Ντουμπάι Goodbye my love Dubai!

Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη, Βέρνη, Λουκέρνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Λατινική Αμερική
Λοιπόν, αυτή είναι η πρώτη μου απόπειρα να μοιραστώ μια ταξιδιωτική μου ιστορία με άλλο κόσμο. Για να μην πλατιάσω, ας μπω κατευθείαν στο ψητό που αφορά, όπως έιναι ξεκάθαρο, το Ντουμπάι! Αρχικά το Ντουμπάι όπως έχουν πει και άλλοι που έχουν γράψει για αυτό είναι ένας προορισμός που δεν προτιμάται από τους λάτρεις των ταξιδιών, κυρίως λόγω έλλειψης ιστορικότητας και αυτό το εσσάνς του "τριγυρνάω στα σοκάκια" και γνωρίζω μια πόλη. Αυτό είναι αλήθεια! Το Ντουμπάι είναι ένας προορισμός καθαρά τεχνητός, ο οποίος από άποψη πολιτισμού και ιστορίας δεν έχει κάτι να προσφέρει. Αν όμως θέλει να χορτάσει το μάτι σου ουρανοξύστες, πλούτο και να θαυμάσετε τι μπορεί να σκεφτεί το ανθρώπινο μυαλό, πρέπει να το επισκεφθείτε τουλάχιστον μία φορά στη ζωή σας!

Λοιπόν, η επίσκεψή μου πραγματοποιήθηκε 14 με 18 Μαρτίου, πήγα με τον φίλο μου και αποφάσισα ότι θα ξαναπάω αργότερα όταν θα έχω χρήματα και χρόνο να καλοπεράσω! Αρχικά, ταξιδέψαμε με πρακτορείο (πολύ κακή η επιλογή του συγκεκριμένου) και αυτομάτως η πτήση ήταν με ενδιάμεση στάση 3ωρών στο Αμμάν(που παρεπιπτόντως έχει ένα από τα χειρότερα αεροδρόμια που έχω δει).Η πρώτη και η τελευταία μέρα χάθηκε λόγω του πολύωρου ταξιδιού, οπότε θα σας περιγράψω μόνο τρεις ημέρες. Η εταιρία που ταξιδέψαμε ήταν η Royal Jordanian για την οποία δεν είχα ακούσει τα καλύτερα αλλά διαψεύστηκα, είχε πολύ καλό φαγητό, πολύ εξυπηρετικό προσωπικό, ταινία από Αμάν για Ντουμπάι, το μόνο κακό ήταν ότι δεν βολεύοσουν πολύ για ύπνο! Δεν έχω ταξιδέψει με Emirates ποτέ, για την οποία έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά και η Royal Jordanian αν θέλετε κάτι πιο οικονομικό ήταν πολύ καλή.

Ξενάγηση στην πόλη του Ντουμπάι
Ξεκινάμε με την πρώτη μέρα, η οποία περιλάμβανε ξενάγηση στην πόλη του Ντουμπάι, την οποία πληρώσαμε 40 ευρώ το άτομο επιπλέον στο πρακτορείο, ενώ κάλλιστα μπορείτε να κλείσετε ένα ταξί να σας κάνει ξενάγηση στα ίδια ακριβώς μέρη και να σταματάτε και όπου θέλετε για φωτογραφίες μόλις με 20 ευρώ το άτομο αν είστε 2. Το ποσό προφανώς κατεβαίνει κατά άτομο, αν είστε 3 ή 4. Η ξενάγηση περιλαμβάνει τα εξής: Το λαογραφικό μουσείο που βρίσκεται στο παλιό κάστρο Φαχίντι, περνώντας από την παραδοσιακή συνοικία Μπαστακία. Με τα χαρακτηριστικά πλωτά, τοπικά ταξί του Creek, που ονομάζονται Abra περνάτε στα Souks ή αλλιώς στα πασίγνωστα παζάριατου Χρυσού και των Μπαχαρικών, όπου θα ανακαλύψετε τις υπαίθριες αγορές και τα μαγαζάκια με τους ατέλειωτους πειρασμούς (χρυσό, ασήμι, χαλιά και άλλες τοπικές δημιουργίες) καθώς και την μοντέρνα τεχνολογία (κάμερες, βίντεο, ρολόγια, κομπιούτερ) σε ασυναγώνιστες τιμές σε πολυτελείς εμπορικούς δρόμους. Θυμηθείτε ότι το αναπόσπαστο κομμάτι της Ανατολίτικης κουλτούρας και παράδοσης είναι η Τέχνη του παζαρέματος. Οπωσδήποτε πρέπει να επισκεφθείτε την περιοχή της Τζουμέιρα, με τις πολυτελείς βίλλες και την απίστευτη παραλία, όπου θα επισκεφθούμε και το ομώνυμο Τζαμί Jumeirah Mosque. Κοντά εκεί είναι το μοναδικό 7* ξενοδοχείο στον κόσμο, το Burj Al Arab και δίπλα του βρίσκεται το Madinat Jumeirah. Απαραίτητα επίσκεψη στο νησί Palm Island, γνωστό και ως το νησί φοίνικας που έχει χτιστεί μέσα στην θάλασσα και η περιήγηση μας πρέπει να περιλαμβάνει και την περιοχή downtown με το ψηλότερο κτήριο του κόσμου το Burj Khalifa, ύψους 828 μέτρων.

Λοιπόν ας σχολιάσω ένα ένα τα μέρη που επισκεφθήκαμε κατά τη ξενάγηση. Λοιπόν το λαογραφικό μουσείο κοστίζει 3 Durham δλδ κάτω από 1ευρώ αλλά περισσότερο θα φάτε το χρόνο σας παρά θα το απολαύσετε. Περιλαμβάνει αναπαραστάσεις του τρόπου ζωής, των σπιτιών και των μεταφορικών μέσων του Ντουμπάι πριν χρόνια. Η αγορά του χρυσού και των μπαχαρικών αξίζει αλλά πρέπει να έχετε γερό στομάχι 1) γιατί θα βαρεθείτε να σας πλησιάζουν για να σας πουλήσουν μαιμούδες τσάντες και ρολόγια και 2)να κάνετε παζάρι για να πέσετε στην τιμή πραγματικής αξίας. Εγώ αρκέστηκα σε δύο ζευγάρια "παραδοσιακά πασουμάκια" 150 Durham και τα 2 μαζί ενώ στην αρχή η τιμή ήταν 360 Durham!!!! Επίσης, πήρα 1 πασμίνα από ένα μαγαζάκι την οποία κατάφερα με κόπο να μου την αφήσει στα 100 Durham ενώ σε άλλο μαγαζί που πήρα και άλλα μαντίλια μαζί με πασμίνα παρόμοια πλήρωσα 150Durham και για τα τρία. Στα μαγαζάκια χρυσού δεν τόλμησα καν να μπω γιατί είχα ενημερωθεί ότι το παζάρι μπορεί να διαρκεί κατά μέσο όρο μια ώρα και. Αν έχετε χρόνο όμως αξίζει. Επισκεφθείτε το Atlantis Hotel στη Jumeirah για φωτό, έχει και νεροτσουλήθρες τεράστιες με 50 ευρώ είσοδο περίπου (εμείς δεν είχαμε χρόνο να πάμε) και το Madinat Jumeirah, όπου μπορείτε να φάτε και φθηνά και πιο ακριβά, και να επισκεφθείτε τα μαγαζάκια που έχει μέσα. Εκεί υπάρχει και ένα καραβάκι που σε κάνει βόλτα στα καναλάκια με θέα το Burj Al Arab με περίπου 15 ευρώ.Το νησάκι με τις βίλες δεν το επισκεφθήκαμε ολόκληρο προφανώς, παρά μόνο ένα κομμάτι του. Οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Υπάρχει όμως εκεί άλλο καραβάκι κάθε Παρασκευή στις 11 αν δεν με έχουν παραπληροφορήσει που πηγαίνει γύρω γύρω από τα "φύλα του φοίνικα", σίγουρα η τιμή είναι το πολύ 15 ευρώ.

Burj Al Arab
Η είσοδος σε οποιοδήποτε από τα μπαρ του απαιτεί κράτηση, η οποία όπως μας πληροφόρησαν όταν πήγαμε να κλείσουμε τηλεφωνικά από το ξενοδοχείο μας κοστίζει 91 περίπου ευρώ το άτομο και ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ! Δηλαδή πληρώνεις 91 ευρώ για τον αέρα του. Τσάμπα το κάναν 7*? Μπάτε σκύλοι αλέστε; χαχα! Πάντως οι τιμές των ποτών και cocktails (απλά) ξεκινάει από φυσιολογικά ποσά (για 7*) δηλαδή γύρω στα 18 ευρώ κατώτατη. Παρόλ'αυτά μπορείτε να πάτε απλά για μπάνιο στην παραλία δίπλα του, και να βγάλετε φωτό με φόντο το ξενοδοχείο, κάτι που κάναμε κι εμείς και όλος ο υπόλοιπος κόσμος που κολυμπούσε δίπλα! :ρ Η θάλασσα αλήθεια δεν κατάλαβα αν ήταν πεντακάθαρη ή όχι, γυαλί πάντως δεν την λες και γενικά κρύα αλλά μετά συνηθίζεις. Πάρα πολύ ρηχή, τύπου βουτάς για να βραχείς ολόκληρος αλλά ας είναι! ΠΡΟΣΟΧΗ! Μας είπαν ότι κυκλοφορούν καρχαρίες (δεν ξέρω αν μας κορόιδευαν) αλλά υπάρχει και πινακίδα που λέει να είστε προσεκτικοί γενικότερα και να μην περάσετε τα δίχτυα!!! Εγώ τους πιστεύω πάντως και δεν το έκανα!!!Κάθε στιγμή αντιηλιακό και καπέλο γιατί ο ήλιος καίει!

Malls
Mall of Emirates: το μεγαλύτερο mall, αξίζει να το επισκεφθείτε για να το δείτε, χάνεστε μέσα αλλά εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε σε σύγκριση με το ανυπέρβλητο Dubai Mall που το λάτρεψα! Ωστόσο, μπορείτε να βρείτε μέσα μεγάλο πογοδρόμιο αλλά και το το περίφημο χιονοδρομικό SKI DUBAI που είναι μια σταλιά και έχει 30 ευρώ περίπου είσοδο αλλά αξίζει να αγοράσετε κονκάρδες σαν ενθύμιο με 1 ευρώ περίπου απέξω!
Dubai Mall: Λοιπόν, εκτός του ότι μέσα βρίσκετε τα πάντα, συμπεριλαμβανομένων εστιατορίων, καφετεριών, το aquarium, "καταρράκτες" με αποκορύφωμα τα συντριβάνια που χορεύουν από τις 6 ως τις 11 αν δεν κάνω λάθος ανά μισάωρο και με διάρκεια 5 λεπτών, που ήταν και αυτό που μου έκανε πιο πολύ εντύπωση. Εξωπραγματικό σόου, τα συντριβάνια ήταν σαν να χορεύουν κάθε φορά σε διαφορετικό τραγούδι. Οπωσδήποτε να το δείτε. Στο σημείο των συντριβανιών μπορείτε να βγάλετε ωραιότατες φωτό από τη γεφυρούλα, το ψηλότερο κτίριο στον κόσμο το Burj Khalifa. Το λες και λίγο breathtaking τόσο ψηλό που είναι! Ωραία μαγαζάκια καθώς διασχίζετε το γεφυράκι για ποτό και φαγητό. Εμείς διαλέξαμε το Kharma που είναι τύπου κυριλέ σουσάδικο- κινέζικο, 25 ευρώ δώσαμε το άτομο χωρίς κρασί( οπότε αν ψάχνετε κάτι πιο οικονομικό φάτε μέσα στο εστιατόρια του mall ή σε κάποιο άλλο από τα γύρω γύρω). Γενικά αν πάτε, να έχετε λεφτά να χαλάσετε γιατί τα μαγαζιά σας τραβάνε, και να μην έχεις χρήματα θες να τα πάρεις όλα! Ωστόσο, εγώ κρατήθηκα! Αν έχετε πιτσιρίκια επισκεφθείτε οπωσδήποτε το Candylicious που χάνεσαι μέσα στις καραμέλες, γλειφιτζούρια και σοκολάτες! Γενικά τίποτα φθηνότερο από ότι στην Ελλάδα παρά στικάκια USB και memory cards κάμερας σε εξευτελιστικές τιμές στον 2ο όροφο, φροντίστε να προμηθευτείτε μερικά! Εγώ πήρα 16gb Sandisk με 12 ευρώ πάνω κάτω!

Νυχτερινή ζωή
Εμείς πήγαμε μόνο στο Republique, club toy Adress Hotel δίπλα στο Dubai Mall, αρκετά καλό, δεν είχαμε πρόβλημα στην είσοδο, ποτό και κοκτέιλ ίδια τιμή 55 Durham δηλαδή πάνω κάτω 11 ευρώ, γιαπωνεζούλιδες μπάρμεν τέλειοι και πολύ εξυπηρετικοί -δεν ξέρουν να φτιάχνουν υποβρύχια αλλά κάνουν ωραίο bloody mary-, και οκ κόσμος όλοι ξένοι αλλά σχετικά καλός.
Την επόμενη μέρα πήγαμε στο Armani Prive Club στο ισόγειο του Burj Khalifa μπήκαμε με άνεση ενώ μας είχαν πει ότι γενικά έχει αυστηρή πόρτα και πας μόνο με κράτηση ή γκεστλιστ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ! Τρελό κλαμπ, άσχημη μουσική (τύχαμε σε βραδιά hip hop rnb που εμένα προσωπικά καθόλου δεν μου αρέσει καθώς είμαι του λίγο πιο wild), πολύς καλός κόσμος ποτά 10 ευρώ και κοκτέιλ 14 ευρώ. Tέλεια είσοδος και φοβερή piano black σκάλα! Κατά τα άλλα, να πάτε στο Barasti -αν είστε πάνω από 21- έχουν θέμα με την ηλικία, εμάς την μία κοπελίτσα που ήταν 19 δεν την άφησαν παρόλο που οι υπόλοιποι είμασταν όλοι 23. Οπωσδήποτε να επισκεφθείτε και το Rooftop One and Only Arabic Court το οποίο λειτουργεί μέχρι τι 1.30 το βράδυ και μετά γίνεται club. Επίσης, αξίζει να πάτε για τσάι στο Al Qasr, ξενοδοχείο στην ίδια περιοχή. Οι υπόλοιπες κοπέλες του group μας είπαν και για το boudoir. Δεν το δοκίμασα οπότε δεν μπορώ να σας το συστήσω. Γενικά παρόλο που δεν είναι το στυλ μας, για να βγούμε έξω ντυνόμασταν καλά τύπου πουκάμισο, φόρεμα κτλ λόγω του ότι όλα τα μαγαζιά ήταν ψιλοκυριλέ οπότε θέλαμε να αποφύγουμε το βραδυνό φαγητό βλέπε πόρτα, και στους οδηγούς που είχαμε δει θέλανε όλα κράτηση-κάτι που τελικά δεν ίσχυε- εμένα μια χαρά χαλαρά μου φαινόταν.

Desert Safari
Μπορείτε να κλείσετε από το νετ την προσφορά που σας ταιριάζει υπάρχουν άπειρες, αν είστε φαν του σνούμπορντ δοκιμάστε κάποια εταιρεία που να προσφέρει και σαντμπορντ( δλδ σαν σνοουμπορντ στην άμμο!) εμάς δεν περιλάμβανε απλά είχε κάτι σανίδες της κακιάς ώρας που προσπαθήσαμε να κάνουμε σε ένα λοφάκι αλλά ούτε καν, κόλλαγε η σανίδα άπειρα. Οπότε αν σας ενδιαφέρει κανονίστε το από πριν. Γενικά η όλη εμπειρία άξιζε, ανεβήκαμε καμήλες και κάναμε έναν υποτυπώδη γυρο δωρεάν, έκανα χένα στο χέρι επίσης δωρεάν και φάγαμε τοπικό φαγητό υπό την συνοδεία χορού της κοιλιάς και ενός τύπου, κάτι μεταξύ κρητικού και δερβύση. 44 ευρώ το σύνολο το άτομο με το πρακτορείο. Μόνοι σας, πολύ λιγότερα, υπάρχουν ειδικές προσφορές σε σάιτ προσφορών αντίστοιχων των δικών μας. Το 4χ4 πολύ καλό, εάν κάνετε οι ίδιοι δεν θα σας φανεί και συγκλονιστικό. Πολύ κίνηση σου λέει η έρημος!Btw sahara σημαίνει έρημος (εγώ δεν το ήξερα)!

Burj Khalifa

Λίγες οι γνώσεις μου για το κτίριο καθώς δεν κατάφερα να ανέβω. Στο εξής σάιτ μπορείτε να κλείσετε από πριν και φθηνότερα την είσοδο σας, και να ανεβείτε στο ψηλότερο κτίριο του κόσμου! Visit the Burj Khalifa -- The Tallest Building in the World
Προτιμήστε να ανεβείτε πρωί και όχι βράδυ.

Μεταφορά
Σας προτείνω να μετακινηθείτε με ταξί γιατί είναι πάμθηνο και οι ταξιτζήδες είναι άπειρα ευγενικοί και εξυπηρετικοί! Το μετρό είναι τέλειο να το επισκεφθείτε μια φορά καθότι εναέριο (καλά μη φανταστείτε είναι σα το δικό μας τρένο πράσινης γραμμής σε στυλ μετρό μέσα!) αλλά δεν βολεύει και πολύ και έχει περίεργο κόσμο...


Εμφάνιση

Tip for women: Μην φοράτε και πολύ αεράτα ρούχα, ειδικά οι ξανθιές θα χετε θέμα! Γενικά κυκλοφορούν και με σορτσάκια αλλά εγώ προσωπικά το θεωρώ προσβολή προς τη θρησκεία τους και την κουλτούρα τους. Φορέματα μάξι και μέχρι το γόνατο είναι μια χαρά (καθότι η ζέστη είναι αφόρητη και δεν ευνοεί τα παντελόνια!).

Η τρίτη μέρα περιλάμβανε ξενάγηση στο Αμπου Ντάμπι, με το οποίο δεν ενθουσιάστηκα, ίσως επειδή δεν είδα όσα έπρεπε. Το μόνο που άξιζε ήταν το τεράστιο τζαμί που πρέπει να βάλετε την τοπική φορεσία συμπεριλαμβανομένου μαντιλιού για να κρύβει τα μαλλιά για να μπείτε. Κατά τα άλλα.....δεν θα το συνιστούσα. Είχα ακούσει ότι είναι πιο ωραίο από το Ντουμπάι οπότε δεν θα σας συνιστούσα να με ακούσετε γιατί πήγα για ολιγόωρη επίσκεψη και είδα λίγα πράγματα. Α! Περάστε και μια βόλτα από εκεί που γίνεται η φόρμουλα 1 να δείτε το τέλειο ξενοδοχείο που περνάει από κάτω η φόρμουλα!

Αυτά...Για ότι λεπτομέρειες, εδώ είμαι :)
 

Attachments

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, ξεδιαλύνουν πολλές απορίες (για όσους έχουν ... ακόμη) και βοηθούν ν' αποφασίσει κανείς τι θα (ή, τι δεν θα) κάνει! ;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Αν όμως θέλει να χορτάσει το μάτι σου ουρανοξύστες, πλούτο και να θαυμάσετε τι μπορεί να σκεφτεί το ανθρώπινο μυαλό, πρέπει να το επισκεφθείτε τουλάχιστον μία φορά στη ζωή σας!
Τράβα μια βόλτα στη Ν.Υ και μετά ξαναπέστο...

Γενικά πάντως μια χαρά τα πήγες από περιγραφή... άντε και εις ανώτερα...
 
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη, Βέρνη, Λουκέρνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Λατινική Αμερική
Τράβα μια βόλτα στη Ν.Υ και μετά ξαναπέστο...

Γενικά πάντως μια χαρά τα πήγες από περιγραφή... άντε και εις ανώτερα...
Όταν πάω νομίζω ότι δεν θα το ξαναπώ!!!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Χρήσιμες οι πληροφορίες και τα οικονομικά στοιχεία που δίνεις για κάποιον που σχεδιάζει ταξίδι στο Dubai. Οι περισσότεροι εδώ μέσα το έχουμε επισκεφθεί όχι σαν κύριο προορισμό αλλά σαν ενδιάμεσο σταθμό λίγων ημερών καθ’ οδόν για μεγαλύτερο ταξίδι. Μια παρατήρηση μόνον : το Ski Dubai βρίσκεται στο Mall of Emirates, όχι στο Dubai Mall.
 
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη, Βέρνη, Λουκέρνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Λατινική Αμερική
Χρήσιμες οι πληροφορίες και τα οικονομικά στοιχεία που δίνεις για κάποιον που σχεδιάζει ταξίδι στο Dubai. Οι περισσότεροι εδώ μέσα το έχουμε επισκεφθεί όχι σαν κύριο προορισμό αλλά σαν ενδιάμεσο σταθμό λίγων ημερών καθ’ οδόν για μεγαλύτερο ταξίδι. Μια παρατήρηση μόνον : το Ski Dubai βρίσκεται στο Mall of Emirates, όχι στο Dubai Mall.
Έχεις απόλυτο δίκιο, ευχαριστώ!Ξέρεις πως μπορώ να το διορθώσω?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Έχεις απόλυτο δίκιο, ευχαριστώ!Ξέρεις πως μπορώ να το διορθώσω?
Ξαναγράψε το κομμάτι για τα Malls έτσι όπως το θες και στείλτο σε κάποιον moderator με πμ για να το αντικαταστήσει στην ιστορία σου. :D
 
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη, Βέρνη, Λουκέρνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Λατινική Αμερική
Ξαναγράψε το κομμάτι για τα Malls έτσι όπως το θες και στείλτο σε κάποιον moderator με πμ για να το αντικαταστήσει στην ιστορία σου. :D
Έχω μόνο 11 μηνύματα οπότε δεν μπορώ να στείλω πμ. Ωραία και πως θα αλλάξω το κομμάτι που θέλω?Πήγα να κάνω επεξεργασία και δεν με άφηνε!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Στους moderators μπορείς να στείλεις πμ, χωρίς να έχεις συμπληρώσει 20 μηνύματα.
 
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη, Βέρνη, Λουκέρνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Λατινική Αμερική

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom