Hi mates!!!

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Ένα χρόνο περίπου πριν, με ταλάνιζε ολημερίς και κυρίως ολονυχτίς το δίλημμα «μεταπτυχιακό στην Ευρώπη ή στην Αυστραλία?»…άλλες φορές μου ήταν αδύνατον ν’ αποφασίσω «μεταπτυχιακό ή round the world για έναν χρόνο?»

Για να μη μακρηγορώ, πήρα τελικά την απόφασή μου, αποχαιρέτησα οικογένεια και φίλους και με την υπόσχεση να τους στείλω αυτά που μου ζητούσαν α)ντιντζεριντού, β)κοάλα, γ)καγκουρό, δ)έναν σέρφερ, να 'μαι στην Αυστραλία, πίσω στα θρανία, στο πανεπιστήμιο του Σίδνεϋ. Είμαι φρέσκια ακόμη, δεν έχω κλείσει ούτε 3 εβδομάδες εδώ, αλλά έχω ήδη εξοικειωθεί πλήρως και δεν θέλω καθόλου να φύγω, το ένστικτό μου δεν έκανε λάθος :)

Θα προσπαθώ να γράφω όσο μπορώ για το παν/μιο και τη ζωή εδώ αν και με περιμένει πολύ διάβασμα και δουλειά τις εβδομάδες που ακολουθούν. Μπορεί να φαίνονται πολλές οι μέρες που βρίσκομαι στη μακρινή αυτή χώρα, αλλά πέρα από το παν/μιο όπου μας τάραξαν στις ενημερώσεις και τα welcome events (παν/μίου, μεταπτυχιακών γενικά, φοιτητών του τμήματός μας, μεταπτυχιακών φοιτητών του τμήματός μας, κτλ) και το κέντρο, δεν έχω δει και πολλά πράγματα ακόμη. Μου πήρε πολύ χρόνο να βρω δωμάτιο καθότι άρχισα να ψάχνω μόλις έφτασα, 2 βδομάδες πριν την έναρξη του εξαμήνου-χιλιάδες οι φοιτητές, λίγα τα δωμάτια.

Αξιώσεις δεν είχα μεγάλες και είμαι γενικά βολική σ’ αυτά τα θέματα, ένα κρεβάτι κι ένα γραφείο, κεντρικά, σε καλή τιμή έψαχνα (πολλά θες θα πείτε και δίκιο θα έχετε) αλλά πού…μερικές από τις επιλογές μου ήταν: διαμέρισμα 6 ατόμων που θα μοιραζόμουν με 10, στο οποίο το κρεβάτι όπου θα κοιμόμουν ήταν κρυμμένο πίσω από μια κουρτίνα (μαζί μ’ ένα ακόμη-διπλό το δωμάτιο). Ακόμη, μικρό στούντιο που θα μοιραζόμουν μ’ έναν 50άρη (no offence) που γυάλιζε το μάτι του, ετοιμόρροπο σπίτι που θα μοιραζόμουν με 2 περίεργους τύπους: «πρόσεχε, μη βγεις στην πίσω αυλή βράδυ έχει μετατραπεί σε ζούγκλα» λέει αυτός που με ξεναγούσε και μου δείχνει την ζούγκλα «δεν είναι κι άσχημα» λέω, «τη δουλειά της την κάνει» «ναι, κοίτα πάνω όμως», σηκώνω το κεφάλι μου και βλέπω έναν τεράστιο ιστό ένα μέτρο πάνω από τα κεφάλια μας να έχει καλύψει όλο τον κήπο από δέντρο σε δέντρο και διάσπαρτες αράχνες - τα έντομα γενικά δεν τα φοβάμαι, αλλά αυτές ήταν αυστραλέζικες αράχνες, μεγάλες και μοβόρες…για ν’ αναφέρω 3 από τα πρώτα σπίτια που είδα.
Το θέμα ήταν πως έχω διάβασμα κι έψαχνα κάτι για ένα χρόνο, αν ταξίδευα θα ήμουν λιγότερο απαιτητική. Ένα τέλειο σπιτάκι, με κήπο, ζεστά χρώματα και γήϊνα έπιπλα, γεμάτο ζωγραφιές και βιβλία, όπου θα συγκατοικούσα με τον σωσία του Νταλί είχε δεκάδες αιτήσεις (όπως τα περισσότερα) και καπαρώθηκε. Για να μην μιλήσω για τις φορές που έφαγα πόρτα επειδή «σόρυ, θέλουμε κινέζους», «σόρυ, μόνο ασιάτες»…

Τελικά ευτυχώς την ίδια μέρα που ξεκινούσαν τα μαθήματα βρήκα μια τρύπα, που είναι όμως ολόδικιά μου! Μένω επίσημα σ’ ένα μπαλκόνι στον 18ο όροφο ενός 23όροφου ουρανοξύστη που έχει μετατραπεί σε «δωμάτιο», δίπλα ακριβώς στην Chinatown και μοιράζομαι το διαμέρισμα με 3 συμπαθέστατους Ινδονήσιους. Συγκινήθηκα βαθιά όταν ανακάλυψα πως ένας από αυτούς χρησιμοποιεί τα αγαπημένα προϊόντα μαλλιών Gatsby
(μπορείς να βγάλεις την liz από την Ιαπωνία, αλλά όχι την Ιαπωνία από την liz)

Οι λευκοί στην περιοχή αποτελούμε μειοψηφία, κάθε μέρα τρώω σούσια:p, ταϋλανδέζικα και κινέζικα και ώρες-ώρες νιώθω σαν κομπάρσος στο chungking express (υπερβάλλω :rolleyes:)

Για τη σχολή δεν έχω λόγια, είναι καταπληκτική και χαίρομαι πραγματικά που θα σπουδάσω εδώ πέρα! Θα γράψω περισσότερες λεπτομέρειες σε επόμενο ποστ!
Προς το παρόν, λίγα σποτάκια με τα μέρη που θέλω διακαώς να επισκεφτώ όσο θα βρίσκομαι εδώ


(το πλάνο της Whitehaven beach στο τέλος με αποτελειώνει)


(και ξανά Queensland)
 
Last edited by a moderator:

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Λιζ η απο τις πρωτες γραμμες του κειμενου σου ανηπομονουσα για την συνεχεια. Να περνας καλα στην Αυστραλια και καλο ξεκινημα στις σπουδες σου
 
  • Like
Reactions: liz

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Welcome back Λιζάκι έστω και μέσω του travelstories! Νά'σαι καλά, να περνάς καλύτερα και νά'σαι σίγουρη ότι και μεις σε σκεφτόμαστε και σ'έχουμε αναγορεύσει σε επίσημο "ανταποκριτή" μας στους αντίποδες! :clap:
 
  • Like
Reactions: liz

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
ουαου!!!hello liz!!
προβλεπεται πρωτης ταξεως ανταποκριση απο εναν προορισμο για τον οποιο οι περισσοτεροι πολυ λιγα ξερουμε!!
καλη προσαρμογη ευχομαι (αν και δυνατη σε βλεπω, δεν θα χρειαστεις μαλλον τις ευχες μου) και περιμενουμε περισσοτερες details και photos!!

το μεταπτυχιακο σου πανω σε τι αντικειμενο ειναι?
 
  • Like
Reactions: liz

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Λιζα καλη αρχη και απο μενα..Αν και οπως αναφερεται και πιο πανω δεν βλεπω να μασας,εγω θα ειχα ψολοπανικοβληθει με τα σπιτια κλπ κλπ..Καθε αρχη κ δυσκολη ομως..Ελπιζω να περασεις τελεια και να κανεις και τις εκδρομουλες σου!!!
 
  • Like
Reactions: liz

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
ουαου!!!hello liz!!
προβλεπεται πρωτης ταξεως ανταποκριση απο εναν προορισμο για τον οποιο οι περισσοτεροι πολυ λιγα ξερουμε!!
καλη προσαρμογη ευχομαι (αν και δυνατη σε βλεπω, δεν θα χρειαστεις μαλλον τις ευχες μου) και περιμενουμε περισσοτερες details και photos!!

το μεταπτυχιακο σου πανω σε τι αντικειμενο ειναι?
Ευχαριστώ latina! Κάνω διαπολιτισμική επικοινωνία (ή κάπως έτσι:)), στο τμήμα γλωσσολογίας.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
τι ομορφα να ακουμε νεα σου απο τη μακρινη αυστραλια....
σου ευχομαι τα καλυτερα, να περνας καλα κ να επισκεφτεις ολους αυτους τους πανεμορφους προορισμους...

θα περιμενουμε ανταποκρισεις σου...αληθεια τι καιρο εχει εκει τωρα??? ζεστη ή μπαινει το φθονοπωρο σιγα σιγα...
 
  • Like
Reactions: liz

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μπράβο Λιζ! :clap: Πολύ χαιρόμαστε που θα μας λες όλα όσα βλέπεις στην Αυστραλία. Καλές σπουδές σου εύχομαι και πολύ σύντομα να αρχίσεις και τα ταξιδάκια εντός και εκτός Αυστραλίας. :lol:
 
  • Like
Reactions: liz

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
τι ομορφα να ακουμε νεα σου απο τη μακρινη αυστραλια....
σου ευχομαι τα καλυτερα, να περνας καλα κ να επισκεφτεις ολους αυτους τους πανεμορφους προορισμους...

θα περιμενουμε ανταποκρισεις σου...αληθεια τι καιρο εχει εκει τωρα??? ζεστη ή μπαινει το φθονοπωρο σιγα σιγα...
Thanx Ελένη! Ανάλογα με τις μέρες, όταν πρωτοέφτασα όλοι σχολίαζαν πως ο καιρός τρελάθηκε, γιατί έβρεχε κι έβγαζε συχνά κρύο (μπορεί να φταίω και 'γω ο γκαντεμόσαυρος τί να πω:D). Γενικά έχει ζέστη κ ήλιο, πού κ πού καμιά βροχούλα και το πάει για φθινόπωρο. Όλοι με κοντομάνικα είμαστε ακόμη πάντως.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Ευχαριστώ latina! Κάνω διαπολιτισμική επικοινωνία (ή κάπως έτσι:)), στο τμήμα γλωσσολογίας.
μμ!ωραιο ακουγεται!!ελπιζω να ειναι ενδιαφερον και στην πραξη!!
οταν βρεις χρονο πες μας για το πανεπιστημιο, τα μαθηματα, τις παροχες στους φοιτητες κλπ!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
hello liz...να περνας καλα και εμεις σε σκεφτομαστε εδω στην πατριδα :clap:
 
  • Like
Reactions: liz

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
χάρηκα που σε διάβασα, καλό κουράγιο, και να μας ενημερώνεις liz
 
  • Like
Reactions: liz

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom