Αυστρία Τσεχική Δημοκρατία Graz- Krems-Λιντς ή Μπρνο για μονοήμερη από Βιεννη?????

Panospap71

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Βιεννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αβάνα Κούβα
Για μια ακόμη φορά Βιεννη και για φέτος τα Χριστούγεννα αλλα θελω να κάνω μια μονοήμερη για κάποιο από τα παραπάνω μέρη τα οποία ακόμη δεν έχω επισκεφτεί παρά μόνον σαν περαστικός.
Επίσης δεκτές και προτάσεις για κοντινές αποδράσεις από Βιεννη (μέχρι 2-3 ώρες ).
Μπρατισλάβα,Πράγα,Βουδαπέστη έχω πάει πολλές φορές όποτε τα αποκλείουμε.....
Τι μου προτείνετε Graz ,Brno,,Krems ή Λιντζ?
 
Last edited:

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Επειδή οι υπόλοιπες αυστριακές πόλεις θα έχουν λίγο πολύ το χρώμα και την εικόνα της Βιέννης και κατεπέκταση της Αυστρίας, θα πρότεινα για την εναλλαγή να πας στο Μπρνο.
Το Μπρνο έχει γνωρίσει τελευταία αναπτυξούλα γιατί αμερικανικές εταιρείες ανοίγουν εκεί ευρωπαϊκά Headquarters + κρατά ακόμη γερά το ξεπουληματάκι σε Γερμανία-Αγγλία.
Ωστόσο διατηρεί ακόμη κατάλοιπα του σοσιαλισμού, έχει όμορφο ιστορικό κέντρο, οι χριστουγεννιάτικες αγορές είναι πολύ δυνατές και θα σου προσφέρουν άλλες λιχουδιές απ´ότι οι αυστριακές, όπως πχ το παραδοσιακο μαστιχωτό τυράκι στο γκριλ Olomoucke, αυθεντικές «καμινάδες» κανέλας-ζάχαρης και τη δική τους απάντηση στο Glühwein, Medovina (ζεστό λευκό κρασί με μέλι), θα πιεις και μια σωστή τσέχικη μπίρα νωρούτσικα με μια πιατέλα κρεατικών για να μη σε πιάσει, στα 12€ σύνολο και έτοιμη η εκδρομούλα. Έχει μαζέψει και πολλούς Έλληνες πλέον.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Για μια ακόμη φορά Βιεννη και για φέτος τα Χριστούγεννα αλλα θελω να κάνω μια μονοήμερη για κάποιο από τα παραπάνω μέρη τα οποία ακόμη δεν έχω επισκεφτεί παρά μόνον σαν περαστικός.
Επίσης δεκτές και προτάσεις για κοντινές αποδράσεις από Βιεννη (μέχρι 2-3 ώρες ).
Μπρατισλάβα,Πράγα,Βουδαπέστη έχω πάει πολλές φορές όποτε τα αποκλείουμε.....
Τι μου προτείνετε Graz ,Brno,,Krems ή Λιντζ?
Hallstatt ή Salzburg Θα σου πρότεινα εγώ από 2-2.30 ωρες απόσταση αλλά και τα δυο μέρη είναι απίστευτα.
Brno έχω πάει 6 φορές πολύ οικονομικό φαγητό ,μπορεις να δεις τη εκκλησία Πέτρου και Παύλου σύμβολο της πόλης, η υπόγεια πόλη που μπορείς να δεις είναι κάτω από τη πλατεία της αγοράς , η κόκκινη εκκλησία αν τη βρεις ανοιχτή, η περιοχή του Παλιού Δημαρχείου η εκκλησία του Αγίου Θωμ,ά για ξεκούραση και ψώνια το εμπορικό κέντρο Vankovka στο κέντρο της πόλης ,
Το κάστρο Spilberk με τη πολύ όμορφη θέα στη πόλη καθώς ανεβαίνεις στο κάστρο στο δεξί σου χέρι είναι η Ουκρανική ορθόδοξη εκκλησία με το χρυσό τρούλο που πιο πολύ θυμίζει τζαμί
Το Brno είναι η πρωτεύουσα της Μοραβιας ξακουστή για τα υπέροχα κρασιά της.Μεγάλη ποικιλία θα βρεις σε κάβα στο εμπορικό κέντρο Letmo είναι στο κέντρο απέναντι από το σιδηροδρομικό σταθμό ή σε όλα σχεδόν τα σούπερ μαρκετ
Kousek Řecka na talíři - Πιτες και αλλες νοστιμιες αν σου έχει λείψει η Ελληνική κουζίνα η πολύ γλυκιά Μαρκέλλα Ελληνοτσέχα θα σου τη θυμίσει με τα υπέροχα φαγητά και της παραδοσιακές πιτούλες από όλη την Ελλάδα
 
Last edited by a moderator:

Panospap71

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Βιεννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αβάνα Κούβα
Ευχαριστώ πολύ.
Hallstatt Salzburg κλπ έχω πάει.
Brno το σκέφτηκα αλλά δεν άκουσα και τόσο θετικά σχόλια όσο τα δικά σου.
Περισσότερο θετικά άκουσα για Graz,Krems και μετά για Brno.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Ευχαριστώ πολύ.
Hallstatt Salzburg κλπ έχω πάει.
Brno το σκέφτηκα αλλά δεν άκουσα και τόσο θετικά σχόλια όσο τα δικά σου.
Περισσότερο θετικά άκουσα για Graz,Krems και μετά για Brno.
Δεν έχω πάει στα άλλα δυο μέρη σου έδωσα κάποια tips για το Brno όπως το έχω δει εγώ τώρα εσύ θα κρίνεις τι είναι πιο κοντά στα θέλω σου
 
Last edited by a moderator:

Panospap71

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Βιεννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αβάνα Κούβα
Επειδή οι υπόλοιπες αυστριακές πόλεις θα έχουν λίγο πολύ το χρώμα και την εικόνα της Βιέννης και κατεπέκταση της Αυστρίας, θα πρότεινα για την εναλλαγή να πας στο Μπρνο.
Το Μπρνο έχει γνωρίσει τελευταία αναπτυξούλα γιατί αμερικανικές εταιρείες ανοίγουν εκεί ευρωπαϊκά Headquarters + κρατά ακόμη γερά το ξεπουληματάκι σε Γερμανία-Αγγλία.
Ωστόσο διατηρεί ακόμη κατάλοιπα του σοσιαλισμού, έχει όμορφο ιστορικό κέντρο, οι χριστουγεννιάτικες αγορές είναι πολύ δυνατές και θα σου προσφέρουν άλλες λιχουδιές απ´ότι οι αυστριακές, όπως πχ το παραδοσιακο μαστιχωτό τυράκι στο γκριλ Olomoucke, αυθεντικές «καμινάδες» κανέλας-ζάχαρης και τη δική τους απάντηση στο Glühwein, Medovina (ζεστό λευκό κρασί με μέλι), θα πιεις και μια σωστή τσέχικη μπίρα νωρούτσικα με μια πιατέλα κρεατικών για να μη σε πιάσει, στα 12€ σύνολο και έτοιμη η εκδρομούλα. Έχει μαζέψει και πολλούς Έλληνες πλέον.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Γιατι δεν το κοιτας και για Cesky Krumlov ? Πολυ ομορφη πολη, εαν εχει χιονισει, ειναι πανεμορφα.. Με αμαξι το βλεπω 200χλμ , με λεωφορειο FlixBus το δειχνει 4 ωρες και 9 ευρω εισιτηριο..

Πολυ καλυτερο του Καρλοβυ Βαρυ, λιγοτερο τουριστικο και οικονομικο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom