Hotel barcelona.

D

Delmem38110

Guest
Καλησπερα, θα ταξιδεψω στην Βαρκελωνη 2-7/5 και ψαχνω για μια καλη περιοχη για ξενοδοχειο. Μου ειπαν οτι γυρω στην Sagrada Familia και κοντα στην παραλια ειναι ωραια να μεινεις, τι λενε οι ειδικοι? Θα ηθελα να ειμαι σε καποιο κεντρικο αλλα παραλληλα ασφαλες σημειο, ετσι ωστε να μπορω να κυκλοφορω το βραδυ σε μια ωραια περιοχη για ποτο και φαγητο και μην κινουμαι μονιμως με ΜΜΜ. Μερικα ξενοδοχεια που εχω ξεχωρισει ειναι:
1) Ayre Hotel Caspe
2) Ilunion Auditori
3) Hotel SB Icaria Barcelona
4) Bcn Urbaness Hotels Gran Rosellon
5) Boutique Hostemplo Sagrada Familia
6) SM Hotel Teatre Auditori
Μαζι με τις υπολοιπες προτασεις των φιλων της σελιδας θα προσπαθησω να καταληξω στην καλυτερη επιλογη.

Ευχαριστω πολυ!
όλα τα ξενοδοχεία που αναφέρετε είναι πολύ μακριά από το κέντρο της πόλης όπου θα είναι και το καθημερινό σας πέρασμα.
προτιμήστε ότι είναι πολύ κοντά στην πλατεία της Καταλονίας για πρώτη φορά.
το ξενοδοχείο που έδειξε ο @connosp έχει παρα πολύ καλη θεση. αν και εγώ στην αναζήτηση θα πήγαινα όσο πιο κοντά γίνετε στην πλατεία από αυτή την πλευρά όμως.

Σ ευχαριστω πολυ, το κραταω προς το παρον και βλεπω. Σε πιο κεντρικο σημειο βασει του πλαισιου που μου υπεδειξες βρηκα τα Ronda House και Hotel Soho, ποια ειναι η γνωμη σου για αυτα? Οσο για το Bcn Urbaness Hotels Gran Rosellon που μου ειπες παραπανω, υποθετω απο τα λεγομενα σου οτι εχεις θετικη αποψη. Απεχω περιπου 2 μηνες απο το ταξιδι μου οποτε πιστευω αργοτερα ισως κατεβαινουν οι τιμες.
κινήσου στη γραμμή από το ξενοδοχείο που σου είπε ο @connosp που είναι πάνω στη ραμπλα σχεδόν μέχρι την πλατεία της Καταλονία. και λίγο αριστερά η δεξιά. τα έχεις όλα στα πόδια σου για πρώτη φορά που θα πας.
αυτά που επέλεξες τώρα δεν είναι άσχημα σαν τοποθεσία με καλύτερη επιλογή το soho
1.png
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.669
Ούτε το Ronda, ούτε το soho τα γνωρίζω. Η γειτονιά δεν είναι ότι καλύτερο. (Εκεί γύρω).
Καμία σχέση με το Ayre. Δεν γνωρίζω το μπάτζετ σου , αλλά βλέποντας τα ξενοδοχεία που
διαλέγεις σε πρώτη επιλογή θα είχα το Ayre και μετά το bcn. Και τα δύο είναι λίγο πιο μακριά
από το κέντρο, αλλά αν είστε νέοι ένα περπάτημα 15-20 λεπτά δεν είναι τίποτα.
 
D

Delmem38110

Guest
Ούτε το Ronda, ούτε το soho τα γνωρίζω. Η γειτονιά δεν είναι ότι καλύτερο. (Εκεί γύρω).
Καμία σχέση με το Ayre. Δεν γνωρίζω το μπάτζετ σου , αλλά βλέποντας τα ξενοδοχεία που
διαλέγεις σε πρώτη επιλογή θα είχα το Ayre και μετά το bcn. Και τα δύο είναι λίγο πιο μακριά
από το κέντρο, αλλά αν είστε νέοι ένα περπάτημα 15-20 λεπτά δεν είναι τίποτα.
φίλτατε τα 20 λεπτά ξεποδάριασμα για να πας κέντρο και από κει ο θεός ξέρει άλλα πόσα για να πας από δω και από κει, χαλάνε την εμπειρία της πόλης να την γυρίσεις με άνεση και ξεκούραστα. όλα τα ξενοδοχεία που ανέφερε ο συμφορουμιτης είναι πολύ μακριά από όλα. δεν μένεις στα άκρα του τετράφωνου. προτιμάς στο κέντρο να τα έχεις όλα κοντά.
επίσης τι πιο ωραίο να γυρίσεις στο ξενοδοχείο το μεσημέρι να κάνεις ένα ντουζ να ξεκουραστείς και να πας για φαγητό η οτιδήποτε άλλο.
με τέτοιες αποστάσεις δεν υφίσταται αυτό. θα είσαι από το πρωί μέχρι το βράδυ στους δρόμους η θα σπαταλάς χρόνο για να επιστρέψεις στη βάση.
συμβουλεύουμε σωστά με το που θα ήταν ιδανικό σαν τοποθεσία πρωτίστως και μετά όλα τα υπόλοιπα.
επειδή έτυχε να δω την πόλη σαν τουρίστας πάμπολλες φορές. το κέντρο είναι μονόδρομος.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Η περιοχη της la sagrada (eixample) ειναι και ασφαλης και ομορφη εκει εμενα και εγω και εχει εντονη ζωη και εστιατορια πιο local και απο το κεντρο ,αλλα το μετρο ειναι μονοδρομος αν θες να κατεβαινεις la rabla και το να το πας με τα ποδια ειναι λιγο μακρυα .Aν θες να εισαι τοσο κοντα με ποδια ομως θα μεινεις κοντα στην plaza catalunya και στην la rabla εκει θα κοιταξεις.Βarcelonetta δεν ειναι μακρυα ειναι ομορφα να μενεις παραλιακα αλλα και παλι σε καμμια περιπτωση δεν θεωρειται κεντρο ακριβως,δεν ειναι μακρυα αλλα πιστευω και εκει ισως θες κανα 2 στασεις με μετρο,
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
119
Likes
1.022
φίλτατε τα 20 λεπτά ξεποδάριασμα για να πας κέντρο και από κει ο θεός ξέρει άλλα πόσα για να πας από δω και από κει, χαλάνε την εμπειρία της πόλης να την γυρίσεις με άνεση και ξεκούραστα. όλα τα ξενοδοχεία που ανέφερε ο συμφορουμιτης είναι πολύ μακριά από όλα. δεν μένεις στα άκρα του τετράφωνου. προτιμάς στο κέντρο να τα έχεις όλα κοντά.
επίσης τι πιο ωραίο να γυρίσεις στο ξενοδοχείο το μεσημέρι να κάνεις ένα ντουζ να ξεκουραστείς και να πας για φαγητό η οτιδήποτε άλλο.
με τέτοιες αποστάσεις δεν υφίσταται αυτό. θα είσαι από το πρωί μέχρι το βράδυ στους δρόμους η θα σπαταλάς χρόνο για να επιστρέψεις στη βάση.
συμβουλεύουμε σωστά με το που θα ήταν ιδανικό σαν τοποθεσία πρωτίστως και μετά όλα τα υπόλοιπα.
επειδή έτυχε να δω την πόλη σαν τουρίστας πάμπολλες φορές. το κέντρο είναι μονόδρομος.
Ολα είναι σχετικα. Εγώ στο χαμό της Rambla (στενα δρομακια, πολυς θόρυβος, κακή τουριστίλα απο κάτω όλη μέρα) δε θα διαλεγα ποτέ να μείνω, και έχω πάει 8 φορές στη Βαρκελώνη με διάφορες αφορμές, σε διάφορες ηλικίες και με διάφορα μπατζετ. Επίσης η περιοχή αριστερά (στο χάρτη) της Rambla θεωρείται λίγο κακόφημη - περιέργη όπως λέει και ο @panpan.

Τα γύρω γύρω της Catalunya είναι όντως πολύ καλά αλλά συχνά πολύ ακριβά χωρίς λόγο σε σχέση με κατι λίγο πιο μακρια. Το περπάτημα θεωρείται δεδομένο γιατι πολλά απο τα αξιοθέατα είναι μακρια από το κεντρο και κατ εμέ χαίρεσαι και την πόλη έτσι. Επίσης το μετρό είναι άψογο απο θέμα δικτύου και συχνότητας δρομολογίων.

Τα άκρα του τετραγώνου και λίγο παρα πέρα αν υπάρχει κοντά μετρό είναι μια χαρά. Ιδανικά για μένα τα στενακια γύρω απο την Passeig de Gracia και τα γύρω απο arc de triomf, και, επειδή ο @theanswer θα πάει Μάιο, και η barcelonetta και το κοντινό παραθαλάσσιο μέτωπο (είχες ένα εκεί στην αρχική σου λίστα, το icaria νομίζω).
 

theanswer

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Συνοψιζοντας τις αποψεις ολων σας καταληγω στο οτι θα ηταν καλο να αποφυγω την περιοχη αριστερα της πλατειας Καταλονιας οπως κοιταμε το χαρτη, απο εκει και περα ειναι ολα σχετικα οπως ειπε και ο @drDorothy.
Αν καποιος θελει να μεινει σε μια καλυτερη περιοχη και δεν εχει προβλημα με 15-20 λεπτα περπατημα κοιταει προς τα δεξια και πανω, ακομα και λιγο παραεξω απ το πλαισιο, αλλιως αν προτιμαει να ειναι στο κεντρο κοιταει γυρω απο την πλατεια Καταλονιας.
Επισης, δεν ειδα ενστασεις με το πιο παραλιακο μετωπο και το κατω δεξια κομματι του χαρτη, αν και εχω την εντυπωση οτι απομακρυνεσαι αρκετα απο τα αξιοθεατα της πολης εκει.
Οπως και να εχει, ειναι υγιες να ακουγονται διαφορετικες αποψεις καθως μπορει ο καθενας να προσαρμοσει τις πληροφοριες αυτες στις αναγκες του. Σας ευχαριστω ολους.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.669
φίλτατε τα 20 λεπτά ξεποδάριασμα για να πας κέντρο και από κει ο θεός ξέρει άλλα πόσα για να πας από δω και από κει, χαλάνε την εμπειρία της πόλης να την γυρίσεις με άνεση και ξεκούραστα.
screenshot-www.google.es-2022.03.08-15_57_33.png

Αν το 1,5 χιλ είναι ξεποδάριασμα, πάω πάσο. Τόσο κάνω βόλτα τον σκύλο μου και τον πάω
4 φορές την ημέρα.
Και στη διαδρομή χαζεύεις και αξιοθέατα πχ Arc de triomf, Casa Calvet πάνω στον δρόμο σου.
Casa Calvet
Εγώ στο χαμό της Rambla (στενα δρομακια, πολυς θόρυβος, κακή τουριστίλα απο κάτω όλη μέρα) δε θα διαλεγα ποτέ να μείνω, και έχω πάει 8 φορές στη Βαρκελώνη με διάφορες αφορμές, σε διάφορες ηλικίες και με διάφορα μπατζετ. Επίσης η περιοχή αριστερά (στο χάρτη) της Rambla θεωρείται λίγο κακόφημη - περιέργη όπως λέει και ο @panpan.
Αγαπάμε παλιά πόλη ,αλλά την ημέρα.
Την νύχτα από Ράμπλα και αριστερά, αν ψάχνεις κορίτσια,πρέζα ,κόκα κλπ , είναι ότι πρέπει.
Ράμπλα και δεξιά, είναι ωραία αλλά την ημέρα. Αν θέλει κάποιος το βράδυ να αναπνέει κατρουλίλα,
έχει βρει το στοιχείο του. Αν και η πόλη πλένεται συνέχεια νύχτα μέρα,μια οσμή την βγάζει. Υπάρχουν και ξενοδοχεία διαμαντάκια μέσα στην παλιά πόλη και αν τα βρεις σε καλή τιμή είναι οκ.
Καλύτερη περιοχή για μένα είναι λίγο πιο δεξιά. Πχ Hotel Gran Barcino, Hotel Suizo Κλπ
Εκεί στην ευρύτερη περιοχή του καθεδρικού ναού. Όλα όμως εξαρτώνται από το μπάτζετ που έχει
κάποιος να διαθέσει.
Ανόητη ανάρτηση χωρίς λόγο. Ναι κακιά τουριστίλα,ειδικά το βράδυ.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.669
Επίσης και το Hotel Adagio Gastronòmic, Carrer de Ferran, 21, 08002 Barcelona είναι ένα καλό
στην παλιά πόλη για όσους θέλουν κοντά στην ράμπλα.
 
D

Delmem38110

Guest
Επίσης και το Hotel Adagio Gastronòmic, Carrer de Ferran, 21, 08002 Barcelona είναι ένα καλό
στην παλιά πόλη για όσους θέλουν κοντά στην ράμπλα.
έχεις μείνει σε κάποια από αυτά για να τα προτείνεις.. εγώ από τις φωτό του συγκεκριμένου ξενοδοχείου βλέπω επίπλωση 60/70.... δεν το λες και καλό και φρέσκο.
βέβαια γούστα είναι αυτά...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.669
Μια χαρά καθαρό και λειτουργικό με εξυπηρετικό προσωπικό. Μέσα στην παλιά πόλη έτσι είναι τα περισσότερα. Αυτό είναι από τα καλύτερα. Στην Βαρκελώνη μένω στο σπίτι 🏡 μου και όχι σε ξενοδοχείο 🏨 Οι πελάτες μου που μένουν, μου λένε τις εντυπώσεις τους. Εγώ δεν προτιμώ την περιοχή γύρω από την Ράμπλα. Ξέρω μέλη του φόρουμ που έμειναν εκεί και αν δούνε το ποστ και θέλουν μας λένε την γνώμη τους.
 
D

Delmem38110

Guest
στην πόλη σου λοιπόν έχω έρθει τουλάχιστον 25 φορές για τριήμερα και δυο από αυτές ήταν των 15 ημερών. την έχω ζήσει σαν τουρίστας αρκετά καλά μπορώ να πω.
έχω μείνει σε αρκετά ξενοδοχεία από τη διαγώνιο (ποτέ ξανά) μέχρι και την πλατεία της Καταλονίας ποτέ πιο κάτω, και πολύ συχνά σε καταλύματα στο eixample γιατί μ αρέσει σαν περιοχή. το axel ας πούμε.

ξεχωρίζω το room mate pau, 50 μέτρα από την πλατεία με τεράστια άνεση στο που θα πας.
και μετά το nh calderon λίγο πιο μακριά.
αν ξαναέρθω θα μου άρεσε να μείνω H10.

πολλές φορές ο τουρίστας έχει καλύτερη άποψη από τον ντόπιο, γιατί απλά ο ντόπιος περιορίζετε στην καθημερινότητα. ο τουρίστας στο να απολαύσει την πόλη όσο πιο καλά και άνετα μπορεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom