Ηνωμένο Βασίλειο Highgate Cemetery – London

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_01.jpg

Νομίζω πως το Highgate Cemetery είναι από τα πιο σημαντικά αξιοθέατα του Λονδίνου και δεν έχει αναφερθεί όσο θα του άξιζε στο φόρουμ μας (μόνο 2 μηνύματα βρήκα).


awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_02.jpg . awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_04.jpg


Ας ρίξουμε μια ματιά.

Παραθέτω λίγες φωτογραφίες και λίγη ιστορία για το χώρο:

awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_03.jpg . awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_07.jpg


Η αύξηση του πληθυσμού στο Λονδίνο στις αρχές του δέκατου ένατου αιώνα, ήταν τόσο μεγάλη που αποφασίστηκε η δημιουργία επτά μεγάλων νεκροταφείων στην περιφέρεια της πόλης, γνωστά και ως "Magnificent Seven".

awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_05.jpg . awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_06.jpg

Ένα από αυτά, το πιο ωραίο και το πιο διάσημο, το Highgate Cemetery, άνοιξε τις πύλες του το 1839 και λίγα χρόνια αργότερα έγινε ... «της μόδας». Ο συναγωνισμός για τον πιο ωραίο τάφο ήταν τόσο μεγάλος που το Highgate έγινε σιγά σιγά ένας χώρος γεμάτος από υπέροχα μνημεία και ταφικά αγάλματα.

awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_08.jpg . awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_09.jpg

Είναι τόσο σημαντικά που ο σημερινός επισκέπτης θα χρειαστεί άδεια και συνοδεία ξεναγού για να επισκεφθεί το δυτικό τμήμα του νεκροταφείου (ατό ανατολικό, η είσοδος είναι ελεύθερη).

awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_13.jpg . awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_12.jpg

Βρέθηκα να φωτογραφίζω εκεί μια μέρα που χιόνιζε με αφόρητο κρύο και όμως, μετά από λίγα λεπτά είχα μαγευτεί τόσο πολύ που προσπαθούσα (και τα κατάφερα) να ξεφύγω από το βλέμμα του ξεναγού για να περιπλανηθώ μόνος μου, με την ησυχία μου, σε αυτόν τον υπέροχο χώρο.

awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_11.jpg . awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_14.jpg

Κάντε και εσείς το ίδιο και περιμένετε να "ενσωματωθείτε" με το επόμενο group που θα ξεναγηθεί. Μην αγχωθείτε, κανείς δεν θα σας αναζητήσει στο μεταξύ.

Αν θελήσετε να πάτε, πρακτικές πληροφορίες θα βρείτε εδώ



awww.manoslykakis.com_galleries_57_thumbnails_Highgate_15.jpg

:xmas_confused:
 

Attachments

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ευχαριστούμε Μάνο! Κι εγώ έφυγα με πολύ θετικές εντυπώσεις από το Highgate cemetery (μολονότι οφείλω να ομολογήσω όττι πήγα μόνο και μόνο για τον τάφο του Μαρξ..)

Και βέβαια να προσθέσω ότι το κοντινότερο tube station είναι το Archway (όχι το Highgate) πάνω στη Northern Line (High Barnett branch)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Απίθανο! Ευχαριστούμε πολύ Μάνο!

Και οι φωτογραφίες -φυσικά- εξαιρετικές :)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν και δεν έχω πάει Λονδίνο ακόμα,το κοιμητήριο το έχω στις προτεραιότητές μου όταν πάω,αφού και μόνο ο τάφος του Μαρξ μου αρκεί.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κι ένα Παρίσι για άλλον αγαπημένο τάφο
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Ο συναγωνισμός για τον πιο ωραίο τάφο ήταν τόσο μεγάλος που το Highgate έγινε σιγά σιγά ένας χώρος γεμάτος από υπέροχα μνημεία και ταφικά αγάλματα.
ή μήπως θα ήταν πιο σωστό να λέγαμε ανταγωνισμός? αν κάποιος ξέρει.

ευχαριστούμε για την ξενάγηση)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μανο, οι φωτογραφίες σου έχουν καταπληκτική "κινηματογραφική" αίσθηση...έτσι τις είδα εγω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom