Heritage Park

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιμνούπολη
Το Χέριτητζ Παρκ είναι η κύρια μόνιμη ατραξιόν της πόλης. Είναι ένα πάρκο αναψυχής που αντικατοπτρίζει μια πόλη της Άγριας Δύσης στο τέλος του 19ου αιώνα. Είναι χτισμένη πλάι στον ταμιευτήρα νερού της πόλης, το Γκλένμορ Ρεζέρβουαρ. Αποτελείται από αυθεντικά, ναι, αυθεντικά κτίρια του 19ου αιώνα, τα οποία αναστηλώθηκαν και μεταφέρθηκαν στο πάρκο από τις τοποθεσίες προέλευσής τους πάνω σε τρέηλερ. Γενικά έχουν πάρει κτίρια από χωριά της νότιας Αλμπέρτα, ανάμεσά τους οικίες, ξενοδοχείο, εκκλησία και συναγωγή, σταύλους, τράπεζες κτλ και ό,τι άλλο έχει μια μικρή πόλη. Η πολιτεία συναρμολογήθηκε με αυτά τα παλιά κτίρια και το εσωτερικό τους αναστηλώθηκε πλήρως με τα αυθεντικά έπιπλα και οικοσυσκευές.
Οι υπάλληλοι του πάρκου είναι όλοι ντυμένοι με ρούχα εποχής και κάνουν πραγματικά τις ίδιες χειρωνακτικές εργασίες που έκαναν οι κάτοικοι της Άγριας Δύσης την εποχή εκείνη, όπως αγρότες, τυπογράφοι, σιδεράδες, πεταλωτές, κτλ. Επίσης, παίζουν μίνι σκετσάκια στα δρομάκια, με «υποθέσεις» καθημερινά προβλήματα της εποχής.
Το πάρκο διαθέτει επίσης ένα μουτζούρη της εποχής εκείνης που κάνει κύκλους στο πάρκο με επιβάτες, καθώς επίσης και ένα ατμόπλοιο, που σε πάει βόλτα στον ταμιευτήρα. Τέλος, πολύ ενδιαφέρον έχει το μουσείο αυτοκινήτων και αντλιών βενζίνης που βρίσκεται στο κυρίως κτίριο.
Παρότι έχω βρεθεί εκεί αρκετές φορές, κυρίως με επισκέπτες από Ελλάδα, ήθελα να περάσω εκεί τα γενέθλιά μου, πριν 2-3 εβδομάδες. Κάλεσα λοιπόν 3 φίλους μου και αφού φάγαμε μπραντς (!), πήγαμε στο πάρκο και περάσαμε μερικές ευχάριστες ώρες. Με συναρπάζει η ατμόσφαιρα, η κίνηση, τα άλογα και γενικά το ότι βρίσκομαι σε ένα μέρος που μοιάζει με σκηνικό από ταινία ουέστερν.
 

Attachments

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Πολύ ενδιαφέροντα όσα μας γράφεις για μια γωνιά του Καναδά πρακτικά άγνωστη σε μένα τουλάχιστον!
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιμνούπολη
Ευχαριστώ mariath. Πράγματι, είναι ένα μέρος που έχει πολλά πράγματα να δεις, που είναι εκτός των τετριμμένων που ξέρουμε. Όσοι επισκέπτονται, φεύγουν με την περηφάνια πως μόνο λίγοι Έλληνες έχουν δει αυτά που οι ίδιοι είδαν.
 

Attachments

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Εγώ δεν κατάλαβα ούτε που ειναι το πάρκο ούτε γιατί κάποιος πρέπει να είναι περήφανος που πήγε κάπου που πήγαν λίγοι έλληνες (τους μετρησε κανένας?) ωραίες φωτό, αλλά λίγο παραπάνω περιγραφή θα μας βοηθούσε να καταλάβουμε περισσότερα.
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιμνούπολη
Αγαπητέ borealis, το συγκεκριμένο thread ή όπως αλλιώς λέγεται, είναι αφιερωμένο στο Κάλγκαρι του Καναδά, γεγονός που σημαίνει πως δε θα αναφέρω συνέχεια που βρίσκομαι και ζω, εκτός αν ταξιδέψω σε κάποιο άλλο μέρος και γράψω γι'αυτό. Επίσης, το πιο εύκολο πράγμα είναι να κλικάρεις στο όνομα μου και να δεις που μένω.
Από την άλλη μεριά, υπάρχει και το δίασημο google, που είναι πολύ χρήσιμο. Ενδεικτικά, οι συντεταγμένες του πάρκου είναι 50°58'59.69"N, 114° 6'11.17"W.

Όσο για το πόσοι Έλληνες έχουν επισκεφτεί αυτά τα μέρη και για το πόσο περήφανοι νιώθουν, το έχω δει με τα μάτια μου, κυριώς μέσω της σχέσης μου με την Ελληνική Κοινότητα της περιοχής για την οποία εργάζομαι.

Καλό θα ήταν η κριτική να ήταν εποικοδομητική και όχι τύπου πρετεντέρη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Δεν έχω ξαναδεί να υπάρχουν ''υπο-θέματα'' κάτω από ένα γενικό τίτλο, ο οποίος δεν υπάρχει πουθενά, οπότε ζητώ συγγνωμη που δεν έκανα όλες τις διασταυρώσεις που προτείνεις.
Χαίρομαι ιδιαίτερα που οι έλληνες του Κάλγκαρυ νοιώθουν τόσο υπερήφανοι, αυτό με κάνει και εμενα ιδιαίτερα υπερήφανο.
Τι τα θες τώρα με τον Πρετεντέρη και με χτυπάς στο ευαισθητο σημείο μου, από μικρός ήθελα να γίνω σαν αυτόν.
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιμνούπολη
Μπορείτε να με ρωτήσετε ό.τι θέλετε για την πόλη μου και τον Καναδά γενικότερα. Ξέρω το Κάλγκαρι καλύτερα κι από ντόπιους και φροντίζω να μαθαίνω νέες πληροφορίες και να ενημερώνομαι συνεχώς.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το πάρκο θυμίζει έντονα το San Diego Old town, όπως και άλλα παρόμοια πάρκα ανά τις ΗΠΑ. Ποιό είναι το τοπικό χαρακτηριστικό, ειδικό της περιοχής, που θα δει κανείς εκεί και θα διαφέρει από τα υπόλοιπα Βορειοαμερικάνικα "Heritage theme parks" ?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Το πάρκο θυμίζει έντονα το San Diego Old town, όπως και άλλα παρόμοια πάρκα ανά τις ΗΠΑ. Ποιό είναι το τοπικό χαρακτηριστικό, ειδικό της περιοχής, που θα δει κανείς εκεί και θα διαφέρει από τα υπόλοιπα Βορειοαμερικάνικα "Heritage theme parks" ?

Μέγιστε ψήνεσαι ????
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιμνούπολη
taver ναι, είναι το ίδιο στιλ, μόνο που το πάρκο του Σαν Ντιέγκο αποτελείται μόνο από βικτόριαν οικίες, ενώ το πάρκο του Κάλγκαρι είναι μια ολοκληρωμένη αναπαράσταση πόλης. Εξάλλου, εκείνη την εποχή που μόλις είχαν ολοκληρώσει την κατασκευή του Κενέντιαν Πασίφικ και δεν υπήρχε κανείς να κατοικήσει στα πέριξ, οι πεδιάδες ήταν άδειες από κόσμο. Τότε έβγαλαν φιρμάνια στην Ευρώπη πως δέχονταν κόσμο ακόμη και χωρίς χαρτιά και έτσι γέμισε η περιοχή ουκρανούς και πολωνους κτλ, κυρίως εβραϊκής καταγωγής. Φαντάσου πως ήταν τόσο φτωχοί, που δεν είχαν χρήματα να αγοράσουν εργαλεία για να καλλιεργήσουν την απέραντη γη που ήταν μπροστά τους, πόσο μάλλον να χτίσουν βικτοριανά σπίτια.
Κάτι ακόμη, το πάρκο του Κάλγκαρι είναι το μεγαλύτερο του είδους του στον Καναδά, με κάτι περισσότερο από μισό τετραγωνικό χιλιόμετρο έκταση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom