Hotel barcelona.

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Ρατσιστικά ότι δεν ταιριάζει με εμάς.
Η μόνη λογική εξήγηση για αυτή την ανάρτηση είναι οτι δεν ξέρεις τι σημαινει η λέξη ρατσιστικα. Καλό είναι να μην χρησιμοποιειται έτσι αβιαστα γιατι μειώνεται η βαρύτητα που έχει στα πραγματικα ρατσιστικα φαινόμενα.

Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ κάποια κοινωνική ομάδα που να σχετίζεται με την έκφραση "κακη τουριστιλα", δεν αναφερόμουν καν σε ανθρώπους μόνο.

Αγαπάμε παλιά πόλη ,αλλά την ημέρα.
Την νύχτα από Ράμπλα και αριστερά, αν ψάχνεις κορίτσια,πρέζα ,κόκα κλπ , είναι ότι πρέπει.
Ράμπλα και δεξιά, είναι ωραία αλλά την ημέρα. Αν θέλει κάποιος το βράδυ να αναπνέει κατρουλίλα,
έχει βρει το στοιχείο του. Αν και η πόλη πλένεται συνέχεια νύχτα μέρα,μια οσμή την βγάζει. Υπάρχουν και ξενοδοχεία διαμαντάκια μέσα στην παλιά πόλη και αν τα βρεις σε καλή τιμή είναι οκ.
Καλύτερη περιοχή για μένα είναι λίγο πιο δεξιά. Πχ Hotel Gran Barcino, Hotel Suizo Κλπ
Εκεί στην ευρύτερη περιοχή του καθεδρικού ναού. Όλα όμως εξαρτώνται από το μπάτζετ που έχει
κάποιος να διαθέσει.
Εννοείται αγαπάμε παλια πολη! Για τη ραμπλα αυτη καθ'αυτην λέω, όχι για την παλιά πολη.

στην πόλη σου λοιπόν έχω έρθει τουλάχιστον 25 φορές για τριήμερα και δυο από αυτές ήταν των 15 ημερών. την έχω ζήσει σαν τουρίστας αρκετά καλά μπορώ να πω.
έχω μείνει σε αρκετά ξενοδοχεία από τη διαγώνιο (ποτέ ξανά) μέχρι και την πλατεία της Καταλονίας ποτέ πιο κάτω, και πολύ συχνά σε καταλύματα στο eixample γιατί μ αρέσει σαν περιοχή. το axel ας πούμε.
Αν με το "ποτέ πιο κάτω" εννοείς προς τη θάλασσα, δεν έχεις μείνει ουτε εσύ στην περιοχή που προτείνεις παραπανω και που είπα εγώ ότι δε θα έμενα και με είπες ρατσιστρια...:rolleyes:


.
 
Last edited:

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Πιστεύω ότι τελικά το θέμα διαμονή και που ποικίλει ανάλογα με τις συνήθειες του κάθε ταξιδιώτη.
Ταξίδεψα με φίλη μου στη Βαρκελώνη και επιλέξαμε ενα μικρό ξενοδοχείο αριστερά της Las Ramblas στην γοτθική συνοικία Eμας προσωπικά μας βόλεψε πολυ γιατί είχαμε τη δυνατότητα να βγούμε το βράδυ και να τα εχουμε όλα στα πόδια μας.

Μείναμε στο hostal Fernando το οποίο ήταν ένα μικρό ξενοδοχείο, το δωμάτιο ήταν πολυ μικρό με δικό του μπάνιο και ήταν πολυ καθαρό. Το επιλέξαμε γιατί ήταν low budget και κέντρο.
 
D

Delmem38110

Guest
Αν με το "ποτέ πιο κάτω" εννοείς προς τη θάλασσα, δεν έχεις μείνει ουτε εσύ στην περιοχή που προτείνεις παραπανω και που είπα εγώ ότι δε θα έμενα και με είπες ρατσιστρια...:rolleyes:
είχε αναφέρει ένα ξενοδοχείο που μου φάνηκε καλό ένας συμφορουμιτης και θεώρησα πως σαν θέση είναι εξαιρετική για κάποιον που πάει για Πρώτη φορά.
μου αρέσει το φαγητό και ο καφές στη ραμπλα και ας είναι ξεπεσμένος τουρισμός...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
επιλέξαμε ενα μικρό ξενοδοχείο αριστερά της Las Ramblas
Πρέπει επειγόντως να ξαναέρθετε για φρεσκάρισμα μνήμης. :haha: Έτσι όπως κοιτάμε τον χάρτη είναι δεξιά της Ράμπλας. Είναι δίπλα από το Adagio που είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ.
Σε γενικές γραμμές στην παλιά πόλη τα δωμάτια είναι μικρά και είναι λογικό γιατί τα κτήρια είναι
400, 500, έως και 800 ετών κάποια.
 
D

Delmem38110

Guest
Πιστεύω ότι τελικά το θέμα διαμονή και που ποικίλει ανάλογα με τις συνήθειες του κάθε ταξιδιώτη.
Ταξίδεψα με φίλη μου στη Βαρκελώνη και επιλέξαμε ενα μικρό ξενοδοχείο αριστερά της Las Ramblas στην γοτθική συνοικία Eμας προσωπικά μας βόλεψε πολυ γιατί είχαμε τη δυνατότητα να βγούμε το βράδυ και να τα εχουμε όλα στα πόδια μας.

Μείναμε στο hostal Fernando το οποίο ήταν ένα μικρό ξενοδοχείο, το δωμάτιο ήταν πολυ μικρό με δικό του μπάνιο και ήταν πολυ καθαρό. Το επιλέξαμε γιατί ήταν low budget και κέντρο.
είναι εξαιρετική περιοχή ανάμεσα στην πλατεία της Καταλονίας και την παραλία. όλα με τα πόδια και οι αποστάσεις μικρές.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Πρέπει επειγόντως να ξαναέρθετε για φρεσκάρισμα μνήμης. :haha: Έτσι όπως κοιτάμε τον χάρτη είναι δεξιά της Ράμπλας. Είναι δίπλα από το Adagio που είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ.
Σε γενικές γραμμές στην παλιά πόλη τα δωμάτια είναι μικρά και είναι λογικό γιατί τα κτήρια είναι
400, 500, έως και 800 ετών κάποια.
😃😃😃😃 Πρέπει, έχω αφήσει εκκρεμότητες..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
εγώ από τις φωτό του συγκεκριμένου ξενοδοχείου βλέπω επίπλωση 60/70.... δεν το λες και καλό και φρέσκο.
screenshot-www.google.com-2022.03.09-15_17_24.png
screenshot-www.google.com-2022.03.09-15_18_11.png
screenshot-www.google.com-2022.03.09-15_18_48.png

Είναι ένα ξενοδοχείο σαν κτήριο παλιό, όπως και τα περισσότερα στην παλιά πόλη. Όπως βλέπεις
ανακαινισμένο με vintage διακόσμηση που νομίζω ταιράζει στην παλαιότητα του κτηρίου.
μέχρι και την πλατεία της Καταλονίας ποτέ πιο κάτω,
Έχεις έρθει 25 φορές και ούτε μια φορά δεν έμεινες στην περιοχή που προτείνεις.
πολλές φορές ο τουρίστας έχει καλύτερη άποψη από τον ντόπιο, γιατί απλά ο ντόπιος περιορίζετε στην καθημερινότητα.
Θα συμφωνήσω αν ο ντόπιος είναι άσχετος με το αντικείμενο . Αν ο 'ντόπιος' Έχει μια εμπειρία
πάνω από 3 δεκαετίες στον τουρισμό και τριγυρίζει σχεδόν κάθε μέρα στην περιοχή , κάτι
θα σκαμπάζει. Όλα είναι θέμα μπάτζετ. Πόσα μπορεί κάποιος να διαθέσει για την διαμονή και τι
συμβιβασμούς πρέπει να κάνει ανάλογα με το πορτοφόλι του, αλλά και τα γούστα του.
@alvadi με το καλό να ξαναέρθετε.
 
D

Delmem38110

Guest
Έχεις έρθει 25 φορές και ούτε μια φορά δεν έμεινες στην περιοχή που προτείνεις.
πρότεινα τη συγκεκριμένη περιοχή (διάβαζε προτού απαντήσεις και πιο πάνω) γιατί μου άρεσε το ξενοδοχείο που παρέθεσε ο @connosp
και μου αρέσει να κάθομαι και να τρώω επίσης εκεί.
όπως ανέφερα προτιμάω eixample.
πάνε μια βόλτα μπορεί να αρέσει και σε σένα. δεν είναι κακό.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλησπερα, θα ταξιδεψω στην Βαρκελωνη 2-7/5 και ψαχνω για μια καλη περιοχη για ξενοδοχειο. Μου ειπαν οτι γυρω στην Sagrada Familia και κοντα στην παραλια ειναι ωραια να μεινεις, τι λενε οι ειδικοι? Θα ηθελα να ειμαι σε καποιο κεντρικο αλλα παραλληλα ασφαλες σημειο, ετσι ωστε να μπορω να κυκλοφορω το βραδυ σε μια ωραια περιοχη για ποτο και φαγητο και μην κινουμαι μονιμως με ΜΜΜ. Μερικα ξενοδοχεια που εχω ξεχωρισει ειναι:
1) Ayre Hotel Caspe
2) Ilunion Auditori
3) Hotel SB Icaria Barcelona
4) Bcn Urbaness Hotels Gran Rosellon
5) Boutique Hostemplo Sagrada Familia
6) SM Hotel Teatre Auditori
Μαζι με τις υπολοιπες προτασεις των φιλων της σελιδας θα προσπαθησω να καταληξω στην καλυτερη επιλογη.

Ευχαριστω πολυ!

Καλημερα σε ολους, εμεις μειναμε στο MotelOne απεναντι απο το παρκο Ciutadella. Ηταν πολυ καθαρό και ησυχη περιοχη. Καλα να περασετε!!!!!
 

geosoftgr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αγαπητοί συμφορουμίτες θα ήθελα τη βοήθειά σας για ξενοδοχείο στη Βαρκελώνη. Λόγω χαμηλού μπάτζετ έχω επιλέξει
Barcelona House
https://bit.ly/3DybNxQ
H
Hotel Porta Fira 4* Sup
https://bit.ly/3Lxbm9K
Τι από τα δύο να προτιμήσω?
Και αν έχετε καμία καλύτερη πρόταση για ξενοδοχείο σε αυτές τις τιμές?
 
D

Delmem38110

Guest
Αγαπητοί συμφορουμίτες θα ήθελα τη βοήθειά σας για ξενοδοχείο στη Βαρκελώνη. Λόγω χαμηλού μπάτζετ έχω επιλέξει
Barcelona House
https://bit.ly/3DybNxQ
H
Hotel Porta Fira 4* Sup
https://bit.ly/3Lxbm9K
Τι από τα δύο να προτιμήσω?
Και αν έχετε καμία καλύτερη πρόταση για ξενοδοχείο σε αυτές τις τιμές?
το πρώτο είναι σε πολύ καλή τοποθεσία. όλα με τα πόδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom