Κροατία Hvala ne! Στην Κροατία… με τον ακατανόμαστο!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?

Σπλιτ: Παραλιακή Riva και λόφος Marjan!

Η Riva μπορεί να μας έκανε να νοιώσουμε οικεία και να μας θύμισε λιγάκι Θεσσαλονίκη, αλλά σίγουρα η παραλιακή του Σπλιτ διαφέρει από αυτή της Θεσσαλονίκης. Είναι πλακόστρωτη, πεζοδρομημένη χωρίς διέλευση αυτοκινήτων, με πολλούς φοίνικες κατά μήκος της. Η Ρίβα είναι γεμάτη από καφέ, μπαρ και εστιατόρια, πάγκους με σουβενιρ αλλά και τοπικά προιόντα και μπροστά στη θάλασσα έχει σκαλιά και παγκάκια ανάμεσα στους φοίνικες. Σε συνδυασμό με τα εξαιρετικά κτίρια και το νότιο τμήμα του παλατιού του Διοκλητιανού πάνω στη Ρίβα, είναι πραγματικά ο πιο ωραίος και δημοφιλής δημόσιος χώρος στο Σπλιτ.

Croatia 2020-570.jpg


Croatia 2020-571.jpg


Croatia 2020-574.jpg


Croatia 2020-577.jpg


Αυτό που μου άρεσε περισσότερο στη Riva, είναι που αισθανθήκαμε την ανεμελιά των διακοπών, του καλοκαιριού και της κανονικότητας! Ωραίος κόσμος, ντόπιοι αλλά και πολλοί τουρίστες που απολάμβαναν την υπέροχη ατμόσφαιρα της παραλιακής και που κανένας ακατανόμαστος δεν ήταν ικανός να χαλάσει τη διάθεση σε κανέναν! Βασικά νομίζω πως ο ακατανόμαστος δεν απασχολούσε κανέναν. Άλλωστε αυτό είναι οι διακοπές… απόδραση από την καθημερινότητα και τον παραλογισμό που ζούμε όλοι εδώ και μήνες! Η Κροατία ήταν το απόλυτο γιατρικό!

Croatia 2020-579.jpg


Croatia 2020-582.jpg


Croatia 2020-583.jpg


Πλατεία dr. Franje Tuđmana με την εκκλησία και το μοναστήρι του Αγίου Φραν
Croatia 2020-586.jpg


Μετά το τέλος της Riva, από την πλατεία dr. Franje Tuđmana η παραλιακή συνεχίζεται στην οδό Trumbićeva obala. Περπατήσαμε μέχρι το μικρό λιμανάκι Matejuška με τις δεκάδες μικρές βάρκες που έχει θέα την Riva από τη θάλασσα. Η Matejuška είναι κι αυτή ένα δημοφιλές μέρος στο Σπλιτ για περατζάδα αλλά και με αρκετά εστιατόρια και ταβέρνες.

Croatia 2020-587.jpg


Croatia 2020-588.jpg


Croatia 2020-589.jpg


Επειδή μας έλειψαν τα σκαλιά του Ντουμπρόβνικ, είπαμε να ανέβουμε στον μοναδικό λόφο του Σπλιτ, στο λόφο Marjan. Μη φανταστείτε καμιά τρελή δύσκολη ανάβαση. Άλλωστε μετά το Ντουμπρόβνικ, όλα μας φαίνονταν παιχνιδάκι! Ανεβήκαμε τα σκαλιά που οδηγούν στο πιο ωραίο viewpoint του Σπλιτ.

Croatia 2020-591.jpg


Οι σκάλες μας οδήγησαν στο διάσημο μπαλκόνι Prva Vidilica Na Marjanu στην αρχή του τεράστιου Park Šuma Marjan. Όπως ήταν φυσικό είχε πολλούς επισκέπτες που ήρθαν να δουν την πανοραμική θέα του Σπλιτ αλλά και στο καφέ-εστιατόριο "Vidilica" που βρίσκεται ακριβώς δίπλα στο μπαλκόνι. Καθίσαμε αρκετή ώρα μέχρι να σουρουπώσει. Την αράξαμε στο παγκάκι και παρατηρούσαμε τους ανθρώπους που περίμεναν μέχρι να έρθει η σειρά τους να στηθούν και να βγουν φωτογραφίες. Μετά από αρκετά λεπτά βρήκαμε τη σωστή στιγμή χωρίς πολύ κόσμο, ώστε να φωτογραφίσουμε και να φωτογραφηθούμε κι εμείς! Η όμορφη θέα προς την πόλη και προς το λιμάνι του Σπλιτ μας συντρόφευσε μέχρι να σουρουπώσει.

Croatia 2020-608.jpg


Croatia 2020-597.jpg


Croatia 2020-602.jpg


Croatia 2020-606.jpg


Croatia 2020-609.jpg


Croatia 2020-610.jpg


Όταν πια είχε σουρουπώσει κατηφορίσαμε από το λόφο και επιστρέψαμε στο μικρό λιμάνι Matejuška και στην παραλιακή. Καθώς βράδιαζε και η πόλη άναβε τα φώτα της, ήταν έρωτας!

Croatia 2020-612.jpg


Croatia 2020-614.jpg


Η Riva είχε έντονη ζωντάνια ενώ μουσικές ακούγονταν από παντού. Κόσμος είχε γεμίσει τα μπαρ πάνω στην παραλία, σεργιάνιζε κατά μήκος της και πολλοί την είχα αράξει στα σκαλιά και στα παγκάκια μπροστά στη θάλασσα.

Croatia 2020-617.jpg


Croatia 2020-618.jpg


Croatia 2020-620.jpg


Croatia 2020-622.jpg


Όμως όλη η μαγεία κρύβονταν εντός των τειχών, στην παλιά πόλη. Καθώς είχε πέσει η νύχτα, τα μεγαλοπρεπή ρωμαϊκά αριστουργήματα του παλατιού, οι ατμοσφαιρικές πλατείες και τα μικροσκοπικά καλντερίμια δημιούργησαν μια μοναδική μυστήρια ατμόσφαιρα που όμοια της δεν είχα ξαναδεί. Αυτό που μας ενθουσίασε εκτός από την πανέμορφη παλιά πόλη, ήταν η θετική ενέργεια που ήταν διάχυτη παντού, από τον κόσμο που είχε γεμίσει τα μαγαζιά και σουλάτσαρε στα στενά και τις πλατείες, και από τα live που έδιναν καλλιτέχνες σε κάθε γοητευτική γωνιά της παλιάς πόλης. Οι μουσικές, η χαρούμενη διάθεση, η επιβλητική ρωμαϊκή πόλη κάνουν το Σπλιτ την πιο σύνθετη, όμορφη και ζωντανή πόλη της Δαλματίας. Ήταν από τις στιγμές ταξιδιού που είπαμε, πόσο καλά πράξαμε που ταξιδέψαμε στην Κροατία ειδικά φέτος, και δεν μας σταμάτησε τίποτα!

Croatia 2020-623.jpg


Croatia 2020-624.jpg


Croatia 2020-630.jpg


Croatia 2020-626.jpg


Croatia 2020-625.jpg


Όμως βαλκάνια χωρίς τσεβάπι δεν γίνεται! Ανάμεσα στα βόρεια τείχη της παλιά πόλης και τον μεγάλο πεζόδρομο της Marmontova ulica, στην οδό Ul. kralja Tomislava βρήκαμε ένα μικρό μαγαζάκι το ‘’Fontana’’, που σπεσιαλιτέ του είναι το ξακουστό cevapi, που θεωρείται εθνικό πιάτο της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης, της Κροατίας και των άλλων χωρών της πρώην Γιουγκοσλαβίας αλλά και της Αλβανίας. Μετά από μικρή αναμονή, ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας βρήκε τραπέζι ακριβώς δίπλα σε μια φασαριόζικη χαρούμενη παρέα νεαρών Γάλλων. Απολαύσαμε το τσεβάπι μας, μερίδα με 10 μικρά σουτζουκάκια με συνοδεία μιας αφράτης πίτας και με κόστος μόλις 48kn δηλαδή περίπου 6,5€.

Croatia 2020-628.jpg


Στη συνέχεια απολαύσαμε λαιβ μουσική στην πλατεία του περιστυλίου στο Cafe Luxor. Μαγική ατμόσφαιρα σε ένα εκπληκτικό σκηνικό σαν από ταινία!
Croatia 2020-634.jpg


Croatia 2020-638.jpg


Croatia 2020-636.jpg


Croatia 2020-637.jpg


Η μέρα ήταν μαραθώνια αλλά τέλεια! Είχαμε ανάγκη την ξεκούραση όμως η ατμόσφαιρα του Σπλιτ το βράδυ ήταν τόσο ωραία που δεν μπορούσαμε να το αποχωριστούμε! Περάσαμε ξανά από την πολύβουη παραλιακή, και γίναμε ένα με τον κόσμο! Το Σπλιτ είναι η απόλυτη πόλη του καλοκαιριού και των διακοπών!

Marmontova ulica
Croatia 2020-639.jpg


Riva
Croatia 2020-640.jpg


Πλατεία dr. Franje Tuđmana
Croatia 2020-641.jpg


Trg Republike / Πλατεία Δημοκρατίας
Croatia 2020-642.jpg


Aποσυρθήκαμε στην ήσυχη γειτονιά μας και στο κατάλυμά μας...
ρίχνοντας μια ακόμα ματιά από τη σοφίτα μας στο υπέροχο Σπλιτ!
Croatia 2020-643.jpg



 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Χαίρομαι πολύ που ξεκίνησες να γράφεις ιστορία για τη Κροατία τελικά, αν κι εγώ το περίμενα. :cool:
Είμαι σίγουρος ότι θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον λόγω της όλης φάσης που διανύουμε.
Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Χαίρομαι πολύ που ξεκίνησες να γράφεις ιστορία για τη Κροατία τελικά, αν κι εγώ το περίμενα. :cool:
Είμαι σίγουρος ότι θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον λόγω της όλης φάσης που διανύουμε.
Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
Ευχαριστώ Τζόνι. Ό,τι έχει ενδιαφέρον, έχει! Όχι τόσο για την ιδιαίτερη φάση που έγινε, όσο για το ότι η Κροατία είναι μια πολύ πολύ ενδιαφέρουσα χώρα.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Καταιγιστική εισαγωγή! Πραγματικά χαίρομαι πολύ που αποφάσισες να γράψεις την ιστορία! Χρειάζεται το φόρουμ κι άλλες ιστορίες, για να ξεφύγουμε από τις αντεγκλήσεις για τον ... ακατανόμαστο!
Πάντα διαβάζω με νοσταλγία τις ιστορίες για την Κροατία, αφού το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν στις Δαλματικές Ακτές. Περιμένουμε τη συνέχεια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καταιγιστική εισαγωγή! Πραγματικά χαίρομαι πολύ που αποφάσισες να γράψεις την ιστορία! Χρειάζεται το φόρουμ κι άλλες ιστορίες, για να ξεφύγουμε από τις αντεγκλήσεις για τον ... ακατανόμαστο!
Πάντα διαβάζω με νοσταλγία τις ιστορίες για την Κροατία, αφού το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν στις Δαλματικές Ακτές. Περιμένουμε τη συνέχεια!
Έτσι, κι εγώ για την προσφορά στο φόρουμ την έγραψα 😁 Αρκετά μεταλλάχτηκε το φόρουμ, πρέπει σιγά σιγά να ξαναγίνει ταξιδιωτικό. Αλήθεια ήταν το πρώτο σου ταξίδι? Εγώ πάντα είχα την Κροατία ταξιδιωτικό στόχο και φέτος δεν μου γλίτωσε. Και μάλλον ήταν η καλύτερη περίοδος που την επισκέφτηκα. Έχει ζουμί η ιστορία.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Έτσι, κι εγώ για την προσφορά στο φόρουμ την έγραψα 😁 Αρκετά μεταλλάχτηκε το φόρουμ, πρέπει σιγά σιγά να ξαναγίνει ταξιδιωτικό. Αλήθεια ήταν το πρώτο σου ταξίδι? Εγώ πάντα είχα την Κροατία ταξιδιωτικό στόχο και φέτος δεν μου γλίτωσε. Και μάλλον ήταν η καλύτερη περίοδος που την επισκέφτηκα. Έχει ζουμί η ιστορία.
Ναι, ήταν το πρώτο μου ταξίδι! Αύγουστος του 2010. Θέλαμε εξωτερικό αλλά να κάνουμε και βουτιές (μιλάμε για σοβαρό προγραμματισμό..!)
Αν εξαιρέσουμε το ότι πήγαμε με ταξιδιωτικό γραφείο - που δεν μου ταιριάζει τελικά ως τρόπος ταξιδού και δεν το επέλεξα έκτοτε - η εμπειρία μου στην Κροατία είχε πολύ θετικό πρόσημο. Είδα και το Ντουμπρόβνικ χωρίς απίστευτο συνωστισμό!
Σίγουρα θα ήθελα να επιστρέψω και να γνωρίσω καλύτερα την Κροατία και πιστεύω ότι η ιστορία σου θα ενισχύσει την επιθυμία μου!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναι, ήταν το πρώτο μου ταξίδι! Αύγουστος του 2010. Θέλαμε εξωτερικό αλλά να κάνουμε και βουτιές (μιλάμε για σοβαρό προγραμματισμό..!)
Αν εξαιρέσουμε το ότι πήγαμε με ταξιδιωτικό γραφείο - που δεν μου ταιριάζει τελικά ως τρόπος ταξιδού και δεν το επέλεξα έκτοτε - η εμπειρία μου στην Κροατία είχε πολύ θετικό πρόσημο. Είδα και το Ντουμπρόβνικ χωρίς απίστευτο συνωστισμό!
Σίγουρα θα ήθελα να επιστρέψω και να γνωρίσω καλύτερα την Κροατία και πιστεύω ότι η ιστορία σου θα ενισχύσει την επιθυμία μου!
Κι εμείς κινηθήκαμε στα πολύ βασικά και τουριστικά. Αλλά έχει πάρα πολλές πόλεις και νησιά και εθνικά πάρκα που ενώ είναι μικρή χώρα έχει μεγάλη ποικιλία. Κι εγώ θα ήθελα πολύ να επιστρέψω. Θυμάμαι κι εγώ τα πακέτα των τουριστικών γραφείων για τις δαλματικές ακτές τότε που δεν είχα ξεκινήσει να ταξιδεύω στο εξωτερικό και με είχαν δελεάσει. Αλλά ξέρω πως είναι εκδρομές εξπρες και δεν βλέπεις πάρα πολλά. Όμως για έναν αρχάριο στα ταξίδια είναι μια χαρά τα τουριστικά γραφεία.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπράβο Γιάννη που ξεκίνησες την ιστορία. Ανυπομονώ να δω γνωστά και - κυρίως - άγνωστα μέρη ;).

Αυτές οι σκάλες και οι ανηφόρες στο Dubrovnik... Να ξεχνάς τη φωτογραφική (σε εποχές προ smartphone) και ούτε να το σκέφτεσαι να γυρίσεις πίσω. Τι κούραση! Αλλά εντάξει, η θέα μας αποζημίωνε (εμείς μέναμε το ίδιο ψηλά αλλά πολύ πιο κοντά στην παλιά πόλη, από την άλλη πλευρά).

Και τι έγινε; Ξημέρωσε μια ηλιόλουστη νέα μέρα;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπράβο Γιάννη που ξεκίνησες την ιστορία. Ανυπομονώ να δω γνωστά και - κυρίως - άγνωστα μέρη ;).

Αυτές οι σκάλες και οι ανηφόρες στο Dubrovnik... Να ξεχνάς τη φωτογραφική (σε εποχές προ smartphone) και ούτε να το σκέφτεσαι να γυρίσεις πίσω. Τι κούραση! Αλλά εντάξει, η θέα μας αποζημίωνε (εμείς μέναμε το ίδιο ψηλά αλλά πολύ πιο κοντά στην παλιά πόλη, από την άλλη πλευρά).
Και τι έγινε; Ξημέρωσε μια ηλιόλουστη νέα μέρα;
Ειλικρινά δεν είχα ιδέα για τις ανηφόρες και τα σκαλιά του Ντουμπρόβνικ. Τρελή κούραση αλλά κι εγώ δεν είμαι στα καλά μου γιατί όχι μόνο δεν τις απέφευγα αλλά τις επιδίωκα κιόλας με αποκορύφωμα το τέλος της επόμενης μέρας 😁 Θα σας τα γράψω!

Δεν θα το έλεγα πως ξημέρωσε ηλιόλουστη μέρα! Μάλλον φθινοπωρινή.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Καλα εκανες Γιαννη και πηγες,ευτυχως που τα καταφερες! Πριν τον ακατανομαστο ήταν το τελευταιο μου ταξιδι την πρωτοχρονια του 20, στο ντουμπροβνικ.Που να φανταζομασταν ολοι τι θα επακολουθουσε....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.621
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom