Τσεχική Δημοκρατία Hradec Κrálové,Telc, Cesky Κrumlov (Tσεχία)

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
'Εχει πάει κανένας στις παραπάνω πόλεις ??? Προσπαθώ να βρω οδηγούς για ξεναγήσεις φαγητό, καφέ, και αξιοθέατα .Όποια πληροφορία δεκτή.Ευχαριστώ !!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
'Εχει πάει κανένας στις παραπάνω πόλεις ??? Προσπαθώ να βρω οδηγούς για ξεναγήσεις φαγητό, καφέ, και αξιοθέατα .Όποια πληροφορία δεκτή.Ευχαριστώ !!!
Τι σύμπτωση τα ιδια ψαχνω και εγω Θα παω Πραγα 9/3 :lol:
δες εδω.. http://www.myczechrepublic.com/sightseeing_tours/cesky-krumlov-tour.html
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.321
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Υπαρχει ενας οδηγος-στα ελληνικα- του National Geographic Traveler ΠΡΑΓΑ ΚΑΙ ΤΣΕΧΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ,ειναι πολυ αναλυτικος και κατατοπιστικος.Αυτος που εχω εγω ειναι εκδοσης 2009,νομιζω τον εδινε μια εφημεριδα.Δες αν ειναι διαθεσιμος.θα σε βοηθησει πολυ.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Υπαρχει ενας οδηγος-στα ελληνικα- του National Geographic Traveler ΠΡΑΓΑ ΚΑΙ ΤΣΕΧΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ,ειναι πολυ αναλυτικος και κατατοπιστικος.Αυτος που εχω εγω ειναι εκδοσης 2009,νομιζω τον εδινε μια εφημεριδα.Δες αν ειναι διαθεσιμος.θα σε βοηθησει πολυ.
Θα το κοιτάξω...έχω βρεί μόνο της Πράγας και έχω οδηγούς από τα προηγούμενα ταξίδια μου, αλλά θα μείνω για δυο μέρες μόνο στη Πράγα, και λέω από μια μέρα σε κάθε πόλη , το Τelc είναι στη Μοραβία με βολεύει καλλίτερα αφού θα έχω έδρα το Brno
Σε ευχαριστώ πολύ !!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Last edited by a moderator:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
μια άλλη μονοήμερη ενδιαφέρουσα εκδρομη απο Πραγα πρεπει να ειναι στο Olomouc ( 2-3 ωρες αποσταση τραινο-λεωφορειο)... εχει παει καποιος?


Δύσκολη πρόσβαση απο Πραγα με ΜΜΜ
Tο Olomouc είναι πανέμορφο έχω πάει από Βrno είναι γύρω στη 1 ώρα ευχάριστη διαδρομή όμορφο το ιστορικό κέντρο, πραγματικά αξίζει
Ωραία είναι και η βόλτα δίπλα στο ποτάμι ,το ρολόι στη πλατεία τύπου Πράγας και επίσης στη πλατεία θα βρεις και το γραφείο τουρισμού που σου δίνουν ότι πληροφορίες θέλεις και χάρτες με όλα τα αξιοθέατα.
Πολύ καλό φαγητό το εστιατόριο Μοραβία(αν θυμάμαι καλά) στη κεντρική πλατεία, μιλούσαν πολύ καλά Αγγλικά, η διακόσμηση και το φαγητό, ήταν παραδοσιακή της περιοχής.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Tο Olomouc είναι πανέμορφο έχω πάει από Βrno είναι γύρω στη 1 ώρα ευχάριστη διαδρομή όμορφο το ιστορικό κέντρο, πραγματικά αξίζει
Ωραία είναι και η βόλτα δίπλα στο ποτάμι ,το ρολόι στη πλατεία τύπου Πράγας και επίσης στη πλατεία θα βρεις και το γραφείο τουρισμού που σου δίνουν ότι πληροφορίες θέλεις και χάρτες με όλα τα αξιοθέατα.
Πολύ καλό φαγητό το εστιατόριο Μοραβία(αν θυμάμαι καλά) στη κεντρική πλατεία, μιλούσαν πολύ καλά Αγγλικά, η διακόσμηση και το φαγητό, ήταν παραδοσιακή της περιοχής.
απο Πραγα για Brno πηγαινεις με τραινο? ή λεωφορειο?...θα προλάβαινα αραγε να κανω τον κυκλο Πραγα...brno .. Olomouc ..Praha...???
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
απο Πραγα για Brno πηγαινεις με τραινο? ή λεωφορειο?...θα προλάβαινα αραγε να κανω τον κυκλο Πραγα...brno .. Olomouc ..Praha...???
Mε λεωφορείο είναι γύρω στις 2 ώρες και κάτι, από Πράγα για Brno σου προσφέρουν εφημερίδες περιοδικά ακουστικά γιατί το κάθε κάθισμα έχει ατομική τηλεόραση, που μπορείς να ακούσεις μουσική, να δεις ταινία ή να παίξεις ηλεκτρονικά παιγνίδια (σαν τα Ελληνικά λεωφορεία που βλέπουμε κάθε μέρα ) Σου προσφέρουν δωρεάν καπουτσίνο ή σοκολάτα και το εισιτήριο το κλίνεις ηλεκτρονικά .
Το Brno είναι μια πόλη που συμπαθείς αμέσως,χωρίς να έχει κάτι το ουαου !!! Το κάστρο είναι όμορφο με ωραία θέα, το σύμβολο του Βrno η εκκλησία Πέτρου και Παύλου ψηλά με θέα όλη τη πόλη, και έχει πολλά εμπορικά κέντρα, είναι φοιτητούπολη περισσότερο και αρκετά οικονομική πόλη
Τώρα για Olomouc από Brno είναι μια ώρα τα λεοφωρεία είναι τα ίδια και η τιμή πέρυσι ήταν 3,20 ευρώ
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Σκέφτομαι το διάστημα 1-8 Ιανουαρίου με αφετηρία και τέλος τη Μπρατισλάβα να επισκεφτώ το Μπρνο, το Όλομουτς (ημερήσια από Μπρνο), το Τέλτς και το Τσέσκυ Κρούμλοβ. Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη. Τι προτείνετε και πόσο να μείνω σε κάθε πόλη? Υπάρχει κάτι άλλο που αξίζει να δω στη διαδρομή (Βιέννη-Πράγα και Βουδαπέστη έχω πάει)?. Στο γυρισμό είναι εφικτό να γυρίσω μέσω Linz Αυστρίας?. οι μετακινήσεις θα γίνουν με τρένα ή Λεωφορεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom