινησεις με λεωφορεια και τραμ λογικα θα μπορω να κοψω εισητηριο με καρτα σωστα ?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εγω εμεινα στο Ibis Stare Miasto. Ειχε 42 ευρω το δικλινο σε προσφορα τον Απριλη και ειναι ολοκαινουριο. Τα δωματια ειναι λειτουργικοτατα όπως όλα τα Ibis αλλα κυρίως με το σαλονι μου επεσε το στομα, για την τιμη και την κατηγορια του 2.5 αστερων View attachment 222007 View attachment 222008
Τότε! μετα πιο τσιμπημένο αλλά πολυ βολικό για τα τραίνα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom