Τζαμάικα help για Τζαμάικα!

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
107
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω εσάς που έχετε πάει και γνωρίζετε σχετικά με την ασφάλεια στη Τζαμάικα. Το σκεφτόμαστε σαν επιλογή με τον άντρα μου να πάμε και να μείνουμε για μια βδομάδα μετά από το ταξίδι μας στην Κούβα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην αισθανόμαστε περίεργα για να βγούμε από το ξενοδοχείο και να απολαύσουμε τις διακοπές μας. Διάβασα σε παλιά θέματα στο tripadvisor για περιστατικά που με φόβισαν, μέχρι και για βιασμούς μέσα σε resort. Να πάμε ή ρισκάρουμε και είναι τόσο άσχημα τα πράγματα όσο τα περιγράφουν? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και αναμένω με αγωνία τις συμβουλές σας!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω εσάς που έχετε πάει και γνωρίζετε σχετικά με την ασφάλεια στη Τζαμάικα. Το σκεφτόμαστε σαν επιλογή με τον άντρα μου να πάμε και να μείνουμε για μια βδομάδα μετά από το ταξίδι μας στην Κούβα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην αισθανόμαστε περίεργα για να βγούμε από το ξενοδοχείο και να απολαύσουμε τις διακοπές μας. Διάβασα σε παλιά θέματα στο tripadvisor για περιστατικά που με φόβισαν, μέχρι και για βιασμούς μέσα σε resort. Να πάμε ή ρισκάρουμε και είναι τόσο άσχημα τα πράγματα όσο τα περιγράφουν? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και αναμένω με αγωνία τις συμβουλές σας!
Γενικά είναι χώρα που πρέπει να προσέχετε πολύ. Για το Kingston δεν το συζητάω, είναι μια πόλη όχι μόνο απικίνδυνη, αλλά εχθρική, αν είσαι λευκός και σε κοιτούν περίεργα και κάποιες φορές σε προκαλούν. Αν βγάλεις τις κοινότητες γύρω από τα δύο μεγάλα κέντρα των resort , όπου η φτώχεια και η εμφανής διαφορά βιοτικού επιπέδου γεννάει περιστατικά βίας ειδικά λίγο έξω από τα resort, η υπόλοιποη χώρα μου φάνηκε σχετικά ασφαλής. Και λεωφορεία πήρα, και σε σπίτια έμεινα και ωτοστόπ έκανα και δεν ένιωσα κάπου απειλή. Είναι και μικρή χώρα και τη γυρίζεις σχετικά εύκολα σε 7-10 μέρες, ακόμη και χωρίς αυτοκίνητο. Φτηνή δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ, καμία σχέση με την Κούβα και τα highlights της είναι εντελώς άλλου τύπου, κυρίως φύση, παραλίες, βουνά, τίποτε από αρχιτεκτονική, έχει κάποιο ενδιαφέρον η τοπική κουλτούρα στα blue mountains, αλλά μέχρι εκεί. ΝΕολαία γενικώς επιθετική με γκανγκστερική μουσική και κουλτούρα στις πόλεις, δεν είναι πχ για να πας σε καμία συναυλία ή street party και η χώρα έχει και πολύ πολύ σοβαρό πρόβλημα με επιθέσεις σε ομοφυλόφιλους, υπάρχουν ομάδες που τους κυνηγούν, καμιά φορά με θανάσιμα αποτελέσματα. Γενικά θέλει προσοχή αλλά γίνεται, ειδικά εκτός Κίνγκστον.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κάτι ακόμη: ο αριθμός παραλιών στις οποίες απαγορεύεται η πρόσβαση, εκτός κι αν είσαι πελάτης του ξενοδοχείου που την έχει αποκλείσει, είναι σοκαριστικός. Σε κάποιες περιοχές (δει δε μιλάω για Negril και Montego Bay που τέλος πάντων είναι θέρετρα), προχωράς για χιλιόμετρα και δεν έχεις καν οπτική επαφή με τη θάλασσα, πράγμα που για νησί το λες και περίεργο. Having said that, έχει πραγματικά υπέροχα τοπία.
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
107
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Φαίνεται πως το ξέρεις καλά το μέρος! Θεωρείς πως για ένα νέο ζευγάρι που θέλει να χαλαρώσει θα είμαστε οκ να το τολμήσουμε? Σίγουρα δεν περιμένω να έχει την ασφάλεια της Κούβας αλλά δε θέλω να πάμε και να είμαστε κλεισμένοι μέσα στο ξενοδοχείο ή να φοβάμαι να κοιμηθώ το βράδυ εκεί που θα μένω. Αυτοκίνητο δε σκέφτομαι να νοικιάσουμε. Θα ήθελα να είχαμε μια βάση και να κάναμε κάποιες εκδρομές για να δούμε το νησί. Μας ενδιαφέρουν οι παραλίες οπότε σκεφτόμουν να μέναμε Νegril κάποιες μέρες σε αυτή την τέλεια παραλία Seven Mile Beach (ή Montego Bay?) και μετά για να δούμε το βόρειο κομμάτι(Blue Lagoon, Rio Grande,Frenchmans Cove,James Bond beach) είναι καλύτερα Ocho Rios ή Port Antonio για διαμονή? ή γίνονται και από Negril κάποια tours για να δούμε αυτό το κομμάτι? Μου φαίνονται μεγάλες οι αποστάσεις για ημερήσια. Το Kingston μένει απέξω. Η πτήση που βρίσκω είναι στο αεροδρόμιο Montego Bay άρα το ταξίδι θα πρέπει να ξεκινάει και να τελειώνει εκεί!
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
107
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Φαίνεται πως το ξέρεις καλά το μέρος! Θεωρείς πως για ένα νέο ζευγάρι που θέλει να χαλαρώσει θα είμαστε οκ να το τολμήσουμε? Σίγουρα δεν περιμένω να έχει την ασφάλεια της Κούβας αλλά δε θέλω να πάμε και να είμαστε κλεισμένοι μέσα στο ξενοδοχείο ή να φοβάμαι να κοιμηθώ το βράδυ εκεί που θα μένω. Αυτοκίνητο δε σκέφτομαι να νοικιάσουμε. Θα ήθελα να είχαμε μια βάση και να κάναμε κάποιες εκδρομές για να δούμε το νησί. Μας ενδιαφέρουν οι παραλίες οπότε σκεφτόμουν να μέναμε Νegril κάποιες μέρες σε αυτή την τέλεια παραλία Seven Mile Beach (ή Montego Bay?) και μετά για να δούμε το βόρειο κομμάτι(Blue Lagoon, Rio Grande,Frenchmans Cove,James Bond beach) είναι καλύτερα Ocho Rios ή Port Antonio για διαμονή? ή γίνονται και από Negril κάποια tours για να δούμε αυτό το κομμάτι? Μου φαίνονται μεγάλες οι αποστάσεις για ημερήσια. Το Kingston μένει απέξω. Η πτήση που βρίσκω είναι στο αεροδρόμιο Montego Bay άρα το ταξίδι θα πρέπει να ξεκινάει και να τελειώνει εκεί!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Φαίνεται πως το ξέρεις καλά το μέρος! Θεωρείς πως για ένα νέο ζευγάρι που θέλει να χαλαρώσει θα είμαστε οκ να το τολμήσουμε? Σίγουρα δεν περιμένω να έχει την ασφάλεια της Κούβας αλλά δε θέλω να πάμε και να είμαστε κλεισμένοι μέσα στο ξενοδοχείο ή να φοβάμαι να κοιμηθώ το βράδυ εκεί που θα μένω. Αυτοκίνητο δε σκέφτομαι να νοικιάσουμε. Θα ήθελα να είχαμε μια βάση και να κάναμε κάποιες εκδρομές για να δούμε το νησί. Μας ενδιαφέρουν οι παραλίες οπότε σκεφτόμουν να μέναμε Νegril κάποιες μέρες σε αυτή την τέλεια παραλία Seven Mile Beach (ή Montego Bay?) και μετά για να δούμε το βόρειο κομμάτι(Blue Lagoon, Rio Grande,Frenchmans Cove,James Bond beach) είναι καλύτερα Ocho Rios ή Port Antonio για διαμονή? ή γίνονται και από Negril κάποια tours για να δούμε αυτό το κομμάτι? Μου φαίνονται μεγάλες οι αποστάσεις για ημερήσια. Το Kingston μένει απέξω. Η πτήση που βρίσκω είναι στο αεροδρόμιο Montego Bay άρα το ταξίδι θα πρέπει να ξεκινάει και να τελειώνει εκεί!
Δεν το ξέρω, δε μένω σε ριζόρτ και αντιπαθώ και τις παραλίες με άμμο (η Τζαμάικα έχει φο-βε-ρες με πέτρα) και στις ΄πόλεις των Negril και Montego Bay δεν έμεινα καθόλου και λόγω αδιαφορίας και λόγω εγκληματικότητας. Φαντάζομαι πως εκδρομές θα έχει, μπορείς να το τσεκάρεις στο σάιτ του ξενοδοχείου που θα κλείσεις. Blue Lagoon (πηγαίνετε απόγευμα, μετά τις 4 δεν υπάρχουν γκρουπ και πιθανότατα θα είστε μόνοι, είναι φανταστικό το μέρος) και τα λοιπά που αναφέρεις ήταν πολύ όμορφα. Αυτό που ήταν εντελώς τουριστοπαγίδα ήταν το Glistening Waters (αν και το αντίστοιχο στο Πουέρτο Ρίκο ήταν ακόμη χειρότερο), αντίθετα στα βουνά ήταν υπέροχα με τους απογόνους σκλάβων και Ταϊνος.
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
107
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Δεν το ξέρω, δε μένω σε ριζόρτ και αντιπαθώ και τις παραλίες με άμμο (η Τζαμάικα έχει φο-βε-ρες με πέτρα) και στις ΄πόλεις των Negril και Montego Bay δεν έμεινα καθόλου και λόγω αδιαφορίας και λόγω εγκληματικότητας. Φαντάζομαι πως εκδρομές θα έχει, μπορείς να το τσεκάρεις στο σάιτ του ξενοδοχείου που θα κλείσεις. Blue Lagoon (πηγαίνετε απόγευμα, μετά τις 4 δεν υπάρχουν γκρουπ και πιθανότατα θα είστε μόνοι, είναι φανταστικό το μέρος) και τα λοιπά που αναφέρεις ήταν πολύ όμορφα. Αυτό που ήταν εντελώς τουριστοπαγίδα ήταν το Glistening Waters (αν και το αντίστοιχο στο Πουέρτο Ρίκο ήταν ακόμη χειρότερο), αντίθετα στα βουνά ήταν υπέροχα με τους απογόνους σκλάβων και Ταϊνος.
Οκ, άρα τουλάχιστον στο Port Antonio και στο Οcho Rios είναι λίγο πιο safe. θα κοιτάξω τις επιλογές μου και θα επανέλθω με απορίες. Σ'ευχαριστώ πολύ! Πάντως η εγκληματικότητα συνεχίζει να με προβληματίζει. Μάλλον είμαι λίγο φοβιτσιάρα! :rolleyes-80:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οκ, άρα τουλάχιστον στο Port Antonio και στο Οcho Rios είναι λίγο πιο safe. θα κοιτάξω τις επιλογές μου και θα επανέλθω με απορίες. Σ'ευχαριστώ πολύ! Πάντως η εγκληματικότητα συνεχίζει να με προβληματίζει. Μάλλον είμαι λίγο φοβιτσιάρα! :rolleyes-80:
Ε καλά αν πηγαίνετε με οργανωμένες εκδρομές δεν υπάρχει κίνδυνος.
 

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο. Πάνε καποια χρόνια απο τοτε που επισκέφτηκα το νησί αλλα αν θέλεις να χαλαρώσετε καλύτερα οργανωμένα ξενοδοχεία και εκδρομές.

Kingston μας φάνηκε εξαιρετικά επικίνδυνο με ενα ταξιτζή που μας πηγε παρα τη θεληση μας μεσα στο γκετο με κατι τυπους που κρατούσαν αυτοματα (!) οπλα και θελαν να μας πουλησουν ναρκωτικά.

Blue mountain ηταν το highlight για μενα (περισσότερο και απο τις παραλίες) που μείναμε σε μια καλύβα - χωρις ρευμα και νερο - ενός αγρότη καφε ( ο καφες απο εκει ειναι πανακριβος στην ευρώπη αλλά αυτοί περνουν ψίχουλα). Βέβαια ο τύπος μας ξυπνησε μεσα στη νύχτα κρατώντας ενα μαχαίρι και ζητώντας χρήματα...

Στο νεγκριλ μας αρεσε αρκετά η παραλια αλλα μας κακοφανηκε που ηταν ολη πριβε για τα all inclusive resorts με τους Αμερικανούς. Εμεις που μέναμε σε ενα κάμπινγκ λιγο ποιο εξω και ουτε την πετσέτα κατω δεν μας αφηναν να αφήσουμε χωρις βραχιολακι ξενοδοχείου. Ευτυχώς υπηρχαν καποια σημεια ελευθερα. Δεν ένιωσα οτι κινδύνεψα παντως. Απλα ολοι προσπαθούσαν να μας πουλήσουν πράγματα, μεχρι και μεσα στη θάλασσα ήρθαν με τζετ σκι να ρωτησουν αν θελουμε μαγνητακια... Χάιλαιτ ο Τζαμαϊκανός που επαιζε μπαλιτσα στην παραλια με φανελα του Θρυλου αλλα ζητησε λεφτα οταν του ειπα να βγαλουμε φωτογραφία.
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
107
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Απλα ολοι προσπαθούσαν να μας πουλήσουν πράγματα, μεχρι και μεσα στη θάλασσα ήρθαν με τζετ σκι να ρωτησουν αν θελουμε μαγνητακια...
Φιλότιμη προσπάθεια! Ελπίζω να πήρατε αρκετά μαγνητάκια.. :lol: Με τέτοιου είδους πιέσεις δεν έχουμε πρόβλημα, τα καταφέρνουμε!

Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο. Πάνε καποια χρόνια απο τοτε που επισκέφτηκα το νησί αλλα αν θέλεις να χαλαρώσετε καλύτερα οργανωμένα ξενοδοχεία και εκδρομές.

Kingston μας φάνηκε εξαιρετικά επικίνδυνο με ενα ταξιτζή που μας πηγε παρα τη θεληση μας μεσα στο γκετο με κατι τυπους που κρατούσαν αυτοματα (!) οπλα και θελαν να μας πουλησουν ναρκωτικά.

Blue mountain ηταν το highlight για μενα (περισσότερο και απο τις παραλίες) που μείναμε σε μια καλύβα - χωρις ρευμα και νερο - ενός αγρότη καφε ( ο καφες απο εκει ειναι πανακριβος στην ευρώπη αλλά αυτοί περνουν ψίχουλα). Βέβαια ο τύπος μας ξυπνησε μεσα στη νύχτα κρατώντας ενα μαχαίρι και ζητώντας χρήματα...
Όσο πάει γίνεται όλο και καλύτερο... 😅 Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Το resort και τα οργανωμένα tour είναι μονόδρομος! Αλλιώς θα πρέπει να αλλάξω προορισμό και να βρω κάποιο άλλο νησί πιο ''φιλικό'' στους τουρίστες! Ενστικτωδώς ρώτησα γιατί διάβαζα πολλά για εγκληματικότητα και ευχόμουν να είναι υπερβολές!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τώρα που το θυμήθηκα, στο Ocho Rios με πλησιάζει ένας τύπος με βραχιόλια, του λέω δε θέλω, επιμένει, βρε δε θέλω, με παίρνει από πίσω, όχι του λέω, κάθεται μπροστά μου βγάζει ένα μαχαιρι, ε πήρα 2 χαιμαλια.

Τα blue mountains συμφωνώ, φοβερά.

Στο μεταξύ η σύνδεση από Κούβα δεν είναι ιδιαίτερα εύκολη. Το Μεξικό το απορριψατε; Φτηνότερο, ασφαλέστερο, πιο προσβάσιμο, πιο διαφορετικό από την Κούβα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom